Σελ. 350 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 330340345348349350351352355360370 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.236-5.250 από 5826
  1. #5236
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Κανε υπομονη, να συντονιστουνε αι υπηρεσιαι...
    Εγω πηρα σημερα το λογιστη μας, γιατι διαβασα οτι ακομη περιμενουν την καταχωρηση στο taxis, των βεβαιωσεων για τα βοηθηματα ειδικου σκοπου στους υπο αναστολη το 2020 (αφορολογητα) και η κορη ειχε αναγκαστει να κανει τη δηλωση αρον - αρον, για να παρει επιδομα σιτισης - στεγασης απο τους γραφειοκρατες του δημου Μυκονου!
    Κανενα προβλημα με διαβεβαιωσε, μπλεξανε τους μηρους τους τα υπουργεια και οι οργανισμοι, εκτος εαν το χρειαζομαστε ως τεκμηριο καποιων αγορων/δαπανων, οπότε απλα θα γινοταν συμπληρωματικη.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #5237
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ερώτηση, στον κωδικό 049 με τις δαπάνες αγορών με ηλεκτρονικό τρόπο. Βλέπω οτι μπορούμε να γράψουμε οτι θέλουμε στο κουτάκι.

    Πρέπει υποχρεωτικά να αναφέρω ότι λέει ο πίνακας που έχει συλλέξει τα στοιχεία από την κάρτα ή μπορώ να αναφέρω παραπάνω ποσόν; Λογικά στο παραπάνω ποσόν σε καλούν για έλεγχο;

    Επίσης, εκεί που πατάς και βλέπεις τις αγορές με κάρτα, στην μητέρα μου από κάτω γράφει κάτι δαπάνες για ΕΝΦΙΑ και φόρο εισοδήματος της περίπτωσης στ΄ παρ. 6 αρθρο 15 του Ν. 4172/2013, τι ακριβώς είναι αυτό και γιατί το γράφει εκεί;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1212.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  42,0 KB 
ID: 228817

  3. #5238
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ΟΥΦ τελεψαμε με τις δηλωσεις οικογενειακως.
    Η δικη μου ΕΓΙΝΕ πριν ΔΥΟ ΩΡΕΣ, χρεωστικη βεβαιως βεβαιως
    πλην ομως δεν εχει εμφανιστει ακομη το σχετικο ποσο στις εκτος ρυθμισης οφειλες...
    Ειπα να το πληρωσω, να εχω εφαπαξ και την φοβερη εκπτωση 3% αλλά
    τα ζωα μου αργα στα ενδοτερα ΑΑΔΕ - TAXISNET.


    - - - Updated - - -

    Παντως χτες ειχαν καταχωρηθει
    τα επιδοματα ειδικου σκοπου (αφορολογητα) για τους υπο αναστολη εργαζομενους του 2020...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #5239
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση, στον κωδικό 049 με τις δαπάνες αγορών με ηλεκτρονικό τρόπο. Βλέπω οτι μπορούμε να γράψουμε οτι θέλουμε στο κουτάκι.

    Πρέπει υποχρεωτικά να αναφέρω ότι λέει ο πίνακας που έχει συλλέξει τα στοιχεία από την κάρτα ή μπορώ να αναφέρω παραπάνω ποσόν; Λογικά στο παραπάνω ποσόν σε καλούν για έλεγχο;

    Επίσης, εκεί που πατάς και βλέπεις τις αγορές με κάρτα, στην μητέρα μου από κάτω γράφει κάτι δαπάνες για ΕΝΦΙΑ και φόρο εισοδήματος της περίπτωσης στ΄ παρ. 6 αρθρο 15 του Ν. 4172/2013, τι ακριβώς είναι αυτό και γιατί το γράφει εκεί;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1212.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  42,0 KB 
ID: 228817
    Κατα κανονα βαζεις οτι εχουν στειλει οι τραπεζες (στο ποσο δαπανων (1)) γιατι το (2) ειναι συνηθως τα μη αναγνωριζομενα για το αφορολογητο. Οπως επισης και αν βαλεις οτι θες εσυ εξτρα ενδεχεται να σε καλεσουν για ελεγχο. Δεν γνωριζω αν εχει ενεργοποιηθει το κριτηριο/αλγοριθμος να τους χτυπαει οσους στο 049 ξεπερνουν το ποσο που στελνουν οι τραπεζες στο (1) ή αν εχουν βαλει και ενδιαμεσο οριο του στυλ να μας φερνεις προς ελεγχο οσους τους βγαινει πιστωτικο ή οσους γλιτωνουν φοροπεναλτυ εξαιτιας του παραπανω στο 049 ή ανω Χ ποσου φορολογητεου. Σιγουρα κατι εχουν ενεργοποιησει παντως στα νεα αυτοματα ελεγκτικα κριτηρια της ΑΑΔΕ το θεμα ειναι αν θα τα τρεξουν φετος λογω της πανδημιας ή θα την χαρισουν για να μην ξεσηκωθει το συμπαν (και καλα).

    Δαπανες που αναγραφει για ΕΝΦΙΑ/Φορους ειναι μαλλον πληρωμες προς το κρατος που εγιναν με ηλεκτρονικα μεσα πληρωμης (καρτες, λογαριασμους) τα οποια προφανως δεν αναγνωριζονται στο χτισιμο αφορολογητου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση 1
    Εκανα την φορολογικη δηλωση το σκ που περασε.
    Σημερα βλεπω στην 'προσωποποιημενη πληροφορηση' στα 'στοιχεια πληρωμων', την πληρωμη που εκανα.

    Ωστοσο, ακομη βλεπω στην καρτελα 'Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή', την καταχωρηση με ταυτοτητα οφειλης, για να πληρωσω τον φορο!

    Θα εξαφανιστει;
    Απλα δεν ενημερωθηκαν πληρως τα συστηματα;

    ----
    Θα υπαρξει μια μικρη καθυστερηση γιατι εσυ μεν πληρωσες αλλα πρεπει η ΑΑΔΕ να λαβει και το αρχειο πληρωμης/επιβεβαιωση απο το τραπεζικο συστημα οτι τα λεφτα πιστωθηκαν στο λογαριασμο του ελληνικου δημοσιου. Συνηθως ειναι υποθεση 1-2 εργασιμων και θα μηδενισει κανονικα και θα εμφανιζει οτι δεν χρωστας.

  5. #5240
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Sebu οντως, η καταχωριση με την ταυτοτητα οφειλης εξαφανιστηκε! thanks!

  6. #5241
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Με τις τροποποιητικές παρελθόντων ετών γνωρίζουμε κάτι. Υπάρχει η δυνατότητα να τις κάνουμε. δεν θέλω να ξανά πατήσω «Υποβολή» και μετά να μου λέει ότι πρέπει να ξανά πατήσω «Υποβολή» και άντε πάλι.

  7. #5242
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις τροποποιητικές παρελθόντων ετών γνωρίζουμε κάτι. Υπάρχει η δυνατότητα να τις κάνουμε. δεν θέλω να ξανά πατήσω «Υποβολή» και μετά να μου λέει ότι πρέπει να ξανά πατήσω «Υποβολή» και άντε πάλι.
    Εμενα ο λογιστης μου ειπε να τον ενοχλησω γι'αυτο το θεμα, τελη Ιουλη.
    Γιατι λεει ειχαν βρει πολλα λαθη ανηρτημενα. Οποτε κι εγω δεν ρισκαρα, να υποβαλλω τροποποιητικες με λαθη.
    Αναμονη, θελοντας και μη.

  8. #5243
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά στον κωδικό 727 τι συμπληρώνουμε; είχα κάτι δόσεις στον κοτσοβολο (μέσο τράπεζας) θα βάλω το ποσό του αντικείμενου που αγόρασα;

  9. #5244
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα ο λογιστης μου ειπε να τον ενοχλησω γι'αυτο το θεμα, τελη Ιουλη.
    Γιατι λεει ειχαν βρει πολλα λαθη ανηρτημενα. Οποτε κι εγω δεν ρισκαρα, να υποβαλλω τροποποιητικες με λαθη.
    Αναμονη, θελοντας και μη.
    Ευχαριστώ

  10. #5245
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Που δηλώνω ότι συγκατοικώ με τη σύζυγό μου; Έχουμε κάνει σύμφωνο συμβίωσης και το συμβόλαιο του σπιτιού που νοικιάζω είναι στο όνομά μου.

    Πέρσυ την έβαλα σαν σκηνίτη γιατί οι ηλίθιοι στη εφορία είχαν αντιγράψει λάθος τα στοιχεία και τα άλλαξαν 1-2 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων.

  11. #5246
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achilleas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που δηλώνω ότι συγκατοικώ με τη σύζυγό μου; Έχουμε κάνει σύμφωνο συμβίωσης και το συμβόλαιο του σπιτιού που νοικιάζω είναι στο όνομά μου.

    Πέρσυ την έβαλα σαν σκηνίτη γιατί οι ηλίθιοι στη εφορία είχαν αντιγράψει λάθος τα στοιχεία και τα άλλαξαν 1-2 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων.
    Αν στην εφορια δεν εχετε δηλωθει ως αντρογυνο που κανει κοινη δηλωση ωστε να φαινεται κρεμασμενη φορολογικα κατω απο εσενα αρα να αναγραφεται ηδη στα εισαγωγικα στοιχεια της δηλωσης σου ως συζυγος σου, εκτιμω οτι θα δηλωσει εκεινη στην τελευταια σελιδα της δηλωσης οτι φιλοξενειται απο εσενα και θα βαλει το ΑΦΜ σου, 12 μηνες και τα τετραγωνικα του σπιτιου και εσυ στην πρωτη σελιδα της δηλωσης θα βαλεις οτι την φιλοξενεις. Δεν εχω δει καποια αλλη προβλεψη για συζυγους με συμφωνο συμβιωσης και χωριστες δηλωσεις.
    Βεβαια ισως για αλλους δικους της λογους να θελει να παραμεινει πχ δηλωμενη ως φιλοξενουμενη στο πατρικο της (πχ μπορει να θελει να εμφανιζει την εκει διευθυνση για τραπεζες, φορεις κτλ).

  12. #5247
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα ο λογιστης μου ειπε να τον ενοχλησω γι'αυτο το θεμα, τελη Ιουλη.
    Γιατι λεει ειχαν βρει πολλα λαθη ανηρτημενα. Οποτε κι εγω δεν ρισκαρα, να υποβαλλω τροποποιητικες με λαθη.
    Αναμονη, θελοντας και μη.
    Καλύτερα να περιμένουμε μέχρι Οκτώβριο ή Νοέμβριο για να διορθωθούν τυχόν λάθη. Η προθεσμία για εμπρόθεσμη καταβολή είναι μέχρι 31 Δεκεμβρίου, αρκεί να μην το ξεχάσουμε και αλλάξει ο Χρόνος.

  13. #5248
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Καλησπερα κερδισα περισυ στο κινο 6/6 και πηγα στην τραπεζα και τα πηρα,ο φορος ηταν περιπου 120€.Μου ειπανε προσφατα απο το πρακτορειο πως αν το δηλωσω στην φορολογικη δηλωση θα εχω μειωση φορου ισχυει κατι τετοιο??Και πως ακριβως γινεται??ευχαριστω

  14. #5249
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Στη Δήλωση Ε1 το ποσό που βάζουμε για την αγορά κατοικίας είναι η αντικειμενική αξία ή η μικρότερη αλλά πραγματική τιμή αγοράς ή οποία γράφεται και στο συμβόλαιο;
    Εννοείται ότι γράφεται: Αξία + φόροι + συμβολαιογραφικά έξοδα + έξοδα υποθηκοφυλακείου.

  15. #5250
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Δήλωση Ε1 το ποσό που βάζουμε για την αγορά κατοικίας είναι η αντικειμενική αξία ή η μικρότερη αλλά πραγματική τιμή αγοράς ή οποία γράφεται και στο συμβόλαιο;
    Εννοείται ότι γράφεται: Αξία + φόροι + συμβολαιογραφικά έξοδα + έξοδα υποθηκοφυλακείου.
    Δηλώνεις την πραγματική αξία που αναγράφεται στο συμβόλαιο σύν όλες τις επιπλέον επιβαρύνσεις (φόροι μεταβίβασης, συμβολαιογραφικά και λοιπά έξοδα).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα κερδισα περισυ στο κινο 6/6 και πηγα στην τραπεζα και τα πηρα,ο φορος ηταν περιπου 120€.Μου ειπανε προσφατα απο το πρακτορειο πως αν το δηλωσω στην φορολογικη δηλωση θα εχω μειωση φορου ισχυει κατι τετοιο??Και πως ακριβως γινεται??ευχαριστω
    Τα κέρδη από ΟΠΑΠ κτλ τα δηλώνεις στον 781 κωδικό του Ε1 και δεν αποτελούν αντικείμενο του κώδικα φορολογίας εισοδήματος.

    Τα ποσά αυτά μπορούν να ληφθούν υπόψη για την κάλυψη της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης ή της δαπάνης απόκτησης περιουσιακών στοιχείων και δεν υπάρχει καμία μείωση φόρου.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

Σελ. 350 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 330340345348349350351352355360370 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας