Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα,

    τον τελευταιο καιρο εχω ενα προβλημα με τη συνδεση του τηλεφωνου και θα ηθελα τα φωτα σας....

    εχω συνδεση pstn με τον ΟΤΕ, και adsl ιντερνετ, φιλτρα εχω βαλει στις τηλεφωνικες συσκευες και splitter στο modem.
    εχω επισης εγκατασταση συναγερμου αλλα αυτος που εκανε την εγκατασταση δεν εβαλε φιλτρο.

    τον τελευταιο καιρο δεν ειχα τηλεφωνο καθολου ,αλλα ιντερνετ ειχα κανονικα.
    ηρθε χθες τεχνικος απο τον ΟΤΕ κοιταξε τα καλωδια και μου προτεινε να βαλω φιλτρο.
    το τηλεφωνο το εφτιαξε ολα καλα, και το ιντερνετ συνεχισε να παιζει μεχρι το βραδυ που οπλισα το συναγερμο.
    το πρωι που τον αφαιρεσα το τηλεφωνο κοπηκε ....
    υ.γ το modem το ειχα κλειστο ολο το βραδυ ....

    τα φωτα σας παιδια, το βραδυ που θα παω σπιτι σκοπευω να αποσυνδεσω τη γραμμη τηλεφωνου απο το συναγερμο....

  2. #2
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Το να αποσυνδέσεις την γραμμή από τον συναγερμό ίσως να μη λύσει το πρόβλημα σου αν η γραμμή μπαίνει στον συναγερμό και μετά δίνει στο υπόλοιπο σπίτι (σε μπρίζες).
    Κανονικά θα πρέπει ο συναγερμός να παίρνει παράλληλα από κάποια μπρίζα και να φοράει φίλτρο.
    Μάλλον το πρόβλημα σου είναι καλωδιακό μέσα στο σπίτι και καλό θα ήταν να ελέγξει τις συνδεσμολογίες ένας ηλεκτρολόγος η ακόμα και η εταιρία που εγκατέστησε τον συναγερμό.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    τελικα φιλε ειχες δικιο ....το προβλημα παραμενει, το καλωδιο του οτε που ερχεται στο σπιτι, το εχει συνδεσει ο "μαστορας" παραλληλα στο συναγερμο.
    το αξιοπεριεργο ειναι οτι μενω στο σπιτι 4μηνες και τωρα τον τελευταιο μηνα μου κοβεται το τηλεφωνο....ολο αυτο τον καιρο ο συναγερμος δουλευε χωρις φιλτρο και ειχα κανονικα τηλεφωνο και ιντερνετ.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    "το καλωδιο του οτε που ερχεται στο σπιτι, το εχει συνδεσει ο "μαστορας" παραλληλα στο συναγερμό."
    Σωστά το σύνδεσε.
    Όλες οι πρίζες συνδέονται παράλληλα αλλιώς δεν θα δούλευαν τα τηλέφωνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    "το καλωδιο του οτε που ερχεται στο σπιτι, το εχει συνδεσει ο "μαστορας" παραλληλα στο συναγερμό."
    Σωστά το σύνδεσε.
    Όλες οι πρίζες συνδέονται παράλληλα αλλιώς δεν θα δούλευαν τα τηλέφωνα.
    οκ φιλε δικιο εχεις, απλα δεν μπορω να βγαλω ακρη τι φταιει....εχω αποσυνδεσει τη γραμμη απο το συναγερμο, αλλα συνεχιζω να μην εχω τηλεφωνο.
    οπως ειπα και στην αρχη ολα δουλευαν ρολοι για 4μηνες και τωρα ξαφνικα εδω και 2βδομαδες δεν εχω τηλεφωνο (ιντερνετ παιζει κανονικα).

    το δικτυο μεσα στο σπιτι δεν εχει αλλαξει σε τιποτα.

    αν εχει καποια ιδεα καποιος θα ημουν ευγνωμων

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Ίσως ένα σκαρίφημα θα βοηθούσε.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panpan75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικα φιλε ειχες δικιο ....το προβλημα παραμενει, το καλωδιο του οτε που ερχεται στο σπιτι, το εχει συνδεσει ο "μαστορας" παραλληλα στο συναγερμο.
    το αξιοπεριεργο ειναι οτι μενω στο σπιτι 4μηνες και τωρα τον τελευταιο μηνα μου κοβεται το τηλεφωνο....ολο αυτο τον καιρο ο συναγερμος δουλευε χωρις φιλτρο και ειχα κανονικα τηλεφωνο και ιντερνετ.
    Παράλληλα πρέπει να είναι.
    Αρα έχεις βρει από ποιό σημείο παίρνει ο συναγερμός οπότε απομόνωσε τα καλώδια που πάνε προς τον συναγερμό να ελέγξεις αν έρθει το σήμα.
    Παίζει να έχει βλάβη ο συναγερμός και να γυρνάει ρεύμα στην γραμμή και να την βραχυκυκλώνει.
    Καλό θα ήταν πριν τα απομονώσεις να καλέσεις το νούμερο σου να δεις τι μήνυμα σου βγάζει.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    To ιντερνετ ειναι συνεχεια down ή συχρονιζει και αποσυχρονιζει??

    Ο συναγερμος ειναι στημενος να καλει καποιο τηλεφωνικο κεντρο security σε περιπτωση προβληματος??

    Παιζει τα βραδυα ή σε ασχετες φασεις να εχεις διακοπες ρευματος και ο συναγερμος να το αντιμετωπιζει ως προσπαθεια tampering (αν και επρεπε να παιρνει απο την μπαταρια του ρευμα) και να προσπαθει να καλεσει το τηλεφωνικο κεντρο??

    Γενικα παντως η ευκολοτερη λυση ειναι να βαλεις ενα φιλτρακι στο συναγερμο.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ιντερνετ ειναι συνεχεια down ή συχρονιζει και αποσυχρονιζει??

    Ο συναγερμος ειναι στημενος να καλει καποιο τηλεφωνικο κεντρο security σε περιπτωση προβληματος??

    Παιζει τα βραδυα ή σε ασχετες φασεις να εχεις διακοπες ρευματος και ο συναγερμος να το αντιμετωπιζει ως προσπαθεια tampering (αν και επρεπε να παιρνει απο την μπαταρια του ρευμα) και να προσπαθει να καλεσει το τηλεφωνικο κεντρο??

    Γενικα παντως η ευκολοτερη λυση ειναι να βαλεις ενα φιλτρακι στο συναγερμο.
    το ιντερνετ παιζει καμπανα....το βραδυ το κλεινω ,οπλιζω το συναγερμο και το πρωι οταν τον βγαζω δεν εχω τηλεφωνο.
    διακοπες ρευματος ειχα παλιοτερα αλλα δεν μου ειχε παρουσιασει καποιο προβλημα το τηλεφωνο... ο συναγερμος παιρνει ρευμα απο την μπαταρια.

    σημερα θα ερθει ο μαστορας να μου βαλει φιλτρο στη γραμμη του συναγερμου και μετα βλεπουμε...

    ευχαριστω για τις υποδειξεις σας

    ........Auto merged post: panpan75 πρόσθεσε 5 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmperop1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράλληλα πρέπει να είναι.
    Αρα έχεις βρει από ποιό σημείο παίρνει ο συναγερμός οπότε απομόνωσε τα καλώδια που πάνε προς τον συναγερμό να ελέγξεις αν έρθει το σήμα.
    Παίζει να έχει βλάβη ο συναγερμός και να γυρνάει ρεύμα στην γραμμή και να την βραχυκυκλώνει.
    Καλό θα ήταν πριν τα απομονώσεις να καλέσεις το νούμερο σου να δεις τι μήνυμα σου βγάζει.
    φιλε τα απομονωσα αλλα σημα εξακολουθω να μην εχω.
    οταν καλουσα το νουμερο και πριν και μετα που απομονωσα το καλωδιο του συναγερμου, μου εβγαζε οτι η συνδεση δεν ειναι διαθεσιμη για τεχνικους λογους.

    σημερα θα βαλει ο μαστορας φιλτρακι στη γραμμη του συναγερμου και θα ξαναδηλωσω βλαβη στον ΟΤΕ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panpan75 : 18-02-11 στις 09:47. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Χωρίς να θέλω να σας στεναχωρήσω, τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι. Έχουμε αναφέρει κάμποσες φορές στο παρελθόν ότι το τηλέφωνο δεν πρέπει να πηγαίνει παράλληλα στον συναγερμό αλλά σε σειρά. Και όταν έχουμε dsl υπάρχει μόνο μία σωστή λύση.

    Στην αρχή της γραμμής μπαίνει ένα σπλίτερ, πάει το adsl στο ρούτερ και το τηλέφωνο στην είσοδο του συναγερμού. Από την έξοδο του συναγερμού η γραμμή πάει προς τις πρίζες και αυτές παραλληλίζονται. Οπότε όταν ο συναγερμός κάνει κλήση για να στείλει ένα σήμα, σηκώνοντας κάποιο τηλέφωνο, αυτό πρέπει να είναι νεκρό μέχρι να ολοκληρωθεί η κλήση.
    Έτσι δεν χρειάζεται κανένα φίλτρο και έχεις φροντίσει για την βέλτιστη ασφάλεια.

    Από αυτά που αναφέρεις πιθανότατα το πρόβλημα να βρίσκεται στον συναγερμό. Να κολλάει δηλαδή το ρελέ ανάμεσα στην είσοδο και στην έξοδο της γραμμής στον τηλεφωνητή του συναγερμού. Έτσι όταν οπλίζεις γυρνάει το ρελέ για να πάρει την γραμμή ο συναγερμός και να κάνει κλήση. Όταν τελειώνει πιθανότατα το ρελέ μένει κολλημένο και δεν γυρνάει την γραμμή προς τις πρίζες. Όταν έρθει ο συναγερμάς θα πρέπει να κάνει δοκιμές βάζοντας τον πίνακα να κάνει κλήσεις και όχι απλά να βάλει ένα φίλτρο.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    +1 emeliss

    Να προσθέσω πως το μήνυμα του ΟΤΕ "Η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δεν είναι διαθέσιμη για τεχνικούς λόγους" εμφανίζεται (και) όταν έχουμε αφήσει το τηλέφωνο "κατεβασμένο" (ανοιχτό).

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 emeliss

    Να προσθέσω πως το μήνυμα του ΟΤΕ "Η τηλεφωνική σύνδεση που καλείτε δεν είναι διαθέσιμη για τεχνικούς λόγους" εμφανίζεται (και) όταν έχουμε αφήσει το τηλέφωνο "κατεβασμένο" (ανοιχτό).
    αυτο δεν παιζει...το εχω τσεκαρει

    ........Auto merged post: panpan75 πρόσθεσε 5 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να θέλω να σας στεναχωρήσω, τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι. Έχουμε αναφέρει κάμποσες φορές στο παρελθόν ότι το τηλέφωνο δεν πρέπει να πηγαίνει παράλληλα στον συναγερμό αλλά σε σειρά. Και όταν έχουμε dsl υπάρχει μόνο μία σωστή λύση.

    Στην αρχή της γραμμής μπαίνει ένα σπλίτερ, πάει το adsl στο ρούτερ και το τηλέφωνο στην είσοδο του συναγερμού. Από την έξοδο του συναγερμού η γραμμή πάει προς τις πρίζες και αυτές παραλληλίζονται. Οπότε όταν ο συναγερμός κάνει κλήση για να στείλει ένα σήμα, σηκώνοντας κάποιο τηλέφωνο, αυτό πρέπει να είναι νεκρό μέχρι να ολοκληρωθεί η κλήση.
    Έτσι δεν χρειάζεται κανένα φίλτρο και έχεις φροντίσει για την βέλτιστη ασφάλεια.

    Από αυτά που αναφέρεις πιθανότατα το πρόβλημα να βρίσκεται στον συναγερμό. Να κολλάει δηλαδή το ρελέ ανάμεσα στην είσοδο και στην έξοδο της γραμμής στον τηλεφωνητή του συναγερμού. Έτσι όταν οπλίζεις γυρνάει το ρελέ για να πάρει την γραμμή ο συναγερμός και να κάνει κλήση. Όταν τελειώνει πιθανότατα το ρελέ μένει κολλημένο και δεν γυρνάει την γραμμή προς τις πρίζες. Όταν έρθει ο συναγερμάς θα πρέπει να κάνει δοκιμές βάζοντας τον πίνακα να κάνει κλήσεις και όχι απλά να βάλει ένα φίλτρο.
    τωρα μπερδευτηκα περισσοτερο....
    η απορια μου ειναι πως για ενα 3μηνο ολα λειτουργουσαν ρολοι και τωρα παρουσιαζεται το προβλημα.
    την επομενη φορα που θα ερθει τεχνικος του ΟΤΕ θα του δειξω τη συνδεσμολογια για να βεβαιωθω.

    ο τεχνικος του συναγερμου ηρθε απλα εβαλε το φιλτρο και εφυγε....εχω μπλεξει με "φοβερο" επαγγελματια....

    ευχαριστω και παλι για τις αποψεις σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panpan75 : 18-02-11 στις 12:48. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panpan75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η απορια μου ειναι πως για ενα 3μηνο ολα λειτουργουσαν ρολοι και τωρα παρουσιαζεται το προβλημα.
    Αν είναι αυτό που σου είπα τότε πρόκειται για συνηθισμένη βλάβη σε πίνακα συναγερμού. Οι βλάβες έτσι ξαφνικά συμβαίνουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panpan75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    την επομενη φορα που θα ερθει τεχνικος του ΟΤΕ θα του δειξω τη συνδεσμολογια για να βεβαιωθω.
    Κανονικά δεν είναι δουλειά του οτετζή να δει όλο αυτό το σκηνικό. Αυτόν τον απασχολεί να υπάρχουν οι υπηρεσίες τηλεφωνίας και adsl στην αρχή της γραμμής. Το τι υπάρχει μετά δεν είναι στο κομμάτι της ευθύνης του.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-02-2021
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    καλησπερα

    εκανα αλλαγη παροχου και απο 24 γραμμη επελεξα οπτικεσ ινες ( σταθερο ιντερνετ συναγερμο ) με αποτελεσμα να μην λειτουργει ο συναγερμοσ δεν στελνει σημα στο κεντρο που ειναι συνδεμενοσ εχω βαλη φιλτρο στη γραμμη συνδεσεισ του συναγερμου αλλα τιποτα πηρα τον παροχο σε συννενοηση με τον τεχνικο του συναγερμου για να μου αλλαξουν τισ ρυθμισεισ DTMF και παλλη τιποτα συνεχιζω και επικοινονω με τον παροχο αλλα δεν βγαζω ακρη με τον προηγουμενο ολα δουλευαν καλα και με μικροτερη γραμμη

    Παιδια την βοηθεια σας


    Ευχαριστω

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 12:43
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-09, 09:18
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 16:53
  4. Πρόβλημα με τηλεφωνική σύνδεση
    Από vgerasimos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-06, 23:36
  5. τηλεφωνικη σύνδεση και dsl
    Από morfeas-dsl- στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-04, 02:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας