Σελ. 1 από 861 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 12912
  1. #1
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν οι περισσότεροι μετανάστες είχαν βίζα ό έλληνας θα ήταν λιγότερο ρατσιστής?
    Το ακούς και στις δικαιολογίες που λέμε: μας παίρνουν τις δουλειές, κλέβουν, ληστεύουν, βρομάνε κλπ.
    Αυτή η επιχειρηματολογία δεν αφορά το αν έχουν βίζα στη χώρα ή όχι. Αντανακλά μια οργή που νιώθουμε για μια κατάσταση που βιώνουμε. Το θέμα όμως είναι ότι για να φτάσεις στην κατάσταση Β από την κατάσταση Α προηγούνται ορισμενα γεγονότα, ένα εξ' αυτών είναι το μεταναστευτικό ζήτημα. Με τα υπόλοιπα τι γίνεται?
    Οι έλληνες ΔΕΝ είναι ρατσιστές.

    Οι έλληνες απλά θέλουν μια μεταναστευτική πολιτική στα πρότυπα του Καναδά για παράδειγμα ή της Νεας Ζηλανδίας.

    Το ότι εσυ νομίζεις ότι ο Ελληνας ειναι ρατσιστής επειδή ζητά αυτονόητα πράγματα απλά με προβληματίζει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.425
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ειναι πολλοι οι φασιστες. Και αυξανονται

    Η επιστολή της Βαγενά προς τον Πρωθυπουργό..

    Στις 7 Ιανουαρίου η γνωστή ηθοποιός Άννα Βαγενά έστειλε επιστολή προς τον Πρωθυπουργό καλώντας τον να αφήσει τα προάστια και να μετακομίσει στο κέντρο της Αθήνας... Ο Παπανδρέου πρέπει να έχει άμεση εμπειρία της κατάστασης που επικρατεί στα στενά της.....
    Αθήνας λέει η Βαγενά. Απάντηση μέχρι σήμερα δεν έχει λάβει.. Ολόκληρη η επιστολή της Άννας Βαγενά

    "Αξιότιμε Κύριε πρωθυπουργέ,


    Κάντε μια γενναία πράξη. Ελάτε να κατοικήσετε στο κέντρο της Αθήνας. Και βέβαια, όταν λέω κέντρο δεν εννοώ το Κολωνάκι, την Πλάκα, την Ρηγίλλης ούτε καν το Παγκράτι και το Μετς. Εννοώ τις μαρτυρικές περιοχές της Αχαρνών, της Πατησίων, του Μεταξουργείου, της Ομόνοιας και του Κεραμεικού. Ελάτε να μείνετε εδώ που ζούμε εμείς, στο κολαστήριο των ψυχών και των σωμάτων.


    Μόνον τότε υπάρχει ελπίδα να σωθεί το κέντρο της Αθήνας. Και βάλτε έναν όρο στους βουλευτές σας, της Α' Αθηνών και τους δημοτικούς συμβούλους της Αθήνας, να μην κατοικούν πουθενά αλλού, ούτε στα όρια ούτε στα νότια προάστια πολυτελείας, παρά μόνον εδώ στο κέντρο της Αθήνας, εδώ που υποτίθεται ότι χτυπάει η καρδιά της Ελλάδος.


    Κάντε αυτό, κύριε πρωθυπουργέ και θα σας γράψει η ιστορία σαν πραγματικά γενναίο πολιτικό, που αγαπά αληθινά αυτόν τον τόπο.


    Συγχωρέστε με αλλά, όλα τ' άλλα για συντονισμό, 11 υπουργεία που θα δράσουν για τη σωτηρία του κέντρου, είναι καλές προθέσεις, αλλά είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα χαθούν στην γραφειοκρατία και τίποτα χειροπιαστό δεν θα γίνει για μας τους απελπισμένους κατοίκους αυτών των περιοχών.


    Εάλω η Πόλις, κύριε πρωθυπουργέ."

    Με τιμή,
    Άννα Βαγενά-ηθοποιός, κάτοικος Μεταξουργείου.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mozart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανότατα είναι απλά πιόνια,αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν καμία ευθύνη.
    Δεν θα κρίνω έναν άνθρωπο απο το χρώμα του,την εθνικότητα ή την κοινωνική του θέση,θα τον κρίνω με βάση τις πράξεις του υποκινούμενες ή μη,όπως θα κρίνω και αυτούς που τους έβαλαν να κάνουν κάτι τέτοιο
    Από τα posts των περισσοτέρων σχετικά με τη μεταναστευτική πολιτικής της Ελλάδος τα τελευταία 20 χρόνια και για το ρόλο της Ε.Ε. με τις κατά καιρούς συνθήκες που υπέγραψαν οι εκάστωτε κυβερνήσεις, όπως αυτή, που είμαι σίγουρος ότι λαμβάνεις πολύ σοβαρά υπόψη σου, Δουβλίνο 2 κλπ...

    Σίγουρα έχουν γίνει πολύ επικοδομητικές συζητήσεις γύρω από το ζήτημα: ναρκοπέδια, πολυβόλα, ηλεκτροφόρα συρματοπλέγματα, τοίχη στα σύνορα για παράδειγμα και πολλά άλλα.

    Ποιος έκρινε μόνο τους μετανάστες? αστεία πράγματα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mike86 : 01-02-11 στις 18:56.
    Evolution Through Revolution

    1ο Συνέδριο ΣΥΡΙΖΑ - Θέση του κόμματος για τα Μνημόνια: αναδιαπραγματευσοκαταργησομερικοκαταργησοαναθεώρησοεπαναδιαπ ραγματευσοταβλέπωπάσομπλόφας

  4. #4
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mike86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα φυσικά. Από τα posts σου κατά καιρούς, όχι βέβαια μόνο τα δικά σου αλλά και των περισσοτέρων σχετικά με τη μεταναστευτική πολιτικής της Ελλάδος τα τελευταία 20 χρόνια και για το ρόλο της Ε.Ε. με τις κατά καιρούς συνθήκες που υπέγραψαν οι εκάστωτε κυβερνήσεις, όπως αυτή, που είμαι σίγουρος ότι λαμβάνεις πολύ σοβαρά υπόψη σου, Δουβλίνο 2 κλπ...

    Σίγουρα έχουν γίνει πολύ επικοδομητικές συζητήσεις γύρω από το ζήτημα: ναρκοπέδια, πολυβόλα, ηλεκτροφόρα συρματοπλέγματα, τοίχη στα σύνορα για παράδειγμα και πολλά άλλα.

    Ποιος έκρινε μόνο τους μετανάστες? αστεία πράγματα
    Πριν πιστέψεις ότι είσαι και ο Πίτερ Παν,μετά απο ότι πιστεύεις ότι είσαι ο Ζορρό ο μοναδικός υπερασπιστής των κατατρεγμένων,διάβασε τα post μου σε σχετικό θέμα.

    http://www.adslgr.com/forum/search.php?searchid=9862682

    Όχι τπτ άλλο αλλά τα χεις διαβάσει τα μηνύματα μου όπως λες,δε γράφεις κανα μυθιστόρημα με τα πράγματα που φαντάζεσαι απο το να αναλώνεσαι κατηγορώντας τους άλλους;

  5. #5
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Path Level
    Fastpath
    Μα πως με αφορμή και πως δεν είναι προσωπική κριτική όταν λες "Απο τα ποστς σου ανα καιρούς"

    http://www.adslgr.com/forum/search.php?searchid=9862778

    Αν δεν ανοίγει πάλι το θέμα είναι αυτό
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=430653

    κάνε search με βάση το όνομα

  6. #6
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Έχεις απόλυτο δίκαιο, είμαι λάθος 100%. Θα κάνω την αντίστοιχη διόρθωση.
    Και μάλιστα όχι απλά έχω λάθος αλλά συμφωνώ απόλυτα με όσα λες εδώ:
    http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=705
    Evolution Through Revolution

    1ο Συνέδριο ΣΥΡΙΖΑ - Θέση του κόμματος για τα Μνημόνια: αναδιαπραγματευσοκαταργησομερικοκαταργησοαναθεώρησοεπαναδιαπ ραγματευσοταβλέπωπάσομπλόφας

  7. #7
    Εγγραφή
    16-04-2003
    Μηνύματα
    931
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Αυτή η συνθήκη Δουβλίνο 2 τι ακριβώς είναι;
    Ας πειμκάποιος με δυό λόγια αν γίνεται, μην μου δώσετε τίποτα σεντόνια να διαβάσω γιατί δεν έχω χρόνο.

    ΤΗΧ

  8. #8
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PALADIN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η συνθήκη Δουβλίνο 2 τι ακριβώς είναι;
    Ας πειμκάποιος με δυό λόγια αν γίνεται, μην μου δώσετε τίποτα σεντόνια να διαβάσω γιατί δεν έχω χρόνο.

    ΤΗΧ
    Ουσιαστικά ορίζει 1 μονο κρατος απο ολη την Ε.Ε. υπευθυνο για το ασυλο καθε μεταναστη και αυτο το κρατος θα ειναι παντα υπευθυνο για τον μεταναστη να τον ανεχεται αν πχ οι αλλες χωρες δεν τον θελουν.

    Φυσικα στην Ε.Ε. το μεγαλυτερο προβλημα το εχουμε εμεις αφου εδω και χρονια σε καθημερινη βαση χιλιαδες λαθρομεταναστες με ή χωρίς χαρτιά μπαινουν απο τον Εβρο και καταγραφονται απο την Ελληνικη αστυνομία συνεπως κανουν αιτηση ασυλου στην Ελλαδα αρα εμεις θα τους λουζομαστε μια ζωη!

    Ετσι η χωρα μας εδω και χρονια εχει καταντησει φυλακη ανθρωπινων ψυχων αφου υπαρχουν εκατοντάδες χιλίαδες ανθρωποι που μπαινουν ανεξελεγκτα και πολυ ευκολα στην χωρα μας αλλα μετα δεν μπορουνε να πανε πουθενα και κολανε εδω!

    Το προβλημα δεν θα υπηρχε αν μιλαγαμε για μεμονομενα περιστατικα ή για 1-2 χωρες αλλα μιλαμε για ανθρωπους που προεχρονται απο τις μισες χωρες της Αφρικής και της Ασιας που εχουν δισεκατομυρια κατοικους!!!

    Προφανως και η μονη σωτηρια για την χωρα μας ειναι η υψωση φραχτη στον Εβρο, η ραγδαια εντατικοποιηση των περιπολιων και οι απελασεις αλλιως σε 2-3 χρονια θα ειμαστε 8 εκατομμυρια Ελληνες και 8 εκατομμυρια ξενοι!!

    Συνοψη του Δουβλινο2 απο το επισημο site της Ε.Ε.: http://europa.eu/legislation_summari.../l33153_el.htm
    Σε 5 λεπτα το διαβαζεις!

  9. #9
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ενα αλλο μικρο περιστατικο, αλλα κι αυτο με τη σημασια του, που δεν μεταδοοθηκε απο κανενα ΜΜΕ, ειναι πως χτες το βραδυ μετα τη 1, στα περιξ της Ομονοιας, ομαδα Χρυσαυγιτων, εριξε πολυ ξυλο σε οποιον ξενο τυχαινε να βρεθει στον δρομο της. Φυσικα και η Αστυνομια, ηταν απουσα και παλι.
    Mα στα περιξ της Ομονοιας οι ξενοι ειναι η μεγαλη πλειοψηφια, θα επρεπε να δειρουν πολλους... Αυτη η ομαδα που λες θα τολμουσε αραγε να περασει απ τη Σωκρατους?

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.425
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    @grande,

    Πολυ, πολυ φιλικα και καλοπροαιρετα. Ο κοσμος δεν ειναι αυτος που παρουσιαζεται απο την τηλεοραση. Ουτε και ειναι σωστο να διατυπωνουμε αποψη βασισμενοι μονον σε οσα εχουμε ακουσει ή "μαθει" απο την τηλεοραση. Ξεκολα και λιγο, ανοιξε και κανα βιβλιο, βγες και καμια βολτα στα "περιξ" και μαλλον θα διαφωτιστεις. Και το περιστατικο εγινε κυριως στο κομματι της Σωκρατους, για να σου απαντησω, ομως δεν ειναι αυτο το ζητουμενο. Σκεψου λιγο, μαθε για τα παλια ταγματα εφοδου και θα καταλαβεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    @grande,

    Πολυ, πολυ φιλικα και καλοπροαιρετα. Ο κοσμος δεν ειναι αυτος που παρουσιαζεται απο την τηλεοραση. Ουτε και ειναι σωστο να διατυπωνουμε αποψη βασισμενοι μονον σε οσα εχουμε ακουσει ή "μαθει" απο την τηλεοραση. Ξεκολα και λιγο, ανοιξε και κανα βιβλιο, βγες και καμια βολτα στα "περιξ" και μαλλον θα διαφωτιστεις. Και το περιστατικο εγινε κυριως στο κομματι της Σωκρατους, για να σου απαντησω, ομως δεν ειναι αυτο το ζητουμενο. Σκεψου λιγο, μαθε για τα παλια ταγματα εφοδου και θα καταλαβεις.

    Φιλε μου...
    αυτα που σου ειπα δεν ειναι της τηλεορασης, τα ζω καθημερινα. Στην Ομονοια κινουμε.
    Σε πληροφορω οτι απ τη Σωκρατους δε τολμω να περασω ουτε με αυτοκινητο. Αν δεις κι εσυ τοσους μαυρους μαζεμενους σε ενα στενο δρομο ειναι λογικο να τρομαξεις. Τα ταγματα εφοδου και τα λοιπα γραφικα των ακραιων ειναι αλλη ιστορια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grande : 02-02-11 στις 14:01.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grande Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεις κι εσυ τοσους μαυρους μαζεμενους σε ενα στενο δρομο ειναι λογικο να τρομαξεις.

    σε τρόμαζε η μαμά σου μικρό για να φας, πως θα έρθει ο Αράπης να σε πάρει;
    Από πότε τρομάζει κανείς από το χρώμα των συνανθρώπων του;
    Αν ήταν λευκοί;

  13. #13
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Αν ηταν εμπριμε;

  14. #14
    Εγγραφή
    12-11-2010
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε τρόμαζε η μαμά σου μικρό για να φας, πως θα έρθει ο Αράπης να σε πάρει;
    Από πότε τρομάζει κανείς από το χρώμα των συνανθρώπων του;
    Αν ήταν λευκοί;
    Καποια πραγματα ειναι ανθρωπινα φιλε μου, οσο αντιρατσιστης κι αν εισαι(οπως ειμαι εγω). Η θεα τοσων πολλων μαυρων ανθρωπων που σε κοιτανε συνηθως απειλητικα και με πλουσιο το ποινικο μητρωο για πολλους απ αυτους, ειναι λογικο να σε τρομαζει. Οι ταξιτζηδες που βαζουν το κινητο τους στην ακρη διπλα απ το παραθυρο, υπαρχει η πιθανοτητα να μην το βρουν αν περασουν απο κει. Ειναι βεβαια μικρη η πιθανοτητα, παντως εγω δεν το ρισκαρω να περασω απο κει και να χασω το πορτοφολι μου γιατι δεν μου περισσευουν. Εσυ που εισαι πιο "παληκαρι" περνα και και ανεμιζε και μια δεσμιδα 100ευρα...

  15. #15
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.396
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    α) απο που προκύπτει το μη λευκο ποινικο μητρώο;; Εισαι μηπως της ασφάλειας;
    β) Για περνα απο το κολωνάκι ανεμιζοντας μια δεσμιδα 100ευρα, να δεις που θα καταλήξεις
    Socii stamus Cadimus dividui

Σελ. 1 από 861 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πολυ απλη χρηση facebook και γενικα
    Από netstorm στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-15, 21:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-15, 09:25
  3. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-15, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας