Σελ. 529 από 861 ΠρώτηΠρώτη ... 509519524527528529530531534539549 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.921-7.935 από 12912
  1. #7921
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο το υφάκι της ερώτησής σου, αλλά για να ρωτάω γιατί τις κρατάμε, μάλλον ξέρω ότι τις βάλαμε μέσα, δε νομίζεις;
    Φαντάζομαι στον νεο-right κόσμο σου εσείς είστε εκείνοι οι ευρωπαίοι και όλοι οι άλλοι είναι οι μπάλκαν ανάξιοι - μη μιλήσουμε δε για μελαμψούς και μουσουλμάνους.

    Καθώς και για την χώρα με τους Ελληνάρες είμαι βέβαιος.

    Καλά το πας πάντως, μην ξεχάσεις να δώσεις εξετάσεις στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή να θέσεις σε εφαρμογή όσα προτείνεις μιας και εκεί μαζεύεστε οι νεο-rights τον τελευταίο καιρό
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #7922
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι στον νεο-right κόσμο σου εσείς είστε εκείνοι οι ευρωπαίοι και όλοι οι άλλοι είναι οι μπάλκαν ανάξιοι - μη μιλήσουμε δε για μελαμψούς και μουσουλμάνους.

    Καθώς και για την χώρα με τους Ελληνάρες είμαι βέβαιος.

    Καλά το πας πάντως, μην ξεχάσεις να δώσεις εξετάσεις στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή να θέσεις σε εφαρμογή όσα προτείνεις μιας και εκεί μαζεύεστε οι νεο-rights τον τελευταίο καιρό
    Και άλλος με προσωπικές επιθέσεις, συνεχίστε έτσι.
    Είναι ενδιαφέρον το ότι με κατηγορείς ότι έχω πρόβλημα με μελαμψούς και μουσουλμάνους (δεν έχω) λίγα posts αφού έγραψα ότι χώρες που δεν παίρνουν το μερίδιό από τους (μελαμψούς και μουσουλμάνους) πρόσφυγες που τους αναλογεί θα πρέπει να τεθούν εκτός ΕΕ.


    Θεωρώ ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση μεγάλωσε πάρα πολύ και πρέπει να ξαναδούμε το όλο θέμα.
    Πρώτο βήμα για να διορθωθούν τα λάθη του παρελθόντος θα είναι να βγουν από την ΕΕ χώρες που δεν ταιριάζουν. Όλες όσες δεν έχουν υιοθετήσει το ευρώ και όλες όσες δεν έχουν θέληση να συμμετάσχουν στο επόμενο στάδιο της ενοποίησης είναι οι πρώτες που πρέπει να βγουν. Ας τις βάλουμε τον ΕΟΧ για να υπάρχει οικονομική συνεργασία, αλλά όχι στην ΕΕ.

  3. #7923
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και άλλος με προσωπικές επιθέσεις, συνεχίστε έτσι.
    Είναι ενδιαφέρον το ότι με κατηγορείς ότι έχω πρόβλημα με μελαμψούς και μουσουλμάνους (δεν έχω) λίγα posts αφού έγραψα ότι χώρες που δεν παίρνουν το μερίδιό από τους (μελαμψούς και μουσουλμάνους) πρόσφυγες που τους αναλογεί θα πρέπει να τεθούν εκτός ΕΕ.


    Θεωρώ ότι η Ευρωπαϊκή Ένωση μεγάλωσε πάρα πολύ και πρέπει να ξαναδούμε το όλο θέμα.
    Πρώτο βήμα για να διορθωθούν τα λάθη του παρελθόντος θα είναι να βγουν από την ΕΕ χώρες που δεν ταιριάζουν. Όλες όσες δεν έχουν υιοθετήσει το ευρώ και όλες όσες δεν έχουν θέληση να συμμετάσχουν στο επόμενο στάδιο της ενοποίησης είναι οι πρώτες που πρέπει να βγουν. Ας τις βάλουμε τον ΕΟΧ για να υπάρχει οικονομική συνεργασία, αλλά όχι στην ΕΕ.
    Ναι, ενδιαφέρον το επιχείρημα και είναι ίδιο με το γερμανικό "σχέδιο" της ΕΕ πολλαπλών ταχυτήτων.

    Είναι όμως φύλο συκής μιας και αυτό δεν είναι η ΕΕ. Η ΕΕ είναι (ήταν, μάλλον) μία ένωση στην οποία η προσπάθεια είναι κοινή έτσι ώστε οι χαμηλότεροι να φτάσουν ψηλότερα.

    Τώρα βέβαια είναι ευκολότερο να το γυρίζουμε και να λέμε "δεν πάνε να μαμηθούν οι μούλοι Ούγγροι / Βούλγαροι / Ρουμάνοι / Έλληνες, ανάξιοι είναι για δημοκρατία και ευρωπαϊκά ιδεώδη και €, άστους εκεί στην απέξω και αν ποτέ μάθουν να γίνουν άνθρωποι, τότε ας ξαναμπούν".

    Το αποτέλεσμα βέβαια θα είναι μία μονιμοποίηση πηγών φθηνών εργατικών χεριών και εξαρτημένων οικονομιών σε ημιδημοκρατικά / ψευτοδημοκρατικά καθεστώτα, μαύρες τρύπες κοινωνιών της πιο άγριας ανισότητας. Πολλά Κόσσοβο δλδ σε μια ελεγχόμενη (όπως νομίζουν οι βορειοευρωπαίοι) κατάσταση.

    Αν αυτό δεν είναι άκρατος ελιτισμός και ρατσισμός (σε λανθάνουσα μορφή) δεν ξέρω τι είναι. Και αφού συμβεί το παραπάνω, μετά θα αρχίσουμε και να "πετάμε" εκεί στο Νότο ό,τι δεν θέλουμε να έχουμε στον Βορρά - από πρόσφυγες, έως μετανάστες που δεν μας κάνουν κλπ.

    Δυστυχώς, αυτό είναι το πλάνο και για να προλάβω η δική μου θέση είναι ότι η ΕΕ είναι μία και πρέπει να είναι μία και ας πληρώσουν όλοι αυτό που τους αναλογεί.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #7924
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ενδιαφέρον το επιχείρημα και είναι ίδιο με το γερμανικό "σχέδιο" της ΕΕ πολλαπλών ταχυτήτων.

    Είναι όμως φύλο συκής μιας και αυτό δεν είναι η ΕΕ. Η ΕΕ είναι (ήταν, μάλλον) μία ένωση στην οποία η προσπάθεια είναι κοινή έτσι ώστε οι χαμηλότεροι να φτάσουν ψηλότερα.

    Τώρα βέβαια είναι ευκολότερο να το γυρίζουμε και να λέμε "δεν πάνε να μαμηθούν οι μούλοι Ούγγροι / Βούλγαροι / Ρουμάνοι / Έλληνες, ανάξιοι είναι για δημοκρατία και ευρωπαϊκά ιδεώδη και €, άστους εκεί στην απέξω και αν ποτέ μάθουν να γίνουν άνθρωποι, τότε ας ξαναμπούν".

    Το αποτέλεσμα βέβαια θα είναι μία μονιμοποίηση πηγών φθηνών εργατικών χεριών και εξαρτημένων οικονομιών σε ημιδημοκρατικά / ψευτοδημοκρατικά καθεστώτα, μαύρες τρύπες κοινωνιών της πιο άγριας ανισότητας. Πολλά Κόσσοβο δλδ σε μια ελεγχόμενη (όπως νομίζουν οι βορειοευρωπαίοι) κατάσταση.

    Αν αυτό δεν είναι άκρατος ελιτισμός και ρατσισμός (σε λανθάνουσα μορφή) δεν ξέρω τι είναι. Και αφού συμβεί το παραπάνω, μετά θα αρχίσουμε και να "πετάμε" εκεί στο Νότο ό,τι δεν θέλουμε να έχουμε στον Βορρά - από πρόσφυγες, έως μετανάστες που δεν μας κάνουν κλπ.

    Δυστυχώς, αυτό είναι το πλάνο και για να προλάβω η δική μου θέση είναι ότι η ΕΕ είναι μία και πρέπει να είναι μία και ας πληρώσουν όλοι αυτό που τους αναλογεί.
    Άρα προτείνεις να μείνουμε στο τέλμα μέχρι 27 χώρες με δικαίωμα βέτο να συμφωνήσουν σε κάποιες αλλαγές;
    Καλώς έχουν δικαίωμα βέτο, δεν θέλω να επιβάλω τίποτα σε κανέναν.
    Πολύ απλά όποιος δε συμφωνεί μπορεί να πάρει τα μπογαλάκια του και σε άλλη παραλία. Ή να παραμείνει στον ΕΟΧ.

  5. #7925
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα προτείνεις να μείνουμε στο τέλμα μέχρι 27 χώρες με δικαίωμα βέτο να συμφωνήσουν σε κάποιες αλλαγές;
    Καλώς έχουν δικαίωμα βέτο, δεν θέλω να επιβάλω τίποτα σε κανέναν.
    Πολύ απλά όποιος δε συμφωνεί μπορεί να πάρει τα μπογαλάκια του και σε άλλη παραλία. Ή να παραμείνει στον ΕΟΧ.
    Θα προτιμούσα κατ'αρχήν να εφαρμοστούν οι προβλέψεις των συνθηκών ΕΕ για παραβάσεις θεμελιωδών αρχών δημοκρατίας στην Ουγγαρία ή την Πολωνία και για άλλες παραβάσεις στη Ρουμανία. Αντίθετα, τώρα χαϊδεύουμε αυτιά πολιτικών για διάφορους λόγους και μετά από μερικά χρόνια απλά θα πούμε "πάμε για στενότερη ένωση μέσω πρωτοβουλίας Χ και εσείς μείνετε απέξω", στήνοντας εκ προοιμίου μία Ευρώπη 2 ταχυτήτων και 2 περιοχών του σκληρού πυρήνα και των τριγύρω μούλων.

    Δικαίωμα βέτο δεν ισχύει ήδη σε πάρα πολλές περιοχές πολιτικής της ΕΕ και δεν έχω δει πού υπάρχει ζήτημα ως τώρα βέτο στα "καυτά" θέματα. Απλά, τα κράτη-μέλη προτιμούν μία Επιτροπή τζουτζέ τους με υπαλλήλους που έχουν μάθει πλέον να λένε σε κάθε δεύτερη πρόταση "deregulation is the key" σε σημείο που καταντά ανέκδοτο.

    Όσο για το μεταναστευτικό, πού είναι το θέμα βέτο και σιγά μην η Ουγγαρία και η Βουλγαρία είναι το πρόβλημα - έγραψα ήδη παραπάνω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #7926
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προτιμούσα κατ'αρχήν να εφαρμοστούν οι προβλέψεις των συνθηκών ΕΕ για παραβάσεις θεμελιωδών αρχών δημοκρατίας στην Ουγγαρία ή την Πολωνία και για άλλες παραβάσεις στη Ρουμανία. Αντίθετα, τώρα χαϊδεύουμε αυτιά πολιτικών για διάφορους λόγους και μετά από μερικά χρόνια απλά θα πούμε "πάμε για στενότερη ένωση μέσω πρωτοβουλίας Χ και εσείς μείνετε απέξω", στήνοντας εκ προοιμίου μία Ευρώπη 2 ταχυτήτων και 2 περιοχών του σκληρού πυρήνα και των τριγύρω μούλων.

    Δικαίωμα βέτο δεν ισχύει ήδη σε πάρα πολλές περιοχές πολιτικής της ΕΕ και δεν έχω δει πού υπάρχει ζήτημα ως τώρα βέτο στα "καυτά" θέματα. Απλά, τα κράτη-μέλη προτιμούν μία Επιτροπή τζουτζέ τους με υπαλλήλους που έχουν μάθει πλέον να λένε σε κάθε δεύτερη πρόταση "deregulation is the key" σε σημείο που καταντά ανέκδοτο.

    Όσο για το μεταναστευτικό, πού είναι το θέμα βέτο και σιγά μην η Ουγγαρία και η Βουλγαρία είναι το πρόβλημα - έγραψα ήδη παραπάνω
    Όταν λέω βέτο, εννοώ βέτο για περαιτέρω ευρωπαϊκή ολοκλήρωση, δε μιλάω για «μικρά» θέματα όπως το προσφυγικό.
    Αν δεν έχουν βέτο (δεν το γκούγκλαρα, οπότε αν κάνω λάθος συγνώμη), και πάλι δεν καταλαβαίνω πώς θα προχωρήσουμε στα επόμενα στάδια αν το 1/3 των χωρών δε θέλει.
    Για αυτό και θα προτιμούσα πολύ απλά να μείνουν λιγότερες χώρες, οι αποφασισμένες (Γερμανία, Γαλλία, Βέλγιο, Ολλανδία, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Λουξεμβούργο -όχι ως χώρα, να το ενσωματώσουμε ή στο Βέλγιο ή στη Γερμανία-, Αυστρία, Σλοβακία, Φινλανδία και Βαλτικές), ενώ η περιφέρεια (τύπου Ουγγαρία, Πολωνία, αλλά και Δανία, Σουηδία) να είναι απλά πολύ προνομιακοί εμπορικοί εταίροι.

    Περί Όρμπαν, έχεις απόλυτο δίκιο ότι έπρεπε να είχαν επιβληθεί κυρώσεις στην Ουγγαρία εξαρχής.
    Δεν έγινε όμως και τώρα είναι αργά.
    Ας μείνει η περίπτωσή του ως μάθημα για τις Βρυξέλλες για την επόμενη φορά που κάποια χώρα θα δείξει σημάδια αποδημοκρατικοποίησης.

  7. #7927
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέω βέτο, εννοώ βέτο για περαιτέρω ευρωπαϊκή ολοκλήρωση, δε μιλάω για «μικρά» θέματα όπως το προσφυγικό.
    Αν δεν έχουν βέτο (δεν το γκούγκλαρα, οπότε αν κάνω λάθος συγνώμη), και πάλι δεν καταλαβαίνω πώς θα προχωρήσουμε στα επόμενα στάδια αν το 1/3 των χωρών δε θέλει.
    Για αυτό και θα προτιμούσα πολύ απλά να μείνουν λιγότερες χώρες, οι αποφασισμένες (Γερμανία, Γαλλία, Βέλγιο, Ολλανδία, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Λουξεμβούργο -όχι ως χώρα, να το ενσωματώσουμε ή στο Βέλγιο ή στη Γερμανία-, Αυστρία, Σλοβακία, Φινλανδία και Βαλτικές), ενώ η περιφέρεια (τύπου Ουγγαρία, Πολωνία, αλλά και Δανία, Σουηδία) να είναι απλά πολύ προνομιακοί εμπορικοί εταίροι.

    Περί Όρμπαν, έχεις απόλυτο δίκιο ότι έπρεπε να είχαν επιβληθεί κυρώσεις στην Ουγγαρία εξαρχής.
    Δεν έγινε όμως και τώρα είναι αργά.
    Ας μείνει η περίπτωσή του ως μάθημα για τις Βρυξέλλες για την επόμενη φορά που κάποια χώρα θα δείξει σημάδια αποδημοκρατικοποίησης.
    Γιατί, πρότεινε κανείς στενότερη ολοκλήρωση και έπεσε βέτο από κάπου; Μου ξέφυγε κάτι;

    Άλλωστε αγνοείς βασικά πράγματα όπως την απόφαση εδώ και χρόνια του Συνταγματικού Δικαστηρίου της Γερμανίας που έχει ρίξει πόρτα σε όποια άλλη περεταίρω ενοποίηση παρεκτός και αν υπάρξει θεμελιώδης αλλαγή συνθηκών. Με άλλα λόγια νέα συνθήκη που δεν πρόκειται να δούμε ούτε 1 στο τρισεκατομμύριο και προφανώς σίγουρα όχι λόγω Ουγγαρίας ή Ρουμανίας ή λοιπών της "περιφέρειας" όπως την αποκαλείς αλλά λόγω του πυρήνα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #7928
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια στρόφιγγα που πότε ήταν ανοικτή; Μιλώντας για ΕΕ, με εξαίρεση το 2015 και τη ροή προσφύγων για ευνόητους λόγους που δεν είναι μετανάστες και που ήδη το υπάρχον δίκαιο προβλέπει σαφώς και ρητά το μεταβατικό τους καθεστώς; Ρητότατα μάλιστα και επιβαιωμένο και από διαρκείς αποφάσεις Ευρ. Δικαστηρίου;

    Πού είναι το θέμα; Πού έχουν καταπνίξει (δήθεν) οι πρόσφυγες τους τοπικούς πληθυσμούς και πού δεν είναι σε ειδικούς χώρους φιλοξενίας; Το ότι κάποια κράτη της ΕΕ έχουν επωμιστεί πολύ περισσότερους πρόσφυγες (Γερμανία και Σουηδία) από άλλα (Ουγγαρία) είναι ένα τεράστο θέμα και έχει να κάνει με φτωχούς πολιτικούς χειρισμούς αλλά και ψευδείς προπαγανδιστικές πολιτικές νεοφασιστών (Ουγγαρία).


    Όταν λέω στρόφιγγα, εννοώ το όριο στους οικονομικούς μετανάστες, το οπόιο και παρέθεσα προηγουμένως. Σοφά παράτησες το ερώτημα για τις ΗΠΑ και στράφηκες στην ΕΕ. Εκεί η μετανάστευση είναι ξεκάθαρα οικονομική.-

    Και θα σου κάνω μια απλή ερώτηση και θέλω να δω αν μπορείς να μου δώσεις μια απλή απάντηση: Για την Ευρώπη λοιπόν, πόσοι μετανάστες είναι πραγματικοί πρόσφυγες και πόσοι είναι οικονομικοί μετανάστες? Πόσοι προσποιούνται την προσφυγική ιδιότητα ή και την εθνικότητά τους ακόμα? Και τι σχέδιο έχετε για την κατάφορη παραβίαση των νόμων μετανάστευσης σε αυτή την περίπτωση?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά, μιλάμε για πρόσφυγες και όχι μετανάστες. Πού είναι οι ορδές μεταναστών από μη ΕΕ χώρες; Δεν υπάρχουν σε τέτοια κλίμακα επειδή απλά δεν υπήρξαν ποτέ.

    Απλά, οι ακροδεξιοί προπαγανδιστές έκαναν ένα τουλουμπούκι με Ισλάμ, μετανάστες, πρόσφυγες, βιασμούς λευκών παρθένων, τρομοκρατί σε ένα συνοθύλευμα fake news για να στήσουν το ψευδές αφήγημα.

    Επειδή όλα αυτά προφανώς είναι εκ του πονηρού μιας και δεν έχω δει ως τα τώρα κανέναν να φωνάξει όξω οι ξένοι για πολίτες ΗΠΑ που μεταναστεύουν στην ΕΕ, κάπως πάντοτε "συμπτωματικά" είναι όλοι μελαμψοί και λέγονται Αϊσά και Αμπτούλ και όχι Bob ή Susan.

    Μιλώντας για την ΕΕ το παραπάνω
    Να έρθουμε να κάνουμε τι στην κατεστραμμένη οικονομικά ΕΕ εμείς οι αμερικανοί? Να μεταναστεύσουμε σαν πολιτικοί πρόσφυγες? Ή να κάνουμε οικονομική μετανάστευση?
    Οι οικονομικοί μετανάστες είναι που απειλούν τον απλό κόσμο. Όχι εσένα στις Βρυξέλλες. Ο μελαμψός από το πακιστάν που μπορεί να σου φάει την θέση, δουλεύει σε call center για την DELL. Οι ορδές που έρχονται απειλούν τις χαμηλόμισθες θέσεις.Με άλλα λόγια, ουδέναν τον ενδιαφέρει αν είναι μαύροκίτρινος. Τον ενδιαφέρουν 2 πράγματα: 1) Του απειλούνε την δουλειά 2) Δεν ενσωματώνονται στην κοινωνία, αφού προέρχονται από ριζικά διαφορετική.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι στον νεο-right κόσμο σου εσείς είστε εκείνοι οι ευρωπαίοι και όλοι οι άλλοι είναι οι μπάλκαν ανάξιοι - μη μιλήσουμε δε για μελαμψούς και μουσουλμάνους.
    ...
    Νταξ, καλά το υποψιάστηκα. Στραφήκατε να φάτε και τον lewton τώρα γιατί τόλμησε να πει το προφανές. Ελικρινά, βγάλτε για 5 λεπτά τα σβαστικο-γυαλιά σας και βγείτε για ένα καφέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος c4lex : 25-04-17 στις 19:41.

  9. #7929
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, πρότεινε κανείς στενότερη ολοκλήρωση και έπεσε βέτο από κάπου; Μου ξέφυγε κάτι;

    Άλλωστε αγνοείς βασικά πράγματα όπως την απόφαση εδώ και χρόνια του Συνταγματικού Δικαστηρίου της Γερμανίας που έχει ρίξει πόρτα σε όποια άλλη περεταίρω ενοποίηση παρεκτός και αν υπάρξει θεμελιώδης αλλαγή συνθηκών. Με άλλα λόγια νέα συνθήκη που δεν πρόκειται να δούμε ούτε 1 στο τρισεκατομμύριο και προφανώς σίγουρα όχι λόγω Ουγγαρίας ή Ρουμανίας ή λοιπών της "περιφέρειας" όπως την αποκαλείς αλλά λόγω του πυρήνα.
    Αυτό το παρεκτός που έκανα bolt το εξηγείς λίγο περισσότερο;
    Δηλαδή τι μπορεί να συμβεί που θα αλλάξει τη στάση του Συνταγματικού Δικαστηρίου της Γερμανίας;
    Νομίζω ότι αν απαντήσεις στο ερώτημα θα φτάσεις πολύ κοντά σε αυτό που γράφω εγώ.

    Επιπλέον, νομίζω ότι είναι σαφές ότι για να φτάσουμε στο επιθυμητό United States of Europe θα πρέπει να μπει ένα άλλο Σύνταγμα πιο πάνω από τα εθνικά συντάγματα. Άρα το Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας δε θα έχει το ρόλο να πει όχι. Ή για την ακρίβεια, θεωρώ ότι δε θα πρέπει να έχει αυτόν τον ρόλο. Τώρα το πως θα γίνει αυτό δεν μπορώ να το ξέρω.

    Εν τέλει νομίζω ότι θέλουμε χοντρικά παρόμοια πράγματα για το μέλλον της Ευρώπης αλλά είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις χρόνο για να έχεις ένα τέλειο αποτέλεσμα ενώ εγώ είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω μερικές δύσκολες χώρες για να φτάσουμε στο (μη τέλειο) αποτέλεσμα νωρίτερα. Ίσως φταίει το ότι είμαι άνθρωπος της δράσης και δε μπορώ να κάνω σχέδια επί χάρτου για πάντα.

  10. #7930
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Το πρόβλημα με το να κόψεις την Ευρώπη σε πιο ομογενές κομμάτι είναι ότι τα ομογενή κομμάτια του είναι πολύ μικρά. Άντε να κρατήσεις γερμανία-ολλανδία-αυστρία πχ άντε και να ενώσεις τις χώρες του νότου κάπως. Δεν καταπολεμάς τις αρχές του προβλήματος, ότι για να δουλέψει το σύστημα όπως είναι, προυποθέτει ομογενή Ευρώπη. Για να γίνει ένα USE σωστό, πρέπει να βρείτε τρόπο να υπολογίζετε και να γιορτάζετε τις διαφορές σας. Αλλιώς καλύτερα διαιρεμένοι.

    Ontopic, επειδή δεν πρόκειται να απαντήσει ο Pop γιατί τα δεδομένα καταστρέφουν το αριστερό αφήγημα, θα παραθέσω δεδομένα από την Frontex:

    Annual Risk Analysis 2015
    Annual Risk Analysis 2016
    Annual Risk Analysis 2017

    Διαβάστε το όλο για πλήρη εικόνα της κατάστασης και προσέξτε να μην αρχίσετε τα NOT ALL επιχειρήματα. Higlights, έμφασις δική μου:

    Nearly two-thirds of all migrants interviewed
    in the Central Mediterranean
    region claimed to have left their home
    country for economic reasons
    , with the
    remainder citing conflict as their main
    push factor. Correspondingly, most of
    the interviewed migrants were coming
    to the EU for economic reasons and employment
    possibilities, followed by access
    to the asylum procedure.
    With large numbers
    of arrivals remaining essentially unclassified
    for a variety of reasons – false or lack
    of identification documents, concerns over
    the validity of a claimed nationality etc. –
    there is clearly a risk that persons representing
    a security threat enter the EU
    . However,
    the challenge for the border guard is clear:
    how to differentiate for example, between
    the asylum seeker who arrives at the external
    border with no papers and the economic
    migrant or a migrant who might pose a security
    threat attempting to abuse the system
    by claiming a false nationality? This difficulty
    is clearly exacerbated in situations of intense
    migratory pressure.
    At the onset of 2016, the Agency has
    received additional funding and staff.
    Risk analysis, like the one presented in
    this report, is an essential tool for deciding
    how these new resources should be
    allocated. One of the most pressing challenges
    for border guards is clear: how to
    distinguish legitimate asylum seekers
    who arrive at the external border with no
    papers from individuals posing a security
    threat and economic migrants attempting
    to abuse the system by claiming a
    false nationality? This difficulty is exacerbated
    in situations of intense migratory
    pressure.
    It is clear that in response to
    these challenges, greater emphasis must
    be placed on increased screening, registration
    and debriefing activities. Moreover,
    let me reiterate that Frontex urgently
    needs to be given access to SIS, VIS, Eurodac,
    Europol and Interpol databases
    which are relevant for border checks.
    Κοίτα να δεις την πλήρη ακροδεξιά προπαγάνδα της Frontex. Αποκαλούνε δεδομένα αυτά το φασιστικά αίσχη για έγγραφα.. Οι Fake news οι ίδιοι.. Εμ βέβαια, κι αυτός ο c4lex τι θα πόστερνε...
    Όλο Πατρίς, θρησκεία, Frontex είναι,,,

    ^#@&%#&%&

  11. #7931
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    H επισημη μελέτη της frontex παραβιάζει την ευρωπαϊκή νομοθεσία και δεν κάνει δίακριση μεταξυ migrant και asylum seeker;

  12. #7932
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    H επισημη μελέτη της frontex παραβιάζει την ευρωπαϊκή νομοθεσία και δεν κάνει δίακριση μεταξυ migrant και asylum seeker;
    Το αυτό.... Μόνοι μας τα βάζουμε και μόνοι αυτοαναιρούμεθα

    - - - Updated - - -

    Μου αρέσει και ο πατρικός β' πληθυντικός των Λαμιωτών απευθυνόμενοι προς τους Ευρωπαίους για να γεφυρώσουν τις διαφορές τους
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #7933
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    H επισημη μελέτη της frontex παραβιάζει την ευρωπαϊκή νομοθεσία και δεν κάνει δίακριση μεταξυ migrant και asylum seeker;
    Εδώ είναι ψεύτικη από την αρχή μέχρι το τέλος. Το ότι αφήνει να υπονοηθεί και μόνο ότι υπάρχουν οικονομικοί μετανάστες που εκμεταλλεύονται την κατάσταση και μάλιστα ότι είναι σημαντικός αριθμός, είναι απαράδεκτο. Πόσο μάλλον που αφήνει να υπονοηθεί ότι είναι security risks. Λες και έστειλε ο Ντοναλτ την ΚΚΚ να γράψει αναφορά για τον πολιτισμένο κόσμο είναι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτό.... Μόνοι μας τα βάζουμε και μόνοι αυτοαναιρούμεθα
    Για σχολιάστε λοιπόν για τους οικονομικούς μετανάστες και πως παραβιάζεται κατάφορα η νομοθεσία εδω. Από κει και μετά συζητάμε για την μεταναστευτική πολιτική και της Ευρώπης και του Ντόναλτ (Μεγάλη η χάρη του).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει και ο πατρικός β' πληθυντικός των Λαμιωτών απευθυνόμενοι προς τους Ευρωπαίους για να γεφυρώσουν τις διαφορές τους
    Είτε Λαμιώτης, είτε αμερικανός, καμιά πλευρά μου δεν θέλει να έχει οποιαδήποτε σχέση με σας.

  14. #7934
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από c4lex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είναι ψεύτικη από την αρχή μέχρι το τέλος. Το ότι αφήνει να υπονοηθεί και μόνο ότι υπάρχουν οικονομικοί μετανάστες που εκμεταλλεύονται την κατάσταση και μάλιστα ότι είναι σημαντικός αριθμός, είναι απαράδεκτο. Πόσο μάλλον που αφήνει να υπονοηθεί ότι είναι security risks. Λες και έστειλε ο Ντοναλτ την ΚΚΚ να γράψει αναφορά για τον πολιτισμένο κόσμο είναι.
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις. Απλά σου επισημαίνω οτι συμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία, migrant και asylum seeker/ refugee δεν ειναι το ιδιο, και δεν θεωρουνται αυτομάτως migrants όλοι όσοι φτάνουν στα κεντρα καταγραφής.

  15. #7935
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    Cheyenne Mountain Complex
    Μηνύματα
    4.369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Skynet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις. Απλά σου επισημαίνω οτι συμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία, migrant και asylum seeker/ refugee δεν ειναι το ιδιο, και δεν θεωρουνται αυτομάτως migrants όλοι όσοι φτάνουν στα κεντρα καταγραφής.
    Αυτό που μου λες δεν έχει σχέση με αυτό για το οποίο συζητάμε. Ο Pop προηγυμένως μίλησε για πρόσφυγες και τη νομοθεσία που ισχύει. Η ίδια εξαίρεση ισχύει και για τις ΗΠΑ για πρόσφυγες και απορρέι από την διεθνή νομοθεσία. Η οποία αποτυπώνεται και στο Ευρωπαικό. Το πρόβλημα με το συλλογισμό του Popmaniac είναι ότι δεν λαμβάνει υπ όψιν ότι μεγάλο μέρος όσων έρχονται στην Ευρώπη δεν είναι πρόσφυγες πολέμου ή καταδιωκώμενοι. Είναι άνθρωποι που αναζητούνε οικονομικά μια καλύτερη ζωή. Για το δεύτερο υπάρχει διαφορετική νομοθεσία που καλύπτει τους οικονομικούς μετανάστες.

    Το πρόβλημα των μεταναστών, με βάση τα στοιχεία του ίδιου του Frontex, όχι κάποιας ακροδεξιάς εφημερίδας, είναι ότι δυσκολεύεσαι να ξεχωρίσεις ποιος είναι τι από τα δύο. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι δόκιμο ακόμα και να κατεβάσεις ρολά όπως έκανε ο Ομπάμα και ο Τράμπ.

Σελ. 529 από 861 ΠρώτηΠρώτη ... 509519524527528529530531534539549 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πολυ απλη χρηση facebook και γενικα
    Από netstorm στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-15, 21:36
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-15, 09:25
  3. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-15, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας