Σελ. 292 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 272282287290291292293294297302312 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.366-4.380 από 5680
  1. #4366
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Τα 50k που ανέφερε ο Nozomi πιο πάνω ήταν το συνολικό ποσό? Γιατί έχτισαν νέο σπίτι που λέει ο λόγος, όχι απλα ανακαίνιση. Όχι μόνο μόνωση/κουφώματα/ΦΒ αλλά και νέα κουζίνα/μπάνιο/ηλεκτρολογικά/υδραυλικά/πατώματα/συσκευές/τα πάντα όλα.

    Ουσιαστικά το άλλαξαν λες και ήταν γιαπί με μπετά και τούβλα μόνο, τπτ άλλο...

  2. #4367
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    50 χιλιάρικα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, και δεν αποσβαίνει ίσως το κόστος (ποτε δεν ξέρεις τι μέλλει γεννέσθε σε >40 χρόνια).
    Σίγουρα η μόνωση είναι το Α και το Ω. Στο δικό μου σπίτι μου στοίχισε σκεπή, και βόρειος τοίχος, σύστημα κελυφος, κάπου 15 χιλιάρικα συνολο, αλλά αυτό με συνολική ανακατασκευή σκεπής μέσα (τα 10 ήταν αυτό, με την μόνωση της).
    Απο την στιγμή που κάνεις μια καλή μόνωση, και κοιτάς και κουφώματα, και εαν έχεις διαρροες θερμότητας με θερμική κάμερα εαν χρειάζεται, μετά κοιτάς τι ειναι πιο οικονομικό. Απο όσο βλέπουμε, παραμένει πιο οικονομικό αντλίες θερμότητας και κλιματιστικά. Ειδικά σε ότι αφορά την απόσβεση, τα κλιματιστικά ειναι πολυ πιο καλά, οι αντλίες θερμότητας παραμένουν ακριβές....
    Δηλαδή τι να το κάνω να γλυτώσω 280 ευρώ σε ρεύμα για θέρμανση, τον χειμώνα, εαν πρέπει να πληρώσω 50 χιλιάρικα; Εαν βάλεις και τα επιτόκια (για το ποσο το δίνεις άπαξ) για να δώσεις αυτα τα 50 χιλιάρικα. Μια συστοιχία των 3.5KW ισχύος, αποδίδει στο τετράμηνο κάπου 1200 κιλοβατώρες το πολύ (χειμερινούς μήνες). Το αντίστοιχο σε ρεύμα απο ΔΕΗ, στο τετράμηνο, με το υψηλότερο τιμολόγιο είναι κάπου 280 ευρώ.... το πολύ.
    να φανταστω ισογειο τετραγωνικα που εγινε (κελυφος?) μονωση?
    Οποτε πηγε 5000 ο τοιχος και η μονωση σκεπης?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 50k που ανέφερε ο Nozomi πιο πάνω ήταν το συνολικό ποσό? Γιατί έχτισαν νέο σπίτι που λέει ο λόγος, όχι απλα ανακαίνιση. Όχι μόνο μόνωση/κουφώματα/ΦΒ αλλά και νέα κουζίνα/μπάνιο/ηλεκτρολογικά/υδραυλικά/πατώματα/συσκευές/τα πάντα όλα.

    Ουσιαστικά το άλλαξαν λες και ήταν γιαπί με μπετά και τούβλα μόνο, τπτ άλλο...
    ειπε οτι δεν ειναι και σιγουρος οταν ανεφερε 50κ.Ας μην τον παρουμε απο το λαιμο.

  3. #4368
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως γι' όλα αυτά που έκαναν, δεν μου φαίνονται και τόσα πολλά τα 50k...

  4. #4369
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fuorigioco1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάτι έχει γίνει λάθος με το ενεργειακό. είναι απείρως δυνατότερη η ζέστη του και δεν ζεσταίνει μόνο κοντά του όπως το απλό! μιλάμε για 100 τετραγωνικά σαλόνι και ζεσταίνει φουλ από ενεργειακό. μιλάμε για μετατροπή παλαιού τζακιου σε ενεργειακό σε πολυκατοικία του 70.η μάνα μου σώθηκε. πριν με το παλιό μόνο εκεί μπροστά ζέσταινε καλά.
    και εμείς Πειραιά με ένα δεκαετίας ενεργειακό όταν είχαν πρωτοβγει, το σαλόνι 45 τετραγωνικά μαζί με την ενιαία κουζίνα λιώνουμε στην ζέστη έρχονται καλεσμένοι και βρίζουν ότι σκάνε να μειώσουμε την φλόγα η να ανοίξουμε παράθυρα!
    Δεν έχει γίνει κανένα λάθος στο ενεργειακό μάλιστα έχουν βάλει και το σύστημα με τους σωλήνες που βγάζουν τον αέρα κάτι σαν αεροθερμο , πιθανόν να είναι η ιδέα μου ότι δεν ζεσταίνει καθώς έχω συνηθίσει με τα κλασικά τζάκια

    Επίσης και εμένα είναι τοποθετημένο στο κέντρο σαλονιού , τραπεζαριας , κουζίνας μην φανταστείς ότι μένω σε κανενα ρετιρέ σουίτα όλος ο χώρος είναι 70τμ σε μια πολυκατοικία του 60-70

    Πάντως πιστευω ότι για κέντρο Αθήνας (Παγκράτι) είμαι καλυμμένος 100%

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω την εντύπωση οτι ο Zer0c00L εννοεί ως ενεργειακό το τζάκι αιθανόλης
    Έχω κανονικό ενεργειακό τζάκι και τζάκι βιοαιθανόλης

  5. #4370
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γνωριζει καποιος να μου πει για * Φιλμ υπερυθρης ακτινοβολιας αν εχει αποδοση .

  6. #4371
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisvele Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζει καποιος να μου πει για * Φιλμ υπερυθρης ακτινοβολιας αν εχει αποδοση .
    Όση ισχυ τοποθετησεις στο κτιριο τοση αποδοση θα παρεις.Το κοστος ειναι οσο το κοστος μιας απλης ηλεκτρικης θερμαστρας/σομπας/πανελ ή δεν ξερω τι αλλο.
    Εγω παντως κατω απο δαπεδο δεν θα το εβαζα.Υπαρχουν αλλα συστηματα ενδοδαπεδιας (με πηγη το ηλεκτρικο ρευμα)μεγαλυτερης αντοχης.

  7. #4372
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    μήπως ο φίλος αναφέρεται σε φιλμς για φιλτράρισμα της υπέρυθρης ακτινοβολίας από παράθυρα χωρίς σκίαστρα?
    προσωπικά δεν ξέρω πόσο αποδοτικά είναι

  8. #4373
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως ο φίλος αναφέρεται σε φιλμς για φιλτράρισμα της υπέρυθρης ακτινοβολίας από παράθυρα χωρίς σκίαστρα?
    προσωπικά δεν ξέρω πόσο αποδοτικά είναι
    μου περασε απο το μυαλο αλλα αμα κανεις αναζητηση βγαζει αυτο https://www.google.gr/search?q=%CE%A...hrome&ie=UTF-8

  9. #4374
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Επειδή ειναι δυσκολο να διαβάσω 300 σελιδες ειναι ευκολο κάποιος να μου πει αν αυτη την στιγμη σε πολυκατοικία στη Αθηνα αν αξιζει η μετάβαση απο πετρέλαιο σε φυσικο αέριο ?
    πια ειναι τα + και -?
    Τι κοστος εχει (καυστηρας μετατροπες κτλ) ?
    Για τι κερδος μιλαμε περιπου στο τιμολογιο ?

  10. #4375
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ειναι δυσκολο να διαβάσω 300 σελιδες ειναι ευκολο κάποιος να μου πει αν αυτη την στιγμη σε πολυκατοικία στη Αθηνα αν αξιζει η μετάβαση απο πετρέλαιο σε φυσικο αέριο ?
    πια ειναι τα + και -?
    Τι κοστος εχει (καυστηρας μετατροπες κτλ) ?
    Για τι κερδος μιλαμε περιπου στο τιμολογιο ?
    Αξίζει και κυρίως αν βάλεις αυτόνομο λέβητα στο διαμέρισμά σου.

  11. #4376
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ειναι δυσκολο να διαβάσω 300 σελιδες ειναι ευκολο κάποιος να μου πει αν αυτη την στιγμη σε πολυκατοικία στη Αθηνα αν αξιζει η μετάβαση απο πετρέλαιο σε φυσικο αέριο ?
    πια ειναι τα + και -?
    Τι κοστος εχει (καυστηρας μετατροπες κτλ) ?
    Για τι κερδος μιλαμε περιπου στο τιμολογιο ?
    Πολυ γενικα τα γραφεις
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  12. #4377
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Ερώτηση, από ότι βλέπω ένα καλό κλιματιστικό έχει μεγαλύτερη απόδοση σε θέρμανση από αντλίας θερμότητας αέρα -νερου ακόμα και με fan coil. Γιατί να μην παίξει ένα σπίτι με κλιματιστικά?

    Και μικρότερη επένδυση και μεγαλύτερη απόδοση. Μόνο το κόστος συντήρησης είναι μεγαλύτερο.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  13. #4378
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    με αντλία θερμότητας έχεις ότι χρησιμοποιείς το ήδη υπάρχον σύστημα καλοριφέρ ή επιδαπέδειας, έχεις πιο "ποιοτικη" θέρμανση, σαν απο καλοριφέρ, και έχεις και ζεστό νερό. Εχεις μια μονάδα μόνο έξω, συνήθως καλύτερης απόδοσης, γιατί λειτουργεί αποκλειστικά για θέρμανση. Τα κλιματιστικά πιο σωστά λειτουργούν στην ψύξη, όχι στην θέρμανση (έχει να κάνει με την ροή του ψυκτικού υγρού και που γίνονται οι πιέσεις).
    Οσο για το κόστος συντήρησης δεν ξέρω να σου πώ, οι αντλίες θερμότητας ως πιο ακριβές μηχανές, σίγουρα θα έχουν και σημαντικα ακριβότερο κόστος, αν και δεν είναι σπλιτάκια, ένα μέσα ένα έξω. Επίσης έχουν μεγαλύτερο κόστος αγοράς, και πιθανόν οτιδήποτε αφορά εργασίες επισκευής και ανταλλακτικών. Λογικά πρέπει να έχουν μεγαλύτερη αξιοπιστία όμως.

  14. #4379
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Πχ για θέρμανση ένα Mitsubishi έχει SCOP 5.4
    Μια αντλία αντίστοιχα daikin έχει 2.8
    Είναι πολύ μεγάλες οι διαφορές.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #4380
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω ότι βγαίνουν και με μεγαλύτερο SCOP A/Θ...

    Eπίσης τέτοια SCOP (5+) σε κλιματιστικά είναι συνήθως μέχρι 12000BTU, για 18αρια και 24αρια δύσκολα (άντε τα Urura Sarara)...

    Για μεγάλα σπίτια τι κάνεις, αρχίζεις και τρυπάς τοίχους σε κάθε δωμάτιο και σε μεγάλους χώρους βάζεις 3-4? Για διαδρόμους που δεν έχεις πρόσβαση σε εξωτερικό τοίχο, ελπίζεις ότι θα πάει με κάποιο τρόπο ομοιόμορφα η ζέστη προς τα εκεί? Για τα μπάνια?

    Χωρίς μηχανικό αερισμό (όπως έχουν κάνει στο passive house στου Παπάγου) δεν καλύπτεις εύκολα κι ομοιόμορφα ένα σπίτι με κλιματιστικό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ThReSh : 18-07-17 στις 01:43.

Σελ. 292 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 272282287290291292293294297302312 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας