Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Angry
    Έχω έναν ασθενή με μητρική GA-965P-DS4, CPU Core2Duo(από το αυτοκόλλητο το συμπέρανα γιατί δεν έχω καταφέρει να τον ανοίξω ) και τροφοδοτικό μάρκας Power Man(???) στα 300W.

    Με το power-on, το pc παίρνει μπρος για 3'' και μετά σβήνει.Έπειτα κάνει power-on από μόνο του, κρατάει για άλλα 3'', ξανασβήνει και ούτω καθεξής.

    Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι το CPU cooler(το κλασικό για socket 775) παίρνει μισή στροφή και έπειτα μπλοκάρει.Το παίρνω λοιπόν το κουτί παραμάσχαλα, του βάζω ένα πανομοιότυπο μεταχειρισμένο και βλέπω ότι γίνεται ακριβώς το ίδιο.
    Δεν υπάρχει κάτι που να φράζει την περιστροφή της φτερωτής.

    Έχω ξεπριζώσει τα optical drives και γίνεται το ίδιο.

    Να σημειώσω ότι επίσης δεν στροφάρει και το πίσω 120mm fan.

    Να κοιτάξω για άλλο τροφοδοτικό; Εξαρχής τα 300W μου φάνηκαν πολύ λίγα.
    Έχει 2 optical drives, 2 sata disks, και η VGA τροφοδοτείται από 4-pin καλώδιο για να δουλέψει η Zalman ψύκτρα που φοράει και στροφάρει κανονικά.

    Update: Ξεμπρίζωσα τα πάντα και τα κούμπωσα ένα ένα. Τώρα λειτουργεί, αλλά η ψύκτρα της CPU παίρνει μισή στροφή, μπλοκάρει και μετά από 3'' ξεκινάει και παίρνει στροφές.
    Το άφησα ανοιχτό για 5' περίπου και το cooler έπαιζε γύρω στις 800-900 στροφές και η θερμοκρασία έπαιζε ανάμεσα σε 37-39.Αύριο θα το αφήσω για περισσότερες ώρες να δω πως θα πάει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας : 02-02-11 στις 23:12.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #2
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    1η δοκιμή τροφοδοτικό, αλλά το όλο σκηνικό που θυμίζει προβληματικές τάσεις στην μητρική.

    Ρίξε μια ματιά στους πυκνωτές γύρω από τον επεξεργαστή, υπάρχει μια πολύ καλή πιθανότητα κάποιον από αυτούς να τον δεις φουσκωμένο, αν είναι έτσι τότε πας για καινούργια μητρική (και να μην είναι φουσκωμένος κανένας για μητρική μου φέρνει, απλώς αν είναι, τότε σίγουρα θέλει άλλαγμα η μητρική)

  3. #3
    Εγγραφή
    11-06-2005
    Μηνύματα
    327
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/54998 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ Η288Α
    Για φυσιολογικό το βλέπω.
    Και σε δυο PC's δικά μου το κάνει.
    Αν είναι ενεργοποιημένο απο το BIOS το Smart Fan Control ή κάτι αντίστοιχο, ο ανεμηστήρας της CPU ψύκτρας δεν παίρνει στροφές ή παίρνει λίγες εφ' όσον η θερμοκρασία είναι χαμηλή.Μόλις περάσει λίγη ώρα και σηκώσει θερμοκρασία τότε δουλέυει συνέχεια.
    Αφού βλέπεις 37°-39° βαθμούς όλα καλά.
    Φυσικά το τροφοδοτικό του φτάνει οριακά και καλό θα ήταν να αλλαχτεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    όλα τα ανεμιστηράκια παίρνουν ρεύμα από την μητρική υποθέτω, αν είναι έτσι τότε εγώ βάζω τα λεφτά μου σε αυτή, αν το πίσω ανεμηστηράκι παίρνει από τα 12V του τροφοδοτικού και όχι από την μητρική τότε η αλλάγη του τροφοδοτικού είναι επιβεβλημένη.

    Το smart fun δίνει χαμηλότερη τάση στο ανεμηστηράκι για να δουλεύει με λιγότερες στροφές και όταν η θερμοκρασία φτάσει σε κάποια επίπεδα δίνει το μέγιστο δυνατό της τάσης, η ρύθμιση αυτής της τάσης γίνεται από την μητρική, οπότε έτσι όπως τα περιγράφεις δείχνει αδυναμία της μητρικής να διαχειριστεί σωστά βασικές τάσεις....

    Ίσως θα μπορούσες αν έχεις ένα πολύμετρο να μετρήσεις την τάση στη σύνδεση του ανεμηστήρα με την μητρική, η μέγιστη τάση που θα πρέπει να δεις είναι 12V για την ελάχιστη δεν είμαι σίγουρος, αλλά χοντρικά την υπολογίζω μεταξύ 7-9V.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoma Εμφάνιση μηνυμάτων
    1η δοκιμή τροφοδοτικό, αλλά το όλο σκηνικό που θυμίζει προβληματικές τάσεις στην μητρική.

    Ρίξε μια ματιά στους πυκνωτές γύρω από τον επεξεργαστή, υπάρχει μια πολύ καλή πιθανότητα κάποιον από αυτούς να τον δεις φουσκωμένο, αν είναι έτσι τότε πας για καινούργια μητρική (και να μην είναι φουσκωμένος κανένας για μητρική μου φέρνει, απλώς αν είναι, τότε σίγουρα θέλει άλλαγμα η μητρική)
    Το κοίταξα, δεν φαίνεται να έχει αρπάξει η μητρική κάπου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rempetis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για φυσιολογικό το βλέπω.
    Και σε δυο PC's δικά μου το κάνει.
    Αν είναι ενεργοποιημένο απο το BIOS το Smart Fan Control ή κάτι αντίστοιχο, ο ανεμηστήρας της CPU ψύκτρας δεν παίρνει στροφές ή παίρνει λίγες εφ' όσον η θερμοκρασία είναι χαμηλή.Μόλις περάσει λίγη ώρα και σηκώσει θερμοκρασία τότε δουλέυει συνέχεια.
    Αφού βλέπεις 37°-39° βαθμούς όλα καλά.
    Φυσικά το τροφοδοτικό του φτάνει οριακά και καλό θα ήταν να αλλαχτεί.
    Φυσιολογικό είναι τώρα, το θέμα είναι όμως γιατί δεν έπαιρνε ΚΑΘΟΛΟΥ πριν...3 χρόνια παίζει με αυτή τη PSU, βέβαια δεν ήταν στα χέρια μου για να έχω ιδία άποψη.Θα δοκιμάσω να απενεργοποιήσω το Smart Fan.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoma Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα τα ανεμιστηράκια παίρνουν ρεύμα από την μητρική υποθέτω, αν είναι έτσι τότε εγώ βάζω τα λεφτά μου σε αυτή, αν το πίσω ανεμηστηράκι παίρνει από τα 12V του τροφοδοτικού και όχι από την μητρική τότε η αλλάγη του τροφοδοτικού είναι επιβεβλημένη.

    Το smart fun δίνει χαμηλότερη τάση στο ανεμηστηράκι για να δουλεύει με λιγότερες στροφές και όταν η θερμοκρασία φτάσει σε κάποια επίπεδα δίνει το μέγιστο δυνατό της τάσης, η ρύθμιση αυτής της τάσης γίνεται από την μητρική, οπότε έτσι όπως τα περιγράφεις δείχνει αδυναμία της μητρικής να διαχειριστεί σωστά βασικές τάσεις....

    Ίσως θα μπορούσες αν έχεις ένα πολύμετρο να μετρήσεις την τάση στη σύνδεση του ανεμηστήρα με την μητρική, η μέγιστη τάση που θα πρέπει να δεις είναι 12V για την ελάχιστη δεν είμαι σίγουρος, αλλά χοντρικά την υπολογίζω μεταξύ 7-9V.
    Ακριβώς, από τη μητρική παίρνουν όλα συμπεριλαμβανομένου και του πίσω.Συγκεκριμένα παίρνει από το SYS_FAN.Δεν το δοκίμασα στο PWR_FAN γιατί ήταν περασμένα πίσω από PCI συσκευές και βαρέθηκα Θα δοκιμάσω αύριο στο άλλο βύσμα να δω αν θα πάρει.
    Με πολύμετρο δεν έχω ασχοληθεί σε καιρούς που είχα χρόνο, τώρα που δεν έχω...
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #6
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Η 965 DS4 έχει full solid πυκνωτές και γενικά είναι αξιόπιστη μητρική. Μικρή πιθανότητα δίνω να φταίει κάτι σ'αυτήν, αν και δε μπορώ να το αποκλείσω τελείως. Η συμπεριφορά του ανεμιστήρα του επεξεργαστή μου φαίνεται επίσης φυσιολογική, ιδίως αν υπάρχουν χαμηλές θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι (χωρίς κεντρική θέρμανση κλπ). Για μένα, φταίει δε φταίει η μητρική, αλλάζεις τροφοδοτικό μ'ένα αξιόπιστο και κάνεις ότι δοκιμές θέλεις. Μ'αυτό που έχεις, μάλλον θα την κάψεις την μητρική τελικά.

    ........Auto merged post: BigBlack πρόσθεσε 5 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσιολογικό είναι τώρα, το θέμα είναι όμως γιατί δεν έπαιρνε ΚΑΘΟΛΟΥ πριν...3 χρόνια παίζει με αυτή τη PSU, βέβαια δεν ήταν στα χέρια μου για να έχω ιδία άποψη.Θα δοκιμάσω να απενεργοποιήσω το Smart Fan.
    Κάποια στιγμή γερνάνε και τα καλά PSU, πόσο μάλλον το ψεύτικο που έχει επάνω το μηχάνημα. Κάποιο μικροβραχυκύκλωμα επίσης μπορεί να συνέβαινε, κάτι που προφανώς άλλαξε με τις μετακινήσεις καλωδίων και το γενικό ψάξιμο. Πέτα το τροφοδοτικό στα σκουπίδια, η mobo και το υπόλοιπο σύστημα θα σε ευγνομωνούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigBlack : 03-02-11 στις 00:38. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ήδη κοιτάζω για αντικαταστάτες.
    Κάτι στα 450-500W.
    Τα Deer και Xilence τι λένε;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Deer= μούφα (επίσης, και για να σε προλάβω, Lamtech, LC Power, Premier και Αllied, και κάμποσα άλλα)

    Xilence, ανάλογα την περίπτωση, μετριότατα όμως. Δεν χρειάζεται 450άρι, ένα καλό 350άρι -400άρι αρκεί. Κοίτα αυτό που σου δείχνω, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στα χρήματά του.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Σήμερα πάλι κάνει το ίδιο...
    Θα βρω κανένα άλλο τροφοδοτικό να δοκιμάσω.

    Update: Και με 2 άλλα τροφοδοτικά πάλι το ίδιο γίνεται.Σήμερα έκανα BIOS update και έπαιξε αμέσως, οπότε θεώρησα ότι είναι κάποια ρύθμιση που έφταιγε.Στο net είδα αναφορές με προβλήματα στη συγκεκριμένη mobo με το Smart Fan, το οποίο παραδόξως δεν εντόπισα πουθενά μέσα στο BIOS.
    Αν το αφήσω όμως για 1-2 ώρες, μετά δεν ξαναπαίρνει μπρος το fan.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας : 03-02-11 στις 19:41.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Παρόμοια Θέματα

  1. θορυβος με ψυκτρα cpu
    Από kalxantas στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-10, 10:57
  2. Τι είδους είναι η ψύκτρα της CPU που φοράει το pc σας;
    Από Giorgos1996 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 14:02
  3. ψυκτρα για ΑΜ2 CPU
    Από mgkillme στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:51
  4. 500Gb LaCie δεν στροφάρει
    Από barbasunday στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-09, 19:01
  5. Τι συμβαίνει όταν βγάλουμε την ψύκτρα της CPU
    Από odys2008 στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-06, 13:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας