Σελ. 575 από 861 ΠρώτηΠρώτη ... 555565570573574575576577580585595 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.611-8.625 από 12912
  1. #8611
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πολυ μικρα νουμερα.



    Οχι αν ειχαμε δραχμη. Αν ΠΑΜΕ στη δραχμη. Γιατι αν παμε αυτοματως εχει διολισθηση και capital controls.

    Εισαι ξενος εργατης στην Ελλαδα και βγαζεις 900 ευρω. Υποτιμαται το GRD σε σχεση με το ευρω και βγαζεις 300 ευρω (σε GRD που δε μπορεις να τα στειλεις και σπιτι με εμβασμα). Δλδ εκει που εβγαζεις >10.000 ευρω το χρονο, ξαφνικα θα βγαζεις 3600 ευρω. Και αυτα σε GRD που θα διολισθαινουν. Ενω αμα πας σε αλλη χωρα με σκληρο νομισμα θα βγαζεις σε 1 χρονο αυτα που εδω θελεις 3-4-5 χρονια. Γιατι να μεινεις? Δε θα μεινεις. Πρεπει να σαι σκληρος μαζοχας να θες να πληρωνεσαι για δουλεια 3-5 ετων με μισθους ενος ετους.
    Είχαμε σε μεγάλα νούμερα, θα μείνει γιατί εδώ έχει κάνει το σπίτι του, γιατί έδω πανε τα παιδιά του σχολείο, για το ίδιο λόγο δηλαδή που θα μείνει και ο Ελληνας.

  2. #8612
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Πες μας ποια ειναι αυτα τα μεγαλα νουμερα που μονο εσυ τα ξερεις.

    Και πες μας πως διαολο θα κανει εδω το σπιτι του "στα γρηγορα" οταν δε μπορει να το κανει ουτε ενας ελληνας δουλευοντας 30 χρονια και γι'αυτο επαιρνε στεγαστικα...

  3. #8613
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας ποια ειναι αυτα τα μεγαλα νουμερα που μονο εσυ τα ξερεις.

    Και πες μας πως διαολο θα κανει εδω το σπιτι του "στα γρηγορα" οταν δε μπορει να το κανει ουτε ενας ελληνας δουλευοντας 30 χρονια και γι'αυτο επαιρνε στεγαστικα...
    Θα σου πω όταν μας πεις ποια είναι τα λίγα νούμερα που αναφέρεις.
    Όταν λέμε σπίτι δεν μιλάμε για να έχεις αγοράσει σπίτι. άλλωστε υπάρχουν Ελληνες που δεν έχουν σπίτι δικό τους και όμως ακόμα παραμένουν στην χώρα

  4. #8614
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πω όταν μας πεις ποια είναι τα λίγα νούμερα που αναφέρεις.
    Εσυ ισχυριστηκες οτι ηρθαν εδω σε μεγαλους αριθμους απ'το πρωην ανατολικο μπλοκ και τωρα που στους ζηταω μου πουλας τρελα.

    Αλλα ξεχαστηκα και ξαναρχισα να συζηταω μαζι σου ενω δεν επρεπε. Reminder to self οτι ειναι ανουσια η συζητηση.

  5. #8615
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ ισχυριστηκες οτι ηρθαν εδω σε μεγαλους αριθμους απ'το πρωην ανατολικο μπλοκ και τωρα που στους ζηταω μου πουλας τρελα.

    Αλλα ξεχαστηκα και ξαναρχισα να συζηταω μαζι σου ενω δεν επρεπε. Reminder to self οτι ειναι ανουσια η συζητηση.
    Είχαμε εγγεγραμμένους κοντά στις 700 χιλιάδες την στιγμή που είχαμε δραχμες, πες μας τώρα εσύ τι εννοείς λίγους

  6. #8616
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Εβαλες και τους βορειοηπειρωτες/αλβανους μεσα... για τους οποιους μιλησαμε συγκεκριμενα... και μετα μου λες οχι ηταν απ'τη καταρρευση των διαφορων κομμουνιστικων που ερχονταν και πιο πριν... και σου λεω οχι σε μεγαλους αριθμους... και μολις σου ζητησα τους αριθμους μου εβαλες ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΜΕΣΑ.

    Ελα, νταξει, κουρασε το αστειο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μετανάστευσή προς Ελλάδα ξεκίνησε με την πτώση του σοσιαλισμού σε διάφορες κομουνιστικές χώρες, αρκετά πριν τα σύνορα με την Αλβανία
    ...μαθαμε στο adslgr εν ετος 2019 οτι πριν τους Αλβανους ηρθαν εδω 700.000 απ'το πρωην ανατολικο μπλοκ και δε τους πηρε χαμπαρι κανεις. Τι λε ρε...

  7. #8617
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλες και τους βορειοηπειρωτες/αλβανους μεσα... για τους οποιους μιλησαμε συγκεκριμενα... και μετα μου λες οχι ηταν απ'τη καταρρευση των διαφορων κομμουνιστικων που ερχονταν και πιο πριν... και σου λεω οχι σε μεγαλους αριθμους... και μολις σου ζητησα τους αριθμους μου εβαλες ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΜΕΣΑ.

    Ελα, νταξει, κουρασε το αστειο.



    ...μαθαμε στο adslgr εν ετος 2019 οτι πριν τους Αλβανους ηρθαν εδω 700.000 απ'το πρωην ανατολικο μπλοκ και δε τους πηρε χαμπαρι κανεις. Τι λε ρε...
    Μιλάμε για το πόσους μετανάστες είχαμε εν εποχή δραχμής, ναι είναι και οι Αλβανοί μέσα ναι δεν είναι ελάχιστοι όπως μας λές εσύ
    Αν θέλεις τώρα να μιλήσουμε μόνο για μετανάστες απο τα νησιά του πάσχα ναι είχαμε ελάχιστους

  8. #8618
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Σου ειπα οτι το bulk ηταν οι Αλβανοι... εσυ μου λες οοοοχι, ηταν πριν τους αλβανους οι αλλοι απ'τα κομμουνιστικα... και σου λεω ναι αλλα σε μικρους αριθμους... οοοοχι μου λες, ηταν σε μεγαλους... και οταν σου λεω αντε πες μας το νουμερο, μου εβαλες ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ...

    Συζητηση τελος, δε παραδεχεσαι τιποτα ενω διαστρεβλωνεις και πραγματα που λεω (πχ σου εξηγησα οτι η δραχμη στην οποια ΘΑ ΠΑΜΕ θα εχει διολισθηση εντονη σε συνδυασμο με capital controls στα outflows συναλλαγματος και αυτο ειναι ενα φαινομενο το οποιο δε το βιωσες στα 90s/00s και τη συγκρινεις με τα 90s... οτι να ναι δλδ).

  9. #8619
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ειπα οτι το bulk ηταν οι Αλβανοι... εσυ μου λες οοοοχι, ηταν πριν τους αλβανους οι αλλοι απ'τα κομμουνιστικα... και σου λεω ναι αλλα σε μικρους αριθμους... οοοοχι μου λες, ηταν σε μεγαλους... και οταν σου λεω αντε πες μας το νουμερο, μου εβαλες ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ...

    Συζητηση τελος, δε παραδεχεσαι τιποτα ενω διαστρεβλωνεις και πραγματα που λεω (πχ σου εξηγησα οτι η δραχμη στην οποια ΘΑ ΠΑΜΕ θα εχει διολισθηση εντονη σε συνδυασμο με capital controls στα outflows συναλλαγματος και αυτο ειναι ενα φαινομενο το οποιο δε το βιωσες στα 90s/00s και τη συγκρινεις με τα 90s... οτι να ναι δλδ).
    Εγώ λέω να μιλήσουμε για τους μετανάστες απο τα νησιά του Πάσχα, έτσι ώστε να ταιριάζει με το αφήγημα σου.

    Μιλάμε για το πόσους μετανάστες είχαμε εν καιρό δραχμής, το νούμερο λοιπόν ήταν μεγάλο και όχι μικρό όπως αναφέρεις.
    Πάλι θα πάμε στα υποθετικά του στυλ 90εκ μετανάστες σε μια χώρα 10 εκ κατοίκων;

  10. #8620
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Neeext.

  11. #8621
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Neeext.
    Εδώ δεν έχεις απαντήσεις στο προηγούμενο για το τι κάνει στην οικονομία κια το ΑΕΠ ένας Έλληνας που δεν έχει λεφτα και μπαίνει για πρώτη φόρα στην αγορά εργασίας και θέλεις και neeeext;
    Ενα ενα να μην σε κουράσουμε

  12. #8622
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Neeeeeeeeeeeeeext...

  13. #8623
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Neeeeeeeeeeeeeext...
    Typical Mnp-10, πάλι δεν έχει τι να απαντήσει, όποτε ας παμε παρακάτω

  14. #8624
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Μετανάστες" είχαμε το 1922

    Οι γηγενείς ούτε νερό δεν τους έδιναν.
    Πολύ μεγάλη αλήθεια!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΕΠΑΜ, αν ποτε βγει, θα εφαρμοσει εθνικο νομισμα. Με εθνικο νομισμα αυτοι ολοι θα φυγουν μονοι τους. Δε μπορεις να κανεις remittances σε ...GRD. Ουπς.
    Ναι σύμφωνοι, αυτά είναι γενική γραμμή επαμ ή δικές σου απόψεις? Περι μεταναστευτικής πολιτικής εννοώ.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #8625
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.243
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας ποια ειναι αυτα τα μεγαλα νουμερα που μονο εσυ τα ξερεις.

    Και πες μας πως διαολο θα κανει εδω το σπιτι του "στα γρηγορα" οταν δε μπορει να το κανει ουτε ενας ελληνας δουλευοντας 30 χρονια και γι'αυτο επαιρνε στεγαστικα...
    Στεγαστικά έπαιρνε γιατί είχε κατά κύριο λόγο μεγαλομανία.
    Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν εννοω αυτο. Εννοω οτι ειναι ξεκαθαρα οικονομικοι μετανατες. Τα θυματα πολεμου ειναι προσφυγες και εχουν ειδικο καθεστως. Πρεπει δε να τους υποδεχτει ως προσφυγες η ΠΡΩΤΗ ασφαλης χωρα απ'την οποια περνανε. Πες μου τωρα με ποιο σκεπτικο ο αλλος που ερχεται απ'την αφρικη ή το αφγανισταν, συντανταει ως ...πρωτη ασφαλη χωρα την Ελλαδα - ενω εχει περασει απο τοσες ασφαλεις και πολιτισμενες χωρες... Στοιχειωδη γεωγραφια να ξερεις καταλαβαινεις οτι το παραπανω δε στεκει.
    Το τι πρέπει με το τι γίνεται είναι 2 άσχετα πράγματα , και το ξέρεις.

    Χαρη μου κανεις? Ολοι οι αριστεροι που το παιζουν δηθεν οικολογοι για το κακο που εχουμε κανει στο πλανητη οι ανθρωποι, και ποσο co2 καταναλωνουμε ανα κεφαλι, και την ενεργεια που καιμε, και τα πλαστικα, και το ποσο νερο θελουν οι τροφες που τρωμε, και 1002 αλλες παραμετρους, τον υπερπληθυσμο δε τον λογαριαζουν ως παραγοντα επιβαρυντικο στο περιβαλλον? Α ναι, ξεχασα, οταν ειναι για μεταναστες εκει κανενα προβλημα... εκει θελουμε ολοι αυτοι να ερθουν στη δυση, να αποκτησουν δυτικο επιπεδο ζωης και να επιβαρυνουν τον πλανητη με 100πλασια νουμερα καταναλωσης. Εχουν βραχυκυκλωσει οι αριστεριστες απ'τις μπουρδες τους.
    Τι να απαντήσω σε αυτό, μάτωσαν τα μάτια μου και που το διάβασαν. Μπορείς και καλύτερα.

    Η λυση ναι ειναι αυτοματη. Του λες του αλλουνου αν δεν εφαρμοσεις τη πολιτικη ταδε, τερμα τα διφραγκα και η "αποδοχη" στη δυση. Αν την εφαρμοσει συνεχιζεις να κανεις δεκτες εισροες. Αν οχι, τελος.
    Το παραπανω που σου λεω ειναι το πιο light σεναριο για να συνεχισεις να αποδεχεσαι ατομα απ'αυτες τις χωρες.
    Το οχι τοσο light σεναριο ειναι να προσφυγεις σε δημοψηφισμα στις χωρες προορισμου και να ρωτησεις τους πολιτες αν θελουν αλλους μεταναστες ή/και πρεπει να απελαθουν οσοι εχουν παει το τελευταιο διαστημα.
    Και η λυση θα δωθει απολυτως ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ. Με ενα τεραστιο ΟΧΙ με ενα τεραστιο ποσοστο.
    Ξανά. Επειδή τεράστιο μέρος του προβλήματος που συζητάμε (μετανάστευση) έχει να κάνει με τις πολιτικές (ιδεολογίες κλπ) της επονομαζόμενης δύσης, ειναι υποκρισία να σκέφτεσαι έτσι.
    Deal with it. Το ξέρω, τσούζει λίγο το να πρέπει να κάνεις κάτι για τη λύση και να αποδέχεσαι ότι εισαι μέρος του προβλήματος , στη γενικότητά σου. Τι να κάνουμε τώρα.

    Ναι... "πρεπει"... τους το χρωσταμε απο καπου και "πρεπει" να εξαγουν το προβλημα τους επανω μας?
    Cause and effect, ειδες κάτι πράγματα ; Το καταλαβαίνω. Πονάει όταν εισαι ένας ανεύθυνος.

    Μηπως ο δανειοληπτης που πηρε ενα δανειο και εκανε κακη χρηση των πορων του τρωγοντας τα σε καταναλωτικους σκοπους και τωρα δεν εχει λεφτα για να φαει "πρεπει" να ερθει στο σπιτι σου να τον ταϊζεις?

    Ή εκει, επειδη εισαι bank-friendly, λες ας προσεχε τι επαιρνε, πως το ξοδευε, κτλ κτλ - εγω δεν ειμαι βλακας που δε πηρα δανειο για να χρωσταω?

    Εισαι ή δεν εισαι ηθικολογος μονο οταν σε συμφερει?
    Μηπως η δύση ειναι ο δανειολήπτης;

    Σε τι διαφερει οταν καποιος γεννοβολαει αβερτα και δημιουργει μελλοντικες οικονομικες αναγκες που γνωριζει εκ των προτερων οτι δε μπορει να καλυψει και βασιζεται στο οτι θα ...εξαγει το προβλημα στους γειτονες?
    Μηπως να τους ψεκάσουμε και να τους στειρώσουμε μαζικά; Μήπως, να το ξαναπω, προτείνεις culling ?

    Αν δε σ'αρεσει η light εκδοχη της λυσης που σου προτεινα, υπαρχει και η heavy... η Δημοκρατικη. Αυτο που θελουν οι λαοι. Δημοψηφισμα χθες να τελειωνουμε.
    Λαός ο οποίος υποστήριξε πολιτικές που φέραν άλλους λαούς σε αυτή τη θέση δεν έχει δικαίωμα επιλογής.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 575 από 861 ΠρώτηΠρώτη ... 555565570573574575576577580585595 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πολυ απλη χρηση facebook και γενικα
    Από netstorm στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-15, 21:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-15, 09:25
  3. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-15, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας