Σελ. 332 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 312322327330331332333334337342352 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.966-4.980 από 5846
  1. #4966
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.971
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράταση έως τις 28 Αυγούστου για τις Φορολογικές Δηλώσεις. (Έρχεται τροπολογία στη Βουλή)


    https://www.protothema.gr/economy/ar...ikes-diloseis/

    https://www.kathimerini.gr/1088967/a...s-28-aygoystoy

    https://www.newmoney.gr/roh/palmos-o...-28-avgoustou/

  2. #4967
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, το πεδίο που λέει "αν είστε συνταξιούχος γεννημένος μέχρι τάδε ημερομηνία", αφορά μόνο τους εν ζωή συνταξιούχους ή πρέπει να το συμπληρώσει και χήρα (που δεν έχει εργαστεί ποτέ) που παίρνει τη σύνταξη του μακαρίτη και είναι και ηλικιακά στο πλαίσιο του πεδίου;

  3. #4968
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tauntaun13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, το πεδίο που λέει "αν είστε συνταξιούχος γεννημένος μέχρι τάδε ημερομηνία", αφορά μόνο τους εν ζωή συνταξιούχους ή πρέπει να το συμπληρώσει και χήρα (που δεν έχει εργαστεί ποτέ) που παίρνει τη σύνταξη του μακαρίτη και είναι και ηλικιακά στο πλαίσιο του πεδίου;
    Εφόσον λαμβάνει σύνταξη χηρείας πρέπει να το επιλέξει.
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  4. #4969
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Η ΔΗΛΩΣΗ Φ. Ε. υποβληθηκε στις 7 Αυγουστου και η προκυψασα επιστροφη φορου επιτελους εμφανιστηκε σημερα 27 Αυγουστου στην Προσωποποιημενη πληροφορηση / Στοιχεια Επιστροφων.
    ΑΠΟΡΙΑ: η ενδειξη "Ημ/νία Δημιουργίας Υπ/ξης" η οποια προς το παρον ειναι κενη, τι σημαινει ακριβως. εχει σχεση με το πότε πιστωνεται ο τραπεζικος λογαριασμος, που εχει δηλωθει;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #4970
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    "Μετά από απόφαση του διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), Γιώργου Πιτσιλή), φέτος οι επιστροφές φόρου καταβάλλονται το πολύ σε 10 ημέρες από την ημερομηνία εκκαθάρισης της φορολογικής δήλωσης."
    ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ προφανως καθοτι
    εν μεσω θερους - αδειων εως οτου γινει ελεγχος για τυχον αλλα χρεη κοκ
    πιασταβγοκαικουρεφτο!

    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #4971
    Εγγραφή
    26-07-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σε μονοκατοικία που έχει 90 τετραγωνικά κύριους χώρους και 55 τετραγωνικά βοηθητικούς.
    Οι βοηθητικοί χώροι είναι στο υπόγειο μια αποθήκη 40τμ κι ένα λεβητοστάσιο 15τμ που επικοινωνούν μέσω εσωτερικής σκάλας. Η ερώτησή μου είναι η ακόλουθη:
    Είναι λάθος να μπουν στο Ε9 στην ίδια σειρά 90τμ κύριοι χώροι και 55τμ βοηθητικοί; Έχω μπερδευτεί γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι το έχω λάθος και έπρεπε να είναι συνολικά το άθροισμα 145τμ ως κύριοι χώροι αφού είναι μονοκατοικία και υπάρχει εσωτερική σκάλα με τους βοηθητικούς χώρους στο υπόγειο.
    Το κακό είναι ότι αν όντως είναι λάθος αυτό το έχω 5 χρόνια (από τότε που χτίστηκε) οπότε πρέπει να διορθωθεί και στα προηγούμενα E9...
    Απ' ότι βλέπω το Ε9 που αφορά μεταβολές για το 2019 έχει κλείσει, οπότε αν είναι ν' αλλάξω κάτι θα γίνει εκπρόθεσμα... (δεν καταλαβαίνω γιατί το έκλεισαν νωρίτερα από την παράταση που πήραν οι δηλώσεις μέχρι 31/8...)
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  7. #4972
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    [QUOTE=Komistis;6878906]Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σε μονοκατοικία που έχει 90 τετραγωνικά κύριους χώρους και 55 τετραγωνικά βοηθητικούς.
    Οι βοηθητικοί χώροι είναι στο υπόγειο μια αποθήκη 40τμ κι ένα λεβητοστάσιο 15τμ που επικοινωνούν μέσω εσωτερικής σκάλας. Η ερώτησή μου είναι η ακόλουθη:
    Είναι λάθος να μπουν στο Ε9 στην ίδια σειρά 90τμ κύριοι χώροι και 55τμ βοηθητικοί; Έχω μπερδευτεί γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι το έχω λάθος και έπρεπε να είναι συνολικά το άθροισμα 145τμ ως κύριοι χώροι αφού είναι μονοκατοικία και υπάρχει εσωτερική σκάλα με τους βοηθητικούς χώρους στο υπόγειο.
    Το κακό είναι ότι αν όντως είναι λάθος αυτό το έχω 5 χρόνια (από τότε που χτίστηκε) οπότε πρέπει να διορθωθεί και στα προηγούμενα E9...
    Απ' ότι βλέπω το Ε9 που αφορά μεταβολές για το 2019 έχει κλείσει, οπότε αν είναι ν' αλλάξω κάτι θα γίνει εκπρόθεσμα... (δεν καταλαβαίνω γιατί το έκλεισαν νωρίτερα από την παράταση που πήραν οι δηλώσεις μέχρι 31/8...)
    Ευχαριστώ προκαταβολικά [/QUOTE
    .Στην περιουσιακη κατασταση εχει ξεχωριστο κουτακι για τους βοηθητικους χωρους. Γραφει Επιφανεια και απο κατω χωριζει σε Κυριους χωρους και Βοηθητικους. 50% εκπτωση εχουν στο ΕΝΦΙΑ οι βοηθητικοι(π.χ αντι 5 ευρω το μετρο ,πληρωνεις 2,5)

  8. #4973
    Εγγραφή
    26-07-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    .Στην περιουσιακη κατασταση εχει ξεχωριστο κουτακι για τους βοηθητικους χωρους. Γραφει Επιφανεια και απο κατω χωριζει σε Κυριους χωρους και Βοηθητικους. 50% εκπτωση εχουν στο ΕΝΦΙΑ οι βοηθητικοι(π.χ αντι 5 ευρω το μετρο ,πληρωνεις 2,5)
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Έτσι το έχω τώρα στα δύο κουτάκια χωριστά σε κύριους και βοηθητικούς. Βλέπω όμως σε φορολογικά sites κάτι σαν αυτό:

    «11. ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ Ε9 Ο ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

    Εξαρτάται πού ευρίσκεται ο βοηθητικός χώρος της ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ: Μέσα ή έξω από το περίβλημα του κτιρίου.
    • εάν η αποθήκη ευρίσκεται μέσα στο περίβλημα του κτιρίου της μονοκατοικίας, τότε η αποθήκη αυτή συμπεριλαμβάνεται στο εμβαδόν της κυρίας ιδιοκτησίας της μονοκατοικίας και θα γραφούν μαζί συνολικά στους κυρίους χώρους στο Ε9.»

    Γι' αυτό έχω αμφιβολίες αν στη δική μου περίπτωση το έχω λάθος...

  9. #4974
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Στις 31/8 λήγει η τελευταία παράταση που δόθηκε για τις φορολογικές.

    Μπορώ μέχρι τότε να υποβάλλω τροποποιητική δήλωση σε Ε2 ή θεωρείται εκπρόθεσμο;

  10. #4975
    Εγγραφή
    26-07-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 31/8 λήγει η τελευταία παράταση που δόθηκε για τις φορολογικές.

    Μπορώ μέχρι τότε να υποβάλλω τροποποιητική δήλωση σε Ε2 ή θεωρείται εκπρόθεσμο;
    Μπορείς μέχρι τις 15:00 μετά το μεσημέρι της Δευτέρας.
    Όμως μη το αφήσεις τελευταία στιγμή, γιατί δεν ξέρουμε τις αντοχές του συστήματος...

  11. #4976
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Στο σχεδιο του σπιτιου μου(μετα απο τακτοποιηση) ,ο μηχανικος αναφερει τους βοηθητικους χωρους ως αποθηκες κτλπ. Η λογιστρια μου τα περασε βασει σχεδιου και μαλιστα η ιδια προσθεσε το κλιμακοστασιο(εσωτερικο) στους βοηθητικους.Εαν στο κατατεθιμενο σχεδιο στην Πολεοδομια αναφερονται ως βοηθητικοι,δε βλεπω το λογο να ενταχθουν στους κυριους χωρους.

  12. #4977
    Εγγραφή
    26-07-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris.taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σχεδιο του σπιτιου μου(μετα απο τακτοποιηση) ,ο μηχανικος αναφερει τους βοηθητικους χωρους ως αποθηκες κτλπ. Η λογιστρια μου τα περασε βασει σχεδιου και μαλιστα η ιδια προσθεσε το κλιμακοστασιο(εσωτερικο) στους βοηθητικους.Εαν στο κατατεθιμενο σχεδιο στην Πολεοδομια αναφερονται ως βοηθητικοι,δε βλεπω το λογο να ενταχθουν στους κυριους χωρους.
    Και στα δικά μου σχέδια έτσι φαίνονται οι χώροι, οπότε τα πέρασα βάσει σχεδίου. Βέβαια δεν είμαι λογιστής και με πιάνουν οι αμφιβολίες πιο εύκολα
    Είναι ευκαιρία τώρα με τις διορθώσεις στα τετραγωνικά στους λογαριασμούς του ρεύματος να τα έχουμε όλα σωστά, γι' αυτό και τα «σκαλίζω».
    Παραθέτω ακόμα ένα κείμενο πιο αναλυτικό επί του θέματος:

    11. ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ Ε9 Ο ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

    Εξαρτάται πού ευρίσκεται ο βοηθητικός χώρος της ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ: Μέσα ή έξω από το περίβλημα του κτιρίου.
    • εάν η αποθήκη ευρίσκεται μέσα στο περίβλημα του κτιρίου της μονοκατοικίας, τότε η αποθήκη αυτή συμπεριλαμβάνεται στο εμβαδόν της κυρίας ιδιοκτησίας της μονοκατοικίας και θα γραφούν μαζί συνολικά στους κυρίους χώρους στο Ε9.
    Αυτό συμβαίνει επειδή στη μονοκατοικία δεν έχουμε, συνήθως, Σύσταση Οριζοντίου Ιδιοκτησίας (υπάρχει ένας μόνο ιδιοκτήτης ή πολλοί συνιδιοκτήτες με ποσοστά στο σύνολο της μονοκατοικίας).
    Θυμίζουμε ότι στη μονοκατοικία αναγράφουμε τη μικτή επιφάνεια του κτιρίου από τοίχο σε τοίχο.
    • εάν τη αποθήκη ευρίσκεται έξω, ανεξάρτητη, από το περίβλημα του κτιρίου της μονοκατοικίας, τότε η αποθήκη αυτή θα γραφεί στους βοηθητικούς χώρους του Ε9 του πίνακα 1.

    Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/39630/...fh-toys-sto-e9
    Οπότε, εξακολουθώ να προβληματίζομαι, γιατί ο κ. Ορέστης Σεϊμένης που τα υπογράφει αυτά θεωρείται από του κορυφαίους φοροτεχνικούς.
    Τι να πω... μακάρι να ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα...

    Ως επιφάνεια των κυρίων και βοηθητικών χώρων αναγράφεται το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων αυτών και ως όροφος αναγράφεται ο υψηλότερος.
    Στις μονοκατοικίες αναγράφεται σε μία εγγραφή το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων των κτισμάτων (στις αντίστοιχες στήλες κυρίων και βοηθητικών χώρων) και τα στοιχεία του γηπέδου εφόσον αυτό βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης ή οικισμού.
    Πηγή: http://taxpress.gr/archives/15180

    Ο καθένας λέει τα δικά του τελικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Komistis : 29-08-20 στις 01:58.

  13. #4978
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Komistis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς μέχρι τις 15:00 μετά το μεσημέρι της Δευτέρας.
    Όμως μη το αφήσεις τελευταία στιγμή, γιατί δεν ξέρουμε τις αντοχές του συστήματος...
    Ευχαριστώ.

  14. #4979
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για τους βοηθητικούς/κοινόχρηστους και λοιπούς χώρους.

    1. Αν δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, όλοι οι χώροι είναι ένας, δηλαδή κύριοι

    2. Το ότι είναι δηλωμένοι κάποιοι ως βοηθητικοί από τον μηχανικό, είναι για τον συμβολαιογράφο που θα σου κάνει την σύσταση.
    Για την εφορία δεν μετράνε, είναι όμως ισχυρό επιχείρημα αν η εφορία στην πέσει (δεν ήξερα)

    3. Αντί να τους δηλώσεις για κύριους στην εφορία, κάνε σύσταση οριζόντιας οπότε το Ε9 θα βγεί σωστό μετά από 5 χρόνια

    4. Αν αυτή την στιγμή πας να κάνεις την οποιαδήποτε πράξη (πώληση/κληρονομιά κλπ) θα έχεις πρόβλημα με τον συμβολαιογράφο.

    Η άποψή μου να κάνεις σύσταση και όχι να αυξήσεις τους κύριους χώρους γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να αυξηθεί η φορολόγηση των κύριων χώρων (τεκμήρια διαβίωσης, ΕΝΦΙΑ, Δημοτικά Τέλη, ΤΑΠ και ότι άλλο ξεχνάω.)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #4980
    Εγγραφή
    26-07-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους βοηθητικούς/κοινόχρηστους και λοιπούς χώρους.

    1. Αν δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, όλοι οι χώροι είναι ένας, δηλαδή κύριοι

    2. Το ότι είναι δηλωμένοι κάποιοι ως βοηθητικοί από τον μηχανικό, είναι για τον συμβολαιογράφο που θα σου κάνει την σύσταση.
    Για την εφορία δεν μετράνε, είναι όμως ισχυρό επιχείρημα αν η εφορία στην πέσει (δεν ήξερα)

    3. Αντί να τους δηλώσεις για κύριους στην εφορία, κάνε σύσταση οριζόντιας οπότε το Ε9 θα βγεί σωστό μετά από 5 χρόνια

    4. Αν αυτή την στιγμή πας να κάνεις την οποιαδήποτε πράξη (πώληση/κληρονομιά κλπ) θα έχεις πρόβλημα με τον συμβολαιογράφο.

    Η άποψή μου να κάνεις σύσταση και όχι να αυξήσεις τους κύριους χώρους γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να αυξηθεί η φορολόγηση των κύριων χώρων (τεκμήρια διαβίωσης, ΕΝΦΙΑ, Δημοτικά Τέλη, ΤΑΠ και ότι άλλο ξεχνάω.)
    1) Δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (αναμενόμενο για μονοκατοικία).
    2) Πολύ σημαντική πληροφορία!
    3) Η λύση ήταν μπροστά στα μάτια μου και δεν την έβλεπα...
    4) Έχεις απόλυτο δίκιο!

    Ευκαιρίες ψάχνουν για άρμεγμα...
    Ευχαριστώ τα μάλα!

Σελ. 332 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 312322327330331332333334337342352 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας