Σελ. 281 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 261271276279280281282283286291301 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.201-4.215 από 5826
  1. #4201
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι κανεις λαθος....
    οταν διαλεξεις θεμα λεει και ΕΝΦΙΑ, βαζω φωτο να δεις. Οποτε ναι ειναι δουλεια τους να απαντησουν.
    Δεν ρωτησα κατι δυσκολο, μπορουν να πουν και γινεται να πληρωσεις ΜΟΝΟ το ΕΝΦΙΑ απο ενα ακινητο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα, ή οτι πρεπει να δωσεις ολο το ποσο.
    Για να δουμε τι θα κανουμε να μην παει η μανα μου στην εφορια να ταλαιπωριεται τσαμπα!

    Συνέχιζε να τους πρήζεις τότε

  2. #4202
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνέχιζε να τους πρήζεις τότε
    αυτο θα κανω, αν δεν απαντανε απλα θα δωσουμε το ακινητο οταν τελειωσουν οι δοσεις.
    Το ποιο πιθανο ειναι εξαλου να πουν οτι πρεπει να πληρωθει ολος ο ΕΝΦΙΑ, γιατι η φορολογικη ενημεροτητα δειχνει οτι δεν χρωστας στο δημοσιο, νομιζω λογικα να το πας οτι δεν γινεται να σου βγαλουν επειδη πληρωσες ενα ακινητο και να χρωστας ολα τα αλλα. Ισως να μην απαντανε επειδη το θεωρουν αυτονοητο?

  3. #4203
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Το τρέχον ενφια αφορά ακίνητα που ηταν στην κατοχή σου την 01/01/2018 (οπότε και και να μην αργούσαν δεν γλίτωνες).
    Φορολογική ενημερότητα εκδίδεται μόνο όταν δεν χρωστάς τίποτε .

  4. #4204
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τρέχον ενφια αφορά ακίνητα που ηταν στην κατοχή σου την 01/01/2018 (οπότε και και να μην αργούσαν δεν γλίτωνες).
    Φορολογική ενημερότητα εκδίδεται μόνο όταν δεν χρωστάς τίποτε .
    θα το γλιτωναμε ηταν να γινει πολυ ποιο πριν και καθυστερουσαν πολυ καιρο. Δεν μιλαμε για φετος!
    Ξερω τι ειναι η φορολογικη ενημεροτητα ειχα βγαλει ΠΡΙΝ βγει ο ΕΝΦΙΑ και τωρα ζητανε παλι!!! και επειδη εχει βγει τωρα δεν βγαινει αυτη!

  5. #4205
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.786
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το γλιτωναμε ηταν να γινει πολυ ποιο πριν και καθυστερουσαν πολυ καιρο. Δεν μιλαμε για φετος!
    Ξερω τι ειναι η φορολογικη ενημεροτητα ειχα βγαλει ΠΡΙΝ βγει ο ΕΝΦΙΑ και τωρα ζητανε παλι!!! και επειδη εχει βγει τωρα δεν βγαινει αυτη!
    Πρέπει να περάσεις από την εφορία για την έκδοση της ενημερότητας. Σύμφωνα με όσα λέει εδώ θα κραταθεί το ποσό του ΕΝΦΙΑ από την συναλλαγή της μεταβίβασης:
    https://www.newsbeast.gr/financial/a...s-enimerotitas

  6. #4206
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να περάσεις από την εφορία για την έκδοση της ενημερότητας. Σύμφωνα με όσα λέει εδώ θα κραταθεί το ποσό του ΕΝΦΙΑ από την συναλλαγή της μεταβίβασης:
    https://www.newsbeast.gr/financial/a...s-enimerotitas
    μπορεις να μου δειξεις που το λεει? γιατι το ειχα ξαναδει το αρθρο και δεν καταλαβαινω κατι τετοιο εγω.

    - - - Updated - - -

    Αν λες αυτο : Για τις δύο τελευταίες περιπτώσεις θα πρέπει να περάσετε από την εφορία, η οποία θα παρακρατήσει από το τίμημα μεταβίβασης του ακινήτου τη συνολική οφειλή.
    στην δκια μου περιπτωση δεν υπαρχει το τιμημα αυτο γιατι οι αγοραστες θα πληρωσουν την μεταβιβαση, και επισης εχει και αλλες διαδικασιες που θα γινουν πρωτα πριν φτασουμε στην μεταβιβαση.
    Αρα δεν εχει λογικη αυτο που λεει εκει για μενα. Ουτε λεει ξεκαθαρα αν μπορουμε να πληρωσουμε τον ΕΝΦΙΑ για ενα μονο ακινητο και να παρουμε την ενημεροτητα.

    Γιαυτο ρωτησα στο Taxis και δεν απαντανε!!!

  7. #4207
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    στο taxis ΔΕΝ θα σου απαντησουν για αυτο που ρωτάς, αυτοι απαντανε μονο σε τεχνικα ζητηματα.


    https://screenshots.firefox.com/OcBI...x/www1.gsis.gr

  8. #4208
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τρέχον ενφια αφορά ακίνητα που ηταν στην κατοχή σου την 01/01/2018 (οπότε και και να μην αργούσαν δεν γλίτωνες).
    Φορολογική ενημερότητα εκδίδεται μόνο όταν δεν χρωστάς τίποτε .
    Αυτό ακριβώς, δεν τον αποφεύγεις με τίποτα τον φόρο απ' την στιγμή που το ακίνητο το είχες έστω και για μια μέρα το 2018, πληρώστε τον όλο για να κάνετε την πώληση και να τελειώνετε, μετά θα εισπράξετε τα χρήματα της πώλησης.

    Στο taxisnet δεν απαντάνε για φορολογικά και φοροτεχνικά θέματα, μόνο θέματα που άπτονται καθαρά στο τεχνικό κομμάτι της ηλεκτρονικής υπηρεσίας.

  9. #4209
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο taxis ΔΕΝ θα σου απαντησουν για αυτο που ρωτάς, αυτοι απαντανε μονο σε τεχνικα ζητηματα.


    https://screenshots.firefox.com/OcBI...x/www1.gsis.gr
    Δεν πειράζει, θα συνεχίσει να τους πρήζει μέχρι να απαντήσουν

  10. #4210
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο taxis ΔΕΝ θα σου απαντησουν για αυτο που ρωτάς, αυτοι απαντανε μονο σε τεχνικα ζητηματα.


    https://screenshots.firefox.com/OcBI...x/www1.gsis.gr
    Εχω ρωτησει και αλλη φορα για προβλημα με φορο εισοδηματος του πατερα μου και απαντησαν μεσα σε 2μερες. Δες φωτο.

    Επισης εχω ρωτησει για κλειδαρυθμο γιατι πηγε η μανα μου και εβγαλε αλλα δεν δουλευε τελικα και παλι απαντησαν μεσα σε 2 μερες!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2018-09-23_19-33-30.png  


  11. #4211
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ρωτησει και αλλη φορα για προβλημα με φορο εισοδηματος του πατερα μου και απαντησαν μεσα σε 2μερες. Δες φωτο.

    Επισης εχω ρωτησει για κλειδαρυθμο γιατι πηγε η μανα μου και εβγαλε αλλα δεν δουλευε τελικα και παλι απαντησαν μεσα σε 2 μερες!
    Αυτά είναι Τεχνικά ζητήματα, τουλάχιστον το θέμα με τον κλειδάριθμο
    Τι ακριβώς ρωτούσες για τον πατέρα σου;

  12. #4212
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ΑΑΑ!!! καταλαβα τι λες! εχει σχεση με το τι ρωτας στην ερωτηση και τι τελικα φταιει.
    Δλδ ρωτησα για τον κλειδαριθμο και της ειπαν να παει να βγαλει αλλο, ο λογος ομως ηταν τελικα προβλημα στο συστημα που δεν περαστηκε ο κωδικος κατι τετοιο. Αρα τεχνικο προβλημα.
    Στο θεμα με τον πατερα μου επισης εκαναν λαθος και εβαλαν να πληρωσει φορο εισοδηματος επειδη δεν δηλωσα αποδειξεις, ομως το διορθωσα την αλλη μερα και το εκκαθαριστικο εμεινε στην πρωτη δηλωση!
    τελικα μετα το καταλαβαν και το εβγαλαν!
    οποτε και παλι ειναι τεχνικο το θεμα.
    αυτο που ρωτησα ομως για τον ΕΝΦΙΑ δεν ειναι τεχνικο θεμα αλλα καθαρα φορολογικο, προφανως γιαυτο.
    Δεν το γνωριζα κιολας νομιζα οτι ρωταμε οτι θελουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι Τεχνικά ζητήματα, τουλάχιστον το θέμα με τον κλειδάριθμο
    Τι ακριβώς ρωτούσες για τον πατέρα σου;
    με προλαβες, θα πω λιγο ποιο αναλυτικα.
    Δεν δηλωσα αποδειξεις στην φορολογικη του δηλωση και εβγαλε φορο , την αλλη μερα μου ειπαν οτι τις βαζω κανονικα και ας ειναι με μετρητα, δεν πειραζει λενε γιατι ειναι ηλικιωμενος πανω απο το οριο που ειχαν πει για χρηση καρτων και τραπεζων.
    Ετσι το αλλαξα εκανα δλδ τροποποιητικη, εκανε το εκκαθαριστικο μηδεν και εμεινα ησυχος.
    Τωρα που βγηκαν τα ΕΝΦΙΑ ειδα οτι εχει παλι φορο!!! ενω το εκκαθαριστικο ελεγε μηδεν!

    Τελικα κατι ειχε γινει με το συστημα τους και εβλεπε την παλια δηλωση.
    Κατι απαντησαν οτι πρεπει να παει στην εφορια να το δουν, αλλα εφυγε κιολας απο το συστημα και πλεον δεν το δειχνει.

    Κώδικας:
    Αξιότιμε κύριε
    
     Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να γίνει η διόρθωση της εικόνας από το τμήμα ΕΣΟΔΩΝ της Δ.Ο.Υ. όπου ανήκει ο φορολογούμενος. Για περισσότερες διευκρινίσεις σχετικά με την διαδικασία θα πρέπει να απευθυνθείτε στα ΕΣΟΔΑ
    
    Πάντα στη διάθεσή σας,
    Κέντρο  Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (Κ.Ε.Φ.)
    Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων.
    μεσα στην σελιδα λεει οτι ρωτας δεν λεει μονο για τεχνικα και ολη η λιστα που εχει ειναι αδυνατον να ειναι ΜΟΝΟ για τεχνικα θεματα!
    πως σαν φαινεται ειναι μονο για τεχνικα θεματα? διπλα τι λεει πανω δεξια ?

    - - - Updated - - -

    Επισης ρωτησα την λογιστρια της δουλειας μου και ειπε να ρωτησω εκει, να μην ξερει και αυτη ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς, δεν τον αποφεύγεις με τίποτα τον φόρο απ' την στιγμή που το ακίνητο το είχες έστω και για μια μέρα το 2018, πληρώστε τον όλο για να κάνετε την πώληση και να τελειώνετε, μετά θα εισπράξετε τα χρήματα της πώλησης.

    Στο taxisnet δεν απαντάνε για φορολογικά και φοροτεχνικά θέματα, μόνο θέματα που άπτονται καθαρά στο τεχνικό κομμάτι της ηλεκτρονικής υπηρεσίας.
    εγω δεν ειπα ΟΥΔΕΠΟΤΕ να αποφυγουμε τον φορο!!!! μιλαμε για 78 ευρω σιγα!
    ειπα οτι δεν μπορουμε τωρα να πληρωσουμε τον ΕΝΦΙΑ για ΟΛΑ τα ακινητα για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα! δεν ειναι μονο εκεινο ξερεις!!!
    Το ερωτημα ηταν αν γινεται να πληρωθει ΜΟΝΟ ο ΕΝΦΙΑ απο το συγκεκριμενο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα και να προχωρησουν οι διαδικασιες, αυτο ειναι ολο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20180923_194916.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 23-09-18 στις 19:53.

  13. #4213
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεσα στην σελιδα λεει οτι ρωτας δεν λεει μονο για τεχνικα και ολη η λιστα που εχει ειναι αδυνατον να ειναι ΜΟΝΟ για τεχνικα θεματα!
    πως σαν φαινεται ειναι μονο για τεχνικα θεματα? διπλα τι λεει πανω δεξια ?

    - - - Updated - - -

    Επισης ρωτησα την λογιστρια της δουλειας μου και ειπε να ρωτησω εκει, να μην ξερει και αυτη ?
    Ναι μόνο για τεχνικά θέματα σχετικά με την κάθε εφαρμογή, θα δεις πως το κάθε ένα είναι ξεχωριστές εφαρμογές, άλλη για το Ε1, άλλη για το Ε9 κλπ.
    Για το φορολογικό θέμα του πατέρα σου σου είπανε να πας στην εφορία.


    δεν μπορώ να σου απαντήσω για την λογίστρια,

  14. #4214
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο taxis ΔΕΝ θα σου απαντησουν για αυτο που ρωτάς, αυτοι απαντανε μονο σε τεχνικα ζητηματα.


    https://screenshots.firefox.com/OcBI...x/www1.gsis.gr
    αυτο που δειχνεις που το βρηκες που το βγαζει? ρωτησες κατι και σου απαντησαν με αυτο? πες μου για να καταλαβω, γιατι ετσι με το screenshot δεν βγαζω ακρη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μόνο για τεχνικά θέματα σχετικά με την κάθε εφαρμογή, θα δεις πως το κάθε ένα είναι ξεχωριστές εφαρμογές, άλλη για το Ε1, άλλη για το Ε9 κλπ.
    Για το φορολογικό θέμα του πατέρα σου σου είπανε να πας στην εφορία.


    δεν μπορώ να σου απαντήσω για την λογίστρια,
    δεν το διευκρινιζει παντως εκει δεξια, οποιος το διαβασει νομιζει οτι μπορει να ρωτησει οτι θελει.
    το αλλο που εδειξε ο φιλος αγνωστο που το βρηκε, ενα screenshot δειχνει μονο και δεν μπορω να βγαλω καποιο συμπερασμα.

    Παντως λεει θα πληρωσει την πρωτη δοση και θα ρωτησει τοτε οποτε οκ!

    Ευχαριστω για τις απαντησεις!

  15. #4215
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που δειχνεις που το βρηκες που το βγαζει? ρωτησες κατι και σου απαντησαν με αυτο? πες μου για να καταλαβω, γιατι ετσι με το screenshot δεν βγαζω ακρη.

    - - - Updated - - -



    δεν το διευκρινιζει παντως εκει δεξια, οποιος το διαβασει νομιζει οτι μπορει να ρωτησει οτι θελει.
    το αλλο που εδειξε ο φιλος αγνωστο που το βρηκε, ενα screenshot δειχνει μονο και δεν μπορω να βγαλω καποιο συμπερασμα.

    Παντως λεει θα πληρωσει την πρωτη δοση και θα ρωτησει τοτε οποτε οκ!

    Ευχαριστω για τις απαντησεις!
    ναι ρωτησα κατι και μου το στειλανε

Σελ. 281 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 261271276279280281282283286291301 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας