Σελ. 115 από 122 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.711-1.725 από 1819
  1. #1711
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ναι σωστά.
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  2. #1712
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το γυρίσουμε λίγο στο debian, ξέρει κανείς ποια είναι η λογική πίσω από τη δημιουργία ξεχωριστού group για κάθε user; Τι πλεονέκτημα προσφέρει; Γιατί τελικά οι υπόλοιποι users «r--» έχουν και πάλι.
    https://security.ias.edu/how-and-why...te-groups-unix


  3. #1713
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Πολύ διαφωτιστικό. Ευχαριστώ. Μια ερώτηση, στο debian η διαδικασία αυτή (δημουργία group κτλ) γίνεται αυτόματα με την useradd ή πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα για κάθε user;
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  4. #1714
    Εγγραφή
    19-05-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    mea culpa,
    δοκιμαζα τώρα αυτά ππου λετε sto rapsberry που τρεχει δεβιαν ουσιαστικα

    pvman99
    Κώδικας:
    youser@raspberrypi ~ $ sudo useradd -G users tester
    [sudo] password for youser: 
    youser@raspberrypi ~ $ cat /etc/group|cut -d: -f1 |grep tester
    tester
    αυτό εννοείς; εδώ φαίνεται αυτόματα

    θελει λίγο μελέτη το λινκ παραπανω, δεν πιάνω ακριβώς πια η σχεση των private group με το ονομα του χρηστη, με αυτό πχ των users..
    aplά μου κάνει εντύπωση που εμενα εγινε private group με το ονομα χρήστη, ενω σε εσας ειναι users:you-user-name;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimr : 03-03-13 στις 14:22.

  5. #1715
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ διαφωτιστικό. Ευχαριστώ. Μια ερώτηση, στο debian η διαδικασία αυτή (δημουργία group κτλ) γίνεται αυτόματα με την useradd ή πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα για κάθε user;
    Ναι, γίνεται αυτόματα.


  6. #1716
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimr Εμφάνιση μηνυμάτων
    mea culpa,
    δοκιμαζα τώρα αυτά ππου λετε sto rapsberry που τρεχει δεβιαν ουσιαστικα

    pvman99
    Κώδικας:
    youser@raspberrypi ~ $ sudo useradd -G users tester
    [sudo] password for youser: 
    youser@raspberrypi ~ $ cat /etc/group|cut -d: -f1 |grep tester
    tester
    αυτό εννοείς; εδώ φαίνεται αυτόματα

    θελει λίγο μελέτη το λινκ παραπανω, δεν πιάνω ακριβώς πια η σχεση των private group με το ονομα του χρηστη, με αυτό πχ των users..
    aplά μου κάνει εντύπωση που εμενα εγινε private group με το ονομα χρήστη, ενω σε εσας ειναι users:you-user-name;;
    σε arch ειναι onoma:users
    Spoiler:


    πιο ασφαλές φαίνεται ο τρόπος του debian πάντως

    για το θέμα που είχες με το δίσκο, έχει Trash ο δίσκος ; έβλεπα τώρα και σε όλους τους δίσκους υπάρχει και ο φάκελος Trash και εκεί τα πετάει και όχι στο Trash του root&home

  7. #1717
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ναι όντως καλύτερο πρέπει να είναι. Επίσης συμφωνα με αυτό το thread τα UPG είναι το στάνταρ
    http://comments.gmane.org/gmane.org....oups.ale/92576

    - - - Updated - - -

    Βασικά για το arch λέει εδώ τι γίνεται http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=136662
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  8. #1718
    Εγγραφή
    19-05-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet

    για το θέμα που είχες με το δίσκο, έχει Trash ο δίσκος ; έβλεπα τώρα και σε όλους τους δίσκους υπάρχει και ο φάκελος Trash και εκεί τα πετάει και όχι στο Trash του root&home
    ναι εχει..ολα τα partition εχουν τοπικο κρυφό trash

  9. #1719
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδιά έχετε διαβάσει τίποτα πότε αναμένουμε το release;

  10. #1720
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.527
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τωρα ξυνεις πληγες :P
    Λεει εδω οτι το bug hunting επεσε στο 1.1 bugfix τη μερα και μενουν 200 ακομα, οποτε αααν βγει μεσα στο Μαρτιο θα ειναι καλα

    Wheezy release progress

    Niels Thykier, release team member, noticed that the current pace of RC bug fixes is slowing down, with only 1.1 RC bugs fixed a day since his last report. About 200 RC bugs are left to be fixed, and if the pace of RC bug fixes does not pick up, the release team may need to remove packages along with their reverse dependencies.
    http://www.debian.org/News/weekly/2013/05/
    ديميتريس

  11. #1721
    Εγγραφή
    04-03-2010
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsenso Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά έχετε διαβάσει τίποτα πότε αναμένουμε το release;
    Βέβαια είναι ήδη σταθερότατο και έτοιμο για σοβαρή χρήση σε x86 και x86_64 συστήματα νομίζω.... απλά τα bugs αυτά είναι κυρίως από άλλες αρχιτεκτονικές ή πράγματα που ναι μεν δεν μπορούν να μείνουν άλυτα πριν την τελική ανακοίνωση αλλά δεν επηρεάζουν τον τελικό χρήστη. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω πέσει σε κάνενα τέτοιο και έχω ήδη αναβαθμίσει το server με τα sources να δείχνουν στο wheezy.

    Περισσότερο νομίζω πως πρέπει να μας νοιάζει το release date ώστε να ξεπαγώσει το testing branch.

  12. #1722
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Εγώ ενημερώνομαι από εδώ για την εξέλιξη του παγώματος:Release-critical bugs status

    Γενικά, μπορεί να έχει πέσει στο 1,1 bug/day ο ρυθμός διόρθωσης, αλλά σε αυτό υπολογίζει ο developer το ισοζύγιο των rc-bugs που κλείνουν μαζί με αυτά που ανοίγουν. Αλλά αυτό δε θα πρέπει να μας ανησυχεί: πρώτον, λογικό είναι όσο μειώνονται τα rc-bugs (τώρα πχ είμαστε στα 125) να μειώνεται και ο ρυθμός. Από την άλλη, όσο λιγοστεύουν τα bugs, και πλησιάζουμε στη σταθεροποίηση, τόσο λιγότερα νέα bugs δηλώνονται. Πχ, πριν κανα μήνα θυμάμαι μια μέρα που δηλώθηκαν 7 νέα rc-bugs και διορθώθηκαν 4. Ε, αυτά όσο πλησιάζουμε στο ξεπάγωμα, δε θα συμβαίνουν.

    Θυμάμαι όμως και πριν 3-4 χρόνια, που είχε κολλήσει το πάγωμα για ούτε 40bugs 3-4 μήνες.

  13. #1723
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kami84gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια είναι ήδη σταθερότατο και έτοιμο για σοβαρή χρήση σε x86 και x86_64 συστήματα νομίζω.... απλά τα bugs αυτά είναι κυρίως από άλλες αρχιτεκτονικές ή πράγματα που ναι μεν δεν μπορούν να μείνουν άλυτα πριν την τελική ανακοίνωση αλλά δεν επηρεάζουν τον τελικό χρήστη. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω πέσει σε κάνενα τέτοιο και έχω ήδη αναβαθμίσει το server με τα sources να δείχνουν στο wheezy.

    Περισσότερο νομίζω πως πρέπει να μας νοιάζει το release date ώστε να ξεπαγώσει το testing branch.
    Εχθές πάντως που έκανα upgrade δοκιμαστικά σε ένα vps είχε αρκετά προβλήματα με το dovecot και το roundcube.
    Θεωρώ ότι είναι κάπως επικίνδυνο να αναβαθμίσεις production server

  14. #1724
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Περιοχή
    Βέροια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    558
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εχω κάνει εγκατάσταση σε εναν φιλο μου το debian σε ενα laptop και δεν μου βρισκει το ασύρματο

    δίνω

    Κώδικας:
    lspci
    και μου βγάζει

    Κώδικας:
    00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
    00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
    00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
    00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
    00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
    00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev c4)
    00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
    00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
    00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM75 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
    00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
    00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
    01:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 2230 (rev c4)
    02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 07)
    μου εβγαλε στην εγκατασταση οτι θελει το πακετο

    iwlwifi-2030-6.ucode iwlwifi-2030-5.ucode


    καθως και ενα δευτερο αυτο

    rtl_nic/rtl8168e-3.fw

    καμια ιδέα?

  15. #1725
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    δοκιμασε :
    # apt-get install firmware-ipw2x00

    για το δευτερο :
    # apt-get install firmware-realtek
    αν δε παιζει κατεβασε την εκδοση απο experimental..
    # apt-get install anarchism

Σελ. 115 από 122 ΠρώτηΠρώτη ... 95105110113114115116117120 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Debian
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6010
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-11, 07:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας