Σελ. 290 από 375 ΠρώτηΠρώτη ... 270280285288289290291292295300310 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.336-4.350 από 5621
  1. #4336
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    τι εννοείς πληρώνει το ποσοστό; το πάγιο;

    αν το κάνει, ποιος ο λόγος να φωνάξετε υδραυλικό;

  2. #4337
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.750
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατι ειναι κεντρικη οχι αυτονομη
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  3. #4338
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ναι είναι κεντρική, αλλά αν θέλει κάποιος να ζεσταίνεται με τα a/c του πχ, για ποιο λόγο να φωνάξουν υδραυλικό αν συνεχίζει να πληρώνει το πάγιο;

  4. #4339
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι είναι κεντρική, αλλά αν θέλει κάποιος να ζεσταίνεται με τα a/c του πχ, για ποιο λόγο να φωνάξουν υδραυλικό αν συνεχίζει να πληρώνει το πάγιο;
    Γιατί θα συνεχίζουν να ανάβουν τα καλοριφέρ του οπότε δεν θα πληρώνει μόνο το πάγιο?

  5. #4340
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι είναι κεντρική, αλλά αν θέλει κάποιος να ζεσταίνεται με τα a/c του πχ, για ποιο λόγο να φωνάξουν υδραυλικό αν συνεχίζει να πληρώνει το πάγιο;
    http://koinoxrista24.gr/blog/2014/03...-%CE%BC%CE%B5/

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί θα συνεχίζουν να ανάβουν τα καλοριφέρ του οπότε δεν θα πληρώνει μόνο το πάγιο?
    τα καλοριφερ τα κλεινει ο υδραυλικος απο τους διακοπτες (βεβαια μπορει ανετα να τα ανοιξει παλι)

  6. #4341
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @Mike_871
    @ThReSh

    νόμιζα μιλούσε για ωρομέτρηση, αν υπάρχει το παλιό σύστημα που άναβε το καλοριφέρ για όλους τότε αλλάζει το πράμα,
    αλλά εκείνο νομίζω δεν είχε πάγιο

    με ωρομέτρηση, αν δεν ανάψεις πληρώνεις μόνο πάγιο, δεν χρειάζεται να έρθει κανείς υδραυλικός

  7. #4342
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοείς πληρώνει το ποσοστό; το πάγιο;

    αν το κάνει, ποιος ο λόγος να φωνάξετε υδραυλικό;
    υπάρχουν κάποιοι που δεν θέλουν την κεντρική θέρμανση λόγω ότι έχουν σόμπες - τζάκια - κλιματιστικά ίσως μερικοί να θέλουν να βάλουν φυσικό αέριο (ατομικά)
    έτσι κόβουν την κεντρική θέρμανση και πληρώνουν το πάγιο που τους αναλογεί (κλειστά διαμερίσματα)

    έτσι είμαστε όλοι/ες ευχαριστημένοι

    εγώ π.χ έχω την κεντρική θέρμανση πετρελαίου (καλοριφέρ) + κλιματιστικά + τζάκι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι είναι κεντρική, αλλά αν θέλει κάποιος να ζεσταίνεται με τα a/c του πχ, για ποιο λόγο να φωνάξουν υδραυλικό αν συνεχίζει να πληρώνει το πάγιο;
    το πάγιο αντιστοιχεί στα κλειστά διαμερίσματα (βάση συμβολαίου + καταστατικού της πολυκατοικίας)
    αν θέλει να έχει ενεργή την κεντρική θέρμανση πετρελαίου (καλοριφέρ) εκτός της δικής του π.χ κλιματιστικά/τζάκι τότε πληρώνει κανονικά όλες τις δαπάνες της (π.χ πετρέλαιο)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://koinoxrista24.gr/blog/2014/03...-%CE%BC%CE%B5/

    - - - Updated - - -



    τα καλοριφερ τα κλεινει ο υδραυλικος απο τους διακοπτες (βεβαια μπορει ανετα να τα ανοιξει παλι)
    δεν μπορεί να γίνει αυτό καθώς αφαιρούνται οι διακόπτες και αν το "παραβιάσει" και τα ανοίξει αυτό φαίνεται και δεν τον συμφέρει γιατί τότε δεν θα πληρώνει πάγιο αλλά κανονικά ότι του αντιστοιχεί.

  8. #4343
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -




    - - - Updated - - -



    δεν μπορεί να γίνει αυτό καθώς αφαιρούνται οι διακόπτες και αν το "παραβιάσει" και τα ανοίξει αυτό φαίνεται και δεν τον συμφέρει γιατί τότε δεν θα πληρώνει πάγιο αλλά κανονικά ότι του αντιστοιχεί.
    δεν αφαιρειται ο διακοπτης αλλα το χερουλι του διακοπτη http://www.mafou.gr/xeroili-gia-diak...6-pintossi-366

  9. #4344
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν αφαιρειται ο διακοπτης αλλα το χερουλι του διακοπτη http://www.mafou.gr/xeroili-gia-diak...6-pintossi-366
    ναι έχεις δίκιο
    αφού κλείσει στο σώμα τις παροχές αφαιρείται το χερούλι του διακόπτη (στην περίπτωση μας είναι διπλός)
    βέβαια υπάρχουν διαμερίσματα που έχουν αφαιρέσει εντελώς τα σώματα του καλοριφέρ εκεί ο υδραυλικός βάζει τάπα στους σωλήνες.

    πάντως μέχρι τώρα φτηνά μας έρχεται η κεντρική θέρμανση πετρελαίου (καθώς αγοράζουμε το πετρέλαιο σε περίοδο που είναι φτηνό) γεμίζουν οι δύο δεξαμενές 1800 λίτρων που έχουμε

    αν επίσης σκεφτείς ότι όλα τα διαμερίσματα διαθέτουν νέα κουφώματα αλουμινίου (διπλά τζάμια/ηχομόνωση/θερμομόνωση) + κλιματιστικά , μερικά από αυτά έχουν σόμπες ή τζάκια

    καλά είμαστε

    το καλό είναι ότι αν και παλιά η πολυκατοικία υπάρχει άψογη συνεργασία και δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν κάποιος αργότερα θέλει να βάλει φυσικό αέριο (ατομικά)

    πρόσεξε σου μιλάω εγώ που είμαι ο διαχειριστής , που μένω στον τελευταίο όροφο και που πληρώνω για κεντρική θέρμανση όταν έχω και κλιματιστικά (νέου τύπου) και τζάκι αλλά λόγω νέων κουφωμάτων αλουμινίου μιλάμε διατηρείτε η θερμοκρασία χειμώνα / καλοκαίρι.

  10. #4345
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι έχεις δίκιο
    αφού κλείσει στο σώμα τις παροχές αφαιρείται το χερούλι του διακόπτη (στην περίπτωση μας είναι διπλός)
    βέβαια υπάρχουν διαμερίσματα που έχουν αφαιρέσει εντελώς τα σώματα του καλοριφέρ εκεί ο υδραυλικός βάζει τάπα στους σωλήνες.

    πάντως μέχρι τώρα φτηνά μας έρχεται η κεντρική θέρμανση πετρελαίου (καθώς αγοράζουμε το πετρέλαιο σε περίοδο που είναι φτηνό) γεμίζουν οι δύο δεξαμενές 1800 λίτρων που έχουμε

    αν επίσης σκεφτείς ότι όλα τα διαμερίσματα διαθέτουν νέα κουφώματα αλουμινίου (διπλά τζάμια/ηχομόνωση/θερμομόνωση) + κλιματιστικά , μερικά από αυτά έχουν σόμπες ή τζάκια

    καλά είμαστε

    το καλό είναι ότι αν και παλιά η πολυκατοικία υπάρχει άψογη συνεργασία και δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν κάποιος αργότερα θέλει να βάλει φυσικό αέριο (ατομικά)

    πρόσεξε σου μιλάω εγώ που είμαι ο διαχειριστής , που μένω στον τελευταίο όροφο και που πληρώνω για κεντρική θέρμανση όταν έχω και κλιματιστικά (νέου τύπου) και τζάκι αλλά λόγω νέων κουφωμάτων αλουμινίου μιλάμε διατηρείτε η θερμοκρασία χειμώνα / καλοκαίρι.
    θεωρω οτι δεν υπαρχει προβλημα γιατι δεν εχετε πολλες απωλειες.Δεν γνωριζω ποσο σας ερχεται το κοστος θερμανσης ανα μηνα αλλα αμα φυγουν πολλοι θα αρχισει να γινεται ασυμφορο.

  11. #4346
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρω οτι δεν υπαρχει προβλημα γιατι δεν εχετε πολλες απωλειες.Δεν γνωριζω ποσο σας ερχεται το κοστος θερμανσης ανα μηνα αλλα αμα φυγουν πολλοι θα αρχισει να γινεται ασυμφορο.
    δεν υπάρχει πρόβλημα τέτοιο ακόμα τουλάχιστον

    σκέψου ότι εγώ που είμαι τελευταίο όροφο στην χειρότερη περίπτωση (πολλοί ανεφοδιασμοί πετρελαίου όπως έγινε φέτος τον χειμώνα που είχαμε λίγο περίεργες θερμοκρασίες για αρκετό χρονικό διάστημα) έφτασε 100 ευρώ στο σύνολο τα κοινόχρηστα και υπόψιν είχαμε στο ξεκίνημα του χειμώνα γεμάτες και τις δύο δεξαμενές των 1800 λίτρων.

  12. #4347
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει πρόβλημα τέτοιο ακόμα τουλάχιστον

    σκέψου ότι εγώ που είμαι τελευταίο όροφο στην χειρότερη περίπτωση (πολλοί ανεφοδιασμοί πετρελαίου όπως έγινε φέτος τον χειμώνα που είχαμε λίγο περίεργες θερμοκρασίες για αρκετό χρονικό διάστημα) έφτασε 100 ευρώ στο σύνολο τα κοινόχρηστα και υπόψιν είχαμε στο ξεκίνημα του χειμώνα γεμάτες και τις δύο δεξαμενές των 1800 λίτρων.
    Λογικες τιμες για τα σημερινα δεδομενα.Μακαρι να ημασταν ολοι ετσι.Απορω τι ψαχνονται για φθηνοτερη θερμανση.

  13. #4348
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικες τιμες για τα σημερινα δεδομενα.Μακαρι να ημασταν ολοι ετσι.Απορω τι ψαχνονται για φθηνοτερη θερμανση.
    εγώ πιστεύω ότι όταν υπάρχει λογική και συνεννόηση μεταξύ των ανθρώπων που μένουν στο ίδιο κτίριο μπορούν να λυθούν όλα τα προβλήματα

    σκέψου ότι στην περίπτωση μας το ωράριο που ανάβει το καλοριφέρ (κεντρική θέρμανση) + θερμοκρασία + καιρικές συνθήκες πάρθηκε με πλήρη απαρτία σε γενική συνέλευση που έγινε

    όπως όλες οι επισκευές και εκσυγχρονισμοί των συστημάτων της πολυκατοικίας (ασανσέρ + κεντρική είσοδο + ασφάλεια του κτιρίου + υδραυλικά + ηλεκτρικά)

    όλοι οι ένοικοι ανεξάρτητα αν είναι ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές σέβονται ο ένας τον άλλον και όλοι το καταστατικό της πολυκατοικίας.

    σκέψου ότι ήμουν ο τελευταίος από τους ιδιοκτήτες που αναβάθμισα τα κουφώματα + κλιματιστικά + τζάκι (βέβαια από μένα ζήλεψαν και έβαλαν όλοι τώρα ενεργειακό τζάκι) βέβαια να πω την αλήθεια σαν το κανονικό τζάκι δεν ζεσταίνει...

    η πιο φτηνή λύση (μετά τα κλιματιστικά + τζάκι) είναι το φυσικό αέριο αλλά έχει κόστος και για την αλλαγή του κεντρικού συστήματος και για τις μετατροπές στα διαμερίσματα και οι καιροί είναι δύσκολοι ίσως στο μέλλον...

  14. #4349
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Για όποιον ενδιαφέρεται εδώ είναι μια λίστα συντηρητών για λέβητες Φ.Α. κλπ.

  15. #4350
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Άλλη μια λίστα συντηρητών για λέβητες κλπ είναι εδώ (για τη βόρεια Ελλάδα).

Σελ. 290 από 375 ΠρώτηΠρώτη ... 270280285288289290291292295300310 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας