Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Λοιπον, με την καθαρή εγκατάσταση Debian 6.0 και αλλάζοντας διαδοχικά τις ρυθμίσεις του bios, κατάφερα να το κάνω να βγάλει Ooops!!! Παρουσιάστηκε πρώτη φορά όταν ενεργοποίησα το ACC, αλλά τώρα το δοκιμάζω μήπως είχε εμφανιστεί και πιο πριν αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι (βγήκε μετά απο κάποια ώρα δοκιμής...)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC_4259_2.jpg  


  2. #17
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Έβαλα πιο χαλαρά timings στη μνήμη, και φαίνεται να τρέχει ομαλά... Θα το δοκιμάσω στο Debian 5.0 αν κολλάει τώρα...

    FAIL, πάλι κολλάει... με oops το γυρίζω στα 1066 από τα 1333 MHz (οι μνήμες είναι rated να αντέχουν μέχρι 2000ΜHz...)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC_4260_2.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Errik : 25-02-11 στις 17:31.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Errik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουφ, εξαντλήθηκα. Με βάση το noapic έψαξα και βρήκα οτι παίζουν κάποια προβλήματα με το C1E mode του AMD, το HPET και το lapic.
    1. Όταν εγώ τα φωνάζω εδώ και χρόνια αυτά, για τα buggy chipsets της ATi, στο AHCI, στο C1E, στον clock generator κλπ..

    2. Συγγνώμη φίλε μου, κάνεις κλόκι, κι έχεις κι απαιτήσεις κι από πάνω;

    3. Οι κλοκομνήμες σου μπορεί να αντέχουν στα κλοκο2000. Τον IMC τον ρώτησες;

  4. #19
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Κάνε Load defaults στο bios και πες μας αν κολλάει.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  5. #20
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Δεν είμαι τρελός να κάνω overclocking με τέτοια instabilities, και γενικά είμαι κατά του overclocking και του core unlocking, ειδικά για ευαίσθητες εφαρμογές. Ισα ίσα που κάνω underclocking, μπας και λυθεί το πρόβλημα...

    Όσον αφορά τα buggy chipsets, τι έναλλακτική για AMD υπάρχει;

    ........Auto merged post: Errik πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Προς το παρόν, με τις προηγούμενες ρυθμίσεις μου (που κολλούσαν) αλλά με 1066 underclocked μνήμη με default timings τρέχει κανά 20λέπτο χωρίς πρόβλημα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Errik : 25-02-11 στις 17:52. Αιτία: auto merged post

  6. #21
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Έχω μηχανάκι στο γραφείο με AMD chipset της σειράς 6 (δεν θυμάμαι πιο) το οποίο παίζει πολύ καιρό τώρα με linux και vms χωρίς πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι φταίει το chipset σου.

    Η έχεις πειράξει κάτι ή κάποιο hardware είναι βλαμμένο. Για αρχή θα σου πρότεινα δοκιμή άλλου τροφοδοτικού με περισσότερα watts (550w είναι αρκετά). Το 400w μου φαίνεται μικρό.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  7. #22
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για AMD πλέον καμία εναλλακτική, καποτε έβγαζε η Nvidia αλλά τέλος. Πάντως το πρόβλημα σου ακούγεται για αδυναμία του IMC, είχα κάτι παρόμοια προβλήματα στο παρελθόν. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και το BIOS, αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι στο χέρι σου, δε μπορείς να επηρεάσεις το πως προγραμματίζει τον IMC.

    Αν είναι πράγματι πρόβλημα του IMC, θα το καταλάβεις αν βάλεις ένα μόνο DIMM και δουλέψουν όλα. Στην δικιά μου περίπτωση, με 2 DIMM όλα καλά, με 4 κόλαγε όποτε ήθελε. Και τα 4 DIMM όμοια εντωμεταξύ, κανένα overclock πουθενά.

    ........Auto merged post: cca πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αχά, έχεις 4x1 DIMM κι εσύ βλέπω. Αν θές, δοκίμασε μόνο τα 2 αλλά στην κανονική τους ταχύτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cca : 25-02-11 στις 17:57. Αιτία: auto merged post

  8. #23
    Εγγραφή
    09-09-2010
    Περιοχή
    Αθήνα-Βοτανικός
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μηχανάκι στο γραφείο με AMD chipset της σειράς 6 (δεν θυμάμαι πιο) το οποίο παίζει πολύ καιρό τώρα με linux και vms χωρίς πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι φταίει το chipset σου.

    Η έχεις πειράξει κάτι ή κάποιο hardware είναι βλαμμένο. Για αρχή θα σου πρότεινα δοκιμή άλλου τροφοδοτικού με περισσότερα watts (550w είναι αρκετά). Το 400w μου φαίνεται μικρό.
    Δε νομίζω να έχει πρόβλημα με το τροφοδοτικό του. Τα seasonic γενικά είναι ποιοτικά, αν και δε λέει το ακριβές μοντέλο, και το σύστημα του δεν έχει και τόσο σπουδαία κατανάλωση, ούτε discrete κάρτα γραφικών δεν έχει.

  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Το nolapic_timer το χρησιμοποίησες, bios update έχεις;


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  10. #25
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Μετά από 2 ώρες, μια χαρά λειτουργεί με ταυτόχρονη χρήση memtester και pi 100000000 (με ένα μηδενικό παραπάνω!) κάνοντας και swapping!! Oi μνήμες στα 1066 με default timings (δηλαδή πιο κάτω από τα stock timings...) Πάλι καλά που οι μνήμες μου ήταν 2000+ rated, και η mobo 1666+ rated τρομάρα τους... Επίσης το memtest86+ με τα 1333 και τα σφιχτά stock timings μετά από 8 ώρες που το είχα τρέξει παλιά δεν έβγαζε σφάλμα... Είναι να καραφλιάζεις όμως...

    Πάω τώρα να μπουτάρω σε debian 5.0 να δω αν είναι οκ...

    @Baskin
    Αποκλείεται να είναι το τροφοδοτικό, το σύστημα πάνω από 200watt δεν τραβάει ποτέ από το UPS.

    @Thuglife Όπως είχα γράψει στο πρώτο post, έκανα η ενημέρωση bios ήταν από τα πρώτα πράγματα που έκανα. Το nolapic_timer δεν το δοκίμασα, γιατί το μήνυμα για το lapic διάβασα οτι σχετιζόταν με το C1E, και γενικά δεν εμφανιζόταν στο debian 6.0 που έκανα τις δοκιμές. Τώρα που θα ξαναμπουτάρω το 5.0 θα δω αν χρειαστεί να το δοκιμάσω (ελπίζω να μην κολλάει και να μην χρειαστεί...)

    ........Auto merged post: Errik πρόσθεσε 12 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Προς το παρόν πάει μια χαρά και σε Debian 5.0.
    Ποπο έχω εκνευριστεί τόσο πολύ, όλα γύρω σου, σου λένε οτι είναι πρόβλημα μνήμης αλλά το memtest σου λέει όχι, είναι οκ... νομίζω οτι έπεσα σε περίπτωση...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Errik : 25-02-11 στις 19:56. Αιτία: auto merged post

  11. #26
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το memtest δε το εμπιστεύομαι και πολύ πια, μια και όπως είπα πέρασα περίπου τα ίδια. Αυτο που δεν κάνει το memtest είναι το να χρησιμοποιεί πολλαπλά threads με ταυτόχρονο memory access, κάτι που γίνεται στην κανονική λειτουργία του μηχανήματος. To memtest86+ απλά τρέχει 1 thread σε ένα μόνο πυρήνα, έτσι δεν βρίσκει πρόβλημα. Κάτι που το είδες κι εσύ όταν το Debian σου έβρισκε μόνο ένα core.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ναι, δυστυχώς το έμαθα και εγώ με τον σκληρό τρόπο... ακόμα κλαίω την τελευταία βδομάδα που έχασα ψάχνοντας...

  13. #28
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Μετά απο 10+ ώρες αρκετά σκληρού testing χωρίς προβλήματα, θεωρώ οτι το σύστημα είναι rock solid, όπως θα έπρεπε.
    Μια και το έχω μεταφέρει και το έχω στημένο με οθόνη, λέω να περάσω και τα debian 6 επι την ευκαιρία. Υπάρχει κανα καλό how to, αλλά χωρίς να χαθούν οι ρυθμίσεις (κυρίως του samba και του mdadm. Για τον xfce καλύτερα να γίνει reconfiguration, γιατί μου έκανε κάτι κουλά με τις γραμματοσειρές και μου φαίνονταν τα γράμματα 7 εκατοστά σε ύψος...);

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Περίεργο πρόβλημα και απορίες...
    Από jimmis74 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-10, 20:06
  2. Περίεργο πρόβλημα εκκίνησης Ubuntu.
    Από spdrosin στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-08, 22:37
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-08, 23:12
  4. Περίεργο πρόβλημα με PC και WiFi
    Από vanorton στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-07, 22:47
  5. Εγκαταστήστε rpm files σε Ubuntu και Debian
    Από aypnos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-06, 17:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας