Σελ. 77 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.141-1.155 από 5761
  1. #1141
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι δεν δηλωνεις οταν απο αυτο εχεις εισοδηματα τι ειναι? χαρτζηλικακι?
    Εγώ είπα απλώς πως είναι υποχρεωτικό και όχι προαιρετικό! άλλο θέμα αν κάποιος δεν θέλει να δηλώσει το επίδομα ανεργίας! το ίδιο ισχύει και με τα άλλα που είπαν πριν, μην λεμε τα ίδια....
    Ωραία επιχειρήματα αλλά δεν αποτελούν νομοθεσία

  2. #1142
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία επιχειρήματα αλλά δεν αποτελούν νομοθεσία
    Δηλαδη τωρα τι προβλημα εχεις ακριβως?

    http://www.pde.gr/index.php?topic=22969.0

  3. #1143
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενταξει βρε παιδες τωρα βγηκατε εκτος θεματος λιγάκι. Η ουσία ειναι οτι για τον υπολογισμό του ύψους των αποδείξεων δεν συμπεριλαμβανουμε στο εισόδημα το επίδομα ανεργίας, σωστα ?

  4. #1144
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη τωρα τι προβλημα εχεις ακριβως?
    Πρόβλημα; Πού το βλέπεις το πρόβλημα.
    Αν θες να τα δηλώνεις, δήλωνέ τα. Κανένα πρόβλημα!!

  5. #1145
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αν το δηλωσεις πρεπει να το συμπεριλάβεις προφανως! αυτο λεω τοσην ωρα! αν πχ καποιος αγορασει ενα μεταχειρισμενο αμαξακι εστω 800-1000 ευρω αλλα δεν δηλωσει τπτ σαν εισοδημα πως θα το δικαιολογησει? οπως και δεν πρεπει να δηλωσεις ποσο αποδειξεων που να ειναι παραπανω απο το εισοδημα που δηλωνεις! αν και αυτο δειχνει λογικοτατο πολλοι την πατησαν!
    21706 διαβασε http://www.pde.gr/index.php?topic=22969.0 εσενα βοηθαει αν τα δηλωσεις μη φοβασαι δεν θα πληρωσεις για αυτα!

  6. #1146
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    21706 διαβασε http://www.pde.gr/index.php?topic=22969.0 εσενα βοηθαει αν τα δηλωσεις μη φοβασαι δεν θα πληρωσεις για αυτα!
    Μπράβο, νομίζω ότι άρχισες να καταλαβαίνεις ότι η δήλωσή τους δεν είναι υποχρεωτική

  7. #1147
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Υπάρχουν εισοδήματα που η δήλωσή τους είναι προαιρετική, κυρίως αυτά που έχουν φορολογηθεί αυτοτελώς. Π.χ αποζημιώσεις από επίταξη και απαλλοτρίωση, αποζημιώσεις διαφόρων ειδών, κέρδη από λαχεία. Έχω την εντύπωση πως το επίδομα ανεργίας εμπίπτει σ'αυτά. Καλό είναι πάντως να ρωτηθεί φοροτεχνικός...

  8. #1148
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λιγότερο βλακεία είναι να μην ασχοληθείς καν και να πληρώσες (πολλά) για κάτι που στην πραγματικότητα είναι (αποδείχτηκε ότι είναι) γελοία υπόθεση... Π.χ. εγώ που εργάζομαι, πίστευα πριν ξεκινήσω να την κάνω ότι είναι κάτι φοβερό και τρομερό, που δεν μπορώ εγώ να κάνω αλλά τελικά δεν είναι έτσι. Δεν υπάρχει λόγος να σκορπάμε λεφτα επειδή θέλουμε να είμαστε τεμπέληδες (αναφέρομαι στο δικό σου σχόλιο και στου Γιάννη). Και τι εννοείς ότι τα πληρώνεις μια φορά και μετά είναι επανάληψη των προηγούμενων? Κάθε χρόνο θα κάνω ακριβώς την ίδια ζωή, θα έχω ακριβώς το ίδιο αμάξι, θα είμαι στην ίδια δουλειά? Ξέρεις ότι αυτά πλέον αλλάζουν σε μια μέρα, πόσο μάλλον σε ένα χρόνο.




    Και σου λέω. Πήρα παραπάνω από 3 τηλέφωνα, συγκεκριμένα 10 και άκουσα ακριβώς τα ίδια. 50€ παίρνουν, λιγότερα παίρνουν μόνο κάτι "λογιστές" ή σε φίλους (ή συγγενείς ) που τους γνωρίζουν.

    Προσωπικά την πρώτη μου δήλωση την έκανα με λογιστή, μετά επειδή δεν είχα κάποια αλλαγή στα στοιχεία μου απλά έκανα ενα copy paste αν θέλεις (φυσικά με τα νούμερα της κάθε χρόνιας), ξαναπήγα όταν πήρα για λίγο ενα αμάξι στα χέρια μου και ξαναπήγα όταν το έδιωξα, σίγουρα θα πάω αν πχ αποκτήσω ενα σπίτι (ναι καλά ).

    Σε βλέπω όμως οτι ρωτάς κάποια περίεργα, πχ σπίτι (που έχει αλλά τετραγωνικά) κλπ, αυτά θα ήταν καλό να το κάνεις με λογιστή, μετά μέχρι να ξανακάνεις αλλαγές απλά τα κάνεις μόνος σου

  9. #1149
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε βλέπω όμως οτι ρωτάς κάποια περίεργα, πχ σπίτι (που έχει αλλά τετραγωνικά) κλπ, αυτά θα ήταν καλό να το κάνεις με λογιστή, μετά μέχρι να ξανακάνεις αλλαγές απλά τα κάνεις μόνος σου
    Αυτό με τα τετραγωνικά που ρώτησα δεν αφορά εμένα και δεν έχει να κάνει με τη συμπλήρωση της δήλωσης. Βασικά μου το είπε ένας φίλος, δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει. Λέει ότι κατοικούν 6 άτομα σε σπίτι 120τ.μ. που στο ρολόι της ΔΕΗ φαίνεται σαν 12τ.μ., το βάζουν στη δήλωση 12τ.μ. εδώ και χρόνια και ούτε γάτα ούτε ζημιά (για χαράτσια κλπ μην σχολιάσω, τζάμπα τη βγάζουν). Πέρα από την μεγάλη παρατυπία που προκύπτει, μου κάνει εντύπωση πώς γίνεται να μην έχουν αναρωτηθεί οι εφοριακοί πώς ζουν 6 άτομα σε 12τ.μ. Τις κοιτάει κανείς λεπτομερώς τις δηλώσεις τελικά ή μπα? Αν τις έψαχναν λίγο καλύτερα, θα αποκαλύπτονταν τέτοιου είδους απάτες, που δυστυχώς θα 'ναι αναρίθμητες.

  10. #1150
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δήλωση του επιδόματος ανεργίας είναι προαιρετική
    Πάντως εγώ που ρώτησα για τα επιδόματα αυτά, όπως ανεργία, πολυτέκνων κλπ, μου είπαν ότι ειναι υποχρεωτική η δήλωσή τους. Τι να πιστέψω; Υπάρχει κάποια εγκύκλιοςμ, νόμος, εδάφιο, διευκρινιστική που να το ξεδιαλύνει αυτό;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τα τετραγωνικά που ρώτησα δεν αφορά εμένα και δεν έχει να κάνει με τη συμπλήρωση της δήλωσης. Βασικά μου το είπε ένας φίλος, δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει. Λέει ότι κατοικούν 6 άτομα σε σπίτι 120τ.μ. που στο ρολόι της ΔΕΗ φαίνεται σαν 12τ.μ., το βάζουν στη δήλωση 12τ.μ. εδώ και χρόνια και ούτε γάτα ούτε ζημιά (για χαράτσια κλπ μην σχολιάσω, τζάμπα τη βγάζουν). Πέρα από την μεγάλη παρατυπία που προκύπτει, μου κάνει εντύπωση πώς γίνεται να μην έχουν αναρωτηθεί οι εφοριακοί πώς ζουν 6 άτομα σε 12τ.μ. Τις κοιτάει κανείς λεπτομερώς τις δηλώσεις τελικά ή μπα? Αν τις έψαχναν λίγο καλύτερα, θα αποκαλύπτονταν τέτοιου είδους απάτες, που δυστυχώς θα 'ναι αναρίθμητες.

    Δεν τις κοιτάει κάποιος μια μία παρα μόνο εαν χτυπήσει κάποιο καμπανάκι, δηλαδή έχουν βάλει κάποιους αυτόματους triggers για περιπτώσεις. Εαν έχουν ηδη βάλει για αυτή την περίπτωση, αμα την καταχώρηση χτυπάει καμπανακι και θα σου έρθει ραβασάκι για περαιτέρω έλεγχο. Εαν όχι (το πιθανότερο), τότε προς το παρόν κοιμάσαι ήσυχος, μέχρι τα τζιμάνια απο το τμήμα πληροφοριακών συστημάτων πιάσουν και αυτή την περίπτωση και τρέξουν όλες τις δηλώσεις.

  11. #1151
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ που ρώτησα για τα επιδόματα αυτά, όπως ανεργία, πολυτέκνων κλπ, μου είπαν ότι ειναι υποχρεωτική η δήλωσή τους. Τι να πιστέψω; Υπάρχει κάποια εγκύκλιοςμ, νόμος, εδάφιο, διευκρινιστική που να το ξεδιαλύνει αυτό;
    Η σωστή ερώτηση στον λογιστή είναι αυτή:
    Σύμφωνα με ποια διάταξη νόμου είναι υποχρεωτική η δήλωσή τους;

  12. #1152
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τις κοιτάει κάποιος μια μία παρα μόνο εαν χτυπήσει κάποιο καμπανάκι, δηλαδή έχουν βάλει κάποιους αυτόματους triggers για περιπτώσεις. Εαν έχουν ηδη βάλει για αυτή την περίπτωση, αμα την καταχώρηση χτυπάει καμπανακι και θα σου έρθει ραβασάκι για περαιτέρω έλεγχο. Εαν όχι (το πιθανότερο), τότε προς το παρόν κοιμάσαι ήσυχος, μέχρι τα τζιμάνια απο το τμήμα πληροφοριακών συστημάτων πιάσουν και αυτή την περίπτωση και τρέξουν όλες τις δηλώσεις.
    Ναι, το θέμα είναι ότι οι συγκεκριμένοι επειδή έχουν και μεγάλο εισόδημα, ηλεκτρονικά την υποβάλλουν. Δεν θα έπρεπε μέσω συστήματος αυτά να διασταυρώνονται αμέσως? Κατά τα άλλα, αυτοί που φοροδιαφεύγουν μας φταίνε, όταν το ίδιο το κράτος δεν έχει ούτε τα στοιχειώδη για να τους ξεσκεπάζει.

  13. #1153
    Εγγραφή
    01-06-2012
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όσον αφορά το επίδομα ανεργίας δεν είσαι υποχρεωμένος να το βάλεις.Μπορείς όμως να το χρησιμοποιήσεις για να καλύψεις τα τεκμήρια.Ετσι κι αλλιώς δεν φορολογείται.Δεν καταλαβαίνω το λόγο να το κρύψει κάποιος.Στην ουσία δεν αποτελεί εισόδημα ούτε μπαίνουν αποδείξεις για αυτό το ποσό.

    'Οσον αφορά τις τιμές υπάρχουν λογιστές με 25 χρόνια εμπειρία και πάνω, που ξέρεις πως ότι σου πουν είναι το σωστό και θα πάρουν 50 ευρώ και υπάρχουν και νεότεροι που παίρνουν 18 την δήλωση.Πολλοί πελάτες έχουν γυρίσει πίσω με λάθη.Σε λογιστικό γραφείο δουλεύω.Πήρα τηλ αυτόν τον τύπο με τα 18 ευρώ, τον ρώτησα ορισμένα πράγματα και τα μισά ήταν λάθος..Αφήστε που από 18 ευρώ εφτασε η δήλωσή μου 40.
    Λοιπόν εγώ ας πούμε δεν θα πάρω 50 για μια απλή δήλωση.Θα πάρω 25 ή 30.Αλλά όταν κάποιος έρχεται με 10 ακίνητα και πολλά άλλα δεν μπορώ να πάρω το ίδιο ποσό.

    Όποιος έχει μια απλή δήλωση ας την κάνει μόνος του εννοείται..Αλλά όταν δεν είναι σίγουρος καλό είναι να την αναλάβει ο λογιστής.
    Κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πρέπει να ενημερώνεσαι συνεχώς.Αυτή είναι η δουλειά μας όμως.Μπείτε σε κάποιο forum λογιστών και δείτε τι ζόρι τραβούν.Οπως όλοι βέβαια αλλά εδώ παίζουμε με προστιμα και ημερομηνίες..Συνεχώς καινούργια πράγματα..Καλημέρα..
    φιλικά η λογίστρια..
    ΥΓ..Μην πέσετε να με φάτε..μια γνώμη είπα εκ των έσω..χαχα

  14. #1154
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το θέμα είναι ότι οι συγκεκριμένοι επειδή έχουν και μεγάλο εισόδημα, ηλεκτρονικά την υποβάλλουν. Δεν θα έπρεπε μέσω συστήματος αυτά να διασταυρώνονται αμέσως? Κατά τα άλλα, αυτοί που φοροδιαφεύγουν μας φταίνε, όταν το ίδιο το κράτος δεν έχει ούτε τα στοιχειώδη για να τους ξεσκεπάζει.
    σιγά σιγά θα τα πιάσουν όλα, να είσαι σίγουρος. Θα γλυτώνει όποιος έχει τεράστιο δόντι, δηλαδή να μπορεί να πιέσει σε επίπεδο υπουργού. Πιο κάτω δεν θα πιάνει, μιας και οι διασταυρώσεις και οι επιπλέον έλεγχοι δεν (θα) γίνονται σε επίπεδο τοπικής ΔΟΥ.

    - - - Updated - - -

    Για μένα υπάρχει σοβαρός λόγος μη υποβολής πολυτεκνικού επιδόματος. η γυναίκα μου έχει ετήσιο εισόδημα 18000 ευρώ περίπου. Με το πολυτεκνικό ξεπερνά τις 20.000 ευρώ, και αυτομάτως ο φόρος αλληλεγγύης πάει στο 2%. Δηλαδή εκεί που θα πλήρωνε λιγότερο απο 200 ευρώ φόρο αλληλεγγύης αυτομάτως πάει μετά στα 400+!!!!

  15. #1155
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πως θα βαλουμε μια δημοσκοπηση 'ποσα θα πληρωσετε στην εφορία φετος;'?

Σελ. 77 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας