Σελ. 319 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 299309314317318319320321324329339 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.771-4.785 από 5848
  1. #4771
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έχεις συμπληρώσει τουλάχιστον τρεις μήνες ασφάλισης κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος ή κατά το τελευταίο δωδεκάμηνο πριν από την ημερομηνία προσέλευσης ή επέλευσης του ασφαλιστικού κινδύνου και να έχουν καταβληθεί οι απαιτούμενες ασφαλιστικές εισφορές. Δηλαδή 75 ένσημα Περισσότερα: Εδώ

    Για αυτασφάλιση δες εδώ
    Ευχαριστώ.
    Τρεις μήνες full-time απασχόλησης εννοείς μάλλον έτσι; Γιατί έχω από τον Νοέμβριο μια σύμβαση ωρομίσθια στην Ελλάδα αλλά είναι πολύ λίγες οι ώρες.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #4772
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δες πόσα ένσημα σου έχουν κολλήσει. Κάπου υπάρχει σχετικό νήμα αλλά δεν μπορώ να το βρω.
    Δες λίγο και αυτό

  3. #4773
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Μια ερώτηση που άπτεται του Ε9 για όσους γνωρίζουν.

    Προκειμένου να πουλήσω ένα ακίνητο, μου ζήτησε ο συμβολαιογράφος ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ αφού όμως κάνω τροποποίηση στο Ε9 και π οσθεσω μια πρόσοψη επιπλέον διότι με μια ανάλογη ενός νόμου το σπίτι θεωρείται ότι έχει και 2η τώρα. Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω πειράξει καθόλου το Ε9 (περιουσιακή κατάσταση) το οποίο μεταφέρεται ως έχει από έτος σε έτος. Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι πρέπει να κάνω την τροποιητικη του ΕΝΦΙΑ για περίπου 5 χρόνια πριν.
    Άλλος μου είπε ότι μόνο για πέρυσι. Τι ισχύει τελικά? Βέβαια από ότι είδα στον νομό η επιβάρυνση έξτρα πρόσοψης έχει έναν συντελεστή 1.06 η οποία είναι αμελητέα. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει?

    Να τονίσω ξανά οτι δεν κανω δήλωση Ε9 εδώ και καποια χρόνια καθότι δεν υπάρχουν αλλαγές και μεταφέρεται η ίδια περιουσιακή κατάσταση στο επόμενη έτος.
    Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

    Ευχαριστώ.

  4. #4774
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες πόσα ένσημα σου έχουν κολλήσει. Κάπου υπάρχει σχετικό νήμα αλλά δεν μπορώ να το βρω.
    Δες λίγο και αυτό
    Thanks και πάλι. Από περιέργεια, έχω και απασχόληση σαν ατομική επιχείρηση και εκεί η απασχόληση καταχωρείται σαν μήνες και όχι σαν ημέρες. Αυτά για να μετατραπούν σε ημέρες τα κάνω επί 25;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #4775
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snips Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση που άπτεται του Ε9 για όσους γνωρίζουν.

    Προκειμένου να πουλήσω ένα ακίνητο, μου ζήτησε ο συμβολαιογράφος ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ αφού όμως κάνω τροποποίηση στο Ε9 και π οσθεσω μια πρόσοψη επιπλέον διότι με μια ανάλογη ενός νόμου το σπίτι θεωρείται ότι έχει και 2η τώρα. Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω πειράξει καθόλου το Ε9 (περιουσιακή κατάσταση) το οποίο μεταφέρεται ως έχει από έτος σε έτος. Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι πρέπει να κάνω την τροποιητικη του ΕΝΦΙΑ για περίπου 5 χρόνια πριν.
    Άλλος μου είπε ότι μόνο για πέρυσι. Τι ισχύει τελικά? Βέβαια από ότι είδα στον νομό η επιβάρυνση έξτρα πρόσοψης έχει έναν συντελεστή 1.06 η οποία είναι αμελητέα. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει?

    Να τονίσω ξανά οτι δεν κανω δήλωση Ε9 εδώ και καποια χρόνια καθότι δεν υπάρχουν αλλαγές και μεταφέρεται η ίδια περιουσιακή κατάσταση στο επόμενη έτος.
    Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

    Ευχαριστώ.
    Ητανε για 5ετία, αυτό πέρισυ
    Αφού κάνεις διορθώσεις, θα περιμένεις και καμμιά βδομάδα για να σου εκδώσει το κατάλληλο χαρτί (αφού πληρώσεις, μην τ'αφήσεις για τελευταία στιγμή)

    Χαρτιά δημοσίου, βεβαίωση μηχανικού και ότι άλλο γαμόχαρτο ζητήσουν (πχ Κτηματολόγιο Πρωτευούσης) πρέπει να ταιριάζουν.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #4776
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snips Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση που άπτεται του Ε9 για όσους γνωρίζουν.

    Προκειμένου να πουλήσω ένα ακίνητο, μου ζήτησε ο συμβολαιογράφος ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ αφού όμως κάνω τροποποίηση στο Ε9 και π οσθεσω μια πρόσοψη επιπλέον διότι με μια ανάλογη ενός νόμου το σπίτι θεωρείται ότι έχει και 2η τώρα. Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω πειράξει καθόλου το Ε9 (περιουσιακή κατάσταση) το οποίο μεταφέρεται ως έχει από έτος σε έτος. Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι πρέπει να κάνω την τροποιητικη του ΕΝΦΙΑ για περίπου 5 χρόνια πριν.
    Άλλος μου είπε ότι μόνο για πέρυσι. Τι ισχύει τελικά? Βέβαια από ότι είδα στον νομό η επιβάρυνση έξτρα πρόσοψης έχει έναν συντελεστή 1.06 η οποία είναι αμελητέα. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει?

    Να τονίσω ξανά οτι δεν κανω δήλωση Ε9 εδώ και καποια χρόνια καθότι δεν υπάρχουν αλλαγές και μεταφέρεται η ίδια περιουσιακή κατάσταση στο επόμενη έτος.
    Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

    Ευχαριστώ.
    Ο συμβολαιογράφος χρειάζεται πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ, αυτό πιστοποιεί ότι έχεις εξοφλήσει τον ΕΝΦΙΑ για τα προηγούμενα 5 χρόνια. Επομένως πρέπει να κάνεις την διόρθωση από το έτος 2015 και να την μεταφέρεις μέχρι και το τρέχον έτος, με σκοπό να είναι σωστή η δήλωση στην πενταετία 2015-2019. Η διαφορά (μικρή, για μια πρόσοψη) θα βεβαιωθεί σαν οφειλή την επόμενη εργάσιμη, αφού την πληρώσεις θα μπορέσεις να βγάλεις το πιστοποιητικό που χρειάζεσαι.
    Αυτοτελές πρόστιμο (100ρικο δηλαδή) για την εκπρόθεσμη διόρθωση δεν θα έχεις, δεν μπαίνουν πρόστιμα για Ε9 μέχρι την ολοκλήρωση της κτηματογράφησης (γενικώς, σε όλη τη χώρα).

  7. #4777
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Χίλια ευχαριστώ κύριοι.

  8. #4778
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks και πάλι. Από περιέργεια, έχω και απασχόληση σαν ατομική επιχείρηση και εκεί η απασχόληση καταχωρείται σαν μήνες και όχι σαν ημέρες. Αυτά για να μετατραπούν σε ημέρες τα κάνω επί 25;
    Λογικά επί 25 αλλά με την ενοποίηση των ταμείων δεν ξέρω πως ακριβώς υπολογίζεται. Στην σελίδα taxheaven έχει ότι πληροφορία θες αλλά άντε να τις βρεις.

  9. #4779
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά επί 25 αλλά με την ενοποίηση των ταμείων δεν ξέρω πως ακριβώς υπολογίζεται. Στην σελίδα taxheaven έχει ότι πληροφορία θες αλλά άντε να τις βρεις.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #4780
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εφορία: Ηλεκτρονικοί έλεγχοι όλων των δαπανών μας φέτος, μέσω Taxis

    Αυτόματοι έλεγχοι στα στοιχεία όλων των δαπανών, όπως πληρωμές ηλεκτρικού, τηλεφωνίας, δανείων, ασφαλίστρων κ.ά. τα οποία θα σταλούν φέτος αυτόματα από τις εταιρείες που τα έχουν για να εμφανιστούν στη φορολογική δήλωση - Στόχος ο εντοπισμός φοροδιαφυγής

  11. #4781
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Στην αρχη λεει σας βαλαμε τεκμαρτα (ανυπαρκτα) εισοδηματα και μετα θελουμε εσεις να καλυπτετε τα ανυπαρκτα εισοδηματα με πραγματικες δαπανες για να μη φατε προστιμο που δεν ειχατε αποδειξεις.

    Τωρα λεει οι πραγματικες δαπανες που κανατε, οπως σας υποχρεωναμε για να καλυπτετε μερος των πλασματικων τεκμαρτων εσοδων, υπερβαινουν τα πραγματικα εσοδα (πχ 0 για εναν ανεργο), αρα "φοροδιαφευγετε" που κανατε τις δαπανες για τη καλυψη των τεκμηριων... παρανοια.

  12. #4782
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχη λεει σας βαλαμε τεκμαρτα (ανυπαρκτα) εισοδηματα και μετα θελουμε εσεις να καλυπτετε τα ανυπαρκτα εισοδηματα με πραγματικες δαπανες για να μη φατε προστιμο που δεν ειχατε αποδειξεις.

    Τωρα λεει οι πραγματικες δαπανες που κανατε, οπως σας υποχρεωναμε για να καλυπτετε μερος των πλασματικων τεκμαρτων εσοδων, υπερβαινουν τα πραγματικα εσοδα (πχ 0 για εναν ανεργο), αρα "φοροδιαφευγετε" που κανατε τις δαπανες για τη καλυψη των τεκμηριων... παρανοια.
    Sorry αλλά αυτό που λένε είναι πως θα πρέπει να μαζέψεις αποδείξεις για το πραγματικό σου εισόδημα, οχι για το τεκμαρτό.

  13. #4783
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αλλά αυτό που λένε είναι πως θα πρέπει να μαζέψεις αποδείξεις για το πραγματικό σου εισόδημα, οχι για το τεκμαρτό.
    Εστω ανεργος για το 2019. Αυτος συγκεντρωνε 10% επι του τεκμαρτου (νομιζω - αν κανω λαθος διορθωστε με).
    Εστω ανεργος για το 2020. Αυτος πλεον απαλασσεται της συλλογης αποδειξεων επειδη εχει 0 πραγματικο?

  14. #4784
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ετσι ειναι αλλα δε λεμε οτι ειναι υποκρισια και ολα ειναι για να χωνουν . Και 0 πραγματικο εισοδημα να εχεις δε τους ενδιαφέρει αυτοι θα σου βγαλουν οτι εχεις .

  15. #4785
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αμα το εφαρμόσουν, θα γίνει μπάχαλο. Η μισή Ελλάδα θα βγει ότι φοροδιαφεύγει. Πόσοι νοικιάζουν σπίτια και έχουν τους λογ. δεκο στο όνομά τους ενώ τα πληρώνουν οι νοικάρηδες. Τώρα η εφορία θα περάσει τη δαπάνη σε αυτούς ανεξάρτητα ποιός τα πληρώνει. Πόσοι γονείς έχουν τους δεκο στο όνομά τους και κατοικούν τα παιδιά στο σπίτι και τα πληρώνουν αυτά... Κι αυτοί θα βρεθούν προ εκπλήξεως όταν θα δουν στο Ε1 τους να καταγράφονται όλα αυτά τα ποσά σαν δικές τους δαπάνες.... Τους πήρε πολύ να το σκεφτούν; Αποτέλεσμα θα είναι ο κόσμος που έκανε παραπάνω ηλεκτρονικές συναλλαγές να τις μειώσει εφόσον θα αθροίζονται από την ααδε με τα υπόλοιπα και θα σημαίνουν φοροδιαφυγή (δεκο, κινητά, νερό). Και πόσοι άνεργοι έχουν δεκο στο όνομά τους και τα πληρώνουν με βοήθεια από φίλους και συγγενείς.... Τώρα η ααδε θα τους βγάλει φοροφυγάδες! Πραγματικά έχει να γίνει πολύ μεγάλο μπάχαλο αν το εφαρμόσουν έτσι όπως λένε. Τα δικαστηρια θα γεμίσουν με ανάλογες υποθέσεις και τα χρέη θα εκτοξευτούν γιατί κανένας δεν θα κάτσει να πληρώσει άδικα πρόστιμα (αν έχει κιόλας).

Σελ. 319 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 299309314317318319320321324329339 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας