Σελ. 286 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 266276281284285286287288291296306 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.276-4.290 από 5846
  1. #4276
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Υπέβαλα τροποποιητικές δηλώσεις για τα αναδρομικά πριν λίγες ημέρες χωρίς χρεώσεις η κάποιο άλλο πρόβλημα. Δεν έβγαλε ταυτότητα οφειλής, αλλά μία ανακοίνωση:
    "ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΗΜΕΡΕΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΟΦΕΙΛΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ
    ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΣΑΣ"

  2. #4277
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εχω ενα ερωτημα/προβλημα οσον αφορα το αφορολογητο.

    Πληρωνω ολους τους λογαριασμους/ασφαλειες κτλ του πατερα μου και γενικα του σπιτιου μεσω ebanking απο τον λογαριασμο του. Ειχα κανει ομως το λαθος και τους πληρωνα μεσω των κωδικων μου (στον λογαριασμο του πατερα μου ειμαι και εγω δικαιουχος οποτε τον εχω συνδεσει στους κωδικους μου) με αποτελεσμα τα εξοδα να χρεωνονται σε μενα. Το πηρα χαμπαρι και εστειλα τον πατερα μου και εβγαλε δικους του κωδικους.

    Το θεμα ειναι οτι μεχρι να το αντιληφθω, εχουμε πληρωει αρκετα πραγματα και ετσι τα ηλεκτρονικα εξοδα μου εχουν υπερβει το εισοδημα μου, για το 2018, κατα 1.500 ευρω. Εκατσα και το υπολογισα.

    Το ερωτημα ειναι: Στην δηλωση που θα κανω για την φετινη χρονια, θα αφησω τα εξοδα ετσι οπως μου θα μου τα εχουν προσυμπληρωσει στην δηλωση η να τα διορθωσω με τα πραγματικα? Διοτι αν τα αφησω οπως μου τα δειχνουν φοβαμαι οτι θα πρεπει να αποδειξω που βρηκα τα επιπλεον χρηματα και θα φορολογηθω. Βεβαια το να το αποδειξω υποθετω ειναι ευκολο αν τους εξηγησω τι εγινε και δουν οτι πληρωνονταν, στην ουσια, απο τον λογαριασμο αλλου που ειμαι και εγω δικαιουχος αλλα με δικους μου κωδικους. Απλα μπορει να μην το δεχτουν, δεν ξερω.

    Η γνωμη σας?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 04-12-18 στις 19:47.
    No Justice - No Peace

  3. #4278
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα ερωτημα/προβλημα οσον αφορα το αφορολογητο.

    Πληρωνω ολους τους λογαριασμους/ασφαλειες κτλ του πατερα μου και γενικα του σπιτιου μεσω ebanking απο τον λογαριασμο του. Ειχα κανει ομως το λαθος και τους πληρωνα μεσω των κωδικων μου (στον λογαριασμο του πατερα μου ειμαι και εγω δικαιουχος οποτε τον εχω συνδεσει στους κωδικους μου) με αποτελεσμα τα εξοδα να χρεωνονται σε μενα. Το πηρα χαμπαρι και εστειλα τον πατερα μου και εβγαλε δικους του κωδικους.

    Το θεμα ειναι οτι μεχρι να το αντιληφθω, εχουμε πληρωει αρκετα πραγματα και ετσι τα ηλεκτρονικα εξοδα μου εχουν υπερβει το εισοδημα μου, για το 2018, κατα 1.500 ευρω. Εκατσα και το υπολογισα.

    Το ερωτημα ειναι: Στην δηλωση που θα κανω για την φετινη χρονια, θα αφησω τα εξοδα ετσι οπως μου θα μου τα εχουν προσυμπληρωσει στην δηλωση η να τα διορθωσω με τα πραγματικα? Διοτι αν τα αφησω οπως μου τα δειχνουν φοβαμαι οτι θα πρεπει να αποδειξω που βρηκα τα επιπλεον χρηματα και θα φορολογηθω. Βεβαια το να το αποδειξω υποθετω ειναι ευκολο αν τους εξηγησω τι εγινε και δουν οτι πληρωνονταν, στην ουσια, απο τον λογαριασμο αλλου που ειμαι και εγω δικαιουχος αλλα με δικους μου κωδικους. Απλα μπορει να μην το δεχτουν, δεν ξερω.

    Η γνωμη σας?
    Με σχεδόν 10 φορές περισσότερα έξοδα από το δηλωθέν εισόδημα πέρυσι δεν με κάλεσαν να δικαιολογήσω τίποτα. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

  4. #4279
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σχεδόν 10 φορές περισσότερα έξοδα από το δηλωθέν εισόδημα πέρυσι δεν με κάλεσαν να δικαιολογήσω τίποτα. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.
    Α μαλιστα. Δεν αγχωνομαι αλλα θα ηταν χαζομαρα να πληρωσω και φορο χωρις λογο.

    Απλα ρωταω τι θα ηταν καλυτερο να κανω. Να τα αφησω οπως ειναι η να τα διορθωσω στην δηλωση. Γιατι το εισοδημα μου δεν ηταν μεγαλο και τα 1.500 ευρω ειναι μεγαλο ποσοστο αυτου.

    Ευχαριστω παντως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 04-12-18 στις 20:28.
    No Justice - No Peace

  5. #4280
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Στην χειροτερη εαν γινει ελεγχος - δειγματοληπτικα παντα - να ζητηθει καλυψη απο εισοδηματα προηγουμενων ετων...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #4281
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα ερωτημα/προβλημα οσον αφορα το αφορολογητο.
    ....................
    Το ερωτημα ειναι: Στην δηλωση που θα κανω για την φετινη χρονια, θα αφησω τα εξοδα ετσι οπως μου θα μου τα εχουν προσυμπληρωσει στην δηλωση η να τα διορθωσω με τα πραγματικα? Διοτι αν τα αφησω οπως μου τα δειχνουν φοβαμαι οτι θα πρεπει να αποδειξω που βρηκα τα επιπλεον χρηματα και θα φορολογηθω. Βεβαια το να το αποδειξω υποθετω ειναι ευκολο αν τους εξηγησω τι εγινε και δουν οτι πληρωνονταν, στην ουσια, απο τον λογαριασμο αλλου που ειμαι και εγω δικαιουχος αλλα με δικους μου κωδικους. Απλα μπορει να μην το δεχτουν, δεν ξερω.
    Η γνωμη σας?
    Καλού κακού διόρθωσε το ποσό των εξόδων στο ύψος των πραγματικών.

  7. #4282
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Και 'γω αυτο λεω. Το πολυ πολυ να μου πουν να εξηγησω γιατι εγινε η διορθωση. Γιατι αν βαλω ολο το ποσο ειναι σαν να το αποδεχομαι.

    Βεβαια τωρα, μεταξυ μας, αμφιβαλλω αν καθονται να ασχολουνται με τετοια μικροποσα, ακομα και αν χτυπησει στο συστημα.
    No Justice - No Peace

  8. #4283
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πως γινεται να μου εμφανιζει η δηλωση, ως εισοδημα, ποσο το οποιο εγω ποτε δεν εχω λαβει ως χρημα;
    Εννοω, οτι αν πολλαπλασιασω τους μισθους μου επι τους μηνες, σε καμια περιπτωση δεν βγαζει το εισοδημα που δειχνει στη δηλωση!
    Δεν εχω αλλα εισοδηματα δε. Ουτε παροχες σε ειδος.
    Με αυτη την στρεβλη εμφανιση ομως, μπορει να κοβομαι απο τυχον αλλες παροχες, πχ το τωρινο κοινωνικο μερισμα, αλλα και αλλα.
    Πως γινεται, να δειχνει φουσκωμενο ποσο?

  9. #4284
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γινεται να μου εμφανιζει η δηλωση, ως εισοδημα, ποσο το οποιο εγω ποτε δεν εχω λαβει ως χρημα;
    Εννοω, οτι αν πολλαπλασιασω τους μισθους μου επι τους μηνες, σε καμια περιπτωση δεν βγαζει το εισοδημα που δειχνει στη δηλωση!
    Δεν εχω αλλα εισοδηματα δε. Ουτε παροχες σε ειδος.
    Με αυτη την στρεβλη εμφανιση ομως, μπορει να κοβομαι απο τυχον αλλες παροχες, πχ το τωρινο κοινωνικο μερισμα, αλλα και αλλα.
    Πως γινεται, να δειχνει φουσκωμενο ποσο?
    Η δήλωση έγινε το καλοκαίρι, εσύ τώρα το είδες;
    Κάποιος μάλλον δήλωσε πως έδωσε χρήματα στο ΑΦΜ σου, όποτε μάλλον θα πρέπει να πας στην εφορία να το ψάξεις

  10. #4285
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Εκτος της αργοποριας στην συγκριση, υπαρχει παντα ο λογιστης ή εστω ο εργοδοτης... απο εκει να ξεκινησεις!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #4286
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πληρωμη τελων ας πουμε, μεσα απο το gsis γινεται?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  12. #4287
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Mόνο βεβαιωμένες οφειλές.

  13. #4288
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 'γω αυτο λεω. Το πολυ πολυ να μου πουν να εξηγησω γιατι εγινε η διορθωση. Γιατι αν βαλω ολο το ποσο ειναι σαν να το αποδεχομαι.
    Βεβαια τωρα, μεταξυ μας, αμφιβαλλω αν καθονται να ασχολουνται με τετοια μικροποσα, ακομα και αν χτυπησει στο συστημα.
    Χωρίς να είμαι λογιστής, νομίζω ότι το σύστημα σου βγάζει όλες τις πληρωμές που έχει κάνει μέσω τραπεζών. Δεν κτίζουν όμως όλες οι πληρωμές όλες οι πληρωμές το αφορολόγητο. Λογικό είναι να επιλέξεις εσύ μόνο εκείνες που πρέπει.

  14. #4289
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι λογιστής, νομίζω ότι το σύστημα σου βγάζει όλες τις πληρωμές που έχει κάνει μέσω τραπεζών. Δεν κτίζουν όμως όλες οι πληρωμές όλες οι πληρωμές το αφορολόγητο. Λογικό είναι να επιλέξεις εσύ μόνο εκείνες που πρέπει.
    Νομιζω οτι σου βγαζει ειναι για αφορολογητο, χωρις να ειμαι σιγουρος. Στην περιπτωση μου ετσι και αλλιως ειναι για αφορολογητο (ολες ειναι πληρωμες λογαριασμων, ασφαλειων κτλ) απλα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι για του πατερα μου κανονικα. Απλα εγινε μπλεξιμο με τους κωδικους.
    No Justice - No Peace

  15. #4290
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι σου βγαζει ειναι για αφορολογητο, χωρις να ειμαι σιγουρος. Στην περιπτωση μου ετσι και αλλιως ειναι για αφορολογητο (ολες ειναι πληρωμες λογαριασμων, ασφαλειων κτλ) απλα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι για του πατερα μου κανονικα. Απλα εγινε μπλεξιμο με τους κωδικους.
    Οι τράπεζες αθροίζουν για ευκολία τα είδη πληρωμών που είναι επιλέξιμα για το αφορολόγητο. Το πιο εύκολο είναι να βάλεις αυτούσιο το ποσό στην δήλωση.
    Προφανώς και μπορείς να βάλεις άλλο ποσό (μικρότερο ή μεγαλύτερο), εφόσον τεκμηριώνεται. Ειδικά σε περίπτωση κοινού λογαριασμού που η διεκπεραίωση των πληρωμών έχει γίνει από τον ένα δικαιούχο, θεωρώ εντελώς προφανές να αφαιρέσεις κάποιο ποσό από το αφορολόγητο αυτού και να το προσθέσεις στον άλλο.

Σελ. 286 από 390 ΠρώτηΠρώτη ... 266276281284285286287288291296306 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δηλωση αυτοκινητου στην φορολογικη δηλωση.
    Από Exarxeia στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 11:22
  2. ερωτηση σχετικα με φορολογικη δηλωση
    Από lak100 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 11:19
  3. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
    Από paul75 στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 21:16
  4. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΤΟΥΣ 2ΟΟ9
    Από kostastzo στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:54
  5. Απορια για φορολογικη δηλωση
    Από harmem στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-09, 17:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας