Σελ. 302 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 282292297300301302303304307312322 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.516-4.530 από 5764
  1. #4516
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Τελικά η εκκαθάριση είχε αρκετά μεγάλη απόκλιση σε σχέση με το πρόγραμμα που αναφέρθηκε παραπάνω. Συγκεκριμένα η εκκαθάριστη του taxisnet μου έβγαλε 100 λιγότερα. Οπότε δεν ήταν και πολύ αξιόπιστο τελικά

  2. #4517
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σε άλλη περίπτωση το πρόγραμμα μου έβγαλε όσα ακριβώς το taxisnet χωρίς καμία απόκλιση.

  3. #4518
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Ίσως λοιπόν κάποιον (ή κάποιους) κωδικούς να μη τους υπολογίζει σωστά, μπορεί αυτούς τους κωδικούς να μη τους είχες εσύ..

  4. #4519
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον. Το κοίταξα πάλι τώρα. Μου βγάζει επίσης τώρα. Ότι έχω συμπληρώσει κάτι στην στήλη του έγγαμου το οποίο όμως όπως βλέπω είναι 0 παντού αφού το άτομο δεν είναι έγγαμο.
    Πρέπει λέει στην 1η σελίδα να βάλω ότι είναι έγγαμο. Μετά προχωράω στην εκκαθάριση αν θέλω αλλάζοντας την επιλογή ή το αφήνω έτσι αν θέλω και πράγματι και εκεί στην στήλη του συζύγου παντού 0 είναι.
    Τέσπα. την έκανα την δουλειά μου. με βοήθησε.

    - - - Updated - - -

    Το βρήκα το λάθος. Μου βγάζει το ίδιο ποσό τώρα με taxisnet. Αρχίζω και δεν βλέπω καλά φαίνεται. Στραβομάρα. Είχα βάλει 10 ευρώ διαφορά στο ποσό των τόκων.
    εξακολουθεί να μου βγάζει όμως το μήνυμα ότι δεν έχω βάλει ότι υπάρχει σύζυγος.

  5. #4520
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Τελοσπάντων φαντάζομαι όπως και να'χει μπορεί τουλάχιστον το πρόγραμμα να χρησιμοποιηθεί για να πάρει κάποιος μια ιδέα για το πως κάθε κωδικός μεταβάλλει η όχι την εκκαθάρισή του και το ποσό μεταβολής.

  6. #4521
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γνωρίζετε τι γίνεται με την διαφορά μεταξύ τεκμαρτού - πραγματικού στους ανέργους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ;

    Η διαφορά φορολογείται με το καθεστώς των επιχειρήσεων - ελ.επ ή με το καθεστώς των μισθωτών;

  7. #4522
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου βγάζει επίσης τώρα. Ότι έχω συμπληρώσει κάτι στην στήλη του έγγαμου το οποίο όμως όπως βλέπω είναι 0 παντού αφού το άτομο δεν είναι έγγαμο.
    Πρέπει λέει στην 1η σελίδα να βάλω ότι είναι έγγαμο. Μετά προχωράω στην εκκαθάριση αν θέλω αλλάζοντας την επιλογή ή το αφήνω έτσι αν θέλω και πράγματι και εκεί στην στήλη του συζύγου παντού 0 είναι.
    .
    Αν έχεις μηδενικά, σβήστα-πεδίο με 0 μέσα θεωρείται συμπληρωμένο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζετε τι γίνεται με την διαφορά μεταξύ τεκμαρτού - πραγματικού στους ανέργους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ;

    Η διαφορά φορολογείται με το καθεστώς των επιχειρήσεων - ελ.επ ή με το καθεστώς των μισθωτών;
    Για εγγεγραμένους άνεργους με το καθεστώς των μισθωτών

  8. #4523
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδια,
    εχω υποβαλει δηλωση απο τον Απριλιο.
    Πριν λιγο με πηρε ο ιδιοκτητης του σπιτιου που μενω, και μου ειπε οτι εσφαλμενα δηλωσα οτι 'φιλοξενουμαι', στον πινακα 6, πεδίο 092.
    Και τωρα αυτος πηγε να δηλωσει τα ενοικια και δεν τον αφηνει το συστημα.
    Πως διορθωνεται αυτο τωρα;
    Μπορει λογιστης να το κανει, τωρα, 3 μηνες μετα, αμεσα; Μου ειπαν να το αλλαξω πριν μπει ο Αυγουστος.
    Πως μπορει να γινει; Μπορω κι εγω να κανω κατι;

  9. #4524
    Εγγραφή
    27-06-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια,
    εχω υποβαλει δηλωση απο τον Απριλιο.
    Πριν λιγο με πηρε ο ιδιοκτητης του σπιτιου που μενω, και μου ειπε οτι εσφαλμενα δηλωσα οτι 'φιλοξενουμαι', στον πινακα 6, πεδίο 092.
    Και τωρα αυτος πηγε να δηλωσει τα ενοικια και δεν τον αφηνει το συστημα.
    Πως διορθωνεται αυτο τωρα;
    Μπορει λογιστης να το κανει, τωρα, 3 μηνες μετα, αμεσα; Μου ειπαν να το αλλαξω πριν μπει ο Αυγουστος.
    Πως μπορει να γινει; Μπορω κι εγω να κανω κατι;
    Πας στο λογιστή Δευτέρα πρωί πρωί και κανείς τροποποίητικη χωρίς πρόστιμο.
    Μετά τηλέφωνεις και στον ιδιοκτήτη και διωρθωνει και αυτός χωρίς πρόστιμο.
    Αλλά όλα αυτά τη Δευτέρα !

  10. #4525
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREGORYMO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας στο λογιστή Δευτέρα πρωί πρωί και κανείς τροποποίητικη χωρίς πρόστιμο.
    Μετά τηλέφωνεις και στον ιδιοκτήτη και διωρθωνει και αυτός χωρίς πρόστιμο.
    Αλλά όλα αυτά τη Δευτέρα !
    Σε ευχαριστω!!!!

  11. #4526
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αν έχεις δηλώσει οτι φιλοξενείσαι στο σπίτι, εμφανίζεται και στην δήλωση του άλλου. Προσοχή σε αυτά τα λάθη, βέβαια όλοι μπορούμε να κάνουμε κάποιο λάθος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εγγεγραμένους άνεργους με το καθεστώς των μισθωτών
    Και κάτι ακόμη, εφόσον θα εφαρμοστεί το καθεστώς μισθωτού, θα απαιτούνται και δαπάνες/αποδείξεις μέσω κάρτας. Ο καθορισμός των δαπανών θα γίνει με βάση το ύψος της διαφοράς μεταξύ τεκμαρτού - πραγματικού ή θα πρέπει να έχουν συγκεντρωθεί για το σύνολο του πραγματικού ή τεκμαρτού; Να διευκρινίσω οτι το πραγματικό εισόδημα είναι ενοίκιο και κάποιοι τόκοι καταθέσεω.

  12. #4527
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREGORYMO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας στο λογιστή Δευτέρα πρωί πρωί και κανείς τροποποίητικη χωρίς πρόστιμο.
    Μετά τηλέφωνεις και στον ιδιοκτήτη και διωρθωνει και αυτός χωρίς πρόστιμο.
    Αλλά όλα αυτά τη Δευτέρα !
    Τελικα δεν απαιτουνταν (οπως μαλλον εσφαλμενα καταλαβα) απαραιτητως να κανει λογιστης τη δουλεια! Ουτε να κανω επισκεψη σε λογιστικο γραφειο!
    Απο καιρο ελεγα οτι θελω να ξεκινησω τα λογιστικα νταραβερια με εναν παλιο γνωστο μου-καλο παιδι,
    του τηλεφωνησα, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καν να παω στο γραφειο του (!!!),
    και μου ειπε οτι θα μου πει τι να κανω και πως να το κανω, μολις βρισκομαι μπροστα απο υπολογιστη.
    Οντως εκανα login απο τον υπολογιστη, του τηλεφωνησα, μου ειπε τι και πως, και υπεβαλα 'τροποποιητικη' μονος μου τελικα!
    Εξαιρετικος ο λογιστης;;;;;

    Δεν εγινε βεβαια καποια αλλαγη ουσιας, μονο ξετσεκαριστηκε το θεμα 'φιλοξενια'.
    Εκκαθαριση, ποσο, οτι ειχε βγαλει το συστημα και ειχα πληρωσει, ηδη απο τον Απριλη. Ακριβως ιδιο ποσο.
    Δεν υπαρχει θεμα κανενος ειδους πληρωμης, σωστα; (ρωτω κι εδω, αν κι ο λογιστης ετσι ειπε οντως)

    Ενημερωσα και τον ιδιοκτητη, και πιστευω οτι ολα καλα πλεον.

  13. #4528
    Εγγραφή
    27-06-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα δεν απαιτουνταν (οπως μαλλον εσφαλμενα καταλαβα) απαραιτητως να κανει λογιστης τη δουλεια! Ουτε να κανω επισκεψη σε λογιστικο γραφειο!
    Απο καιρο ελεγα οτι θελω να ξεκινησω τα λογιστικα νταραβερια με εναν παλιο γνωστο μου-καλο παιδι,
    του τηλεφωνησα, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται καν να παω στο γραφειο του (!!!),
    και μου ειπε οτι θα μου πει τι να κανω και πως να το κανω, μολις βρισκομαι μπροστα απο υπολογιστη.
    Οντως εκανα login απο τον υπολογιστη, του τηλεφωνησα, μου ειπε τι και πως, και υπεβαλα 'τροποποιητικη' μονος μου τελικα!
    Εξαιρετικος ο λογιστης;;;;;

    Δεν εγινε βεβαια καποια αλλαγη ουσιας, μονο ξετσεκαριστηκε το θεμα 'φιλοξενια'.
    Εκκαθαριση, ποσο, οτι ειχε βγαλει το συστημα και ειχα πληρωσει, ηδη απο τον Απριλη. Ακριβως ιδιο ποσο.
    Δεν υπαρχει θεμα κανενος ειδους πληρωμης, σωστα; (ρωτω κι εδω, αν κι ο λογιστης ετσι ειπε οντως)

    Ενημερωσα και τον ιδιοκτητη, και πιστευω οτι ολα καλα πλεον.
    Ακόμα ΚΑΛΥΤΕΡΑ !
    ΥΓ. Εγω, λογιστής δεν είμαι, αλλά την κάνω ΜΟΝΟΣ μου την δηλωση.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ. Δεν ήξερα ότι μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

  14. #4529
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Όπου πάω σε υπηρεσίες όταν ρωτάω κάτι μου λένε «να πάω στον λογιστή μου» κτλ. Θεωρούν αυτονόητο ότι έχω λογιστή ενώ φτιάχνω τις δηλώσεις μόνος μου.
    Όταν τους λέω ότι δεν έχω λογιστή απορούν.
    Φυσικά δεν έχω τίποτα τρελά περιουσιακά στοιχεία και εισοδήματα.
    Να πω την αλήθεια είχα έναν αλλά ήταν κάπως ξινός. Γιατί τον είχα; Τον είχα βάλει για να φτιάξει την δήλωση μου μετά κάποια κληρονομικά με τον θάνατο το πατέρα μου.
    Αλλά έκτοτε η δήλωση παραμένει η ίδια. Οπότε αν συνέβαινε κάτι ενδιάμεσα πήγαινα και συμβουλευόμουν πχ κάποιο λάθος σε έναν κωδικό. Έτσι πήγαινα και μου έφτιαχνε κάθε χρόνο την δήλωση άσχετα αν ήταν copy paste σχεδόν.
    Όταν όμως πήγαινα για κάποιο θέμα ήταν κάπως επιθετικός. Φαινόταν ότι δεν ήθελε να εξυπηρετήσει αλλά το 20άρικι αναλόγως το τσίμπαγε.

    Πάντως το να έχει κάποιος έναν καλό συνεργάσιμο λογιστή είναι καλό κατά την άποψη μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 28-07-19 στις 10:34.

  15. #4530
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Γενικός κανόνας είναι ότι αν η δήλωση είναι απλή (δηλ έχει μόνο τα στάνταρ πχ μισθό, αυτοκίνητο και σπίτι ιδιόκτητο ή ενοίκιο) τότε δεν χρειάζεται λογιστής. Αν όμως το "παζλ" μπλέκει τότε επιβάλλεται έστω η "συμβουλή" από λογιστή η φοροτεχνικό (ή και να την φτιάξει ο ίδιος), γιατί το μπλέξιμο και το κόστος που μπορεί να προκύψει από λάθη ή παραλείψεις μάλλον θα είναι μεγαλύτερο από ότι πάρει ο λογιστής για τη συμβουλή ή τη δήλωση.

Σελ. 302 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 282292297300301302303304307312322 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας