Σελ. 261 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271281 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.901-3.915 από 5826
  1. #3901
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει κάνει η επιχείρηση την οριστική δήλωση αποδοχών ακόμα μάλλον, όποτε αναγκαστικά θα περιμένεις
    Καταλαβα.

    Eπισης εχω κανει προσωρινη αποθηκευση, δεν νομιζω να υπαρχει θεμα με την συμπληρωση του κωδικου, σωστα?
    No Justice - No Peace

  2. #3902
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα.

    Eπισης εχω κανει προσωρινη αποθηκευση, δεν νομιζω να υπαρχει θεμα με την συμπληρωση του κωδικου, σωστα?
    Δεν το γνωρίζω, υποθέτω πως δεν υπάρχει θέμα απο την στιγμή που δεν έχεις κάνει οριστική υποβολή

  3. #3903
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Μια ερώτηση παιδιά. Βλέπω στη δηλωση, στα έξοδα, έχει να συμπληρώσεις τα πεδία, και σου ανοίγει και αναδυόμενο παράθυρο με τα έξοδα που έχεις κάνει με τις κάρτες. Αυτά με τις κάρτες τα παίρνει αυτόματα ή πρέπει να τα βάλω μαζί με οτιδήποτε άλλο μαζί στα κενά πεδία;

  4. #3904
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Οι περισσοτερες τραπεζες δεν εχουν αποστειλει στοιχεια στο Taxis για το πλαστικο χρημα!
    Επισης οι δυο κωδικοι 049 - 050 μενουν ξεκλειδωτοι τοσο για ενδεχομενες διορθωσεις για καοιες αγορες απο καταστηματα που δεν διαθετουν ετιαρικο λογαριασμο οσο και για κατηγοριες πολιτων οι οποιες μπορουν συμπληρωσουν το αφορολογητο με χαρτινες αποδειξεις μετρητων...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #3905
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα την εντυπωση οτι οταν ανοιγουν οι δηλωσεις ειναι περασμενα, γι'αυτο ρωτησα. Τουλαχιστον στην προηγουμενη εταιρεια αυτο ισχυε.

    Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει καποιο λαθος η να τα εχουν ξεχασει? Γενικα αργουν καποιες εταιρειες?

    Ρωταω γιατι ετσι οπως τους ειχα δει, δεν ηταν και η επιτομη της οργανωσης και της σοβαρης εταιρειας. Μαλλον προς το χαος πηγαιναν.
    Φέτος η έκδοση οδηγιών για την υποβολή του αρχείου βεβαιώσεων αποδοχών (αυτό δηλαδή που πρέπει να υποβάλλει η εταιρία για να φαίνεται ο μισθός σου) και η έναρξη της σχετικής εφαρμογής έγινε πολύ αργά, 18 Μαρτίου αν δεν κάνω λάθος,
    με προθεσμία υποβολής 31 Μαρτίου. Επειδή είναι αδύνατον να σταλούν σε τόσο μικρό διάστημα, η λύση που έδωσαν ήταν (αντί για παρατάσεις) να μην έχει πρόστιμο η υποβολή του αρχείου έως το τέλος του χρόνου.
    Γενικά λοιπόν φέτος θα υπάρχουν καθυστερήσεις αφού τα διάφορα λογιστήρια θα τα στείλουν όταν ευκαιρήσουν, με μόνο μοχλό πίεσης τους εργαζόμενους που θα θέλουν κάποια στιγμή να κάνουν τη δήλωσή τους.

  6. #3906
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φέτος η έκδοση οδηγιών για την υποβολή του αρχείου βεβαιώσεων αποδοχών (αυτό δηλαδή που πρέπει να υποβάλλει η εταιρία για να φαίνεται ο μισθός σου) και η έναρξη της σχετικής εφαρμογής έγινε πολύ αργά, 18 Μαρτίου αν δεν κάνω λάθος,
    με προθεσμία υποβολής 31 Μαρτίου. Επειδή είναι αδύνατον να σταλούν σε τόσο μικρό διάστημα, η λύση που έδωσαν ήταν (αντί για παρατάσεις) να μην έχει πρόστιμο η υποβολή του αρχείου έως το τέλος του χρόνου.
    Γενικά λοιπόν φέτος θα υπάρχουν καθυστερήσεις αφού τα διάφορα λογιστήρια θα τα στείλουν όταν ευκαιρήσουν, με μόνο μοχλό πίεσης τους εργαζόμενους που θα θέλουν κάποια στιγμή να κάνουν τη δήλωσή τους.
    Οποτε θεωρητικα, μπορει η εταιρεια να στειλει τις βεβαιωσεις αποδοχων τον Αυγουστο, με τις ευλογιες του υπουργειου, αλλα εμενα να μου ζητανε τον λογο γιατι δεν εχω υποβαλλει την δηλωση μου.

    Με λιγα λογια το θεατρο του παραλογου.
    No Justice - No Peace

  7. #3907
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε θεωρητικα, μπορει η εταιρεια να στειλει τις βεβαιωσεις αποδοχων τον Αυγουστο, με τις ευλογιες του υπουργειου, αλλα εμενα να μου ζητανε τον λογο γιατι δεν εχω υποβαλλει την δηλωση μου.

    Με λιγα λογια το θεατρο του παραλογου.
    Τέτοια καθυστέρηση δείχνει άλλα προβλήματα, αν μια εταιρία δε μπορεί να στείλει μέχρι τον Αύγουστο βεβαιώσεις, δε θα κολλήσει στο αν θα πληρώσει ή όχι το 100άρικο του προστίμου.
    Σε κάθε περίπτωση προβλέπονται κωδικοί για να συμπληρώσεις μόνος σου τα ποσά, και υπάρχει και η δυνατότητα δήλωσης με επιφύλαξη - δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθείς εσύ υπόλογος για παράβαση του εργοδότη (που παραμένει παράβαση, απλά το πρόστιμο κερνάνε - αλχημεία, αλλά δείχνει ξεκάθαρα ποιος έχει ευθύνη)

  8. #3908
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι οτι αν μια εταιρεια εχει τις βεβαιωσεις αποδοχων ετοιμες και μπορει να τις στειλει στους εργαζομενους της ετσι ωστε να συμπληρωσουν μονοι τους τα ποσα, γιατι δεν τις στελνει ηλεκτρονικα για να συμπληρωθουν αυτοματα? Ειναι αλλη επιπλεον διαδικασια?

    Εγω εχω φυγει απο τον Αυγουστο και δεν μου εχουν δωσει καμια βεβαιωση αποδοχων παντως. Βεβαια δεν τους εχω ζητησει και εγω διοτι στην προηγουμενη δουλεια μου εδιναν απο μονοι τους.

    Edit: Τσαμπα τους κατηγορουσα, μολις μπηκα στο taxis και εχει συμπληρωθει το ποσο


    Αυτο με τις αποδειξεις και τις καρτες θελω να το ρωτησω και γω. Τα ποσα απο το αναδυομενο παραθυρο (εμενα ειναι απο 2 τραπεζες) συμπεριλαμβανονται ηδη στην δηλωση και απλα συπληρωνεις στο κουτακι κατι επιπλεον η τα βαζεις και αυτα στον κωδικο?

    Εμενα τα ποσα π.χ που μου βγαζει ειναι σωστα. Τα συμπληρωνω η οχι στο κουτακι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 20-04-18 στις 12:57.
    No Justice - No Peace

  9. #3909
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσοτερες τραπεζες δεν εχουν αποστειλει στοιχεια στο Taxis για το πλαστικο χρημα!
    Επισης οι δυο κωδικοι 049 - 050 μενουν ξεκλειδωτοι τοσο για ενδεχομενες διορθωσεις για καοιες αγορες απο καταστηματα που δεν διαθετουν ετιαρικο λογαριασμο οσο και για κατηγοριες πολιτων οι οποιες μπορουν συμπληρωσουν το αφορολογητο με χαρτινες αποδειξεις μετρητων...
    Μάλιστα. Εμένα που μου εμφανίζει ποσά από 2 διαφορετικές τράπεζες, ας πούμε συνολικά 1000€, τα συμπεριλαμβάνω στο κουτάκι, ή όχι;

    EDIT

    Με πρόλαβε ο φίλος παραπάνω, ρωτάει το ίδιο πράγμα. Παρακαλώ σβήστε το παρόν, αν είναι θέμα

  10. #3910
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι οτι αν μια εταιρεια εχει τις βεβαιωσεις αποδοχων ετοιμες και μπορει να τις στειλει στους εργαζομενους της ετσι ωστε να συμπληρωσουν μονοι τους τα ποσα, γιατι δεν τις στελνει ηλεκτρονικα για να συμπληρωθουν αυτοματα? Ειναι αλλη επιπλεον διαδικασια?

    Εγω εχω φυγει απο τον Αυγουστο και δεν μου εχουν δωσει καμια βεβαιωση αποδοχων παντως. Βεβαια δεν τους εχω ζητησει και εγω διοτι στην προηγουμενη δουλεια μου εδιναν απο μονοι τους.
    Εφόσον υπάρχει software μισθοδοσίας, η δημιουργία του ηλεκτρονικού αρχείου είναι το ίδιο απλή με την έκδοση έντυπης βεβαίωσης, με την προυπόθεση όμως να έχει εκδοθεί εγκύκλιος με τον τύπο του αρχείου.
    Για να καταλάβεις, είχε τύχει κάποια χρονιά να αλλάξει και η γραμμογράφηση (ζητούσαν π.χ. 148 χαρακτήρες ανα γραμμή αντί για 120 για να είναι έγκυρο το αρχείο), αλλά και οι κωδικοί αμοιβών (ενώ τη μια χρονιά ο κωδικός 1 σήμαινε Α είδος αποδοχών, την άλλη ο ίδιος κωδικός σήμαινε Β είδος και το είδος Α πήγε σε άλλον κωδικό).
    Οπότε από τη στιγμή που θα εκδοθεί η εγκύκλιος, πρέπει να περάσουν λίγες μέρες για να προσαρμόσουν οι εταιρίες software τα προγράμματα και να βγάλουν updates.
    Αφού γίνουν όλα αυτά, μπορεί να ασχοληθεί το λογιστήριο, το οποίο πριν στείλει το αρχείο θα πρέπει να κάνει διάφορα sanity checks, για να μη στείλει κάτι που δεν θα συμφωνεί με τα οικονομικά στοιχεία που θα υποβάλλει με τη δήλωση της επιχείρησης. Ιδανικά όλα θα πρέπει να συμφωνούν τέλεια απο μόνα τους, στον πραγματικό κόσμο δυστυχώς υπάρχουν και παρατράγουδα διάφορα, γιαυτό και υπάρχουν λογιστές και όχι μόνο καταχωρητές
    Αν το λογιστήριο βιαστεί και εκδόσει έντυπες βεβαιώσεις πριν τελειώσει η διαδικασία ελέγχου και αποστολής του αρχείου, και μετά προκύψει ανάγκη διόρθωσης, θα υπάρξει πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις, ειδικά σε περίπτωση όπως η δική σου που δεν εργάζεσαι πλέον στην εταιρία.
    Γενικά από τότε που άρχισε η προσυμπλήρωση των ποσών στις δηλώσεις, πολλοί εργοδότες δεν μοιράζουν έντυπες βεβαιώσεις, αλλά τις εκδίδουν κατά περίπτωση αν ζητηθούν.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις πάντως είναι να ρωτήσεις/πιέσεις σχετικά με την αποστολή του αρχείου την εταιρία.
    Η συμπλήρωση των ποσών από εσένα είναι απλά μια λύση ανάγκης αν δεν ανταποκριθούν μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής, και περιλαμβάνει και βόλτα από την εφορία.

    Edit: τώρα είδα το edit, μια χαρά

    Στο κουτί τον αποδείξεων βάζουμε όλο το ποσό, τα ποσά που δείχνει στον πίνακα είναι απλά μια βοήθεια. Θα πρέπει δηλαδή να αφαιρεθούν όσα δεν μετράνε (μπορεί η τράπεζα να έχει συμπεριλάβει μέσα και πληρωμές δανείου-ενοικίου π.χ.), να προστεθούν όσες δεν είναι μέσα (π.χ. πληρωμές που έγιναν με μεταφορά/έμβασμα) και να συμπληρωθεί το σύνολο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mezger : 20-04-18 στις 13:20.

  11. #3911
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εκανα edit στο προηγουμενο μηνυμα γιατι πριν λιγο ειδα οτι συμπληρωθηκε το ποσο κανονικα στην δηλωση, σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες

    Η απορια μου για τις αποδειξεις μεσω των καρτων βεβαια παραμενει.
    No Justice - No Peace

  12. #3912
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα edit στο προηγουμενο μηνυμα γιατι πριν λιγο ειδα οτι συμπληρωθηκε το ποσο κανονικα στην δηλωση, σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες

    Η απορια μου για τις αποδειξεις μεσω των καρτων βεβαια παραμενει.
    Αν θυμάμαι καλά πάντως, πέρυσι ήταν ενημερωμένο το ποσό, αλλά ο κωδικός 49 δεν ήταν ενεργός για να συμπληρώσεις κάτι.
    (η απορία σου είναι και δική μου )

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture9.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  82,1 KB 
ID: 193058
    Σύμφωνα με τις οδηγίες πάντως, συμπληρώνονται.
    (οδηγία προς τον εαυτό μου: ρίξε και καμιά ματιά στις οδηγίες πρώτα, πριν αρχίσεις τις ερωτήσεις... )

  13. #3913
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ναι περυσι ειχαν απενεργοποιησει των κωδικο. Και προπερυσι τις συμπληρωνες μονος σου απο τις χαρτινες αποδειξεις, δεν υπηρχαν ηλεκτρονικες νομιζω.

    Την εχω δει και γω την οδηγια αλλα δεν ειμαι ποτε σιγουρος τι εννοουν... Οποτε καταληγουμε οτι συμπληρωνουμε εμεις το αθροισμα των ποσων που μας λεει?
    No Justice - No Peace

  14. #3914
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Θεωρώ πως ναι, αλλά με επιφύλαξη, μην πάρω και κανένα στον λαιμό μου...

  15. #3915
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Κάπου χάθηκε στα edit οπότε το ξαναγράφω:

    Τα ποσά που δείχνει στον πίνακα είναι απλά μια βοήθεια. Θα πρέπει να αφαιρεθούν όσα δεν μετράνε (μπορεί η τράπεζα να έχει συμπεριλάβει μέσα και πληρωμές δανείου-ενοικίου π.χ.), να προστεθούν όσες δεν είναι μέσα (π.χ. πληρωμές που έγιναν με μεταφορά/έμβασμα) για να βγει το σύνολο.

    Είναι δική μας ευθύνη να συμπληρώσουμε ένα σωστό τελικό ποσό στο πεδίο, ο πίνακας με τα προσυμπληρωμένα δεν είναι μέρος της δήλωσης, δεν μπαίνει κάπου αυτόματα, μπορεί να είναι ελλιπής ή λάνθασμένος. Ακριβώς το ίδιο που συμβαίνει με τους τόκους και τα δάνεια δηλαδή (ενημερωτικός πίνακας με προσυμπληρωμένα στοιχεία για να βοηθηθούμε, η τελική ευθύνη συμπλήρωσης δική μας).

Σελ. 261 από 389 ΠρώτηΠρώτη ... 241251256259260261262263266271281 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας