Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 131
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    World
    Τους τελευταίους 12 μήνες, οι αγωγές για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων στις Ηνωμένες Πολιτείες, κυρίως σε βάρος των χρηστών torrent (και μερικών εκατοντάδων χρηστών ed2k), είχαν ως αποτέλεσμα 99.924 κατηγορούμενους. Από τις 80 υποθέσεις που έχουν υποβληθεί αρχικά, 68 είναι ακόμα ενεργές με 70.914 κατηγορούμενους.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sued_torrent_users.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  34,5 KB 
ID: 83319Όλα αυτά τα δεδομένα αναλύθηκαν και ομαδοποιήθηκαν από άγνωστη πηγή η οποία ξόδεψε μήνες ώστε να κάνει μια πλήρη επισκόπηση όλων των μαζικών μηνύσεων όσον αφορά τα P2P (peer-to-peer).

    «Ελπίζω ότι με τα διαθέσιμα συγκεντρωμένα στοιχεία θα ενθαρρύνω την συζήτηση η οποία θα μπορούσε να αποδειχτεί πολύτιμη για εκείνους που αντιστέκονται και παλεύουν ενεργά για τα δικαιώματα τους», δήλωσε ο ανώνυμος στο TorrentFreak.

    Τα έγγραφα που περιέχουν στοιχεία για τους εμπλεκόμενους και τις υποθέσεις των μηνύσεων από τις 8 Ιανουαρίου 2010 μέχρι και τις 21 Ιανουαρίου 2011 θα είναι διαθέσιμα μέσω του συνδέσμου στο Google Docs και θα ανανεώνονται συχνά.

    Οι μαζικές μηνύσεις κατά P2P χρηστών είναι μια νέα ροή εσόδων για τις βιομηχανίες παραγωγής ταινιών σεξουαλικού περιεχομένου και τα κινηματογραφικά στούντιο. Οι κάτοχοι των πνευματικών δικαιωμάτων προσπαθούν να αποκτήσουν τα προσωπικά στοιχεία εκείνων που διαμοιράζουν το προστατευμένο υλικό και έπειτα προσφέρουν στον εναγόμενο την δυνατότητα να διευθετήσουν την υπόθεση με την καταβολή από την πλευρά του μερικών εκατοντάδων - ή ακόμα και χιλιάδων – δολαρίων. Τα θύματα λένε ότι αυτό θα τους επιτρέψει να αποφύγουν την πλήρη δίκη και ενδεχομένως ακόμα μεγαλύτερα οικονομικά πρόστιμα.


    Πηγή: Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    16-07-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλα κρασια

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Οι μαζικές μηνύσεις κατά P2P χρηστών είναι μια νέα ροή εσόδων για τις βιομηχανίες παραγωγής ταινιών σεξουαλικού περιεχομένου και τα κινηματογραφικά στούντιο
    ε τοτε ας αρχισουν να βγαζουν μονοι τους τις παραγωγες τους σε τορρεντ και να μυνήουν οσους τα κατεβαζουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    η riaa ( ? το αρθρο δεν λεει ποιος κανει τις αγωγες αλλα μονο αυτην ξερω οτι κανει τετοια ) κανει μαζικες μυνησεις , οπως ...

    μαζικες διωξεις εκανε και ο χιτλερ

    διαφαινονται βιοι παραλληλοι ή μου φαινεται ?

  5. #5
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Basil Εμφάνιση μηνυμάτων
    η riaa ( ? το αρθρο δεν λεει ποιος κανει τις αγωγες αλλα μονο αυτην ξερω οτι κανει τετοια ) κανει μαζικες μυνησεις , οπως ...

    μαζικες διωξεις εκανε και ο χιτλερ

    διαφαινονται βιοι παραλληλοι ή μου φαινεται ?


    Δεν μπορει να εισαι σοβαρος. Με τιποτα.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Ακούς εκεί τους εγκληματίες. Ζητούν λεφτά από αυτούς που χρησιμοποίησαν και διαμοίρασαν το προϊόν τους. Σαν δεν ντρέπονται λίγο. Εγκληματίες. Δεν σέβονται λίγο τον τζαμπατζή. Αυτόν που δεν δίνει δεκάρα (κυριολεκτικά) για την δουλειά άλλου.

    Την επόμενη φορά που κάποιος κάνει copy-paste την δουλειά ενός χρόνου που έχετε κάνει, εύχομαι να σας πει για διαφήμιση του έργου σας.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.887
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Αν εμείς δεν σεβόμαστε τον άλλο, του λέμε πώς και πού θα χρησιμοποιήσει τη δουλειά μας και τον εξαναγκάζουμε να αγοράσει το ίδιο πράγμα 2-3 φορές, τότε καλά να μας κάνει.

    Ταινίες των μεγάλων studio, χωρίς DRM, σε standard μορφές αρχείων, σε καλή ανάλυση και με λογικές τιμές σε ποιό διαδικτυακό κατάστημα είπαμε ότι μπορώ να βρω...;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 01-02-11 στις 20:49.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παλι τα ιδια;Εχουμε βυθιστει μεχρι τα μπουνια στη λογικη και την ηθικη του κατεβασματος,αλλα ακρη δε βγηκε διοτι ακομη και μερικοι μη εμπλεκομενοι επαγγελματικα,θεωρουν το κατεβασμα,μεγα εγκλημα.
    Εγω,για να τους κουρντισω,θα ξαναπω το εξης.
    Αν δανειστω τα εργαλεια μαστορεματος απο τον αδελφο μου,θα ελθει η Bosch,να με εγκαλεσει,γιατι εχασε μια πωληση;Και ως ποτε θα μπορει να με εγκαλει,μετα απο ποσα χρονια,θα ειμαι εγκληματιας,αμα τα δανειστω;
    Το ιδιο δεν ειναι και το θεμα κατεβασμα;

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δανειστω τα εργαλεια μαστορεματος απο τον αδελφο μου,θα ελθει η Bosch,να με εγκαλεσει,γιατι εχασε μια πωληση;Και ως ποτε θα μπορει να με εγκαλει,μετα απο ποσα χρονια,θα ειμαι εγκληματιας,αμα τα δανειστω;
    Το ιδιο δεν ειναι και το θεμα κατεβασμα;
    Για να ισχύει όμως το παράδειγμά σου, θα πρέπει να δημιουργήσεις αντίγραφα των εργαλείων (με το όνομα της Bosch) και να τα μοιράζεις σε άλλους (πχ στο δρόμο). Γενικότερα το παράδειγμα δεν είναι πολύ εύστοχο, αλλά ναι σε τέτοια περίπτωση θα έχει κάθε δικαίωμα η Bosch να σε μηνύσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    sagem fast 2400/2404
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosgudelias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακούς εκεί τους εγκληματίες. Ζητούν λεφτά από αυτούς που χρησιμοποίησαν και διαμοίρασαν το προϊόν τους. Σαν δεν ντρέπονται λίγο. Εγκληματίες. Δεν σέβονται λίγο τον τζαμπατζή. Αυτόν που δεν δίνει δεκάρα (κυριολεκτικά) για την δουλειά άλλου.

    Την επόμενη φορά που κάποιος κάνει copy-paste την δουλειά ενός χρόνου που έχετε κάνει, εύχομαι να σας πει για διαφήμιση του έργου σας.

    ΟΚ... να έρθουμε να κατασχέσουμε το mp3 σου τότε?


    Το πρόβλημα φίλε μου για τις εταιρίες δεν είναι το πως θα κάνουν τον κόσμο να μην κατεβάζει παράνομο υλικό, αλλά το να βρούνε τρόπο να εξασφαλίσουνε οτι κάτι τέτοιο δεν θα έχει σημαντικό αντίκτυπο στις πωλήσεις τους, βλέπε πχ itunes, που μπορεί με 1 δολάριο να κατεβάσεις ένα κομμάτι, αντί να δώσεις 15 και 20 ευρώ για ένα album, single ή δε ξέρω και εγώ τι.


    Αν ο οποιοσδήποτε κατεβάζει ας πούμε ένα παιχνίδι, και του αρέσει πολύ, πρόκειται για καλό πακέτο κτλ(βλέπε πχ call of duty games, pro/fifa κτλ), μετά θα "υποχρεωθεί" κατά κάποιο τρόπο να το αγοράσει αφού του άρεσε. Παραδειγματος χάριν, αν κατεβάσεις παράνομα το call of duty δε θα μπορείς ούτε να παίξεις online(τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα και καλά όσο θα πρεπε) ούτε να εκμεταλλευτείς όλο το πακέτο "διασκέδασης" θα λεγα, που σου προσφέρει. Συνεπώς αν το κατεβάσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα και να το αγοράσεις. Μην απορείς αν βλέπεις όλο και λιγότερα demo στο μέλλον για κατέβασμα, γιατί απλά δεν έχουν πλέον σκοπό ύπαρξης...

    Αν από την άλλη κυκλοφορήσουν ας πούμε ένα μέτριο παιχνίδι με single player campaign των 6 ωρών και φαντεζί γραφικά, τότε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα φταίει η πειρατεία για τις πωλήσεις του.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-05-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι τα ιδια;Εχουμε βυθιστει μεχρι τα μπουνια στη λογικη και την ηθικη του κατεβασματος,αλλα ακρη δε βγηκε διοτι ακομη και μερικοι μη εμπλεκομενοι επαγγελματικα,θεωρουν το κατεβασμα,μεγα εγκλημα.
    Εγω,για να τους κουρντισω,θα ξαναπω το εξης.
    Αν δανειστω τα εργαλεια μαστορεματος απο τον αδελφο μου,θα ελθει η Bosch,να με εγκαλεσει,γιατι εχασε μια πωληση;Και ως ποτε θα μπορει να με εγκαλει,μετα απο ποσα χρονια,θα ειμαι εγκληματιας,αμα τα δανειστω;
    Το ιδιο δεν ειναι και το θεμα κατεβασμα;
    Αγόρασε ένα κομμάτι και δώστο όπου θέλεις. Το να παίρνεις τζάμπα και να το δίνεις δεξιά αριστερά δεν είναι το ίδιο.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εμείς δεν σεβόμαστε τον άλλο, του λέμε πώς και πού θα χρησιμοποιήσει τη δουλειά μας και τον εξαναγκάζουμε να αγοράσει το ίδιο πράγμα 2-3 φορές, τότε καλά να μας κάνει.

    Ταινίες των μεγάλων studio, χωρίς DRM, σε standard μορφές αρχείων, σε καλή ανάλυση και με λογικές τιμές σε ποιό διαδικτυακό κατάστημα είπαμε ότι μπορώ να βρω...;
    Ποσα drm-free mp3 εχεις αγορασει online;
    Υπαρχουν/εχουν υπαρξει αρκετα στο παρελθον.

    Tα υπολοιπα ειναι απλες δικαιολογιες.
    Να πας ΕΣΥ να πουλησεις απροστατευτο multimedia αρχειο, και αν πουλησεις πανω απο 1 να μου τρυπησεις τη μυτη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι τα ιδια;Εχουμε βυθιστει μεχρι τα μπουνια στη λογικη και την ηθικη του κατεβασματος,αλλα ακρη δε βγηκε διοτι ακομη και μερικοι μη εμπλεκομενοι επαγγελματικα,θεωρουν το κατεβασμα,μεγα εγκλημα.
    Εγω,για να τους κουρντισω,θα ξαναπω το εξης.
    Αν δανειστω τα εργαλεια μαστορεματος απο τον αδελφο μου,θα ελθει η Bosch,να με εγκαλεσει,γιατι εχασε μια πωληση;Και ως ποτε θα μπορει να με εγκαλει,μετα απο ποσα χρονια,θα ειμαι εγκληματιας,αμα τα δανειστω;
    Το ιδιο δεν ειναι και το θεμα κατεβασμα;
    Οχι καλε, τι να πειραζει.
    Το ιδιο πραγμα ειναι το εργαλειο με το mp3.

    Spoiler:


    ΥΓ Αλλο ειμαι πειρατης γιατι ειμαι τσαμπατζης και ειναι πιο ευκολο και αλλο να επιχειρηματολογω ως αμπελοφιλοσοφος για να το δικαιολογησω.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosgudelias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασε ένα κομμάτι και δώστο όπου θέλεις. Το να παίρνεις τζάμπα και να το δίνεις δεξιά αριστερά δεν είναι το ίδιο.
    Μιας και, δυστυχώς, κατέχω μια συλλογή αρκετών εκατοντάδων γνήσιων CD θα ήθελα να πω την γνώμη μου πάνω σ' αυτό.

    Εγώ θυμάμαι που έσκαγα πεντοχίλιαρα και 20-25άρια €€ για να αγοράσω ένα CD με 10 κομμάτια... Τουτέστιν, 2€/κομμάτι. Πλέον τις σπάνιες φορές που πατάω σε δισκάδικο βλέπω τιμές 10-12€ το CD. Μέχρι και σε εφημερίδες είδα να δίνουν νέα CD. Και αναρωτιέμαι γιατί έγινε αυτό; Και απαντώ: γιατί με τις τιμές τους ο κόσμος στράφηκε στα torrents και στα mp3.

    Όταν ένα προϊόν είναι αδικαιολόγητα overpriced σύμφωνα με τις εκάστοτε οικονομικές συνθήκες, ο καταναλωτής θα χρησιμοποιήσει το εργαλείο (που στην προκειμένη είναι το Internet) ώστε να πετύχει την χαμηλότερη δυνατή τιμή (που στην προκειμένη είναι 0). Ας πρόσεχαν. Πλέον there's no turning back.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-10-2007
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Huawei
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και, δυστυχώς, κατέχω μια συλλογή αρκετών εκατοντάδων γνήσιων CD θα ήθελα να πω την γνώμη μου πάνω σ' αυτό.

    Εγώ θυμάμαι που έσκαγα πεντοχίλιαρα και 20-25άρια €€ για να αγοράσω ένα CD με 10 κομμάτια... Τουτέστιν, 2€/κομμάτι. Πλέον τις σπάνιες φορές που πατάω σε δισκάδικο βλέπω τιμές 10-12€ το CD. Μέχρι και σε εφημερίδες είδα να δίνουν νέα CD. Και αναρωτιέμαι γιατί έγινε αυτό; Και απαντώ: γιατί με τις τιμές τους ο κόσμος στράφηκε στα torrents και στα mp3.

    Όταν ένα προϊόν είναι αδικαιολόγητα overpriced σύμφωνα με τις εκάστοτε οικονομικές συνθήκες, ο καταναλωτής θα χρησιμοποιήσει το εργαλείο (που στην προκειμένη είναι το Internet) ώστε να πετύχει την χαμηλότερη δυνατή τιμή (που στην προκειμένη είναι 0). Ας πρόσεχαν. Πλέον there's no turning back.
    συμφωνώ αν και οι σχετικά άγνωστοι ή πρωτοεμφανιζόμενοι καλλιτέχνες ή πιο πιοτικοί έχουν ψηλές τιμές μάλλον για να καλύψουν το γεγονός ότι δν έχουν μεγάλο πλήθος να τους αγοράσει.Πήγα να πάρω δώρο ένα cd απο ένα συγκρότημα σχετικά άγνωστο και ειδα 20 ευρω κ έφριξα..αν κ πιστευω τα επόμενα χρόνια θα γίνονται μεγαλυτερες και περισσοτερες διώξεις παγκοσμίως γιατί είδαν ότι η τακιτκή βάζω πρόστιμο σε έναν για να φοβηθούν οι άλλοι δεν δούλεψε..κ αφου το ιντερνετ δε θα 'δίνει' εύκολα τραγούδια, οι τιμες πάλι θα ανεβουν...κυκλος ειναι δυστυχώς...όσο για το σινεμά τι να πω,το αγαπώ όπως και την αίσθηση που σου δίνει να παρακολουθείς μια ταινιά εκεί άλλα αν πχ χρειαζεται μια τετραμελής οικογένεια για να δει μια παιδική ταινία 30 ευρώ μόνο για τα εισιτηρια καταλαβαίνει κανείς οτι αρχίζει να γίνεται ασύμφορο...
    If something can go wrong,it will....
    1st Murphy's Law...



    GreekTVSubs Supporter-Fight for Freedom

  15. #15
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Και θεωρεις οτι με το επιχειρημα σου,περι ανομοιων πραγματων,καθαρισες;
    Η λογικη σου,δεν πειθει.Τουλαχιστον οπως μας τη μαθαινανε καποτε στο Σχολειο.
    Οταν εχεις κατι αγορασει,εχεις καθε δικαιωμα,να το κανεις ο,τι θελεις.Να το σπασεις,να του βγαλεις τα αντερα για να δεις τι εχει μεσα,οπως καναμε εμεις παλια,να του κανεις reverse engineering δηλαδη,να το δανεισεις σε οποιον θελεις,και δε συμμαζευεται.
    Και οι ανεβαζοντες και ανεβασαντες αρχεια στο Ιντερνετ,τα ειχαν αγορασει για να τα εχουν.Μετα βεβαια,εγινε το ο δανεισας του δανεισαντος,αλλα αυτο,ειναι ποσοτικο θεμα,δεν ειναι ποιοτικο.Θα μπορουσε να γινονται ραντεβου σε Πλατειες,και να ανταλλασσονται,οπως και θα γινει,αν τα πραγματα αγριεψουν κι αλλο.
    Λες να αφησει η Αστυνομια τους ληστες και τους τρομοκρατες,και να κυνηγαει παιδακια που ανταλλασσουν αρχεια;
    Και στο φιναλε,ποιος ειναι εκεινος ο Μεγαλος Αδελφος,που προσδιοριζει το βαρος του εγκληματος,και το χρονο που θα ισχυει ο Δρακοντειος αυτος νομος;Να βαλουμε 100 χρονια,ή ειναι λιγα,και να βαλουμε 200;

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 18:50
  2. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-08, 17:07
  3. Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-07, 16:44
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-06, 22:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας