Σελ. 349 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 329339344347348349350351354359369 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.221-5.235 από 5856
  1. #5221
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Με αφορμη παρομοιες περιπτωσεις που συμβαινουν συνεχεια - διαχρονικα και μεχρι να ξεκαθαρισει η κατασταση, να μπουν ολα τα ποσα εκει όπου πρεπει,
    θεωρουμε πως καλυτερα θα ηταν, να περιμενουμε για τουλαχιστον ενα μηνα ακομη!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 16-06-21 στις 10:42.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #5222
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το μπερδεύω με κάποιο άλλο επίδομα αγνόησε αυτό που γράφω, αλλά και εγώ πήρα 400 ευρώ (στις 08/05/20) και μου το εμφάνισε αυτόματα στον κωδικό 617 (και ευτυχώς που το έκανε αυτόματα γιατί εγώ θα το έβαζα στον 781 νομίζοντας ότι εκεί πρέπει να μπει). Όταν επιχείρησα να κάνω την δήλωση (στις 02/06) δεν φαινόταν πουθενά το ποσό, ούτε καν στην εικόνα αποδοχών. Μετά όμως από 2 ή 3 ημέρες μπήκε στην εικόνα αποδοχών και μου το εμφάνισε μόνο του στον κωδικό.
    Τώρα μπήκα και το κοίταξα, έχουνε περάσει όλα στις βεβαιώσεις αποδοχών, όπως και το προνοιακό που λαμβάνω, οπότε οκ.

  3. #5223
    Εγγραφή
    22-06-2021
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα. Έβγαλες ακρη για να ενημερώσεις και εμας με το ιδιο προβλημα

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα. Έβγαλες ακρη για να ενημερώσεις και εμας με το ιδιο προβλημα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

  4. #5224
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Υπόλοιπο στο paypal το δηλώνουμε στον κωδικό 29 ως καταθέσεις / επενδύσεις στο Λουξεμβούργο?
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  5. #5225
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόλοιπο στο paypal το δηλώνουμε στον κωδικό 29 ως καταθέσεις / επενδύσεις στο Λουξεμβούργο?
    Δεν εχω ξανακουσει περιπτωση καποιος να δηλωσει υπολοιπο Paypal. Ειναι σαν να λεμε δηλωνεις το υπολοιπο που εχεις φορτισει την Revolut ή καποια pre-paid κάρτα ελληνικής τραπεζας.

  6. #5226
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Στο paypal όμως μπορεί να πληρώνεσαι για υπηρεσίες που προσφέρεις και να έχεις και μεγάλο υπόλοιπο!

    Μόλις υπέβαλα τη δήλωση: στο εκκαθαριστικό μου βγάζει χρεωστικό 86 €, δε μου βγάζει δόσεις και μου λέει πληρωτέο μέχρι 30.07, ενώ η προθεσμία υποβολής δηλώσεων λήγει στις 27.08, όπως αναφέρεται και στη σελίδα της ααδε wtf?

    Στο λογαριασμό μου πάντως στο taxis, στο "Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή" μου λέει "0 € οφειλές". Από την Πόλη έρχομαι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 23-06-21 στις 20:42.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  7. #5227
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 5530
    Και βέβαια κέρδη από υπόλοιπα στα paypal ή σε crypto κλπ φορολογούνται με τον συντελεστή που αναλογεί και αν εφαρμόζεται έχουν και εισφορά αλληλεγγύης

  8. #5228
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο paypal όμως μπορεί να πληρώνεσαι για υπηρεσίες που προσφέρεις και να έχεις και μεγάλο υπόλοιπο!

    Μόλις υπέβαλα τη δήλωση: στο εκκαθαριστικό μου βγάζει χρεωστικό 86 €, δε μου βγάζει δόσεις και μου λέει πληρωτέο μέχρι 30.07, ενώ η προθεσμία υποβολής δηλώσεων λήγει στις 27.08, όπως αναφέρεται και στη σελίδα της ααδε wtf?

    Στο λογαριασμό μου πάντως στο taxis, στο "Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή" μου λέει "0 € οφειλές". Από την Πόλη έρχομαι

    Μηπως ειναι ολιγον νωρις για να εμφανιστουν σωστα ολα τα στοιχεια πληρωμης;
    Η προθεσμια υποβολης ειναι μεχρι 27 Αυγουστου, εκτος εαν θελει καποιος να εχει 8 δοσεις ή να τυχει της εκπτωσης 3% για εξ΄απαξ εξοφληση ολου του ποσου, οπότε πρεπει να γινει η δηλωση μεχρι 28 Ιουλιου.

    Οδηγίες για τη συμπλήρωση της Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων Φορολογικού Έτους 2020 (Βιβλιαράκι οδηγιών
    ...
    Ειδικά για το φορολογικό έτος 2020 η καταβολή του φόρου για τις δηλώσεις που υποβάλλονται εμπρόθεσμα μέχρι την 27η Αυγούστου 2021 πραγματοποιείται σε οκτώ (8) ισόποσες μηνιαίες δόσεις από τις οποίες οι δύο πρώτες δόσεις καταβάλλονται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μηνός Αυγούστου και η καθεμία από τις επόμενες μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα των έξι (6) επόμενων μηνών. Εφόσον η δήλωση υποβληθεί μέχρι την 28η Ιουλίου 2021 και οφειλόμενος φόρος που προκύπτει καταβληθεί εφάπαξ μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μηνός Ιουλίου 2021, παρέχεται στο συνολικό ποσό του φόρου και των λοιπών συμβεβαιούμενων με αυτόν οφειλών έκπτωση τρία τοις εκατό (3%)...
    Ο φόρος του άρθρου 5Β του ν. 4172/2013, για το εισόδημα που προκύπτει στην αλλοδαπή, καταβάλλεται σε μία (1) δόση μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μηνός Ιουλίου εκάστου έτους και δε συμψηφίζεται με άλλες φορολογικές υποχρεώσεις ή τυχόν πιστωτικά υπόλοιπα του προσώπου που έχει υπαχθεί στις συγκεκριμένες διατάξεις. Με την καταβολή του φόρου αυτού εξαντλείται κάθε φορολογική υποχρέωση του φυσικού προσώπου για το εισόδημα αυτό...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  9. #5229
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Η μητέρα μου έχει ένα ακίνητο το οποίο νοικιαζόταν αλλά έφυγε ο ενοικιαστής τον Ιανουάριο του 2020. Πρακτικά το ακίνητο έμενε κλειστό όλο το έτος εκτός από τον μισό Ιανουάριο.

    Τώρα έχουμε το γνωστό πρόβλημα με τα τεκμήρια διαβίωσης αφού η μητέρα μου δεν έχει άλλα εισοδήματα πέραν από 1500 ευρώ. Το σπίτι θα το δηλώσω κενό στο Ε2. ΤΙ κάνουμε με το τεκμήριο των 3000 ευρώ που δεν καλύπτεται; Υπάρχει δυνατότητα εξαίρεσης ή θα πληρώνουμε τζάμπα λεφτά;

  10. #5230
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητέρα μου έχει ένα ακίνητο το οποίο νοικιαζόταν αλλά έφυγε ο ενοικιαστής τον Ιανουάριο του 2020. Πρακτικά το ακίνητο έμενε κλειστό όλο το έτος εκτός από τον μισό Ιανουάριο.

    Τώρα έχουμε το γνωστό πρόβλημα με τα τεκμήρια διαβίωσης αφού η μητέρα μου δεν έχει άλλα εισοδήματα πέραν από 1500 ευρώ. Το σπίτι θα το δηλώσω κενό στο Ε2. ΤΙ κάνουμε με το τεκμήριο των 3000 ευρώ που δεν καλύπτεται; Υπάρχει δυνατότητα εξαίρεσης ή θα πληρώνουμε τζάμπα λεφτά;
    Υπάρχει περίπτωση να την γλιτωνει γιατι τα τεκμηρια παγωσαν για συγκεκριμενες κατηγοριες φορολογουμενων. Κοιταξε το.

    Αν εχει και αλλα περιουσιακα στοιχεια και προκυπτουν και αλλα τεκμαρτα φορολογητεα μια εναλλακτική λύση θα ήταν η αναλωση κεφαλαιου προηγουμενης χρήσης για να καλυψει τα τεκμηρια. Μιλα με το λογιστη σου για να σου φτιαξει το σχετικο πινακακι ανα χρηση για τα προηγουμενα χρονια ωστε να προκυψει τα διαθεσιμο προς αναλωση και να καταληξει στη σουμα των ετων. Απο αυτο το συνολο θα ισχυριστει οτι χρησιμοποιει το ποσο που της λειπει για να καλυψει τα τεκμηρια και οτι μεινει μπορει να χρησιμοποιηθει στο μελλον.

    Αν τα προηγουμενα χρονια δεν εχει επαρκη εισοδηματα να χτισει πινακα αναλωσης τοτε αλλη εναλλακτικη θα ηταν η δωρεα απο συγγενικο προσωπο το οποιο θα εχει τη δυνατοτητα βασει εισοδηματων του (λ.χ. εσυ). Η δωρεα εξ οσων θυμαμαι επιβαρυνεται με χαρτοσημο.

    Οποτε καλυτερο να μιλησεις με το λογιστη σου για τον ακριβη χειρισμο για να μπορεσεις να του πεις με ασφαλεια ολες τις λεπτομερειες.

  11. #5231
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να την γλιτωνει γιατι τα τεκμηρια παγωσαν για συγκεκριμενες κατηγοριες φορολογουμενων. Κοιταξε το.

    Αν εχει και αλλα περιουσιακα στοιχεια και προκυπτουν και αλλα τεκμαρτα φορολογητεα μια εναλλακτική λύση θα ήταν η αναλωση κεφαλαιου προηγουμενης χρήσης για να καλυψει τα τεκμηρια. Μιλα με το λογιστη σου για να σου φτιαξει το σχετικο πινακακι ανα χρηση για τα προηγουμενα χρονια ωστε να προκυψει τα διαθεσιμο προς αναλωση και να καταληξει στη σουμα των ετων. Απο αυτο το συνολο θα ισχυριστει οτι χρησιμοποιει το ποσο που της λειπει για να καλυψει τα τεκμηρια και οτι μεινει μπορει να χρησιμοποιηθει στο μελλον.

    Αν τα προηγουμενα χρονια δεν εχει επαρκη εισοδηματα να χτισει πινακα αναλωσης τοτε αλλη εναλλακτικη θα ηταν η δωρεα απο συγγενικο προσωπο το οποιο θα εχει τη δυνατοτητα βασει εισοδηματων του (λ.χ. εσυ). Η δωρεα εξ οσων θυμαμαι επιβαρυνεται με χαρτοσημο.

    Οποτε καλυτερο να μιλησεις με το λογιστη σου για τον ακριβη χειρισμο για να μπορεσεις να του πεις με ασφαλεια ολες τις λεπτομερειες.
    Δεν ανήκουμε σε αυτές τις κατηγορίες για τον covid. Ο ενοικιαστής έφυγε τον Ιανουάριο και κράτησε την εγγύηση τότε, μας έδωσε ένα μικρό ποσόν μόνο για τις μέρες που έμεινε αναλογικά μέχρι να αποχωρήσει. Η μητέρα μου δεν εργάζεται και δεν έχει άλλο εισόδημα εκτός από μερίσματα μετοχών, την δηλώνω ως φιλοξενούμενη καθώς μένει στο δικό μου σπίτι. Δεν έχει άλλο περιουσιακό στοιχείο εκτός από αυτό το ακίνητο που τώρα είναι κλειστό, τα προηγούμενα 4-5 χρόνια νοικιαζόταν.

  12. #5232
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    ρώτα λογιστή, πάντως μου φαίνεται περίεργο για 3.000€ τεκμαρτό να της βγεί χρεωστική εκκαθάριση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 02-07-21 στις 15:58.

  13. #5233
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας φορεας απο τον οποιο ελαβα περυσι καποιες αποδοχες,
    δεν εχει ανεβασει ακομη τα στοιχεια στο taxis!
    Μιλαμε για αθλιοτητες! Τους πηρα τηλεφωνο και τους @@@α!
    Καλα τους λεω, δεν ειναι Μαρτιος, φτασαμε Ιουνιο, και ακομη να ανεβασετε το αρχειο με τις αποδοχες απο το 2020;


    Εγω τωρα, αν παω και κανω την δηλωση, με οσα εισοδηματα ειναι ηδη μεσα,
    θα εχω προβλημα;

    Δηλαδη ειναι κατασταση αυτη, να περιμενω ποτε θα ξυπνησει ο καθενας για να ανεβασει τα στοιχεια;
    Κοίταξε την κατάσταση με του μισθούς και συντάξεις από το κεντρικό μενού των Δηλώσεων Ε1,Ε2,Ε3, μήπως σου έχουν καταβληθεί και ποσά περασμένων ετών.

  14. #5234
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε την κατάσταση με του μισθούς και συντάξεις από το κεντρικό μενού των Δηλώσεων Ε1,Ε2,Ε3, μήπως σου έχουν καταβληθεί και ποσά περασμένων ετών.
    thanks!

  15. #5235
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ερωτηση 1
    Εκανα την φορολογικη δηλωση το σκ που περασε.
    Σημερα βλεπω στην 'προσωποποιημενη πληροφορηση' στα 'στοιχεια πληρωμων', την πληρωμη που εκανα.

    Ωστοσο, ακομη βλεπω στην καρτελα 'Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή', την καταχωρηση με ταυτοτητα οφειλης, για να πληρωσω τον φορο!

    Θα εξαφανιστει;
    Απλα δεν ενημερωθηκαν πληρως τα συστηματα;

    ----

    Ερωτηση 2
    Το τελικο εκκαθαριστικο ειχε εκπτωση καποιων ευρω.
    Και πληρωσα το τελικο ποσο με την εκπτωση.
    Ωστοσο, εκτος απο το εκκαθαριστικο, οπουδηποτε αλλου εντος taxis, εμφανιζεται το ποσο διχως την εκπτωση. Μπορει να υπαρχει προβλημα, που πληρωσα το εκπτωτικο ποσο;

Σελ. 349 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 329339344347348349350351354359369 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας