Σελ. 3 από 375 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 5621
  1. #31
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια δεν ξερω για σας αλλα εχω σωθει με το κλιματιστικο.
    Στο παλιο σπιτι που εμενα με ειχαν γδαρει στα κοινοχρηστα το πετρελαιο παιζει να συμβαιναν και "υποπτα" πραγματα.
    Ευτυχως στο διαμερισμα που μενω τωρα (δεν εχει λεβητα η πολυκατοικια ειναι οικογενειακη) ....
    εχω μονο κλιματιστικα στα δωματια(Α κλαση), τα ανοιγω οποτε μου καπνισει ,ελεγχω τι πληρωνω, εχει και καλη μονωση το σπιτι γενικα και βρηκα την υγεια μου.
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  2. #32
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντα, οτι κ να ναι αυτο ο πολυς κοσμος το αντιλαμβανεται και αυτο που πραγματικα αξιζει.. κερδιζει εδαφος.
    Σε οποιαδηποτε πολιτισμενη χωρα ναι. Στην Ελλαδα μαλλον οχι. Αυτο που κανεις ο περισσοτερος κοσμος στην Ελλαδα δεν ειναι απαραιτητα το καλυτερο. Δες γυρω σου:
    πχ τα οργια αρχιτεκτονικης αυθαιρεσιας που ολοι κανουν, ειναι δυνατον να ειναι το σωστο, αυτο που πραγματικα αξιζει;

  3. #33
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων


    Σε οποιαδηποτε πολιτισμενη χωρα ναι. Στην Ελλαδα μαλλον οχι. Αυτο που κανεις ο περισσοτερος κοσμος στην Ελλαδα δεν ειναι απαραιτητα το καλυτερο. Δες γυρω σου:
    πχ τα οργια αρχιτεκτονικης αυθαιρεσιας που ολοι κανουν, ειναι δυνατον να ειναι το σωστο, αυτο που πραγματικα αξιζει;

    Δε ξερω φιλε μου, εγω ειπα οτι αν συμφερει κατι στ τσεπη αργα η γρηγορα θα κερδισει εδαφος. Οσο πιο πονηρος ειναι ενας λαος τοσο πιο γρηγορα θα αντιληφθει το συμφερον της τσεπης του..
    Απο αρχιτεκτονικη δεν ξερω βεβαια εγω αλλα μ ενοχλει να βλεπω παντου σημερα γυαλιστερες καμιναδες με γυαλιστερες μπαλες επανω που γυριζουν (ταιριαζουν με τα ινοξ καγκελα? κ τι θα πει.. ινοξ? απο που βγαινει κ αυτο?) αλλα κ αυτο ειναι στην φτηνη λυση κ ως πονηρος λαος το ενσωματωσαμε. Αυτο ηθελα να πω και παραπανω στ μην μου..

  4. #34
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μ ενοχλει να βλεπω παντου σημερα γυαλιστερες καμιναδες... αλλα κ αυτο ειναι στην φτηνη λυση...
    Μην βγάζεις έτσι αβίαστα συμπεράσματα, γιατί το χάνεις. Η (σωστή) inox καμινάδα, διπλών τοιχωμάτων με μόνωση, είναι ακριβότερη από τη χτιστή από προκατασκευασμένα στοιχεία. Επίσης είναι και απείρως καλύτερη, αλλά και απαραίτητη ειδικά για εγκαταστάσεις αερίου. Στις τελευταίες, παρεμπιπτόντως, η ΕΠΑ δεν σου δίνει αέριο, σε νέες οικοδομές, με άλλο τύπο καμινάδας.

  5. #35
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Και απαγορευεται να επενδυθει εξτρα και σωστα η διπλου τοιχωματος? δεν μιλαω προχειρα, απ τις 20 <γυαλιστερες> οι 2 μονο ειναι διπλου τοιχωματος, αλλα οπως και να εχει εμενα μου φαινεται πολυ κακογουστο θεαμα.

  6. #36
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και απαγορευεται να επενδυθει εξτρα και σωστα η διπλου τοιχωματος? δεν μιλαω προχειρα, απ τις 20 <γυαλιστερες> οι 2 μονο ειναι διπλου τοιχωματος, αλλα οπως και να εχει εμενα μου φαινεται πολυ κακογουστο θεαμα.
    Το γούστο είναι υποκειμενικό. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάθε άντυτη είναι και φτηνιάρικη. Τώρα πόσες στις 20 είναι διπλού τοιχώματος δεν το ξέρω, δεν έχω τέτοια στοιχεία.

  7. #37
    Εγγραφή
    16-05-2007
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    Ξέρει κάποιος τι γίνεται με τους λέβητες - καυστήρες pellet; Πόσο περίπου κοστίζει η αντικατάσταση ενός συστήματος πετρελαίου με ένα αντίστοιχο pellet;;
    Συμφέρει κάτι τέτοιο;;

  8. #38
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    καλησπερα σας...

    τωρα που χειμωνιαζει,πρεπει να σκεφτουμε τις εναλλακτικες μας,για να μην ψοφησουμε απο το κρυο..

    στην οικοδομη μας,αποφασισαμε ομοφωνα,την καταργηση του κεντρικου καυστηρα,για τον λογο οτι,μονο 2-3 απο την οικοδομη τον χρησιμοποιουσαμε,με συνεπεια και οι υπολοιποι να πληρωνουν το παγιο κ εμεις να εχουμε αυξημενη καταναλωση κτλ κτλ

    λυσεις προταθηκαν 2

    ατομικος καυστηρας πετρελαιου
    ατομικος καυστηρας πελλετ

    γνωριζω πανω κατω οτι το πρωτο βγαινει φθηνοτερο σαν εγκατασταση κτλ

    το δευτερο σιγουρα βγαινει αρκετα ακριβοτερα με φθηνοτερη ομως "πρωτη υλη"

    τι προτεινετε?τι εχετε βαλει εσεις?
    VAMOS ARIS

  9. #39
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αέριο δεν έχει στη περιοχή σας; Τα άλλα δύο δεν νομίζω ότι μπορούν να μπουν νόμιμα "ατομικά"... και πού άραγε; Στα μπαλκόνια;

  10. #40
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    κατι ακουσα προσφατα οτι μπορει πλεον νομιμα να εγκατασταθει,οχι οτι με ενδιεφερε ιδιαιτερα η νομιμοτητα..αρκετο νομιμο χαρατσι πληρωνω τοσα χρονια τωρα στους ακατονομαστους

    ναι για μπαλκονι μιλαμε..εχω αρκετο χωρο,τουλαχιστον αρκετο για μια τετοια εγκατασταση..

    αεριο νομιζω δε συμφερει..να πληρωνω κατι το οποιο δε χρησιμοποιω πανω απο 4 -5 μηνες ολο το χρονο?
    VAMOS ARIS

  11. #41
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    λυσεις προταθηκαν 2

    ατομικος καυστηρας πετρελαιου
    ατομικος καυστηρας πελλετ...
    Γιατι οχι ατομικος λεβητας αεριου , αν υπαρχει φυσικα στην περιοχη σου ? Σιγουρα καλυτερο απο το πετρελαιο και , κατα τη γνωμη μου , προτιμητεο απο τα pellets λογω απουσιας τεφρας και δυνατοτητας επιλογης απο τεραστια πια γκαμα λεβητων αεριου , κατι που δεν υπαρχει στα pellets.
    Οσον αφορα το νομιμο , απο το 2004 επιτρεπεται συμφωνα με νομο , αν συμφωνει το 50% της πολυκατοικιας , καποιος να αποσυνδεεται απο το κεντρικο συστημα και να βαζει ατομικο λεβητα αεριου. Αυτον θα τον συνδεσεις και με το μπανιο (σχεδον ολοι οι λεβητες αεριου ζεσταινουν το νερο του μπανιου ) και εχεις και οικονομια απο κει , αρα το χρησιμοποιεις 12 μηνες και οχι 2-3 , ετσι ?

    ΥΓ δεν καταλαβα το επιχειρημα οτι δεν βαζεις αεριο γιατι το χρησιμοποιεις μονο 4 μηνες το χρονο. Το πετρελαιο τοσο δεν θα το χρησιμοποεις ? Εκτος αν αναφερεσαι στο παγιο που, στην περπτωση του αεριου ειναι ασημαντο μπροστα στην οικονομια που εχεις (5,51 ε/διμηνο +ΦΠΑ)

  12. #42
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    ειναι σιγουρο οτι ειναι 6 ευρω το διμηνο ο λογαριασμος?

    για το νερο εχω ηλιακο για σχεδον ολο το χρονο κ οταν δεν εχει ηλιο βαζω θερμοσιφωνα

    ηταν ομοφωνη η αποφαση...δε γινοταν αλλιως
    VAMOS ARIS

  13. #43
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι ο λογαριασμός, το ελάχιστο πάγιο. Το οποίο αναπροσαρμόζεται ανάλογα με την κατανάλωσή σου.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  14. #44
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγγνωμη αλλα για οικιακες καταναλωσεις το παγιο ειναι 5,6 ευρω το διμηνο. Η σελιδα που αναφερεις αναφερεται σε μεγαλυτερες καταναλωσεις , για συνηθισμενα σπιτια το παγιο ειναι αυτο.

    ........Auto merged post: nodasz πρόσθεσε 3 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι σιγουρο οτι ειναι 6 ευρω το διμηνο ο λογαριασμος?

    για το νερο εχω ηλιακο για σχεδον ολο το χρονο κ οταν δεν εχει ηλιο βαζω θερμοσιφωνα

    ηταν ομοφωνη η αποφαση...δε γινοταν αλλιως
    1. 5,6 ευρω το διμηνο ειναι το παγιο , οχι ο λογαριασμος

    2. θα γλυτωσεις το θερμοσιφωνα. Πιστεψε με , και απο κει γλυτωνεις πολλα

    3. Τι θα πει ομοφωνη , κανεις δεν μπορει να σε αναγκασει να κανεις κατι ΜΕΣΑ στο σπιτι σου. Υποθετω οτι η αποφαση της συνελευσης ηταν να σταματησετε την κεντρικη θερμανση ( δεν μας λες συγκεκριμενα τι αποφασισατε ) Το τι ειδους λεβητα θα βαλεις ειναι ΜΟΝΟ δικια σου αποφαση, οτι αποφαση και να πηρε η πολυκατοικια ( με δεδομενο βεβαια οτι αποφασιε οτι καταργειται το κεντρικο συστημα θερμανσης ) δεν μορει να σε δεσμευσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nodasz : 16-09-11 στις 19:53. Αιτία: auto merged post

  15. #45
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    το γραφω στο πρωτο μου ποστ οτι αποφασισαμε να καταργησουμε τον κεντρικο καυστηρα κ ο καθενας μονος του μετα...γι αυτο ψαχνομαι με τις επιλογες μου
    VAMOS ARIS

Σελ. 3 από 375 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας