Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40

Θέμα: Νέα MacBook Pro

  1. #16
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Ντενεκεδούπολη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.380
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    DrayTek Vigor2760
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 14.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mozart Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για laptops που σημαίνει ότι οι επιδόσεις δεν ήταν ο κύριος λόγος αγοράς.
    Εδώ διαφωνούμε. Το πρώτο "desktop replacement" laptop η Apple το είχε βγάλει το 1999. Κι από τότε με αυτή τη λογική πλασάρει τα επαγγελματικά της laptop. Φαίνεται άλλωστε και από την Cinema Display που έχει φτιαχτεί για να τα συνοδεύει.



    Προφανώς οι επιδόσεις σε σχέση με ένα high end desktop είναι υποδεέστερες λόγο του form factor.

  2. #17
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    ασχετα απο αυτα που θα λενε τα διαφορα benchmarks, πιστευω οτι προκειται για μια ψυχολογικη "υποβαθμιση", οσον αφορα το νεο 13αρι μοντελο.
    αλλο να ξερεις οτι εχεις μια dedicated gpu και αλλο να ξερεις οτι εχεις μια integrated intel gpu.

    μενει να δουμε πως θα τα παει το 13αρι σε real world situations, οπως η παρακολουθηση hd βιντεων, youtube κτλ. και τι θα γινει με το hardware acceleration σ'αυτες τις περιπτωσεις.
    αν ειναι να ακους τα ανεμιστηρακια να χτυπανε κοκκινο, τοτε προκειται για μια ποιοτικη υποβαθμιση, γιατι το user experience σιγουρα επηρεαζεται απ' αυτο.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Η 3000 είναι αξιοπρεπής κάρτα, συν το ότι λόγω Sandy Bridge επικοινωνεί άμεσα με τον επεξεργαστή και τον memory controller, συν τη βελτίωση στην επεξεργαστική ισχύ, πιστεύω θα δούμε καλές βελτιώσεις στην επίδοση.

    Φυσικά δε συγκρίνεται με μία dedicated, καλή κάρτα γραφικών. Ούτε η 320 ήταν τέτοια όμως. Και σε κάθε περίπτωση, ακόμη και για casual to mid level gaming, θα εξυπηρετήσει. Αν κάποιος θέλει να παίζει τα πάντα με φουλ λεπτομέρειες δεν παίρνει το 13άρι, προφανώς.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-09-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    8190/893
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780wl
    SNR / Attn
    13(dB) / 36.5(dB)
    Αν κάποιος θέλει να παίζει τα πάντα με φουλ λεπτομέρειες δεν παίρνει το 13άρι, προφανώς.
    Βασικά νομίζω πως όποιος θέλει να το κάνει αυτό γενικά δεν παίρνει mac
    Παίρνει άρτια εξοπλισμένα pcs για τα οποία βγαίνουν άλλωστε στο 95% των games με τα μισα λεφτά.
    Δεν θέλω να υποβαθμίσω την αξία των γραφικών και του gaming γενικότερα. Απλά πιστεύω πως ανέκαθεν τα mac δεν προορίζονταν για να παίζεις crysis στο φουλ
    Νομίζω πως με την intel θα τρέχουν μια χαρά, απροβλημάτιστα και αρκετά ταχύτερα λόγω sandy bridge προγράμματα όπως photoshop, illustrator, quark, final cut etc. Και θα επιτρέπει χαλαρό gaming σε medium settings (χαλαρό gaming-->γραφικά επιπέδου wow, half life 2 etc.)

  5. #20
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από limf(x) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά νομίζω πως όποιος θέλει να το κάνει αυτό γενικά δεν παίρνει mac
    Παίρνει άρτια εξοπλισμένα pcs για τα οποία βγαίνουν άλλωστε στο 95% των games με τα μισα λεφτά.
    Δεν θέλω να υποβαθμίσω την αξία των γραφικών και του gaming γενικότερα. Απλά πιστεύω πως ανέκαθεν τα mac δεν προορίζονταν για να παίζεις crysis στο φουλ
    Νομίζω πως με την intel θα τρέχουν μια χαρά, απροβλημάτιστα και αρκετά ταχύτερα λόγω sandy bridge προγράμματα όπως photoshop, illustrator, quark, final cut etc. Και θα επιτρέπει χαλαρό gaming σε medium settings (χαλαρό gaming-->γραφικά επιπέδου wow, half life 2 etc.)
    Θα διαφωνήσω: αν κάποιος θέλει heavy duty gaming σε Mac έχει επιλογές, και μάλιστα δύο τον αριθμό: ή τους μεγάλους iMacs (και πάλι παίζεται), ή περνάει σε Mac Pro.

    Πάντως και πάλι, για νορμάλ gaming καλά είναι. 13άρι είναι, για επαγγελματικές εφαρμογές είναι, τη δουλειά που πρέπει να κάνει την κάνει. Αν κάποιος δε χρειάζεται την ιπποδύναμη του νέου επεξεργαστή μπορεί να παραμείνει στο πολύ καλό 13άρι πολυκαρβονικό MB και να τελειώνει εκεί το θέμα. Κι εκείνο εξ' άλλου παρεμφερώς αποδίδει σε παιχνίδια.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αν ειναι να ακους τα ανεμιστηρακια να χτυπανε κοκκινο, τοτε προκειται για μια ποιοτικη υποβαθμιση, γιατι το user experience σιγουρα επηρεαζεται απ' αυτο.
    Η αλήθεια είναι ότι δε χρειάζεται dedicated gpu για ένα full hd video... Εγώ μια χαρά βλέπω με την intel 945 στο macbook '07! Ωστόσο στα 1080p τα ανεμιστιράκια ενδέχεται να δουλέψουν λίγο παραπάνω
    Πάντως οι intel κάρτες γραφικών από κάποιο σημείο και πέρα, προσφέρουν full AVC acceleration...

  7. #22
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hot_swapper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι δε χρειάζεται dedicated gpu για ένα full hd video... Εγώ μια χαρά βλέπω με την intel 945 στο macbook '07! Ωστόσο στα 1080p τα ανεμιστιράκια ενδέχεται να δουλέψουν λίγο παραπάνω
    Πάντως οι intel κάρτες γραφικών από κάποιο σημείο και πέρα, προσφέρουν full AVC acceleration...
    μακαρι φιλε μου! γιατι εγω τωρα πχ βλεπω βιντεακια στο youtube με 10-15% cpu usage και την καρτα γραφικων να κυμενεται πανω κατω στα ιδια επιπεδα. ολα αυτα σε 720p video με core2duo cpu στα 2ghz και nvidia 9400m, σε chrome και safari. στον firefox με την 4b12 τα νουμερα ειναι ελαφρως μεγαλυτερα.
    οσον αφορα την αναπαραγωγη hd video (720p), τα νουμερα παιζουν απο 35-70% cpu utilization, αναλογα τον player και το video φυσικα.

  8. #23
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακαρι φιλε μου! γιατι εγω τωρα πχ βλεπω βιντεακια στο youtube με 10-15% cpu usage και την καρτα γραφικων να κυμενεται πανω κατω στα ιδια επιπεδα. ολα αυτα σε 720p video με core2duo cpu στα 2ghz και nvidia 9400m, σε chrome και safari. στον firefox με την 4b12 τα νουμερα ειναι ελαφρως μεγαλυτερα.
    οσον αφορα την αναπαραγωγη hd video (720p), τα νουμερα παιζουν απο 35-70% cpu utilization, αναλογα τον player και το video φυσικα.
    Μικρότερο cpu load παίρνω με το plex,το χεις δοκιμάσει;

  9. #24
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    εχω ακουσει καλα λογια για το plex, αλλα δεν μου αρεσει και τοσο γιατι ειναι multimedia center solution και οχι απλος player.
    μεχρι στιγμης τα καλυτερα αποτελεσματα τα ειχα με vlc, ακολουθουμενος απο movist και τελικα quicktime. με τον mplayerx παρατηρησα ιδιαιτερα ψηλο cpu load και ειδικα με τον mplayer osx extended (τελευταιες εκδοσεις) παρατηρησα μικρα κολληματακια σε καποια video.

    αληθεια, με το movist τι γινεται? εχουμε να δουμε πολυ καιρο καινουργια εκδοση. ελπιζω να μην εγκαταληφθηκε το project, γιατι κατα τη γνωμη μου, ειναι ο καλυτερος player για mac os

  10. #25
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    Εγώ τα καλύτερα αποτελέσματα σε h264 1080p τα έχω με VLC (στις τελευταίες εκδόσεις έχει βελτιωθεί πολύ). Στη συνέχεια έρχεται το mplayer osx extended, το οποίο έχει επιλογή να χρησιμοποιεί τη multithreaded εκδοχή του ffmpeg από πίσω. Το Quicktime είναι αυτό που τρώει την περισσότερη cpu από τα 3...

  11. #26
    Εγγραφή
    03-03-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδιά αξίζει κανεις να πάρει το macbook pro για πρώτο you mac pc η το macbook air?

  12. #27
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Path Level
    Fastpath
    Για desktop replacement;

  13. #28
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Path Level
    Fastpath

  14. #29
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mozart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεος. Να πληρώνεις τόσα λεφτά και να έχεις τα φουρφουρια να γυρνάνε στις 6000rpm για απλό browsing
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  15. #30
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ποιο είναι αυτό το σαϊτ που τα λύνει συσκευές (δεν θυμάμαι το όνομα), τεσπα, έλυσε το καινούργιο μακ μπουκ, και είδε ότι είχε μπει πολύ πάστα στον επεξεργαστή, που μπορεί να ευθύνεται για αυτό το φαινόμενο.

    ........Auto merged post: sonic πρόσθεσε 0 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Α, το βρήκα: http://www.tomshardware.co.uk/Macboo...ews-35053.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sonic : 06-03-11 στις 16:40. Αιτία: auto merged post
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικρές αλλαγές στα macbook pro και macbook
    Από kadronarxis στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 13:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας