Σελ. 393 από 396 ΠρώτηΠρώτη ... 373383388391392393394395 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.881-5.895 από 5930
  1. #5881
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Το βάζω εδώ γιατί δεν θα το δείτε αν και υπάρχει σχετικό νήμα με τον ΤΑΠ Τέλος Ακίνητης περιουσίας που είναι πολύ παλιό και δεν έχει κινηθεί.
    Σήμερα μου ήρθε Ενημερωτικό Σημείωμα για ανεξόφλητες οφειλές που περιλαμβάνουν προσαυξήσεις λόγω μη έγκυρης εξόφλησης ποσών από οικόπεδα και αγροτεμάχια μη ηλεκτροδοτούμενα που είμαι ιδιοκτήτης.
    Αν δεν εξοφλήσω μέχρι τέλους του μήνα ο δήμος θα ασκήσει αναγκαστικά μέτρα είσπραξης λέει.
    Το ποσό είναι μικρό και θα το τακτοποιήσω αύριο. Τα ακίνητα είναι δηλωμένα κανονικά στην πλατφόρμα που είχαν ανοίξει. Έχουν την διεύθυνση μου, τα τηλέφωνα μου, τα e-mail μου.
    Αφορά τα έτη 2021-2022 και 2023.
    Ειδοποιητήριο δεν είχε έρθει ποτέ από τότε και ζητάνε και τόκους. Είχα πάει μία φορά στον δήμο και είχα ρωτήσει. Μου είχαν πει θα σας ειδοποιήσουμε. Βέβαια αν ήταν ηλεκτροδοτούμενα ο ΤΑΠ θα ερχόταν στους λογαριασμούς ρεύματος.
    Στον συνήγορο του πολίτη υπάρχουν πολλές καταγγελίες για κόσμο που δεν λαμβάνει ποτέ ειδοποιητήρια και το ανακαλύπτει τις περισσότερες φορές όταν μεταβιβάζει ακίνητο γιατί τότε χρειάζεται μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών και έγγραφο περί μη οφειλής ΤΑΠ από τον δήμο.
    Εγώ από εδώ και πέρα πως θα ενημερώνομαι για τις οφειλές;
    Αύριο θα τηλεφωνήσω και αν δεν απαντούν θα στείλω e-mail ζητώντας να πρωτοκολληθεί στην γραμματεία της υπηρεσίας.

  2. #5882
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.029
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο να έρχεται στην Ελλάδα για εξετάσεις αν -χτύπα ξύλο- νιώθει ότι μπορεί να έχει κάτι γιατί στην Ολλανδία θα της λένε να κάτσει σπίτι και να πιει τσάι.
    Αν βρεθεί ότι έχει κάτι σοβαρό οι Ολλανδοί θα το αντιμετωπίσουν καλύτερα από την Ελλάδα, αλλά στην πρόληψη η Ελλάδα είναι μπροστά. Εγώ έρχομαι και κάνω τις εξετάσεις μου στην Ελλάδα (πληρώνοντας) και αν μου βγει -χτύπα ξύλο- ότι έχω τίποτα βαρύ θα πάω στη Γερμανία να τους πω τι έχω για να με βάλουν για θεραπεία.
    Υγεια ειμαστε ετη φωτος μπροστα αλλα αυτο γιατι μπαινει η Σαρα και η Μαρα και επειδη το συστημα ειναι κοινωνικο εχει καταρρευσει προ πολλου και το χρυσοπληρωνουμε με φορους και εισφορες.
    Ολλανδια που πηγε φιλος σε γνωστους του διακοπες 10 μερες προ 3 μηνων, ενιωσε ενα βραδυ αδιαθεσια. Καθως μενουν σε ημι-αστικη περιοχη ηρθε ασθενοφορο και τον πηρε και τον πηγε σαν να λεμε σε αντιστοιχο Κεντρο Υγειας δικο μας. Τον εξετασαν, πιεση, καρδιογραφημα, στηθοσκοπια κτλ. παιρνει χαπια για τη χοληστερινη ετσι και αλλιως, του εδωσαν μια καρτελα με 3 χαπακια και αλλη μια με 2 χαπακια και του ειπαν οφειλεται 700 κατι ευρω και κοντεψε να παθει εγκεφαλικο. Θα πηγαινε απο σοκ τελικα και οχι απο καρδια.
    Του χρεωσαν τα 5 χαπακια που του εδωσαν να παρει μαζι για καταναλωση τις επομενες μερες προς περιπου 80 ευρω, καπου 200 ευρω εξοδα παροχης υπηρεσιων/υποδομης/γιατρων/νοσοκομες και τα υπολοιπα σχεδον 400 εξοδα ασθενοφορου.

    Φυσικα σαν καλος Ευρωπαιος πολιτης εβγαλε την πιστωτικη και πληρωσε, πηρε την αποδειξη και αποχωρησε παρεα με την κολλητη του που ειχε παει μαζι με το ασθενοφορο και η ατακα της "καταλαβαινεις τωρα γιατι τοσα χρονια εδω οταν εχω θεμα υγειας ερχομαι Ελλαδα?".

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βάζω εδώ γιατί δεν θα το δείτε αν και υπάρχει σχετικό νήμα με τον ΤΑΠ Τέλος Ακίνητης περιουσίας που είναι πολύ παλιό και δεν έχει κινηθεί.
    Σήμερα μου ήρθε Ενημερωτικό Σημείωμα για ανεξόφλητες οφειλές που περιλαμβάνουν προσαυξήσεις λόγω μη έγκυρης εξόφλησης ποσών από οικόπεδα και αγροτεμάχια μη ηλεκτροδοτούμενα που είμαι ιδιοκτήτης.
    Αν δεν εξοφλήσω μέχρι τέλους του μήνα ο δήμος θα ασκήσει αναγκαστικά μέτρα είσπραξης λέει.
    Το ποσό είναι μικρό και θα το τακτοποιήσω αύριο. Τα ακίνητα είναι δηλωμένα κανονικά στην πλατφόρμα που είχαν ανοίξει. Έχουν την διεύθυνση μου, τα τηλέφωνα μου, τα e-mail μου.
    Αφορά τα έτη 2021-2022 και 2023.
    Ειδοποιητήριο δεν είχε έρθει ποτέ από τότε και ζητάνε και τόκους. Είχα πάει μία φορά στον δήμο και είχα ρωτήσει. Μου είχαν πει θα σας ειδοποιήσουμε. Βέβαια αν ήταν ηλεκτροδοτούμενα ο ΤΑΠ θα ερχόταν στους λογαριασμούς ρεύματος.
    Στον συνήγορο του πολίτη υπάρχουν πολλές καταγγελίες για κόσμο που δεν λαμβάνει ποτέ ειδοποιητήρια και το ανακαλύπτει τις περισσότερες φορές όταν μεταβιβάζει ακίνητο γιατί τότε χρειάζεται μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών και έγγραφο περί μη οφειλής ΤΑΠ από τον δήμο.
    Εγώ από εδώ και πέρα πως θα ενημερώνομαι για τις οφειλές;
    Αύριο θα τηλεφωνήσω και αν δεν απαντούν θα στείλω e-mail ζητώντας να πρωτοκολληθεί στην γραμματεία της υπηρεσίας.
    Καπου ειχα διαβασει σε αντιστοιχο θεμα στο διαδικτυο για τις δημοτικες κλησεις που στελνουν σωρηδον για να προλαβουν τις παραγραφες, οτι χρεωνουν μαζι και τοκους για τα χρονια που δεν πληρωσες γιατι λεει ειχες ειδοποιηθει αρα δεν πηγες απο δολο.
    Αν μπορεσεις ομως να αποδειξεις οτι ουδεποτε ειδοποιηθηκες επισημως, εγγραφως, με email κτλ τοτε ο δημος διαγραφει τοκους και προσαυξησεις και πληρωνεις μονο το καθαρο προστιμο/κληση.

    Ισως ισχυει κατι αντιστοιχο και στην περιπτωση σου.
    Αν μπορεις να αποδειξεις οτι ουδεποτε ενημερωθηκες εγγραφως και επισημως αρα δεν πληρωνες γιατι δεν γνωριζες την υπαρξη της οφειλης και οχι απο δολο ή αμελεια, λογικα θα διαγραφουν οι τοκοι και οι προσαυξησεις.
    Κανε μια ενσταση πανω σε αυτη τη βαση, οτι ενιστασαι για τους τοκους και τις προσαυξησεις λογω μη ορθης εγκαιρης εγγραφης ειδοποιησης αλλα το ΤΑΠ το αναγνωριζεις και το αποδεχεσαι και θα το πληρωσεις κανονικα και εις ολοκληρο.

  3. #5883
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.767
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βάζω εδώ γιατί δεν θα το δείτε αν και υπάρχει σχετικό νήμα με τον ΤΑΠ Τέλος Ακίνητης περιουσίας που είναι πολύ παλιό και δεν έχει κινηθεί.
    Σήμερα μου ήρθε Ενημερωτικό Σημείωμα για ανεξόφλητες οφειλές που περιλαμβάνουν προσαυξήσεις λόγω μη έγκυρης εξόφλησης ποσών από οικόπεδα και αγροτεμάχια μη ηλεκτροδοτούμενα που είμαι ιδιοκτήτης.
    Αν δεν εξοφλήσω μέχρι τέλους του μήνα ο δήμος θα ασκήσει αναγκαστικά μέτρα είσπραξης λέει.
    Το ποσό είναι μικρό και θα το τακτοποιήσω αύριο. Τα ακίνητα είναι δηλωμένα κανονικά στην πλατφόρμα που είχαν ανοίξει. Έχουν την διεύθυνση μου, τα τηλέφωνα μου, τα e-mail μου.
    Αφορά τα έτη 2021-2022 και 2023.
    Ειδοποιητήριο δεν είχε έρθει ποτέ από τότε και ζητάνε και τόκους. Είχα πάει μία φορά στον δήμο και είχα ρωτήσει. Μου είχαν πει θα σας ειδοποιήσουμε. Βέβαια αν ήταν ηλεκτροδοτούμενα ο ΤΑΠ θα ερχόταν στους λογαριασμούς ρεύματος.
    Στον συνήγορο του πολίτη υπάρχουν πολλές καταγγελίες για κόσμο που δεν λαμβάνει ποτέ ειδοποιητήρια και το ανακαλύπτει τις περισσότερες φορές όταν μεταβιβάζει ακίνητο γιατί τότε χρειάζεται μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών και έγγραφο περί μη οφειλής ΤΑΠ από τον δήμο.
    Εγώ από εδώ και πέρα πως θα ενημερώνομαι για τις οφειλές;
    Αύριο θα τηλεφωνήσω και αν δεν απαντούν θα στείλω e-mail ζητώντας να πρωτοκολληθεί στην γραμματεία της υπηρεσίας.
    Na γίνεις άνθρωπος

    Πάρε κόλα Α4 και γράψε τι χρωστάς ετησίως

    Θα τους παίρνεις τηλ και αν έχουν διάθεση, σου λένε

    Στο δήμο Καλλιθέας, σε μη ηλεκροδοτούμενη υπόγεια αποθήκη που κόβουν ετήσια 340 € γιατί έτσι γουστάρουν, 2 χρόνια δεν μου έστειλαν οφειλή.
    Εχουν και στο gov ηλεκτρονικά, μπήκα είδα δεν χρωστάω

    Ψιλιάζομαι τους παίρνω τηλ.
    Μου χρεώσαν το 2022 και 2023, μου το στείλανε με mail και επιστολή, γιατί τα mail δεν φεύγουν πάντα.
    Οταν ο αφελής ρώτησα γιατί δεν ειδοποιήθηκα η απάντηση ήτανε ¨Γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε."

    Και στα ηλεκτρονικά η οφειλή φαίνεται μόνο όταν καταλογίσουν πρόστιμα και προσαυξήσεις, αλλιώς τίποτα.

    Να παίρνεις τηλέφωνο, να στέλνεις και τριαντάφυλλα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #5884
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υγεια ειμαστε ετη φωτος μπροστα αλλα αυτο γιατι μπαινει η Σαρα και η Μαρα και επειδη το συστημα ειναι κοινωνικο εχει καταρρευσει προ πολλου και το χρυσοπληρωνουμε με φορους και εισφορες.
    Ολλανδια που πηγε φιλος σε γνωστους του διακοπες 10 μερες προ 3 μηνων, ενιωσε ενα βραδυ αδιαθεσια. Καθως μενουν σε ημι-αστικη περιοχη ηρθε ασθενοφορο και τον πηρε και τον πηγε σαν να λεμε σε αντιστοιχο Κεντρο Υγειας δικο μας. Τον εξετασαν, πιεση, καρδιογραφημα, στηθοσκοπια κτλ. παιρνει χαπια για τη χοληστερινη ετσι και αλλιως, του εδωσαν μια καρτελα με 3 χαπακια και αλλη μια με 2 χαπακια και του ειπαν οφειλεται 700 κατι ευρω και κοντεψε να παθει εγκεφαλικο. Θα πηγαινε απο σοκ τελικα και οχι απο καρδια.
    Του χρεωσαν τα 5 χαπακια που του εδωσαν να παρει μαζι για καταναλωση τις επομενες μερες προς περιπου 80 ευρω, καπου 200 ευρω εξοδα παροχης υπηρεσιων/υποδομης/γιατρων/νοσοκομες και τα υπολοιπα σχεδον 400 εξοδα ασθενοφορου.

    Φυσικα σαν καλος Ευρωπαιος πολιτης εβγαλε την πιστωτικη και πληρωσε, πηρε την αποδειξη και αποχωρησε παρεα με την κολλητη του που ειχε παει μαζι με το ασθενοφορο και η ατακα της "καταλαβαινεις τωρα γιατι τοσα χρονια εδω οταν εχω θεμα υγειας ερχομαι Ελλαδα?".




    - - - Updated - - -



    Καπου ειχα διαβασει σε αντιστοιχο θεμα στο διαδικτυο για τις δημοτικες κλησεις που στελνουν σωρηδον για να προλαβουν τις παραγραφες, οτι χρεωνουν μαζι και τοκους για τα χρονια που δεν πληρωσες γιατι λεει ειχες ειδοποιηθει αρα δεν πηγες απο δολο.
    Αν μπορεσεις ομως να αποδειξεις οτι ουδεποτε ειδοποιηθηκες επισημως, εγγραφως, με email κτλ τοτε ο δημος διαγραφει τοκους και προσαυξησεις και πληρωνεις μονο το καθαρο προστιμο/κληση.

    Ισως ισχυει κατι αντιστοιχο και στην περιπτωση σου.
    Αν μπορεις να αποδειξεις οτι ουδεποτε ενημερωθηκες εγγραφως και επισημως αρα δεν πληρωνες γιατι δεν γνωριζες την υπαρξη της οφειλης και οχι απο δολο ή αμελεια, λογικα θα διαγραφουν οι τοκοι και οι προσαυξησεις.
    Κανε μια ενσταση πανω σε αυτη τη βαση, οτι ενιστασαι για τους τοκους και τις προσαυξησεις λογω μη ορθης εγκαιρης εγγραφης ειδοποιησης αλλα το ΤΑΠ το αναγνωριζεις και το αποδεχεσαι και θα το πληρωσεις κανονικα και εις ολοκληρο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Na γίνεις άνθρωπος

    Πάρε κόλα Α4 και γράψε τι χρωστάς ετησίως

    Θα τους παίρνεις τηλ και αν έχουν διάθεση, σου λένε

    Στο δήμο Καλλιθέας, σε μη ηλεκροδοτούμενη υπόγεια αποθήκη που κόβουν ετήσια 340 € γιατί έτσι γουστάρουν, 2 χρόνια δεν μου έστειλαν οφειλή.
    Εχουν και στο gov ηλεκτρονικά, μπήκα είδα δεν χρωστάω

    Ψιλιάζομαι τους παίρνω τηλ.
    Μου χρεώσαν το 2022 και 2023, μου το στείλανε με mail και επιστολή, γιατί τα mail δεν φεύγουν πάντα.
    Οταν ο αφελής ρώτησα γιατί δεν ειδοποιήθηκα η απάντηση ήτανε ¨Γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε."

    Και στα ηλεκτρονικά η οφειλή φαίνεται μόνο όταν καταλογίσουν πρόστιμα και προσαυξήσεις, αλλιώς τίποτα.

    Να παίρνεις τηλέφωνο, να στέλνεις και τριαντάφυλλα.
    **Για τον φίλο που πήγε στην Ολλανδία

    Θα έπρεπε να προσκομίσει την Ευρωπαϊκή κάρτα κάλυψης υγείας από τον ΕΦΚΑ. Λογικά δεν θα χρεωνόταν


    **Για το θέμα του ΤΑΠ
    Δεν έχουν ειδοποιήσει. Στο μεταξύ τώρα μιας και το θέμα επανήλθε στην φόρα βλέπω ότι δεν έχουν στείλει καμία χρέωση για ένα οικόπεδο στον ίδιο δήμο στο οποίο είμαι κατά το 25% ιδιοκτήτης.

    Επίσης άλλη μια αποθήκη εδώ στον δήμο Ελληνικού μη ηλεκτροδοτούμενη ούτε και για αυτή έχει έρθει ποτέ ειδοποιητήριο.
    Οπότε το θέμα είναι γενικότερο

    Κάθισα και έψαξα να δω μήπως δεν είχα δηλώσει κάτι στην πλατφόρμα τότε που τα δηλώναμε αλλά όλα είναι ΟΚ και έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.

    Στον δήμο Παλλήνης βέβαια ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η καταχώρηση βέβαια αλλά αυτό είναι δικό τους θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 18-05-24 στις 19:28.

  5. #5885
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.518
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπέβαλα και εγω την φορολογική δήλωση, μπορω να κανω τροποποιητική; Θα υπάρχει κάποιο κόστος;
    Μέχρι να λήξει η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων εισοδήματος δεν υπάρχει επιβάρυνση, μετά τη λήξη μπαίνει πρόστιμο 101 ευρώ και μερικά δεκάλεπτα.

  6. #5886
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.613
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    **Για τον φίλο που πήγε στην Ολλανδία

    Θα έπρεπε να προσκομίσει την Ευρωπαϊκή κάρτα κάλυψης υγείας από τον ΕΦΚΑ. Λογικά δεν θα χρεωνόταν
    Αυτό.
    Ας πρόσεχε.

    - - - Updated - - -

    Βέβαια είναι τραγικό που στην Ελλάδα πρέπει να την βγάζεις μια φορά το χρόνο.
    Στην Γερμανία (αλλά και στην Ελβετία που δεν είναι καν στην ΕΕ) η εθνική κάρτα ασφάλισης έχει στην πίσω πλευρά την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι το default αυτό σε όλες τις χώρες.

    Όταν είμαι Ελλάδα/Ολλανδία/Νορβηγία κλπ ξέρω ότι για κάτι έκτακτο θα πληρώσω από τίποτα ως κάποιο πολύ μικρό ποσό επειδή έχω πάνω μου αυτήν την κάρτα.

  7. #5887
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.029
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στα ηλεκτρονικά η οφειλή φαίνεται μόνο όταν καταλογίσουν πρόστιμα και προσαυξήσεις, αλλιώς τίποτα.

    Να παίρνεις τηλέφωνο, να στέλνεις και τριαντάφυλλα.
    Στα ηλεκτρονικα "φαινεται" αν θυμαμαι καλα και αν ζητησεις φορολογικη ενημεροτητα, η οποια θα απορριφθει λογω των οφειλων προς τριτους/δημους οι οποιες ομως δεν εμφανιζονται ηλεκτρονικα παρα μονο οταν πεσουν και προσαυξησεις.
    Εμμεσα δηλαδη απο την απορριψη του αιτηματος για φορολογικη ενημεροτητα θα καταλαβεις οτι παιζει καποια οφειλη εκτος Εφοριας η οποια δεν φαινεται μεν, υπαρχει δε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    **Για τον φίλο που πήγε στην Ολλανδία

    Θα έπρεπε να προσκομίσει την Ευρωπαϊκή κάρτα κάλυψης υγείας από τον ΕΦΚΑ. Λογικά δεν θα χρεωνόταν
    Δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιο πραγμα οπως και εκεινος οπως και ο περισσοτερος κοσμος.
    Ο μεσος πολιτης θεωρει οτι εφοσον ειναι Ευρωπαιος πολιτης ειναι υποχρεωση του κρατους υποδοχης να ζητησει αυταπαγγελτα τετοια στοιχεια και οχι για τον πολιτη να κουβαλαει εξτρα επιβεβαιωτικα χαρτια.
    Οι ξενοι λχ εδω που ερχονται για διακοπες μπουκαρουν μια χαρα τσαμπα στα Κεντρα Υγειας στα νησια τα καλοκαιρια, και εξεταζονται και χωρις χρεωση και δεν τους ζηταει κανενας καρτες υγειας κτλ.

    Αλλα μιας και το ανεφερες ευχαριστω, θα ψαξω να την βρω να την κατεβασω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπέβαλα και εγω την φορολογική δήλωση, μπορω να κανω τροποποιητική; Θα υπάρχει κάποιο κόστος;
    Αν θυμαμαι καλα τις αναρτησεις στον Τυπο, μεχρι 2/7/2024 υποβαλλονται εμπροθεσμα. Απο 3/7 μεχρι 26/7 που ληγει η προθεσμια μπορει να υποβληθει "εμπροθεσμη" τροποποιητικη χωρις επιβαρυνσεις και προσαυξησεις και να εκκαθαριστει εκ νεου σαν αρχικη δηλωση. Μετα τις 26/7 θεωρειται κανονικη τροποποιητικη εκπροθεσμη και εχει τα δεοντα.
    Απορω βεβαια εφοσον το ξεχυλωσαν φετος και πηγαν την προθεσμια τελη Ιουλη γιατι αργησε πολυ το Taxis να ανοιξει και ψηφισαν νομοθετικη πρωτοβουλια που αργησε λογω της προτασης μομφης γιατι δεν εβαλαν στον ιδιον νομο και διαταξη η οριστικη υποβολη να παει για 26/7 να μην μπλεκει ο κοσμος με "εμπροθεσμες" τροποποιητικες μεταξυ 3/7-26/7. Αφου θεωρουν τελικη πραγματικα ημερομηνια φετος την 26/7.

  8. #5888
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.609
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα μιας και το ανεφερες ευχαριστω, θα ψαξω να την βρω να την κατεβασω.
    Δεν την κατεβάζεις, κάνεις αίτηση και στην στέλνουν στο email που θα δώσεις.
    Προσοχή, η διαδικασία δεν είναι άμεση και παίρνει καιρό.

    Αν θέλεις να ταξιδέψεις π.χ. σε μια εβδομάδα από τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να την λάβεις έγκαιρα.

  9. #5889
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας
    ΕΚΔΟΣΗ
    https://www.gov.gr/ipiresies/ergasia...ses-astheneias
    ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ

    https://tinyurl.com/4cj4s2yu
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 20-05-24 στις 10:36.

  10. #5890
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.056
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Η φυσική κάρτα είναι για διευκόλυνση αλλά δεν είναι απαραίτητη.

    Εάν έχουμε εγγραφεί στην πλατφόρμα για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης τότε *άμεσα* μας δίνει PDF το οποίο είναι ισοδύναμο με την κάρτα.

    Η φυσική κάρτα ταχυδρομείται με απλό ταχυδρομείο ΕΛΤΑ απο τον ΕΦΚΑ άμεσα και σε μια βδομάδα περίπου είναι στο σπίτι μας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια είναι τραγικό που στην Ελλάδα πρέπει να την βγάζεις μια φορά το χρόνο.
    αυτό γίνεται γιατι πρέπει να επιβεβαιωθεί η ασφαλιστική ικανότητα. Η κάρτα -και ολες οι ευρωπαικες κάρτες- έχουν ημερομηνία λήξεις και δεν ειναι δυνατόν να την βγάζεις μια φορά και να διαρκεί για πάντα.

    Ακολουθεί την ημερομηνία μέχρι την οποία έχεις δικαίωμα για ασφαλιστική κάλυψη απο τον ΕΦΚΑ συνήθως μέχρι τις 28/2 του επόμενου έτους εφόσον είσαι μισθωτός αορίστου χρόνου.

  11. #5891
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.029
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν την κατεβάζεις, κάνεις αίτηση και στην στέλνουν στο email που θα δώσεις.
    Προσοχή, η διαδικασία δεν είναι άμεση και παίρνει καιρό.

    Αν θέλεις να ταξιδέψεις π.χ. σε μια εβδομάδα από τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να την λάβεις έγκαιρα.
    Ευχαριστώ

  12. #5892
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.609
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έχουμε εγγραφεί στην πλατφόρμα για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης τότε *άμεσα* μας δίνει PDF το οποίο είναι ισοδύναμο με την κάρτα.
    Ίσως να έχει αλλάξει κάτι και δεν το γνωρίζω.
    Το 2022 που χρειάστηκε να κάνω αίτηση, το pdf ήρθε δέκα ημέρες αφού είχα επιστρέψει από το εξωτερικό.

  13. #5893
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να έχει αλλάξει κάτι και δεν το γνωρίζω.
    Το 2022 που χρειάστηκε να κάνω αίτηση, το pdf ήρθε δέκα ημέρες αφού είχα επιστρέψει από το εξωτερικό.
    Ψηφιακά λέει 21 λεπτά, αλλιώς μέσω ΚΕΠ κτλ. δέκα μέρες.
    Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας

  14. #5894
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    863
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βάζω εδώ γιατί δεν θα το δείτε αν και υπάρχει σχετικό νήμα με τον ΤΑΠ Τέλος Ακίνητης περιουσίας που είναι πολύ παλιό και δεν έχει κινηθεί.
    Σήμερα μου ήρθε Ενημερωτικό Σημείωμα για ανεξόφλητες οφειλές που περιλαμβάνουν προσαυξήσεις λόγω μη έγκυρης εξόφλησης ποσών από οικόπεδα και αγροτεμάχια μη ηλεκτροδοτούμενα που είμαι ιδιοκτήτης.
    Αν δεν εξοφλήσω μέχρι τέλους του μήνα ο δήμος θα ασκήσει αναγκαστικά μέτρα είσπραξης λέει.
    Το ποσό είναι μικρό και θα το τακτοποιήσω αύριο. Τα ακίνητα είναι δηλωμένα κανονικά στην πλατφόρμα που είχαν ανοίξει. Έχουν την διεύθυνση μου, τα τηλέφωνα μου, τα e-mail μου.
    Αφορά τα έτη 2021-2022 και 2023.
    Ειδοποιητήριο δεν είχε έρθει ποτέ από τότε και ζητάνε και τόκους. Είχα πάει μία φορά στον δήμο και είχα ρωτήσει. Μου είχαν πει θα σας ειδοποιήσουμε. Βέβαια αν ήταν ηλεκτροδοτούμενα ο ΤΑΠ θα ερχόταν στους λογαριασμούς ρεύματος.
    Στον συνήγορο του πολίτη υπάρχουν πολλές καταγγελίες για κόσμο που δεν λαμβάνει ποτέ ειδοποιητήρια και το ανακαλύπτει τις περισσότερες φορές όταν μεταβιβάζει ακίνητο γιατί τότε χρειάζεται μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών και έγγραφο περί μη οφειλής ΤΑΠ από τον δήμο.
    Εγώ από εδώ και πέρα πως θα ενημερώνομαι για τις οφειλές;
    Αύριο θα τηλεφωνήσω και αν δεν απαντούν θα στείλω e-mail ζητώντας να πρωτοκολληθεί στην γραμματεία της υπηρεσίας.
    Για αυτόν ακριβώς τον λόγο εγώ δεν έκανα τίποτα από αυτές τις πλατφόρμες και τα άφησα έτσι. Υπάρχουν αποκλίσεις στα τετραγωνικά, αν με βρουν ποτέ η αν χρειαστεί να κάνω μεταβίβαση θα δω τι θα κάνω τότε. Γιατί άμα πάω και τα μπλέξω με τις πλατφόρμες χειρότερα θα τα κάνω. Έχουν αλλάξει ένα σωρό νόμους τα τελευταία 5 χρόνια για τα δημοτικά τέλη. Είναι και περίπλοκος ο υπολογισμός τόκων προστίμων και προσαυξησεων. Ο κάθε Δήμος αποφασίζει όπως θέλει τον υπολογισμό κι αν διαφωνείς μπλέξε με τα δικαστήρια. Επιστολές δεν στέλνουν όλοι οι δημοι.

  15. #5895
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.311
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτόν ακριβώς τον λόγο εγώ δεν έκανα τίποτα από αυτές τις πλατφόρμες και τα άφησα έτσι. Υπάρχουν αποκλίσεις στα τετραγωνικά, αν με βρουν ποτέ η αν χρειαστεί να κάνω μεταβίβαση θα δω τι θα κάνω τότε. Γιατί άμα πάω και τα μπλέξω με τις πλατφόρμες χειρότερα θα τα κάνω. Έχουν αλλάξει ένα σωρό νόμους τα τελευταία 5 χρόνια για τα δημοτικά τέλη. Είναι και περίπλοκος ο υπολογισμός τόκων προστίμων και προσαυξησεων. Ο κάθε Δήμος αποφασίζει όπως θέλει τον υπολογισμό κι αν διαφωνείς μπλέξε με τα δικαστήρια. Επιστολές δεν στέλνουν όλοι οι δημοι.
    Αν δεν τα έχεις δηλώσει θα βρεθείς μπροστά σε πολύ μεγαλύτερα προβλήματα αργότερα με τρελές προσαυξήσεις. Εγώ είχα βάλει ότι ήταν στο Ε9 και ότι είχε αποδεχθεί το κτηματολόγιο.
    Στο μεταξύ τηλεφώνησα και μου είπαν ότι στειλαν τάχα ειδοποίηση στις διευθύνσεις των χωραφιών. Εννοείται μάλλον μίλησα με άσχετη υπάλληλο αφού η δηλωμένη διεύθυνση στην πλατφόρμα είναι αυτή τον Αθηνών Είπε ότι θα το ελέγξει και θα με πάρει τηλέφωνο αλλά σιγά μην πάρει οπότε θα πρέπει να στείλω e-mail το οποίο θα ζητήσω να προτοκολληθεί ώστε να έχω μια απόδειξη.

Σελ. 393 από 396 ΠρώτηΠρώτη ... 373383388391392393394395 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας