Σελ. 363 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 343353358361362363364365368373383 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.431-5.445 από 5826
  1. #5431
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έκπτωση 15% για περιουσία από 250-300 χιλιάδες ευρώ.

  2. #5432
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Καλησπέρα.

    Ρε παιδιά γιατί πάντα το ποσό που είναι προσυμπληρωμένο για "δαπάνες αγοράς" είναι πολύ μικρότερο από το πραγματικό; Πέρυσι δεν ήταν πολύ μικρότερο (και δεν ασχολήθηκα και έβαλα αυτό που έδωσαν) αλλά φέτος είναι πολύ μικρότερο.

    Μου εμφανίζει 449€ αγορές ενώ εγώ (μόνο αγορά με κάρτα φυσικά και όχι μετρητά) τα βγάζω γύρο στα 1200€. Αυτό που μου βγάζουν αυτοί, εγώ το βγάζω και μόνο να αθροίσω το μανάβικο - μπακάλικο της γειτονιάς είναι και άλλο τόσο αν αθροίσω τα σούπερ μάρκετ.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #5433
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Ρε παιδιά γιατί πάντα το ποσό που είναι προσυμπληρωμένο για "δαπάνες αγοράς" είναι πολύ μικρότερο από το πραγματικό; Πέρυσι δεν ήταν πολύ μικρότερο (και δεν ασχολήθηκα και έβαλα αυτό που έδωσαν) αλλά φέτος είναι πολύ μικρότερο.

    Μου εμφανίζει 449€ αγορές ενώ εγώ (μόνο αγορά με κάρτα φυσικά και όχι μετρητά) τα βγάζω γύρο στα 1200€. Αυτό που μου βγάζουν αυτοί, εγώ το βγάζω και μόνο να αθροίσω το μανάβικο - μπακάλικο της γειτονιάς είναι και άλλο τόσο αν αθροίσω τα σούπερ μάρκετ.
    Δεν περνάνε όλα τα έξοδα για την έκπτωση φόρου

  4. #5434
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν περνάνε όλα τα έξοδα για την έκπτωση φόρου
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω ότι δεν μετράνε όλα τα έξοδα αλλά νόμιζα ότι πηγαίνει με την κατηγορία. Πχ αν υποθέσουμε ότι οι αγορές αγαθών από σούπερ μάρκετ μετράνε, τότε όλες οι αποδείξεις σε σούπερ μάρκετ μετράνε. Δεν είναι σωστό αυτό;

    Αν ναι, τότε μόνο από σούπερ μάρκετ έχω 500κάτι ευρώ αποδείξεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #5435
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω ότι δεν μετράνε όλα τα έξοδα αλλά νόμιζα ότι πηγαίνει με την κατηγορία. Πχ αν υποθέσουμε ότι οι αγορές αγαθών από σούπερ μάρκετ μετράνε, τότε όλες οι αποδείξεις σε σούπερ μάρκετ μετράνε. Δεν είναι σωστό αυτό;

    Αν ναι, τότε μόνο από σούπερ μάρκετ έχω 500κάτι ευρώ αποδείξεις.
    Οι ελληνικές τράπεζες δίνουν πληροφόρηση μέσω του webbanking για τις συναλλαγές, εκεί τι σου λέει για την κάρτα σου;

  6. #5436
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ελληνικές τράπεζες δίνουν πληροφόρηση μέσω του webbanking για τις συναλλαγές, εκεί τι σου λέει για την κάρτα σου;
    Όταν έβαλα να δω τις κινήσεις της κάρτας για το 2021, είχα τις ίδιες κινήσεις που έχω σημειωμένες και εγώ. Αρχικά πάτησα εκεί που λέει "αφορολόγητο" με την εντύπωση ότι θα μου εμφανίσει τις κινήσεις που έδωσαν στην ααδε, αλλά μου έβγαζε κάτι "null τάδε" και δεν έπαιζε σωστά
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #5437
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath

  8. #5438
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Εγω παντως ειμαι 500 ευρω σχεδον κατω απο περυσι.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  9. #5439
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    100 ευρω πανω απο ΕΝΦΙΑ αφου ανεβασανε αντικειμενική αξία περιοχης .... Φοβερη εκπτωση ευχαριστουμε ...

  10. #5440
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ελληνικές τράπεζες δίνουν πληροφόρηση μέσω του webbanking για τις συναλλαγές, εκεί τι σου λέει για την κάρτα σου;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έβαλα να δω τις κινήσεις της κάρτας για το 2021, είχα τις ίδιες κινήσεις που έχω σημειωμένες και εγώ. Αρχικά πάτησα εκεί που λέει "αφορολόγητο" με την εντύπωση ότι θα μου εμφανίσει τις κινήσεις που έδωσαν στην ααδε, αλλά μου έβγαζε κάτι "null τάδε" και δεν έπαιζε σωστά
    Μάλλον είχε πρόβλημα τις προάλλες το ebanking της εθνικής και δεν έπαιζε το αφορολόγητο. Σήμερα έπαιξε και είδα τις κινήσεις.

    Γράφω μήπως έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα, το ποσό που έστειλε η Εθνική στην ΑΑΔΕ είναι μόνο οι κινήσεις που έκανα μέσω e-banking (πληρωμές λογαριασμών ΔΕΗ, ΟΤΕ, κοινοχρήστων, κτλ) και καμμία κίνηση από την χρεωστική κάρτα . Οπότε θα κάνω override το ποσό στην φορολογική δήλωση και θα βάλω κανονικά το ποσό των αγορών που έκανα και ο θεός βοηθός. Ελπίζω να μην τρέχω για ελέγχους.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #5441
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i

    Εννοεις οτι ΔΕΝ περιλαμβανονται οσες εγιναν με φυσικη παρουσια σε καποιο καταστημα με χρηση της χρεωστικης? (ο,τι κι αν συμβαινει τουλαχιστον οι δικες μου ειναι ελαχιστες)
    Παντως στην εφαρμογη που διαθετει το ibank, εμενα εμφανιζονται κανονικα ολες αυτες οι συναλλαγες για το 2021...

    Επειδη πολλα λαθη γινονται τοσο απο δημοσιους οργανισμους οσο και απο ιδιωτες καθως επισης και παραληψεις / καθυστερησεις καταχωρησεων, εγω προτιμω να κανω την δηλωση μου, οσο το δυνατον πιο αργα.

    - - - Updated - - -

    Επικοινωνησες με την Εθνικη, εχουν καποια εξηγηση, μηπως ηταν ενα προσωρινο BUG και το διορθωσαν αργοτερα?
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #5442
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.222
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εννοεις οτι ΔΕΝ περιλαμβανονται οσες εγιναν με φυσικη παρουσια σε καποιο καταστημα με χρηση της χρεωστικης? (ο,τι κι αν συμβαινει τουλαχιστον οι δικες μου ειναι ελαχιστες)
    Παντως στην εφαρμογη που διαθετει το ibank, εμενα εμφανιζονται κανονικα ολες αυτες οι συναλλαγες για το 2021...
    Αν λες εμένα, ναι δεν περιλαμβάνετα καμμία από τις κινήσεις της χρεωστικής (ανεξάρτητα από το αν ήταν με φυσική παρουσία ή μέσω internet). Ή είναι λάθος ή επειδή είναι προπληρωμένη (είναι κάρτα κεα) μήπως δεν συμπεριλαμβάνονται αυτές. Δεν ξέρω γιατί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη πολλα λαθη γινονται τοσο απο δημοσιους οργανισμους οσο και απο ιδιωτες καθως επισης και παραληψεις / καθυστερησεις καταχωρησεων, εγω προτιμω να κανω την δηλωση μου, οσο το δυνατον πιο αργα.

    - - - Updated - - -

    Επικοινωνησες με την Εθνικη, εχουν καποια εξηγηση, μηπως ηταν ενα προσωρινο BUG και το διορθωσαν αργοτερα?
    Δεν πήρα τηλ την εθνική γιατί δεν νομίζω να βγάλω άκρη. Κάθε χρόνο ρωτάω εδώ όταν έχω κάποια απορία γιατί την εφορία την έχω πάρει από φόβο λόγω κακών εμπειριών του παρελθόντος. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι τυχόν λάθος δεν φαίνεται αμέσως αλλά μπορεί να σου έρθει μετά από 15 χρόνια.

    Άθροισα τις αποδείξεις από super market και λοιπές αγορές και θα τις περάσω τώρα χειροκίνητα στον κωδικό και ο θεός βοηθός.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  13. #5443
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν λες εμένα, ναι δεν περιλαμβάνετα καμμία από τις κινήσεις της χρεωστικής (ανεξάρτητα από το αν ήταν με φυσική παρουσία ή μέσω internet). Ή είναι λάθος ή επειδή είναι προπληρωμένη (είναι κάρτα κεα) μήπως δεν συμπεριλαμβάνονται αυτές. Δεν ξέρω γιατί.



    Δεν πήρα τηλ την εθνική γιατί δεν νομίζω να βγάλω άκρη. Κάθε χρόνο ρωτάω εδώ όταν έχω κάποια απορία γιατί την εφορία την έχω πάρει από φόβο λόγω κακών εμπειριών του παρελθόντος. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι τυχόν λάθος δεν φαίνεται αμέσως αλλά μπορεί να σου έρθει μετά από 15 χρόνια.

    Άθροισα τις αποδείξεις από super market και λοιπές αγορές και θα τις περάσω τώρα χειροκίνητα στον κωδικό και ο θεός βοηθός.
    Μετά από 15 χρόνια δεν είναι πρόβλημα, γιατί παραγράφονται

  14. #5444
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Ειχα συμβόλαιο με κάποιον, του οποίου το ενοίκιο το έδινε το κράτος λόγω covid και προφανώς από αυτόν δεν πήρα κάτι.Αυτο θα το δηλώσω με τον αριθμό συμβολαίου και πόσο ενοικίου μηδέν η δεν το βάζω καθολου;
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  15. #5445
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Πέρυσι έπρεπε να συμπληρώσεις όλα τα στοιχεία που ζητά το Ε2, εκτός το μηνιαίο μίσθωμα και στη στήλη 13 στην ομάδα "ΑΚΑΘΆΡΙΣΤΟ ΕΙΣΌΔΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΊ ΣΤΟΝ ΥΠΌΧΡΕΟ" το ποσό που έχεις εισπράξει εσύ από τον ενοικιαστή, το ποσό αυτό το βάζεις και στο ανάλογο πεδίο του Ε1.
    Φέτος δεν ξέρω τι προβλέπεται. Ψάξε στο Google (λογιστικά site) θα γίνουν αρκετές σχετικές δημοσιεύσεις ή ρώτα λογιστή αν βιάζεσαι. Όταν συμπληρώσω τη δήλωση μου θα σε πληροφορήσω, αλλά θα καθυστερήσω αρκετά.
    Τα παραπάνω ισχύουν μόνο όταν έχεις υποβάλει σωστά όλες τις δηλώσεις covid ενοικίου και τις έχει αποδεχθεί ο ενοικιαστής, κάτι το οποίο πρέπει να έχει γίνει, αφού πληρώνει το ενοίκιο το κράτος.

Σελ. 363 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 343353358361362363364365368373383 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας