Σελ. 35 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 152530333435363740 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 648
  1. #511
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από venejo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στη Χελμού είμαι όπως και ο γαμπρός μου θα περάσω σήμερα από κει να δω τι γίνεται.
    Οπως φαινεται στο sfbb ολη η Χέλμου υποστηριζει κανονικα FTTH, μπορειτε να μπειτε και να εκδωσετε κανονικα κουπονι.
    Ενα μεγαλο κομματι της Αποστολου Ηλεκτρας το εχουν σκαψει/ετοιμασει ηδη οποτε στην Χελμου που ειναι προεκταση της θα ερθουν συντομα

  2. #512
    Εγγραφή
    24-10-2009
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εμένα ουσιαστικά με ενδιαφέρει ένα VDSL 50άρι αν και αυτά έχουν μετονομαστεί
    σε fiber πια. Τεχνικά έχει ενδιαφέρον εάν η νέα καμπίνα που υπάρχει θα "απορροφήσει" τη παλιά
    οπότε οκ για vdsl ή θα συνεχίσουν και οι δύο ανεξάρτητα. Ίδωμεν.

  3. #513
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Ενα 100αρι FTTH προγραμμα με την επιδοτηση 13 ευρω το μηνα βγαινει πολυ καλα.
    Θα παραμεινουν και οι δυο, η FTTH καμπινα χρησιμοποιει τις ινες που περνανε απο τον δρομο και οχι το υπαρχον χαλκινο δικτυο οποτε ειναι και ανεξαρτητες.
    Δεν ειναι σαν το VDSL που αναβαθμιστηκαν απλα, το οτι την συγκεκριμενη την βαλανε μπροστα απο το παλιο ΚΑΦΑΟ απλα ετυχε, συνεβη επειδη υπαρχει φρεατιο του ΟΤΕ ακριβως απο πισω στον δρομο.
    Γενικα τις τοποθετουν σε ασχετα σημεια, δεν εχουν καμια σχεση με τις παλιες.
    Καμια απο τις δυο στα τρια αστερια δεν θα δινει VDSL.

  4. #514
    Εγγραφή
    29-12-2004
    Περιοχή
    Αθήνα -Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    610
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    Εγώ είδα που έσκαβαν και παράλληλα της Κολοκοτρώνη και ανέβαιναν προς τα πάνω ( εκκλησία) Στη Κολοκοτρώνη πάντως έπεσε νέα άσφαλτος οπότε δεν περιμένω να δω θαύματα .....
    Ilias

  5. #515
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παρακολουθω αυτο το θεμα απο το 2016.
    Τελικα θα ειναι πιο γρήγορο να φυγω απο την χώρα ,να βαλω vDSL στο εξωτερικο παρα να περιμενω τα τζιμανια του ΟΤΕ τοσα χρονια να αλλαξουν τα ΚΑΦΑΟ στην Ηρακλειου....

  6. #516
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακολουθω αυτο το θεμα απο το 2016.
    Τελικα θα ειναι πιο γρήγορο να φυγω απο την χώρα ,να βαλω vDSL στο εξωτερικο παρα να περιμενω τα τζιμανια του ΟΤΕ τοσα χρονια να αλλαξουν τα ΚΑΦΑΟ στην Ηρακλειου....
    Άδικα περιμένεις. Δεν είναι θέμα αναμονής. Δεν προβλέπεται από τον κανονισμό να αλλάζονται με νέα VDSL τα καφάο που βρίσκονται κοντά στα Α/Κ για αυτό και δεν αλλάζονται στην περιοχή σου. Το εξηγούν παραπάνω τα παιδιά. Αυτό που θα γίνει είναι να μπουν καμπίνες FTTH κάποια στιγμή (σε παράλληλη λειτουργία με το υπάρχον δίκτυο χαλκού δηλαδή).

  7. #517
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ούτε σε άλλη χώρα αλλάζουν οι καμπίνες για παροχή VDSL Vectoring κάτω από τα 550 μέτρα. Τουλάχιστον στην Ευρώπη, όπου υπήρχε πρώην κρατικό μονοπώλιο (σχεδόν σε όλες). Κι εκεί με FTTH (θα ή ήδη) παρέχεται η σύνδεση.

  8. #518
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άδικα περιμένεις. Δεν είναι θέμα αναμονής. Δεν προβλέπεται από τον κανονισμό να αλλάζονται με νέα VDSL τα καφάο που βρίσκονται κοντά στα Α/Κ για αυτό και δεν αλλάζονται στην περιοχή σου. Το εξηγούν παραπάνω τα παιδιά. Αυτό που θα γίνει είναι να μπουν καμπίνες FTTH κάποια στιγμή (σε παράλληλη λειτουργία με το υπάρχον δίκτυο χαλκού δηλαδή).

    Ναι το έχω καταλάβει και το διάβασα και παραπάνω. Μου είχαν πει και καλά για "vDSL" από τον Α/Κ του ΟΤΕ άλλα οι ταχύτητες ήταν .... το λιγότερο απογοητευτικες όποτε το ξαναγύρισα σε ADSL να μην πληρώνω .
    Τώρα όσο για το FTTH το "κάποια στιγμή" στην Ελλάδα = ποτέ η με μεγάλη καθυστέρηση. Δεν νομίζω να σκάψουν σύντομα την Ηράκλειου ( που λογικά πρέπει να σταματήσουν την κυκλοφορία) για να βάλουν καμπίνες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε σε άλλη χώρα αλλάζουν οι καμπίνες για παροχή VDSL Vectoring κάτω από τα 550 μέτρα. Τουλάχιστον στην Ευρώπη, όπου υπήρχε πρώην κρατικό μονοπώλιο (σχεδόν σε όλες). Κι εκεί με FTTH (θα ή ήδη) παρέχεται η σύνδεση.
    Ευχαριστώ για τη πληροφορία όχι εννοούσα για χώρα εκτός Ευρώπης

  9. #519
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το έχω καταλάβει και το διάβασα και παραπάνω. Μου είχαν πει και καλά για "vDSL" από τον Α/Κ του ΟΤΕ άλλα οι ταχύτητες ήταν .... το λιγότερο απογοητευτικες όποτε το ξαναγύρισα σε ADSL να μην πληρώνω .
    Τώρα όσο για το FTTH το "κάποια στιγμή" στην Ελλάδα = ποτέ η με μεγάλη καθυστέρηση. Δεν νομίζω να σκάψουν σύντομα την Ηράκλειου ( που λογικά πρέπει να σταματήσουν την κυκλοφορία) για να βάλουν καμπίνες.



    Ευχαριστώ για τη πληροφορία όχι εννοούσα για χώρα εκτός Ευρώπης

    Θα σκαψουν και την Ηρακλειου με βαση το sfbb.gr, απο το νουμερο 365-482, ακριβως το κομματι που καλυπτει το Αστικο Κεντρο μεχρι τα 600 μετρα περιπου (δεν τους νοιαζει αν ειναι κεντρικος δρομος ή οχι, κατω απο τα περιπου 550-600 μετρα με παλιες καμπινες σκαβουν παντου).
    Η διαθεσιμοτητα της υπηρεσιας συμφωνα με αλλους χρηστες του φορουμ θα ειναι μετα απο καποιους μηνες.

  10. #520
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σκαψουν και την Ηρακλειου με βαση το sfbb.gr, απο το νουμερο 365-482, ακριβως το κομματι που καλυπτει το Αστικο Κεντρο μεχρι τα 600 μετρα περιπου (δεν τους νοιαζει αν ειναι κεντρικος δρομος ή οχι, κατω απο τα περιπου 550-600 μετρα με παλιες καμπινες σκαβουν παντου).
    Η διαθεσιμοτητα της υπηρεσιας συμφωνα με αλλους χρηστες του φορουμ θα ειναι μετα απο καποιους μηνες.
    Ενδιαφέρον!Τώρα το σε κάποιους μήνες είναι κάπως αόριστο,ειδικά στην Ελλάδα... πόσο μάλλον μέχρι να τελειώσουν τα έργα και να αρχίσουν να προσφέρουν τις υπηρεσίες. Υποθέτω όταν προσφέρει ο ΟΤΕ θα ενημερώσουν τηλεφωνικώς.

  11. #521
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Εχουν σκαψει αρκετους δρομους και προχωρανε γρηγορα, σε αντιθεση με το vdsl τωρα σκαβουν καθε δρομο και κανουν τομη σε καθε κατοικια (στο Vdsl πηγαν οπτικη μονο σε καθε καμπινα).
    Η διαθεση της υπηρεσιας συμφωνα με οσα εχουν ειπωθει στο forum ειναι γυρω στους 7μηνες (απο τοτε που θα ολοκληρωθουν τα εργα), παντως το πρωτο σημαντικο βημα εγινε, αυτο μετραει.
    Σε αντιθεση με τις καμπινες του vdsl αυτες δεν χρειαζονται συνδεση ρευματος απο ΔΕΔΔΗΕ η οποια καθυστερουσε αρκετα (οι FTTH κανουν μονο μικτονομηση), οποτε μπορει να γινει και ακομα συντομοτερα απο το διαστημα που ανεφερα.
    Οταν τα προγραμματα ftth γινουν διαθεσιμα απο τους παροχους τοτε θα ενημερωθουμε κατευθειαν απο το sfbb.

  12. #522
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Αναρωτιέμαι πώς αυτό το έργο προχώρησε τόσο γρήγορα, ενώ η Inalan ακόμα και σήμερα δεν έχει καταφέρει να πάρει άδεια για σκάψιμο από τον Δήμο Ηρακλείου.
    Παρ' όλο που έχει επεκταθεί σε όλους τους γειτονικούς Δήμους, παρακάμπτοντας το Ηράκλειο.

  13. #523
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι πώς αυτό το έργο προχώρησε τόσο γρήγορα, ενώ η Inalan ακόμα και σήμερα δεν έχει καταφέρει να πάρει άδεια για σκάψιμο από τον Δήμο Ηρακλείου.
    Παρ' όλο που έχει επεκταθεί σε όλους τους γειτονικούς Δήμους, παρακάμπτοντας το Ηράκλειο.
    Εφόσον το Ηράκλειο -παραδοσιακά και διαχρονικά- εκλέγει λαμόγια/ανίκανους για δημάρχους αναμενόμενο είναι να τα παθαίνει αυτά...

  14. #524
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παντως αυτο με την Inalan το ειχα και εγω απορια, ειχα επικοινωνησει αρκετες φορες μαζι τους και η απαντηση τους ηταν πως το θεμα κολλαει με τον Δημο και ισως πιο μελλοντικα.
    Οπως καταλαβα ο Δημος δεν τον εγκρινει και εκτος αυτου δεν τους αναφερει το τι φταιει. Κριμα γιατι το προσπερασαν και πανε γυρω γυρω αν δειτε το χαρτη, στα αρχικα τους σχεδια παντως νομιζω πως συμπεριλαμβανοταν το Ν.Ηρακλειο και μετα αλλαξε.
    Μακαρι να τους βλεπαμε στον μελλον να επεκτεινονται και εδω για να υπαρχει και καποιος ανταγωνισμος, τι να πω θα δειξει.

    - - - Updated - - -

    Το εχω ποσταρει και σε αλλα threads αλλα το βαζω και εδω.

    Περασα συνολικα εξι καμπινες FTTH OTE στον χαρτη του fttxgr.eu (μαζι με photos), τα εργα εχουν γινει σε αρκετους δρομους οποτε κατι μπορει να μου εχει ξεφυγει
    Παντως αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τις εχουν αριθμησει ολες (την mini οχι ακομα), ποσταρω και εδω δυο φωτο για να δειτε:

    Συνημμένο Αρχείο 202774
    Συνημμένο Αρχείο 202775

    Τα λινκ για τις καμπίνες:

    http://fttxgr.eu/map?id=8319
    http://fttxgr.eu/map?id=8320
    http://fttxgr.eu/map?id=8321
    http://fttxgr.eu/map?id=8322
    http://fttxgr.eu/map?id=8323
    http://fttxgr.eu/map?id=8324

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheLost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον!Τώρα το σε κάποιους μήνες είναι κάπως αόριστο,ειδικά στην Ελλάδα... πόσο μάλλον μέχρι να τελειώσουν τα έργα και να αρχίσουν να προσφέρουν τις υπηρεσίες. Υποθέτω όταν προσφέρει ο ΟΤΕ θα ενημερώσουν τηλεφωνικώς.
    Ενα ενδιαφερον γεγονος που αξιζει να αναφερω ειναι οτι στην Λ. Ηρακλειου 365 εχει μπει FTTH καμπινα, στο ιδιο σημειο ακριβως που δειχνει οτι ξεκιναει η καλυψη FTTH του συγκεκριμενου δρομου απο sfbb οπως ειχα αναφερει και πιο πανω (365-482)

  15. #525
    Το avatar του μέλους TheLost
    TheLost Guest
    Εγώ έβαλα τη διεύθυνση μου στο sfbb και μου έβγαλε αυτό,οπότε αναμένουμε....

    Κώδικας:
    Η διεύθυνση που δηλώσατε περιλαμβάνεται στις περιοχές όπου θα προσφέρονται SFBB υπηρεσίες, αλλά ακόμη δεν υπάρχει καμία διαθέσιμη προσφορά.

Σελ. 35 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 152530333435363740 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεο Ηρακλειο
    Από georgev στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-09, 13:47
  2. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-09, 18:26
  3. Νέο Ηράκλειο - εντυπώσεις
    Από lamesaint στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-08, 08:10
  4. forthnet νέο ηράκλειο
    Από Devout στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-07, 22:37
  5. Vivodi LLU down Νεο Ηράκλειο
    Από garett στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-06, 00:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας