Σελ. 282 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 262272277280281282283284287292302 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.216-4.230 από 5845
  1. #4216
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ρωτησα κατι και μου το στειλανε
    α οκ τοτε, ευχαριστω πολυ! να το ξερω και εγω να μην τους ζαλιζω και μου βαλουν κανα φορο για εκδικηση....

  2. #4217
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α οκ τοτε, ευχαριστω πολυ! να το ξερω και εγω να μην τους ζαλιζω και μου βαλουν κανα φορο για εκδικηση....
    Ούτε αυτό μπορούνε (ελπίζω δηλαδή)

  3. #4218
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, εχω ενα προβλημα....
    θελουμε να πουλησουμε ακινητο στο χωριο και αργησανε την διαδικασια οι αλλοι που ειναι να το παρουν και προλαβε και βγηκε ΕΝΦΙΑ.
    Τωρα δεν μπορουμε να προχωρησουμε γιατι θελει φορολογικη ενημεροτητα και δεν βγαινει καθως υπαρχει στην μεση ο ΕΝΦΙΑ.
    Ειναι στο ονομα της μητερας μου τι γινεται τωρα? πρεπει να περιμενουμε να εξοφληθουν ολες οι δοσεις δλδ του χρονου ή εχει και αλλον τροπο?
    εχω στειλει ερωτημα απο taxisnet εδω και πολλες μερες και ακομα να μου απαντησουν!!!
    Το βαζεις δοσεις σε πιστωτικη και θεωρειται εξοφλημενο
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #4219
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βαζεις δοσεις σε πιστωτικη και θεωρειται εξοφλημενο
    ή ζητάς προκαταβολή από τους αγοραστές ίσα με τον φόρο,πληρώνεις και κάνεις τη μεταβίβαση

  5. #4220
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων


    ή ζητάς προκαταβολή από τους αγοραστές ίσα με τον φόρο,πληρώνεις και κάνεις τη μεταβίβαση
    καλημέρα και καλη εβδομαδα! καλα εχεις δικιο! πως δεν το σκεφτηκα???? ακριβως αυτό, ειτε το κανουν, ειτε περιμενουν να τελειωσουν οι δοσεις του ΕΝΦΙΑ.
    Ευχαριστω για την ιδεα!

  6. #4221
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Έτσι όμως θα πάτε δυο φορές στο συμβολαιογράφο..... Αν το ποσό του ΕΝΦΙΑ χωρά στο πιστωτικό όριο της κάρτας σου, βάλε το σε 12 δόσεις όλο όπως είπε και ο slalom και τελείωνε, είναι το πιο γρήγορο και με το λιγότερο τρέξιμο.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  7. #4222
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν ειπα ΟΥΔΕΠΟΤΕ να αποφυγουμε τον φορο!!!! μιλαμε για 78 ευρω σιγα!
    ειπα οτι δεν μπορουμε τωρα να πληρωσουμε τον ΕΝΦΙΑ για ΟΛΑ τα ακινητα για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα! δεν ειναι μονο εκεινο ξερεις!!!
    Το ερωτημα ηταν αν γινεται να πληρωθει ΜΟΝΟ ο ΕΝΦΙΑ απο το συγκεκριμενο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα και να προχωρησουν οι διαδικασιες, αυτο ειναι ολο.
    Ξαναλέω, δεν γλιτώνετε τον ΕΝΦΙΑ για το συγκεκριμένο ακίνητο που θέλετε να πουλήστε γιατί ήταν στην κατοχή σας στις 1/1/2018.

    Οπότε πάρτε το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ πληρώστε τον όλο να κάνετε την δουλειά σας και μετά πραγματοποιήστε την πώληση. Εναλλακτικά δοκιμάστε σε δόσεις αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται με την φορολογική ενημερώτητα σε αυτή την περίπτωση.

  8. #4223
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω, δεν γλιτώνετε τον ΕΝΦΙΑ για το συγκεκριμένο ακίνητο που θέλετε να πουλήστε γιατί ήταν στην κατοχή σας στις 1/1/2018.

    Οπότε πάρτε το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ πληρώστε τον όλο να κάνετε την δουλειά σας και μετά πραγματοποιήστε την πώληση. Εναλλακτικά δοκιμάστε σε δόσεις αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται με την φορολογική ενημερώτητα σε αυτή την περίπτωση.
    και εγω ξαναλεω οτι ουδεποτε ειπα να γλιτωσουμε τον φορο!!!!!
    καταλαβαινεις τι εχω ρωτησει????

    παλι τα ιδια πρεπει να λεω....
    ειπαμε ηθελα να πληρωσουμε ΜΟΝΟ για αυτο το ακινητο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα, αλλα επειδη βλεπει το ΑΦΜ μας δεν γινεται πρεπει να πληρωθουν ολα.
    Οταν χρωστας ΕΝΦΙΑ δεν βγαινει φορολογικη ενημεροτητα για μεταβιβαση ακινητων το λενε παντου και το εχουμε πει και ποιο πριν.

    Η μονη λυση ειναι ο αγοραστης να δωσει το συνολικο ποσο των ΕΝΦΙΑ ολων μαζι σαν προκαταβολη δλδ ωστε να τα πληρωσουμε ολα και να βγαλουμε την ενημεροτητα απλα πραγματα.
    το ειπα και ποιο πανω και το δεχτηκε κιολας τελικα και ετσι μαλλον θα το κανουμε...

  9. #4224
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.507
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα και καλη εβδομαδα! καλα εχεις δικιο! πως δεν το σκεφτηκα???? ακριβως αυτό, ειτε το κανουν, ειτε περιμενουν να τελειωσουν οι δοσεις του ΕΝΦΙΑ.
    Ευχαριστω για την ιδεα!
    Από τον καινούργιο χρόνο οι μεταβιβάσεις θα γίνονται με τις νέες αντικειμενικές.

  10. #4225
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω ξαναλεω οτι ουδεποτε ειπα να γλιτωσουμε τον φορο!!!!!
    καταλαβαινεις τι εχω ρωτησει????

    παλι τα ιδια πρεπει να λεω....
    ειπαμε ηθελα να πληρωσουμε ΜΟΝΟ για αυτο το ακινητο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα, αλλα επειδη βλεπει το ΑΦΜ μας δεν γινεται πρεπει να πληρωθουν ολα.
    Οταν χρωστας ΕΝΦΙΑ δεν βγαινει φορολογικη ενημεροτητα για μεταβιβαση ακινητων το λενε παντου και το εχουμε πει και ποιο πριν.

    Η μονη λυση ειναι ο αγοραστης να δωσει το συνολικο ποσο των ΕΝΦΙΑ ολων μαζι σαν προκαταβολη δλδ ωστε να τα πληρωσουμε ολα και να βγαλουμε την ενημεροτητα απλα πραγματα.
    το ειπα και ποιο πανω και το δεχτηκε κιολας τελικα και ετσι μαλλον θα το κανουμε...
    Όλον τον φόρο θα πληρώσετε γιατί υπολογίζεται για όλα τα ακίνητα μαζί. Ρώτα τον λογιστή σου αν υπάρχει εγκύκλιος που να ρυθμίζε αυτό το θέμα, αλλά χλωμό το βλέπω.

  11. #4226
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω ξαναλεω οτι ουδεποτε ειπα να γλιτωσουμε τον φορο!!!!!
    καταλαβαινεις τι εχω ρωτησει????

    παλι τα ιδια πρεπει να λεω....
    ειπαμε ηθελα να πληρωσουμε ΜΟΝΟ για αυτο το ακινητο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα, αλλα επειδη βλεπει το ΑΦΜ μας δεν γινεται πρεπει να πληρωθουν ολα.
    Οταν χρωστας ΕΝΦΙΑ δεν βγαινει φορολογικη ενημεροτητα για μεταβιβαση ακινητων το λενε παντου και το εχουμε πει και ποιο πριν.

    Η μονη λυση ειναι ο αγοραστης να δωσει το συνολικο ποσο των ΕΝΦΙΑ ολων μαζι σαν προκαταβολη δλδ ωστε να τα πληρωσουμε ολα και να βγαλουμε την ενημεροτητα απλα πραγματα.
    το ειπα και ποιο πανω και το δεχτηκε κιολας τελικα και ετσι μαλλον θα το κανουμε...
    Ενημερότητα μπορείς να πάρεις κανονικά, εφόσον δεν έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές.
    Αν έχεις μη ληξιπρόθεσμες οφειλές (όπως είναι ο ΕΝΦΙΑ του 2018 αυτή τη στιγμή), κατά κανόνα δεν εκδίδεται ηλεκτρονικά, αλλά θα στη δώσουν στην ΔΟΥ.
    Σε καμιά περίπτωση δεν απαιτείται να προπληρωθεί όλος ή μέρος του (τρέχοντος) ΕΝΦΙΑ για να την πάρεις.
    Απλά φρόντισε όταν πας στη ΔΟΥ να έχεις μαζί σου τον ΑΤΑΚ του ακινήτου που θα δώσεις, καθώς και ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ του 2018 (έχει τύχει να το ζητήσουν, άγνωστο γιατί).

  12. #4227
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερότητα μπορείς να πάρεις κανονικά, εφόσον δεν έχεις ληξιπρόθεσμες οφειλές.
    Αν έχεις μη ληξιπρόθεσμες οφειλές (όπως είναι ο ΕΝΦΙΑ του 2018 αυτή τη στιγμή), κατά κανόνα δεν εκδίδεται ηλεκτρονικά, αλλά θα στη δώσουν στην ΔΟΥ.
    Σε καμιά περίπτωση δεν απαιτείται να προπληρωθεί όλος ή μέρος του (τρέχοντος) ΕΝΦΙΑ για να την πάρεις.
    Απλά φρόντισε όταν πας στη ΔΟΥ να έχεις μαζί σου τον ΑΤΑΚ του ακινήτου που θα δώσεις, καθώς και ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ του 2018 (έχει τύχει να το ζητήσουν, άγνωστο γιατί).
    δεν υπαρχει προβλημα τελικα γιατι ειπε ο αγοραστης που ειναι συγγενεις μας κιολας οτι θα δωσει προκαταβολη για την πληρωμη του συνολικου ποσου, οποτε δεν πειραζει.
    Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως.

  13. #4228
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Έγραψα μια ερώτηση προς την ΑΑΔΕ στο Taxis και η απάντηση δεν είναι 100% αυτό που ρώτησα αλλά νομίζω ότι απαντάει.
    Βοηθήστε να την αποκρυπρογραφήσω.

    Έγραψα:
    Καλημέρα,

    Θα ήθελα να ρωτησω πως γίνεται η συγκεντρωτική δήλωση βραχυχρόνιων μισθώσεων που έγιναν μεταξύ 01/01 και 31/08 2018.

    Σύμφωνα με το FAQ σας, μπορεί να γίνει μια συγκεντρωτική δήλωση για αυτήν την περίοδο, καθώς διαβάζω ότι ο διαχειριστής θα πρέπει:
    "δ) να καταχωρεί συγκεντρωτική, ανά ακίνητο, Δήλωση Βραχυχρόνιας Διαμονής, μέχρι
    την τελευταία ημέρα του τρίτου μήνα από την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής του
    «Μητρώου Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής», όπου θα συμπεριλαμβάνει όλες οι
    βραχυχρόνιες μισθώσεις που έχουν συναφθεί από την 1η.1.2018 έως και την
    ημερομηνία έναρξής της εφαρμογής του Μητρώου Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής
    (ΠΟΛ.1170/2018)"

    Παρόλα αυτά η μόνη επιλογή που βρίσκω στην εφαρμογή είναι η ξεχωριστή δήλωση κάθε επισκέπτη.

    Ευχαριστώ.
    Και απάντησαν:
    Αξιότιμε κύριε

    Σας ενημερώνουμε ότι οι συγκεντρωτικές καταστάσεις για τις μισθώσεις από 01/01/2018 – 30/08/2018 θα πρέπει να καταχωρηθούν στην εφαρμογή του Μητρώου Ακινήτων Βραχυχρόνιας Διαμονής ακόμη και αν έχουν δηλωθεί στην εφαρμογή των Μισθωτηρίων. Αναμένεται η διαμόρφωση της φόρμας στην ηλεκτρονική εφαρμογή .

    Πάντα στη διάθεσή σας
    Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (ΚΕΦ)
    Ανεξάρτητη αρχή Δημοσίων Εσόδων
    Από αυτό καταλαβαίνετε ότι θα εμφανιστεί σύντομα η επιλογή για συγκεντρωτική δήλωση;
    Και αν ναι, τι σόι launch ήταν αυτό με τις μισές δυνατότητες;

  14. #4229
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγραψα μια ερώτηση προς την ΑΑΔΕ στο Taxis και η απάντηση δεν είναι 100% αυτό που ρώτησα αλλά νομίζω ότι απαντάει.
    Βοηθήστε να την αποκρυπρογραφήσω.

    Έγραψα:


    Και απάντησαν:

    Από αυτό καταλαβαίνετε ότι θα εμφανιστεί σύντομα η επιλογή για συγκεντρωτική δήλωση;
    Και αν ναι, τι σόι launch ήταν αυτό με τις μισές δυνατότητες;
    Δεν λες πάλι καλα που δουλεύουν οι μισές

  15. #4230
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    αρα δεν ειναι ΜΟΝΟ για τεχνικα θεματα οι ερωτησεις που μου λεγανε ποσα ατομα ποιο πριν....

Σελ. 282 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 262272277280281282283284287292302 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας