Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    Den Haag
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    120000/9000
    ISP
    Telfort nl
    Router
    LinkSys WAG354G
    Γεια χαρα παιδια!
    Εχω ενα αρχειο word το οποιο ειναι password protected. Δυστυχως ξεχασα τον κωδικο και δεν μορω να το ανοιξω. Προσπαθησα με διαφορα προγραμματα να το ανοιξω αλλα μου λενε οτι χρειαζονται κατι παραπανω απο ενα χρόνο... για να βρουν το pass. (Ναι, ειναι μεγαλο...)

    Βρηκα στο net μια σελίδα http://www.decryptum.com/ η οποια οντως σου ανοιγει το αρχειο ΧΩΡΙΣ να βρει το password... Αυτο ΠΩΣ γινεται??? Δοκιμασα να το ανοιξω και με Hex editor αλλα δεν εβγαλα ακρη. Επισης να προσθεσω οτι ειναι γραμμενο στα ελληνικα.

    Γινεται να το ανοιξω το αρχειο ή αναγκαστικα θα πρεπει να δωσω τα 25 που ζηταει η εν λογω εταιρια...

    disclamer: Το αρχειο ειναι οντως δικο μου. Αν το ολο θεμα αντιβαινει τους κανονες του forum παρακαλω απαντηστε μου με pm..

    Ευχαριστω
    Ιάσονας

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα αρχεία που προστατεύονται στο Word (και στο Office γενικοτερα) δεν προστατεύονται "μονοσήμαντα". Αν δηλαδή εσύ βάλεις ως password το "123456" εκτός από αυτό υπάρχουν και άλλα που ικανοποιούν τον "αλγόριθμο κλειδώματος".
    Πολλά από τα προγράμματα της αγοράς χρησιμοποιούν τους εναλλακτικούς κωδικούς.

    Κι επειδή κι εγώ έχω αρκετές φορές χρειαστεί τέτοιο προγραμματάκι, πίνω νερό στο όνομα της ElcomSoft.
    Mειονέκτημα το υπερβολικά υψηλό κόστος αγοράς των εργαλειων της.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    +1 ψήφο στο advanced office password recovery.

    Μέχρι τώρα μου έχουν δουλέψει σε όλα τα αρχεία που δοκίμασα αν και οι ίδιοι λένε ότι υπάρχει περίπτωση από το office xp και μετά (και ιδίως στο 2003) να υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να βρεθεί ο κωδικός.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    Den Haag
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    120000/9000
    ISP
    Telfort nl
    Router
    LinkSys WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satel Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 ψήφο στο advanced office password recovery.

    Μέχρι τώρα μου έχουν δουλέψει σε όλα τα αρχεία που δοκίμασα αν και οι ίδιοι λένε ότι υπάρχει περίπτωση από το office xp και μετά (και ιδίως στο 2003) να υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να βρεθεί ο κωδικός.
    Αυτο χρησιμοποιω... Αλλα αν ο κωδικος ειναι μεγαλος?
    Αυτη τη στιγμη ο ενας υπολογιστης ψαχνει 8 ψηφια (a-z) και ο αλλος 9 ψηφια (a-z). Ο δευτερος θελει εναν χρονο....

    Το http://www.decryptum.com πως λειτουργει??? Καμια windows based αντιστοιχη εφαρμογη δεν υπαρχει????

  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ βρήκα κωδικό office 2000 με 8 ψηφία σε 18 μέρες χρησιμοποιώντας brute force attack. Αν θυμάσαι κάποιο μέρος του κωδικού μπορείς να το βάλεις σαν wildcard για να μειώσεις τους πιθανούς συνδυασμούς. Αλλιώς μόνο να περιμένεις μπορείς μέχρι να τους δοκιμάσει όλους.
    Η proffessional έκδοση του AOPR υποστηρίζει και πολυεπεξργασία σε πολλούς υπολογιστές νομίζω.

    Τι εννοείς windows based? Το AOPR δεν είναι windows?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος satel : 18-09-06 στις 13:34.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @iasonakos,
    Για κλείδωμα αρχείων του Office δε χρησιμοποιώ ποτέ πολλά ψηφία, όπως και η πλειοψηφία αυτών που βάζουν προστασία.
    Αν κάποιος θέλει να το σπάσει, προφανώς μπορεί να το σπάσει, οπότε το να τον δυσκολέψω μια μέρα ή ένα μήνα δεν έχει και μεγάλη σημασία.
    Τα passwords του Office είναι κυρίως για να αποτρέπουν τον "αλλο χρήστη" (συνάδελφο, συγγενή κτλ.) να δει πράγματα που δεν είναι για τα μάτια του

    Μου έχει τύχει μόνο μια φορά να μη φρει ο AOPR κατευθείαν τον κωδικό (σε Word2003) και πραγματικά να χρειάζεται ο χρόνος που λες. Σε εκίνη την περίπτωση απλά είπα στον κάτοχο του εγγράφου να το ξαναδημιουργήσει και την επόμενη φορά ή να θυμάται μέρος του κωδικού, ή να βάζει μικρότερο κωδικό... Sorry, αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση, ειδικά για έγγραφα Office XP(2002) και μεταγενέστερα.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-04-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    861
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Crypto F200 Ultra Super
    Αυτό δεν θεωρείτε hack tool όμως?

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnkall69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν θεωρείτε hack tool όμως?
    Eξαρτάται από τη χρήση... Ένας packet sniffer θεωρείται hack tool; Ένα πρόγραμμα p2p θεωρείται εξ' ορισμού παράνομο;

  9. #9
    Εγγραφή
    01-04-2005
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    861
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Crypto F200 Ultra Super
    Σωστά..

  10. #10
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Πάντως θα είναι μεγάλη βοήθεια για το πρόγραμμα ανεύρεσης του κωδικού προστασίας η παραμικρή βοήθεια από πλευράς χαρακτήρων που χρησιμοποιήθηκαν, μοτίβου/μορφής του password (π.χ. αν συνηθίζεις να βάζεις τα νούμερα στο τέλος) κλπ...
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iasonakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρα παιδια!
    Εχω ενα αρχειο word το οποιο ειναι password protected. Δυστυχως ξεχασα τον κωδικο και δεν μορω να το ανοιξω. Προσπαθησα με διαφορα προγραμματα να το ανοιξω αλλα μου λενε οτι χρειαζονται κατι παραπανω απο ενα χρόνο... για να βρουν το pass. (Ναι, ειναι μεγαλο...)
    Για ποιο Word πρόκειται;

    Βρηκα στο net μια σελίδα http://www.decryptum.com/ η οποια οντως σου ανοιγει το αρχειο ΧΩΡΙΣ να βρει το password... Αυτο ΠΩΣ γινεται??? Δοκιμασα να το ανοιξω και με Hex editor αλλα δεν εβγαλα ακρη. Επισης να προσθεσω οτι ειναι γραμμενο στα ελληνικα.
    Δεν έχουν σημασία τα ελληνικά. Αυτά τα εργαλεία δουλεύουν σπάζοντας το hash του κλειδιού που στην περίπτωση μέχρι και το Word 2000 είναι πολύ μικρού μήκους και άρα αδύναμο. Έτσι δεν έχει σημασία από πόσους και ποιούς (ελληνικά, λατινικά) χαρακτήρες χαρακτήρες αποτελείται το password που έβαλες.

    Γινεται να το ανοιξω το αρχειο ή αναγκαστικα θα πρεπει να δωσω τα 25 που ζηταει η εν λογω εταιρια...

    disclamer: Το αρχειο ειναι οντως δικο μου. Αν το ολο θεμα αντιβαινει τους κανονες του forum παρακαλω απαντηστε μου με pm..
    Έχω κάποιο εργαλείο που προσπαθεί με hash, το είχα πληρώσει γύρω στα 30 ευρά όταν μια φίλη είχε κλειδώσει τη διπλωματική της και ... ξέχασε το password. Aν δε σε πειράζει να μου στείλεις το αρχείο σε pm, μπορώ να to δοκιμάσω... σε 3-4 μέρες το πολύ λογικά θα το έχει βρει αν μπορεί.

    Αλλά και 25 ευρώ δεν είναι και τόοοσο πολλά για ένα αρχείο που αξίζει να το προστατέψεις με open password....

    -K.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Word Help....
    Από ermis333 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-05, 16:08
  2. SOS με WORD
    Από Undertow στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-05, 14:47
  3. password πολλα password
    Από maik στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-05, 20:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας