Σελ. 344 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 324334339342343344345346349354364 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.146-5.160 από 5826
  1. #5146
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εμένα λέει κάνε τροποποιητική συνέχεια για ένα προηγούμενο έτος. Το έχω ξαναπεί. Και όποτε το πατάω λέει. Πρέπει να ξανακάνω τροποποιητική. Μετά γράφει. Έχετε κάνει 4 τροποιητικές. Όσο πατάω ανεβαίνουν και οι τροποποιητικές
    Δεν απαντούν στα e-mail.
    Επίσης δεν μου επιστρέφουν 2 παράβολα από ενστάσεις που έχω κερδίσει στο ΑΣΕΠ.

    Δεν έχω καμία οφειλή στην εφορεία και δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.
    Ούτε για αυτό το θέμα απάντησαν.

    Δεν μπήκα τις τελευταίες μέρες να δω βέβαια τι γίνεται στοgsis αλλά δεν νομίζω να υπάρχει καμία αλλαγή.

    Θα βρω λογιστή γιατί ένας που είχα δεν ήταν συνεργάσιμος.

    Ενοιωθα όταν πήγαινα και ρώταγα κάτι ότι δεν γουστάρει την φάτσα μου. Συμβαίνει πολλές φορές αυτό που προσπαθείς να είσαι φιλικός με κάποιον και αυτός για κάποιο λόγο δεν θέλει άγνωστο γιατί. Γυναίκα είναι λογίστρια αλλά δεν έχει σημασία
    Καλά γενικά οι λογιστές τα τελευταία 10 χρόνια έχουν τρελαθεί με πολλά θέματα που αφορούν διαδικαστικά και το ΥΠΟΙΚ, βάλε και την κρίση με την πτώση τζίρων εσόδων και αμοιβών. Αυτό φυσικά δεν αποτελεί δικαιολογία για κακή συμπεριφορά σε πελάτες. Οπότε, καλά κάνεις να αναζητήσεις άλλον αν θεωρείς πως κάτι δεν πήγαινε καλά.

  2. #5147
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Διορθωτικά Ε9 για το 2021 μπορούμε να κάνουμε;

  3. #5148
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά γενικά οι λογιστές τα τελευταία 10 χρόνια έχουν τρελαθεί με πολλά θέματα που αφορούν διαδικαστικά και το ΥΠΟΙΚ, βάλε και την κρίση με την πτώση τζίρων εσόδων και αμοιβών. Αυτό φυσικά δεν αποτελεί δικαιολογία για κακή συμπεριφορά σε πελάτες. Οπότε, καλά κάνεις να αναζητήσεις άλλον αν θεωρείς πως κάτι δεν πήγαινε καλά.
    Γενικά οι λογιστές έχουν τρελό πήξιμο τα τελευταία χρόνια. Και οταν εχεις αλλαγές σε επιχειρήσεις οι οποίες πληρώνουν για τήρηση βιβλίων με τον μήνα, αλλαγες στα εργατικά, στα φορολογικά κλπ., μην περιμένεις να εχεις την ιδια αντιμετωπιση εσυ, εγω και ο καθένας που παμε μια φορα τον χρονο και σκαμε 20αρικο για μια δήλωση, και μετα τον πρήζουμε με τζαμπέ ερωτήσεις.

  4. #5149
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έκανα την δήλωση covid Μαρτίου, τελευταία ημέρα σήμερα p:

    Ερώτηση τώρα, λένε πως αν υπάρχουν λάθη στα τετραγωνικά μεταξύ δήλωσης covid μισθώσεων και Ε9 τότε μετά τον έλεγχο της ΑΑΔΕ δεν εγκρίνεται η αποζημίωση, λογικό. Αυτός ο έλεγχος αφορά το Ε9 του τελευταίου έτους ή το Ε9 της χρονιάς που υπογράφτηκε το μισθωτήριο και έγινε η δήλωση στο taxisnet? Γιατί σε εμένα πχ, υπήρχε ένα λάθος στα τετραγωνικά των βοηθητικών χώρων του Ε9, οπότε πριν υποβάλλω την δήλωση covid μπήκα και έκανα διόρθωση του Ε9, αλλά το διόρθωσα μόνο για το 2021, του προηγούμενου έτους δεν πείραξα κάτι γιατί δεν θέλω να μπλέξω με επανεκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ και ελέγχους σε περίπτωση που προκύπτει διαφορετική αξία.

  5. #5150
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια, παμε για Ιουνιο.
    Ποτε τελικα θα ανοιξει το συστημα για τις φετινες φορολογικες δηλωσεις;

  6. #5151
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    μάλλον σε μια ~βδομάδα, αν και δεν τον άκουσα πολύ σίγουρο τον λογιστή.

  7. #5152
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  8. #5153
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Άνοιξε το σύστημα για τις φορολογικές δηλώσεις.

  9. #5154
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ξεκίνησαν οι φορολογικές δηλώσεις, όλο το έντυπο Ε1

    https://www.euro2day.gr/news/economy...entypo-e1.html
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #5155
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αντε να τελειωνουμε και με αυτη την υποχρεωση...

    ---

    ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

    Περυσι πουλησαμε το αυτοκινητο του πατερα μου.
    Εγινε μεταβιβαση αδειας. Αν θυμαμαι καλα, αν και το θεωρω αυτονοητο, εγινε διαγραφη. Για επιβεβαιωση, μπηκα να δω στην 'Εφαρμογή Εκτύπωσης Τελών Κυκλοφορίας Οχημάτων' της ΑΑΔΕ, και γραφει:
    "Από τα τηρούμενα στοιχεία στα αρχεία της ΑΑΔΕ δεν εμφανίζονται οχήματα στην ιδιοκτησία σας. Σε περίπτωση που είστε ιδιοκτήτης οχήματος και δεν εμφανίζεται απευθυνθείτε στη Δ.Ο.Υ για προσθήκη του στον ΑΦΜ σας."

    Πως τοτε, εξακολουθει να μου εμφανιζει στην φετινη φορολογικη δηλωση του πατερα μου,
    το παλιο του αυτοκινητο που πουληθηκε; Και δεν βλεπω και να μπορω και να το διαγραψω;
    Τι δεν εγινε σωστα;;;;;

    Στην τελικη, δεν νομιζω οτι επηρεαζει καθολου το αποτελεσμα της φορολογικης δηλωσης, και η ααδε εμφανιζει οπως ειπα οτι ο πατερας μου δεν διαθετει αυτοκινητο,
    αλλα σε καθε περιπτωση, ας διορθωει καπως, να εμφανιζεται σωστα στο μελλον.

    Ή μηπως, σωστα εμφανιζεται ΚΑΙ φετος, αφου το ειχε καποιους μηνες κατα το 2020, και θα 'εξαφανιστει' απο την φορολογικη δηλωση απο του χρονου;

    Για πειτε αν ξερετε.

  11. #5156
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε να τελειωνουμε και με αυτη την υποχρεωση...

    ---

    ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

    Περυσι πουλησαμε το αυτοκινητο του πατερα μου.
    Εγινε μεταβιβαση αδειας. Αν θυμαμαι καλα, αν και το θεωρω αυτονοητο, εγινε διαγραφη. Για επιβεβαιωση, μπηκα να δω στην 'Εφαρμογή Εκτύπωσης Τελών Κυκλοφορίας Οχημάτων' της ΑΑΔΕ, και γραφει:
    "Από τα τηρούμενα στοιχεία στα αρχεία της ΑΑΔΕ δεν εμφανίζονται οχήματα στην ιδιοκτησία σας. Σε περίπτωση που είστε ιδιοκτήτης οχήματος και δεν εμφανίζεται απευθυνθείτε στη Δ.Ο.Υ για προσθήκη του στον ΑΦΜ σας."

    Πως τοτε, εξακολουθει να μου εμφανιζει στην φετινη φορολογικη δηλωση του πατερα μου,
    το παλιο του αυτοκινητο που πουληθηκε; Και δεν βλεπω και να μπορω και να το διαγραψω;
    Τι δεν εγινε σωστα;;;;;

    Στην τελικη, δεν νομιζω οτι επηρεαζει καθολου το αποτελεσμα της φορολογικης δηλωσης, και η ααδε εμφανιζει οπως ειπα οτι ο πατερας μου δεν διαθετει αυτοκινητο,
    αλλα σε καθε περιπτωση, ας διορθωει καπως, να εμφανιζεται σωστα στο μελλον.

    Ή μηπως, σωστα εμφανιζεται ΚΑΙ φετος, αφου το ειχε καποιους μηνες κατα το 2020, και θα 'εξαφανιστει' απο την φορολογικη δηλωση απο του χρονου;

    Για πειτε αν ξερετε.
    Ορθώς λοιπόν δεν φαίνεται;
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  12. #5157
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Και μία μέρα να έχεις το αυτοκίνητο στην κατοχή σου φαίνεται στο Ε1 για να υπολογιστεί για τα τεκμήρια διαβίωσης. Εννοείται πως την επόμενη χρονιά δεν θα φαίνεται. Θα πρέπει να δηλωθεί και το ποσό που πήρατε από την πώληση του αυτοκινήτου, στον κωδικό 781, αν δεν έχει αλλάξει φέτος

  13. #5158
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apostol70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μία μέρα να έχεις το αυτοκίνητο στην κατοχή σου φαίνεται στο Ε1 για να υπολογιστεί για τα τεκμήρια διαβίωσης. Εννοείται πως την επόμενη χρονιά δεν θα φαίνεται. Θα πρέπει να δηλωθεί και το ποσό που πήρατε από την πώληση του αυτοκινήτου, στον κωδικό 781, αν δεν έχει αλλάξει φέτος
    Να δηλωθει το ποσο, φετος που φαινεται ακομη το αυτοκινητο στην δηλωση;
    Αλλα ετσι κι αλλιως, παραστατικο δεν εχω, 3 κατοσταρικα στο χερι-μετρητα, απλα για να μην πεις οτι το πεταξες στην ανακυκλωση...

  14. #5159
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φέτος, δηλώνουμε τα εισοδήματα (πραγματικά και τεκμαρτά) του προηγούμενου έτους, βάσει των οποίων θα βγει ο φόρος εισοδήματος.
    Πέρυσι είχατε τεκμαρτό εισόδημα από το αυτοκίνητο, αφού ήταν στην κατοχή σας κάποιους μήνες (ή μέρες) της χρονιάς. Σωστά εμφανίζεται στην φετινή σας δήλωση.
    Πέρυσι λάβατε χρηματικό ποσό για την πώληση του αυτοκινήτου. Φέτος πρέπει να δηλώσετε στην εφορία αυτό το πόσο ως έσοδο. Αν το πήρατε "μαύρα" στο χέρι, μπορείτε να μην το δηλώσετε, αλλά να έχεις υπόψη ότι είστε φορολογικά παράνομοι.
    Τώρα αν ποτέ ανακαλυφθεί σε έλεγχο, είναι άλλη κουβέντα και πιθανότατα κανείς δεν θα ασχοληθεί.

  15. #5160
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Όταν είχα πουλήσει το δικό μου πήρα απο τον αγοραστή μια υπεύθυνη δήλωση πως έδωσε τόσα για την αγορά του αυτοκινήτου και του έδωσα και γω μία για την πώληση. Και ο άλλος πρέπει να δηλώσει το ποσό της αγοράς στην δικιά του δήλωση. Νομίζω τυπικά έτσι ειστε ok

Σελ. 344 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 324334339342343344345346349354364 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας