Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 63
  1. #46
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενημερωτικά, 10 ΜΒ τη μέρα είναι υπεραρκετα για έλεγχο mail, Facebook, twitter και πλοήγηση σε ιστοσελίδες που έχουν και mobile έκδοση όπως το ADSLgr. Βασικά, ούτε 2 ΜΒ δε μου τρώνε τα παραπάνω. Έχω στο data plan μου 100 ΜΒ και ποτέ δε χρειάστηκα πάνω απο 60-70. Φίλος με 300 ΜΒ data plan απλά δε χαλάει πάνω απο 100 ΜΒ!

    Επίσης να επισημάνω κι εγώ με τη σειρά μου πως η παρούσα κίνηση της Vodafone δεν είναι ούτε προσφορά, ούτε πακέτο ούτε τίποτα παρόμοιο. Είναι μια θετική κίνηση προστασίας απο υπέρογκες χρεώσεις χρήσης Internet.

  2. #47
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Να επισημάνω και κάτι άλλο για τα καρτοκινητά. Αν δεν φτάνουν τα 10ΜΒ υπάρχει πλέον η δυνατότητα, με αλλαγή του APN, να ενεργοποιηθεί ένα από τα πακετάκια του καρτοinternet, δηλ. δεν υφίσταται πλέον ανάγκη να είναι η ειδική SIM, οπότε αν τα 10 MB δεν είναι αρκετά, ενεργοποιούμε το αντίστοιχο πακετάκι όταν και αν το χρειαστούμε, πριν συνδεθούμε. Π.χ. με 3,5 ευρώ 2 ώρες/500MB, με 10 ευρώ 24 ώρες/1GB. Με μόνιμη αλλαγή του APN δεν υπάρχει και ο κίνδυνος κατά λάθος ενεργοποίησης της ημερήσιας χρέωσης. Και ναι, δυστυχώς, για όσους έχουν πολύ-πολύ μικρές καθημερινές ανάγκες, π.χ. ενημέρωση a-gps που αναφέρθηκε παραπάνω, δεν υπάρχει λύση.
    hnesne

  3. #48
    Εγγραφή
    02-12-2006
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Μηνύματα
    866
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    PHILIPS CGA5722
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Μία χαρά είναι αυτή η απόφαση της vodafone.
    Θα εκλείψουν οι τρελές χρεώσεις από λάθος.
    Και αυτός που θέλει περιστασιακά πρόσβαση θα χρεώνετε 1 ευρώ την ημέρα.

  4. #49
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αναφέρεσαι σε συμβόλαιο, ίσως για τέτοια χρήση βολεύει το data plan των €5/μήνα για 100mb
    Έχω το (παλιό) πρόγραμμα συμβολαίου με 0 πάγιο. Ο λογαριασμός μου δε ξεπερνά σε συνήθεις καταστάσεις το 1-1.5 ευρώ. Τα 5 για 100 είναι πολλά

    Απλά θα συμβιβαστώ με μεγαλύτερους χρόνους "κλειδώματος"...
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  5. #50
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Ότι και να λέμε έιναι πολύ καλή κίνηση! Ο ανυποψίαστος κόσμος δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί με περισσότερα από 30€ χρεωμένος στη χειρότερη περίπτωση, ο δε υποψιασμένος έχει την ελευθερία να ξέρει ότι αν κάποια στιγμή χρειαστεί να μπει στο internet θα χρεωθεί 1€ τη μέρα οπότε θα ξέρει τι θα περιμένει.

    Ας μην τα βλέπουμε όλα μαύρα... Για μένα είναι πολύ καλή κίνηση.

  6. #51
    Εγγραφή
    13-05-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    τελικά ότι και να μας κάνουνε είμαστε αρνητικοί... και πόσο στενά μυαλά έχουν μερικοί, νομίζουν επειδή διαβάζουν το adslgr οτι όλη η πελατειακή βάση είναι εδω μέσα.
    το 90% των πελατών που θα πάρουν smartphone δεν ξέρουν καν τι αγοράζουν, τι κάνουν, που συνδέονται, πως συνδέονται, γιατί συνδέονται και τι κυρίως δεν έχουν ιδέα τι χρεώνονται...
    και εσείς μιλάτε για a-gps και ιστορίες που αφορούν το 1%?
    χειροκροτήστε ρε παιδιά επιτέλους μια κίνηση που θα βοηθήσει τους περισσότερους, είναι η πιό απλή ταρίφα που θα μπορούσε να σκεφτει ποτέ ο καταναλωτής. κάνε οτι γουστάρεις, μπες όπου γουστάρεις όποτε γουστάρεις οτι ώρα γουστάρεις για όλη την ημέρα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν χρειάζεται να φοβάσαι οτι θα πληρώσεις 2,000 ευρώ!

  7. #52
    Εγγραφή
    24-09-2007
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    VODAFONE
    DSLAM
    H.O.L. - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Η συγκεκριμένη κίνηση της VODAFONE είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!

    Το συγκεκριμένο πρόγραμμα "Vodafone Internet Όλη - Μέρα" υπήρχε και οποιοσδήποτε το χρειαζόταν μπορούσε να το ενεργοποιήσει. Τώρα με λίγα λόγια σε ενεργοποιούν αυτόματα σε αυτό το πρόγραμμα χωρίς καμία συγκατάθεση από μέρους του καταναλωτή και σου λένε ότι ελάχιστη χρέωση για να χρησιμοποιήσεις το mobile internet είναι το 1€.

    Κάποιος που χρησιμοποιεί τη πλοήγηση μέσω του κινητού και κατεβάζει δεδομένα A-GPS ή θέλει κατεβάσει τη πρόγνωση καιρού, που ο όγκος των δεδομένων είναι πολύ μικρός θα πρέπει να χρεωθεί 1€.
    Και κάτι ακόμα πιο απλό κάποιος που θα μπεί κατά λάθος στο Internet και κατεβάσει κάποιο μικρό όγκο δεδομένων πάλι 1€ θα χρεωθεί.

    Το πρόγραμμα αυτό υπάρχει καιρό διαθέσιμο και όποιος ήθελε μπορούσε να το ενεργοποιήσει. Το να μου ενεργοποιούν ένα πρόγραμμά χωρίς τη συγκατάθεση μου και να ανεβάζουν την ελάχιστη χρέωση για το mobile internet στο 1€ το θεωρώ
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!

  8. #53
    Εγγραφή
    24-07-2009
    Περιοχή
    Οπου θέλω
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17.300-1024
    ISP
    24 Mbps -1024Μbps
    Router
    USRoboticISDN+FRITZBox
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 14.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HellV1L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου μπορεις και ποσταρεις εδω στο φορουμ παλι καλα να λεμε δλδ... :P περα απο την πλακα ειναι απο τις καλυτερες κινησεις που εχουν γινει τελευταια... λογω καρτελ φυσικα θα ακολουθησουν και οι αλλοι
    Δες κάτι,
    Δεν το παιρνω ΟΥΤΕ ΤΖΑΜΠΑ.Δεν μου ειναι απαραίτητο 1 κουνητό με προσβαση στο ΝΕΤ.Διότι ή θα βρίσκομαι στο γραφείο οποτε νετ υπάρχει ή θα βρίσκομαι σπιτι που πάλι ΝΕΤ υπάρχει.Αν ειναι να πάω 2-3 ΜΑΧ 5 μερες διακοπες ε δεν θα πεθανω κιόλας αμα δεν εχω Ιντερνετ μεσω κινητου.
    Οποτε μαλλον ανηκουμε σε διαφορετικά Target Groups!!Eπισης δεν ανηκω στους ΠΟΥΛ-ΜΟΥΡ οπου μοστραρουν καθε λιγο και λιγάκι το νεο τους κουνητό που "Ψηνει και καφέ".
    Το αν εσυ κρινεις οτι ειναι απο τις καλλίτερες κινήσεις που εχουν γινει τελευταια... λογω καρτελ φυσικα θα ακολουθησουν και οι αλλοι ( ΔΕΝ ξερω για να κρινω προφανως εσύ ξερεις.Ειπαμε ανηκουμε σε αλλο Τarget Group).
    Kαλημέρα σου.

  9. #54
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Linksys
    Path Level
    Interleaved
    να ρωτήσω, μαζί με αυτή την αλλαγή η Vodafone έκοψε και το 0.facebook.com που ήταν free?

  10. #55
    Εγγραφή
    13-05-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συγκεκριμένη κίνηση της VODAFONE είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!

    Το συγκεκριμένο πρόγραμμα "Vodafone Internet Όλη - Μέρα" υπήρχε και οποιοσδήποτε το χρειαζόταν μπορούσε να το ενεργοποιήσει. Τώρα με λίγα λόγια σε ενεργοποιούν αυτόματα σε αυτό το πρόγραμμα χωρίς καμία συγκατάθεση από μέρους του καταναλωτή και σου λένε ότι ελάχιστη χρέωση για να χρησιμοποιήσεις το mobile internet είναι το 1€.

    Κάποιος που χρησιμοποιεί τη πλοήγηση μέσω του κινητού και κατεβάζει δεδομένα A-GPS ή θέλει κατεβάσει τη πρόγνωση καιρού, που ο όγκος των δεδομένων είναι πολύ μικρός θα πρέπει να χρεωθεί 1€.
    Και κάτι ακόμα πιο απλό κάποιος που θα μπεί κατά λάθος στο Internet και κατεβάσει κάποιο μικρό όγκο δεδομένων πάλι 1€ θα χρεωθεί.

    Το πρόγραμμα αυτό υπάρχει καιρό διαθέσιμο και όποιος ήθελε μπορούσε να το ενεργοποιήσει. Το να μου ενεργοποιούν ένα πρόγραμμά χωρίς τη συγκατάθεση μου και να ανεβάζουν την ελάχιστη χρέωση για το mobile internet στο 1€ το θεωρώ
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!
    το να κατεβάζουν τη μέγιστη χρέωση στο 1€ τη μέρα τι το θεωρείς?
    Δεν σε συμφέρει προσωπικά? μαζί σου, είσαι ρηγμένος.
    Το θέμα είναι οτι την ίδια ώρα που ρίχνει εσένα (που το πολύ πολύ να το κόψεις ή να βάλεις ένα πακετάκι), σώζει όλο τον κοσμάκη που μέχρι τώρα την πάταγε επειδή επαιζε το πιτσιρίκι με τα κουμπιά, επειδή ξέχασαν να κλείσουν τα δεδομένα κτλ...και ενω ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΠΟΤΕ -ουρλιάζει η κυρία- στο ίντερνετ μου ηρθε λογαριασμός 300€, νομίζωντας οτι οι χάρτες του google είναι ήδη μέσα στο κινητό.

    Οτι θα μπορούσε να σου δίνει επιλογή, ναι θα μπορούσε. Αλλά το default να είναι το ίντερνετ όλη μέρα, κι αν θες γυρνάς στις παλιές χρεώσεις (που μπορεί να γίνεται κιόλας, αν σε ενδιαφέρει παρε ένα τηλέφωνο στο βόνταφον να μάθουμε κι εμεις...)

  11. #56
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oντως καλη κινηση.

    Τωρα εχω απληρωτο λογαριασμο 190€ γιατι εκανα λαθος πραξεις στους υπολογισμους μου και τα 10ΜΒ που ξοδεψα σε 4-5 μερες κοστιζουν τελικα 130€

    Με το νεο προγραμμα θα πληρωνα..... 5€ το πολυ.

    Κακη γλωσσα:
    Spoiler:
    FUCK ME!
    Δεν υπάρχει ένα ανώτατο όριο από την Vodafone, όταν ήμουν συνδρομητής της είχα λάβει ένα μήνυμα που με ενημερωνε για max χρέωση περίπου 65€!

  12. #57
    Εγγραφή
    29-11-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21811/969
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 7.8(dB)
    Δεν νομίζω, προσωπικά ξέρω κάποιον που του ήρθε λογαριασμός πάνω από 1000 Ευρώ χωρίς να το περιμένει.

  13. #58
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει ένα ανώτατο όριο από την Vodafone, όταν ήμουν συνδρομητής της είχα λάβει ένα μήνυμα που με ενημερωνε για max χρέωση περίπου 65€!
    Αυτό αφορά μόνο το roaming στην ΕΕ.

  14. #59
    Εγγραφή
    24-09-2007
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    VODAFONE
    DSLAM
    H.O.L. - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasulm Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να κατεβάζουν τη μέγιστη χρέωση στο 1€ τη μέρα τι το θεωρείς?
    Δεν σε συμφέρει προσωπικά? μαζί σου, είσαι ρηγμένος.
    Το θέμα είναι οτι την ίδια ώρα που ρίχνει εσένα (που το πολύ πολύ να το κόψεις ή να βάλεις ένα πακετάκι), σώζει όλο τον κοσμάκη που μέχρι τώρα την πάταγε επειδή επαιζε το πιτσιρίκι με τα κουμπιά, επειδή ξέχασαν να κλείσουν τα δεδομένα κτλ...και ενω ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ ΠΟΤΕ -ουρλιάζει η κυρία- στο ίντερνετ μου ηρθε λογαριασμός 300€, νομίζωντας οτι οι χάρτες του google είναι ήδη μέσα στο κινητό.

    Οτι θα μπορούσε να σου δίνει επιλογή, ναι θα μπορούσε. Αλλά το default να είναι το ίντερνετ όλη μέρα, κι αν θες γυρνάς στις παλιές χρεώσεις (που μπορεί να γίνεται κιόλας, αν σε ενδιαφέρει παρε ένα τηλέφωνο στο βόνταφον να μάθουμε κι εμεις...)

    Προσωπικά έχω ενεργοποιημένο ήδη σε μία γραμμή μου το συγκεκριμένο πακέτο από τη στιγμή που πρώτο βγήκε.
    Εκεί που διαφωνώ είναι ότι αυτόματα ενεργοποιούν ένα πακέτο σε όλους τους συνδρομητές τους χωρίς την έγκρισή τους και χωρίς να τους δίνουν την επιλογή μέσα από το ενημερωτικό που τους έχουν στείλει να επιλέξουν αν θέλουν να μη γίνει η συγκεκριμένη ενεργοποίηση. Επίσης διαφωνώ ότι η ελάχιστη χρέωση για το mobile internet πηγαίνει στο 1 ευρώ.

    Για τη συγκεκριμένη πρακτική τους και αν δεν έχω πάρει κάποιες απαντήσεις σε email που τους έχω στείλει τη Τρίτη θα κάνω καταγγελία στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων.

    Παραθέτω και ένα σχόλιο από κάποιον που ίσως γνωρίζει κάτι παραπάνω:
    http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...xtra_8876.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vassar : 14-02-11 στις 01:49.

  15. #60
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά έχω ενεργοποιημένο ήδη σε μία γραμμή μου το συγκεκριμένο πακέτο από τη στιγμή που πρώτο βγήκε.
    Εκεί που διαφωνώ είναι ότι αυτόματα ενεργοποιούν ένα πακέτο σε όλους τους συνδρομητές τους χωρίς την έγκρισή τους και χωρίς να τους δίνουν την επιλογή μέσα από το ενημερωτικό που τους έχουν στείλει να επιλέξουν αν θέλουν να μη γίνει η συγκεκριμένη ενεργοποίηση. Επίσης διαφωνώ ότι η ελάχιστη χρέωση για το mobile internet πηγαίνει στο 1 ευρώ.

    Για τη συγκεκριμένη πρακτική τους και αν δεν έχω πάρει κάποιες απαντήσεις σε email που τους έχω στείλει τη Τρίτη θα κάνω καταγγελία στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων.

    Παραθέτω και ένα σχόλιο από κάποιον που ίσως γνωρίζει κάτι παραπάνω:
    http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/201...xtra_8876.html
    Εντάξει, αφού το έγραψε στο τρομακτικό σίγουρα ξέρει κάτι παραπάνω.

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΤΟΥ ADSLGR
    Από costasz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-10, 16:13
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-10, 00:21
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-08, 11:52
  4. Σύνοδος του ΟΗΕ για το Internet, χωρίς Internet
    Από Reef στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-06, 21:28
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-04, 05:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας