Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Καλησπέρα σε όλους,

    Εδώ και μερικές ημέρες το Laptop που έχω, ένα ΗΡ Probook, τα 'φτυσε και σκέφτομαι την αγορά ενός καινούργιου. Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα γιατί θα χρησιμοποιείται ως 2ος υπολογιστής, αφού υπάρχει ήδη ένα desktop, βασικά πιο πολύ για Ιντερνετ.
    Εχω δει αυτό και θέλω τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο αν αξίζει τα χρήματά του για τη χρήση που το θέλω, αλλά και γενικότερα για την Asus.
    Τα δεδομένα που έχουμε είναι τα εξής:
    - Οπως ανέφερα και πριν όχι πολύ ακριβό. (Max 450 ευρώ)
    - Δεν ενδιαφέρομαι για netbook. (Είχα πιο παλιά ένα Asus αλλά μου έπεφτε λίγο ...μικρό).
    - Η διάρκεια της μπαταρίας θα ήθελα να είναι σχετικά καλή.
    - "Κόλλησα" στο συγκεκριμένο γιατί είναι και σε καλή τιμή (έτσι πιστεύω τουλάχιστον) και έχει και 13,3'' οθόνη. Μια μέση λύση δηλαδή ανάμεσα και netbook και "κανονικό" (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) laptop.
    - Το συγκεκριμένο δεν το βρίσκω αλλού. Μήπως "παίζει" να είναι παλιό μοντέλο, και η συγκεκριμένη αλυσίδα το δινει φτηνά για να ξεστοκάρει ??

    Οποιαδήποτε άποψη δεκτή...
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    09-12-2005
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    D-Link DSL-2640B
    SNR / Attn
    6(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο επεξεργαστης του συγκεκριμενου ειναι αρκετα αδυναμος, στο λεω εκ πειρας καθως το netbook μου εχει τον ιδιο, και ειναι της υπομονης. Αν θες σε 13αρι, σου προτεινω το Lenovo Ideapad U350, καπου στα 410 ευρω, με διπυρηνο επεξεργαστη χαμηλης καταναλωσης και ανωτερο σε ισχυ απο τον 743. Μειον του ειναι οτι δεν εχει dvdrw, οποτε δε ξερω αν το χρειαζεσαι. Κατα τα αλλα στα λεφτα αυτα το θεωρω πολυ τιμιο.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    εγώ θα έλεγα να πας σε αυτό

  4. #4
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο επεξεργαστης του συγκεκριμενου ειναι αρκετα αδυναμος, στο λεω εκ πειρας καθως το netbook μου εχει τον ιδιο, και ειναι της υπομονης. Αν θες σε 13αρι, σου προτεινω το Lenovo Ideapad U350, καπου στα 410 ευρω, με διπυρηνο επεξεργαστη χαμηλης καταναλωσης και ανωτερο σε ισχυ απο τον 743. Μειον του ειναι οτι δεν εχει dvdrw, οποτε δε ξερω αν το χρειαζεσαι. Κατα τα αλλα στα λεφτα αυτα το θεωρω πολυ τιμιο.
    Καλησπέρα,

    Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το Lenovo που προτείνεις πράγματι φαίνεται καλό και η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα ιδιαίτερα σ' αυτη τη φίρμα. Πολλές φορές "κολλάμε" στις φίρμες (τι σου κάνει το μάρκετινγκ) και παραβλέπουμε κάποιες άλλες επιλογές ασυζητητί. Πράγματι έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτό που "έβλεπα". Γενικά τα έχω ψιλοπαρεξηγήσει τα Lenovo (αν και στη δουλειά είχαμε ένα το οποίο αποδείχτηκε "σκυλί"). Δεν με πειράζει που δεν έχει dvdrw. Θα δω μόνο τη μπαταρία που το συνοδεύει πόσο κρατάει και εάν με ικανοποιεί η απόδοσή της θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-08-2010
    Μηνύματα
    339
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Τα lenovo είναι σκυλιά. Τουλάχιστον ότι έχω χρησιμοποιήσει δεν με εχει προδόσει

  6. #6
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Καλα το probook πως τα φτυσε?Το λεω γιατι προσωπικα με το δικο μου μονο ποδοσφαιρο δεν εχω παιξει εδω και σχεδον 3 χρονια αλλα εχει αποδειχτει σκυλι.Το ιδιο ισχυει και για οσους γνωστους μου εχουν αγορασει probook (τοτε hp compaq) εδω και 5 χρονια και μιλαμε για 4 διαφορετικα μοντελα

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    TP-LINK Archer D5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα το probook πως τα φτυσε?Το λεω γιατι προσωπικα με το δικο μου μονο ποδοσφαιρο δεν εχω παιξει εδω και σχεδον 3 χρονια αλλα εχει αποδειχτει σκυλι.Το ιδιο ισχυει και για οσους γνωστους μου εχουν αγορασει probook (τοτε hp compaq) εδω και 5 χρονια και μιλαμε για 4 διαφορετικα μοντελα
    Eίναι το HP Probook 4510s με 500άρη σκληρό και 3 GB μνήμη. Στο 9μηνο τα 'φτυσε η μπαταρία. Εβγαλε μήνυμα για αντικατάσταση. Τη φορτίζω και δεν κρατάει πάνω από ένα τέταρτο. Μιλησα τότε με τα κεντρικά και μου είπαν ότι για τον συγκεκριμένο υπολογιστή και την συγκεκριμένη μπαταρία δεν υπάρχει ανάκληση ή κάτι παρόμοιο...
    Αρα δεν μπορεί να κάνει κάτι με την εγγύηση. Σε όλη τη διάρκεια κολλούσε αρκετά και έβγαζε την μπλε οθόνη ενώ κάποια προβληματάκια είχε και το dvd του. Τέλος πάντων. Μετά από ένα αποτυχημένο Acer πριν από χρόνια που έσπασε η οθόνη όταν πήγα να το ανοίξω είναι το 2ο laptop που τίναξε τα πέταλα στα χέρια μου. Και ειδικά το HP δεν το χρησιμοποιουσα ιδιαίτερα σκληρά, αφού όπως αναφέρω και στο αρχικό μήνυμά μου έχω ήδη desktop στο σπίτι...

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλή τιμή με τρια χρόνια εγγύηση και αθόρυβο .....

    http://multimedia-world.gr/component...category_id=10

  9. #9
    Εγγραφή
    11-01-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    SpeedTouch 585i-v6 FW7.1
    Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος από τα Asus notebooks (Z96S).
    Με το service ήταν λίγο μπάχαλο, αλλά ήταν Ιταλία. Τώρα το έφεραν το service στην Ελλάδα. Άντε να δούμε.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποιός έχει το service asus στην Ελλάδα;
    Fedora Linux

  11. #11
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    ΚΥΨΕΛΗ
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6800/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    8,4(dB) / 41,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αγόρασα σε προσφορά πριν 4 μήνες το Lenovo idea pad u350 με επεξεργαστή su7300 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι πιο γρήγορο (περιήγηση, επεξεργασία κειμένου) από το Sony vaio vgn-nr31z που έχει η γυναίκα μου, ελαφρύτερο με μεγαλύτερη αυτονομία και φυσικά πιο ελαφρύ. Φυσικά δεν έχει dvdrw αλλά για καθημερινή χρήση είναι μια χαρά χωρίς να χρειάζεται να χαλάσεις τα μάτια σου με 10΄οθόνες. Φαίνετε καλοφτιαγμένο, αρκετά ποιοτικό και έχω την αίσθηση ότι θα κρατήσει περισσότερο από το IBM ThinkPad r32 που είχα στην δουλειά μου (από τα πιο αναξιόπιστα προϊόντα της μπλε κυρίας).

  12. #12
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jbakats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα σε προσφορά πριν 4 μήνες το Lenovo idea pad u350 με επεξεργαστή su7300 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι πιο γρήγορο (περιήγηση, επεξεργασία κειμένου) από το Sony vaio vgn-nr31z που έχει η γυναίκα μου, ελαφρύτερο με μεγαλύτερη αυτονομία και φυσικά πιο ελαφρύ. Φυσικά δεν έχει dvdrw αλλά για καθημερινή χρήση είναι μια χαρά χωρίς να χρειάζεται να χαλάσεις τα μάτια σου με 10΄οθόνες. Φαίνετε καλοφτιαγμένο, αρκετά ποιοτικό και έχω την αίσθηση ότι θα κρατήσει περισσότερο από το IBM ThinkPad r32 που είχα στην δουλειά μου (από τα πιο αναξιόπιστα προϊόντα της μπλε κυρίας).
    Να ξέρεις πάντως ό,τι τα ThinkPad ήταν ποιοτικότερα από τα σημερινά IdeaPad της lenovo / ibm ......

  13. #13
    Εγγραφή
    07-02-2006
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Τα thinkpad Τseries είναι επαγγελματική σειρά της lenovo/ibm προσωπικά εγώ μαζί και τα latitude / dell, elitebook / HP τα θεωρώ και αυτά κορυφαία, τα χρήματα που κοστίζουν είναι αρκετά αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tablet η καλύτερη και προσιτή λύση πλέον.Τέλος τα netbook.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά το service της asus έχει έρθει Ελλάδα;
    Fedora Linux

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά laptop... τη γνώμη σας!
    Από Rm.Geko στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-10, 15:29
  2. Για αγορά laptop. Θα ήθελα την γνώμη σας.
    Από Ilias_d στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 13:41
  3. Θέλω τη γνώμη σας για laptop έως 700 ευρώ.
    Από ultraxmode στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 02:40
  4. Δώστε τη γνώμη σας για αγορά μεταχειρισμένου laptop
    Από Green Dragon στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-09, 19:01
  5. Την γνώμη σας για κάρτα ήχου 5.1 για laptop.
    Από zoroox στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-06, 23:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας