Σελ. 223 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 203213218221222223224225228233243 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.331-3.345 από 5680
  1. #3331
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    και εγώ θα τα είχα ξεχάσει, απλά μου άρεσε πολύ η φυσική και επίσης έτυχε να ασχοληθώ νε το θέμα εκτενώς πρόσφατα
    όσο για το σχολείο μου είναι μακρινή ανάμνηση

    και εγώ ευχαριστώ



  2. #3332
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxdore217 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα επειδή διάβασα και κάτι τρελά για το πόσο υγιεινό είναι ή δεν είναι το καλοριφέρ λαδιού γιαυτό το έχω αφήσει στην απέξω γιατί δεν θέλω να κάνω δοκιμές αλλιώς είχα βρει 1 στα 45€ ρονσον λουκούμι ...αερόθερμο είπα πάνω δεν έχω την καλύτερη ανάμνηση από αυτό οπότε άστο.
    Άρα μου έμεινε μόνο ο θερμοπομπός εκτός αν έχει κάνεις κάτι άλλο να προτείνει, ο οποίος είναι ίδιας φιλοσοφίας με το καλοριφέρ λαδιού ( με διαφορά ότι έχει αντίστασης αλουμινίου και όχι ηλεκτρική αντίσταση @Basilhs23 δεν το λέω εγώ το γράφει εδώ : https://www.skroutz.gr/guides/43.THe...tin-agora.html) ξεκινάει νωρίτερα από το καλοριφέρ λαδιού και κρατάει λιγότερο όταν το κλείνεις ( η μια η άλλη είναι νομίζω!)

    για το άλλο που ρώτησα ανάμεσα σε αυτά τα μοντέλα ξέρει κανείς να απάντηση τι διαφορές έχουν ? για να μην μιλάμε τσάμπα
    Τα περί χαμηλότερης κατανάλωσης λόγω αντίστασης αλουμινίου είναι μαρκετίστικα κόλπα για να πουλήσουν οι έμποροι και τα μαγαζιά. Σε οποιαδήποτε ηλεκτρική αντίσταση, 1watt ηλεκτρικής ισχύος = 1w θερμότητας. Το καλοκαίρι αγόρασα μετρητή οπότε τον χειμώνα θα μετρήσω τον θερμοπομπό που έχουμε, δεν περιμένω βέβαια να δω κάτι διαφορετικό από οτι το 2kW καταναλώνει και 2 θα δείξει όπως το αερόθερμο δηλαδή, το λέω και σε έναν θείο μου αυτά για τις αντιστάσεις αλουμινίου οτι δεν ισχύουν αλλά δεν ακούει.
    Το καλοριφέρ λαδιού αν υπάρχει κάτι αρνητικό είναι το εξής, οτι και το δικό μας όταν το αγοράσαμε πρώτη φορά μύριζε μια μυρωδιά, πιθανότατα από το λάδι, η μυρωδιά μετά από κάποια χρόνια εξαφανίστηκε. Αν εξέρχονται αναθυμιάσεις από το διαθερμικό λάδι ενδεχομένως μπορεί να αποτελεί κίνδυνο σε κλειστό χώρο, οι σοβαροί κατασκευαστές όμως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν τέτοιο σφάλμα στον σχεδιασμό της κατασκευής και να υπάρχει οπή που θα εξέρχονται αναθυμιάσεις του καυτού λαδιού, οπότε μπορείς να εμπιστευτείς ένα καλοριφέρ λαδιού από γνωστό κατασκευαστή.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και είπα να μην συνεχίσω........
    Αν είχαμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις που κρέμονται από ένα σκοινί στον χώρο δεν θα είχε ξεκινήσει καν αυτή η συζήτηση. Εδώ έχουμε να κάνουμε με δύο αντιστάσεις οι οποίες είναι τοποθετημένες σε δύο διαφορετικές συσκευές και οι οποίες τις χρησιμοποιούν διαφορετικά για να αποδώσουν θερμότητα. την ίδια απόδοση θα έχουν;;;; από που προκύπτει αυτό;;;
    Ναι την ίδια απόδοση θα έχουνε, δεν αλλάζει η απόδοση επειδή π.χ η μια συσκευή θα έχει θερμοστάτη ξέρω γω και η άλλη οχι ή η μια θα έχει βεντιλατέρ (ανεμιστήρα) λ΄πως στα convector και στα αερόθερμα ενώ στον θερμοπομπό οχι. Μην σε μπερδεύει που πολλές φορές αισθανόμαστε διαφορετικά με μια συσκευή και διαφορετικά με άλλη, π.χ ανέφερα πιο πριν οτι το αερόθερμο 2kw θερμαίνει γρηγορότερα το δωμάτιο μου ενώ ο θερμοπομπός 2kW οχι, αυτό δε σημαίνει οτι ο συντελεστής απόδοσης της αντίστασης του αεροθέρμου είναι υψηλότερος από οτι του θερμοπομπού, και τα 2 έχουν ίδια απόδοση γιατί μιλάμε για ηλεκτρική αντίσταση.

  3. #3333
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ένιωσα, το μέτρησα, αλλά δεν έχει σημασία......
    Το ιδιο λεμε
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #3334
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    [QUOTE=Basilhs23_;5795930
    Το καλοριφέρ λαδιού αν υπάρχει κάτι αρνητικό είναι το εξής, οτι και το δικό μας όταν το αγοράσαμε πρώτη φορά μύριζε μια μυρωδιά, πιθανότατα από το λάδι, η μυρωδιά μετά από κάποια χρόνια εξαφανίστηκε. Αν εξέρχονται αναθυμιάσεις από το διαθερμικό λάδι ενδεχομένως μπορεί να αποτελεί κίνδυνο σε κλειστό χώρο, οι σοβαροί κατασκευαστές όμως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν τέτοιο σφάλμα στον σχεδιασμό της κατασκευής και να υπάρχει οπή που θα εξέρχονται αναθυμιάσεις του καυτού λαδιού, οπότε μπορείς να εμπιστευτείς ένα καλοριφέρ λαδιού από γνωστό κατασκευαστή..[/QUOTE]


    Μήπως ήταν το χρώμα που μύριζε?
    Αυτό συμβαίνει και με τα κλασσικά καλοριφέρ νερού τις πρώτες φορές.
    Λογικά η αναθυμιάσεις είναι και ανάλογα την ποιότητα της βαφής/κατασκευής και των δοκιμών που μπορεί να έχουν γίνει στο εργοστάσιο.

    Το δικό μου καλοριφέρ λαδιού του μακρο μύρισε μόνο τη πρώτη φορά που το περίμενα και το έκαψα στο τέρμα σε χώρο με ανοιχτά παράθυρα μετά την αγορά του.

  5. #3335
    Εγγραφή
    26-02-2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZTE 288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ήταν το χρώμα που μύριζε?
    Αυτό συμβαίνει και με τα κλασσικά καλοριφέρ νερού τις πρώτες φορές.
    Λογικά η αναθυμιάσεις είναι και ανάλογα την ποιότητα της βαφής/κατασκευής και των δοκιμών που μπορεί να έχουν γίνει στο εργοστάσιο.

    Το δικό μου καλοριφέρ λαδιού του μακρο μύρισε μόνο τη πρώτη φορά που το περίμενα και το έκαψα στο τέρμα σε χώρο με ανοιχτά παράθυρα μετά την αγορά του.
    Ναι , ε? τι είπες τώρα !!!

  6. #3336
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ήταν το χρώμα που μύριζε?
    Αυτό συμβαίνει και με τα κλασσικά καλοριφέρ νερού τις πρώτες φορές.
    Λογικά η αναθυμιάσεις είναι και ανάλογα την ποιότητα της βαφής/κατασκευής και των δοκιμών που μπορεί να έχουν γίνει στο εργοστάσιο.

    Το δικό μου καλοριφέρ λαδιού του μακρο μύρισε μόνο τη πρώτη φορά που το περίμενα και το έκαψα στο τέρμα σε χώρο με ανοιχτά παράθυρα μετά την αγορά του.
    Πολύ πιθανό να είναι η μπογιά, όντως και τα κανονικά σώματα νερού μυρίζουν έτσι, αλλά το δικό μας δεν μύρισε μόνο στην αρχή μύριζε για πολύ καιρό. Πάντως το έχουμε 11 χρόνια, γαϊδούρι αποδείχτηκε.

  7. #3337
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxdore217 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι , ε? τι είπες τώρα !!!
    κάνε αναζήτηση τα ποστ μου στο forum να γουσταρεις

  8. #3338
    Εγγραφή
    26-02-2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZTE 288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνε αναζήτηση τα ποστ μου στο forum να γουσταρεις
    Μου αρέσει που το ξεκίνησες εσύ και είσαι και θιχτηκες κιολας...τα πολλά ποστ δεν λένε τίποτα ...άλλωστε καμιά 100ρια θα είναι το έχουμε πει : όλα καίνε το ίδιο ΧD. ( Δες το ποστ σου π.χ. #3328 και θα καταλάβεις !)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxdore217 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μανία βλέπω με την μελέτες έτσι ?
    Λοιπόν για να δω ποιος θα γράψει κάτι τώρα! Λοιπόν αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/3775434/Unimac-AE2003.html και αυτό εδώ : https://www.skroutz.gr/s/5677135/Nobo-NTE4S-20.html
    έχουν το ίδιο αποτέλεσμα σε ποιότητα θέρμανσης (πώς την αντιλαμβάνεσαι δηλ. εσύ) ?
    έχουν την ίδια κατανάλωση σε θέρμανση χώρου ίδιων τ.μ. ?
    Μην λέμε ότι θέλουμε .... δεν χρειάζεται να είσαι πρύτανης για να δεις και τα οφθαλμοφανή

    άντε να δούμε ποιος θα απάντησή ...

    Ααα και μην πει κανείς ότι το πρώτο δεν καίει 2000w αλλά το έχουν γράψει έτσι για να λέμε ''ρε την σαχλαμάρα τι καίει'' τα καίει κανονικότατα γιατί αν είχε χαμηλότερη κατανάλωση θα το έγραφαν, ( άλλωστε οι Κινέζοι δεν είναι αυτοί που βαφτίζουν τα τροφοδοτικά των 230w - 850!!! σε αυτό θα κώλωναν? )
    Σε αυτό πάνω δεν σε βλέπω να απαντάς όμως !!! ( και δεν βγάζεις γούστα όπως λες!!! )

  9. #3339
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα φανεί αστείο, αλλά αν έντυνα εσωτερικά τους τοίχους του σπιτιού με τετράγωνα κομμάτια από eva foam 2,5cm πάχος, κάτι σαν αυτό
    http://www.plastelhome.gr/eva-el.html
    θα ήταν καλός μονωτής; Αφήνοντας το οικονομικό και το αισθητικό του θέματος απέξω.

  10. #3340
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    αφηνοντας απ έξω το οικονομικό, τότε πανελς κενού αέρος ή έστω πάνελς aerogel.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_insulated_panel
    https://en.wikipedia.org/wiki/Aerogel

    και τα δύο εχουν πολύ πολύ μεγαλύτερο κόστος απο τα συνηθισμένα μονωτικά και θέλουν ιδιαίτερη προσοχή στην τοποθέτηση. Στην πράξη όμως 10+ εκατοστά απο DOW έχουν περίπου το ίδιο αποτέλεσμα με χαμηλότερο κόστος.

  11. #3341
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxdore217 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό πάνω δεν σε βλέπω να απαντάς όμως !!! ( και δεν βγάζεις γούστα όπως λες!!! )
    Υπόψιν κάποιοι που σου/σας απαντάνε είναι του κλάδου.
    Πάμε παρακάτω.

    Αν αυτά που λές τα βάλεις στο μπάνιο και εσύ κάτσεις στο σαλόνι θα κάψουν το ίδιο και θα ζεσταθείς το ίδιο.
    Με το αερόθερμο μπορεί και πιο γρήγορα.


    Αν αυτά τα βάλεις στο σαλόνι,
    και κάτσεις απο πίσω τους,
    με το αερόθερμο πάλι θα ζεσταθείς πιο γρήγορα.

    Για τα ίδια kw θέρμανσης καταναλώνουν ακριβώς το ίδιο ρεύμα.
    Το ότι εσύ και ο άλλος μπερδεύεστε και επειδή το ένα βγάζει "ωραία" ζέστη (ακριβώς όπως και η αλογόνου αν εξαιρέσεις το φώς)
    και το άλλο πετάει θερμό αέρα ο οποίος πάει πάνω κατευθείαν οπότε και δεν θα "ζεστάνει" κάτι στο ένα μέτρο χαμηλότερα αλλά θα το κρυώσει λόγο ρευμάτων του αέρα που θα προκαλέσει,

    δεν οφείλω εγώ ούτε οι υπόλοιποι να γράφουμε τα αυτονόητα.
    Ξαναγράφω,
    μία αλογόνου στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερη απο το A/C.

    Και επειδή είναι της μόδας να ακριβοπληρώνουμε αρχαίες τεχνολογίες,
    με ένα τελευταίο revision και όλα τα updates στο firmware
    Nobo NTE4S 20 θερμοπομπός Νορβηγίας 2000 Watt με ηλεκτρονικό θερμοστάτη
    στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερος απο το A/C, φυσικό αέριο, λεφτά σε μονώσεις, ρούχα κλπ.

    Είδες, με προκάλεσες και την πάτησα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atermon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα φανεί αστείο, αλλά αν έντυνα εσωτερικά τους τοίχους του σπιτιού με τετράγωνα κομμάτια από eva foam 2,5cm πάχος, κάτι σαν αυτό
    http://www.plastelhome.gr/eva-el.html
    θα ήταν καλός μονωτής; Αφήνοντας το οικονομικό και το αισθητικό του θέματος απέξω.
    Θα έκανες εσωτερική θερμομόνωση με όλα τα θετικά και αρνητικά της.
    Για σπίτι δεν είναι καλή ιδέα.
    Για εκκλησία, η καλύτερη

    Για να δώσω περισσότερη έμφαση μήν και παρεξηγηθώ...
    η εσωτερική θερμομόνωση χωρίς ενεργό 24ωρο αερισμό (φυσικά με εναλλάκτη θερμότητας) είναι η χειρότερη μόνωση κατα τη γνώμη μου.

  12. #3342
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atermon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα φανεί αστείο, αλλά αν έντυνα εσωτερικά τους τοίχους του σπιτιού με τετράγωνα κομμάτια από eva foam 2,5cm πάχος, κάτι σαν αυτό
    http://www.plastelhome.gr/eva-el.html
    θα ήταν καλός μονωτής; Αφήνοντας το οικονομικό και το αισθητικό του θέματος απέξω.
    Υπαρχει εσωτ.μονωση επενδυμενη σε γυψοσανιδα.Πολυ καλυτερη σε ολα απο το ταταμι για την προπονηση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψιν κάποιοι που σου/σας απαντάνε είναι του κλάδου.
    Πάμε παρακάτω.

    Αν αυτά που λές τα βάλεις στο μπάνιο και εσύ κάτσεις στο σαλόνι θα κάψουν το ίδιο και θα ζεσταθείς το ίδιο.
    Με το αερόθερμο μπορεί και πιο γρήγορα.


    Αν αυτά τα βάλεις στο σαλόνι,
    και κάτσεις απο πίσω τους,
    με το αερόθερμο πάλι θα ζεσταθείς πιο γρήγορα.

    Για τα ίδια kw θέρμανσης καταναλώνουν ακριβώς το ίδιο ρεύμα.
    Το ότι εσύ και ο άλλος μπερδεύεστε και επειδή το ένα βγάζει "ωραία" ζέστη (ακριβώς όπως και η αλογόνου αν εξαιρέσεις το φώς)
    και το άλλο πετάει θερμό αέρα ο οποίος πάει πάνω κατευθείαν οπότε και δεν θα "ζεστάνει" κάτι στο ένα μέτρο χαμηλότερα αλλά θα το κρυώσει λόγο ρευμάτων του αέρα που θα προκαλέσει,

    δεν οφείλω εγώ ούτε οι υπόλοιποι να γράφουμε τα αυτονόητα.
    Ξαναγράφω,
    μία αλογόνου στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερη απο το A/C.

    Και επειδή είναι της μόδας να ακριβοπληρώνουμε αρχαίες τεχνολογίες,
    με ένα τελευταίο revision και όλα τα updates στο firmware
    Nobo NTE4S 20 θερμοπομπός Νορβηγίας 2000 Watt με ηλεκτρονικό θερμοστάτη
    στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερος απο το A/C, φυσικό αέριο, λεφτά σε μονώσεις, ρούχα κλπ.

    Είδες, με προκάλεσες και την πάτησα!

    - - - Updated - - -



    Θα έκανες εσωτερική θερμομόνωση με όλα τα θετικά και αρνητικά της.
    Για σπίτι δεν είναι καλή ιδέα.
    Για εκκλησία, η καλύτερη

    Για να δώσω περισσότερη έμφαση μήν και παρεξηγηθώ...
    η εσωτερική θερμομόνωση χωρίς ενεργό 24ωρο αερισμό (φυσικά με εναλλάκτη θερμότητας) είναι η χειρότερη μόνωση κατα τη γνώμη μου.
    Αν δεν μπορει εξωτερικη τι αλλο προτεινεις.

  13. #3343
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει εσωτ.μονωση επενδυμενη σε γυψοσανιδα.Πολυ καλυτερη σε ολα απο το ταταμι για την προπονηση



    Αν δεν μπορει εξωτερικη τι αλλο προτεινεις.
    Δεν μπορώ να προτείνω εγώ κάτι. Υπάρχουν οι ειδικοί.
    Πάντως εσωτερική δεν θα έκανα για κανένα λόγο.

  14. #3344
    Εγγραφή
    26-02-2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZTE 288A
    Απαντάω στο δικό σου οκ

    1. Υπόψιν κάποιοι που σου/σας απαντάνε είναι του κλάδου. Πάμε παρακάτω. (Μαζί σου και το ξέρω αυτό, από εδώ μέσα πήρα προσφορά για internet! )

    2. Αν αυτά που λες τα βάλεις στο μπάνιο και εσύ κάτσεις στο σαλόνι θα κάψουν το ίδιο και θα ζεσταθείς το ίδιο.
    Με το αερόθερμο μπορεί και πιο γρήγορα. ( Αυτό σου εξηγώ καλέ μου άνθρωπε, ότι αυτό με τα 10€ επειδή το έχω στην κατοχή μου δεν ζεσταίνει ούτε στα 15cm πόσο μάλλον για τέτοια απόσταση που λες , ναι θα κάψουν το ίδιο αλλά το πρώτα θα καίει τσάμπα ρεύμα! )

    3. Αν αυτά τα βάλεις στο σαλόνι, και κάτσεις απο πίσω τους, με το αερόθερμο πάλι θα ζεσταθείς πιο γρήγορα. (Λάθος δεν θα ζεσταθείς καθόλου με αυτό το μικρό για τον ίδιο ακριβός λόγο που είπα πάνω . Βέβαια κάτι ποστ πίσω που είχε γράψει ένα άλλο μέλος ο Βασίλης νομίζω, είχε μια καλύτερη πρόταση για αερόθερμο αλλά σε χαμηλές θερμοκρασίες δεν είναι αποδοτικά μιλάω από προσωπική εμπειρία με παλιότερο τέτοιο προϊόν )

    4. Για τα ίδια kw θέρμανσης καταναλώνουν ακριβώς το ίδιο ρεύμα. (Σωστά αλλά διαφέρει ο τρόπος που βγάζουν την θέρμανση βέβαια από No name σε επώνυμο έχει και εκεί διαφορά λόγω υλικών κατασκευής! )

    4. Το ότι εσύ και ο άλλος μπερδεύεστε και επειδή το ένα βγάζει "ωραία" ζέστη (ακριβώς όπως και η αλογόνου αν εξαιρέσεις το φως)
    και το άλλο πετάει θερμό αέρα ο οποίος πάει πάνω κατευθείαν οπότε και δεν θα "ζεστάνει" κάτι στο ένα μέτρο χαμηλότερα αλλά θα το κρυώσει λόγο ρευμάτων του αέρα που θα προκαλέσει, δεν οφείλω εγώ ούτε οι υπόλοιποι να γράφουμε τα αυτονόητα. (Δεν ζήτησα να γράψετε κάτι αν δεν θέλετε , πόσο μάλλον να γράφετε άλλα πράγματα που για την ώρα εμένα δεν μου είναι χρήσιμα, εδώ είναι το όλο λάθος της υπόθεσης. Όσο για την αλογόνου αν κάθεσαι στα 15-30cm μπροστά πρέπει να είσαι γυμνός και πίσω να έχεις γούνα! είναι ίσως το χειρότερο μακράν με διαφορά από όλα αυτά τα θερμαντικά )

    Ξαναγράφω, μία αλογόνου στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερη από το A/C. (και ακόμα καλύτερα αφού δεν θα κουνιέσαι ούτω σι άλλως καθόλου πας σε μια ηλεκτρική κουβέρτα που είναι ακόμα οικονομικότερη αφού καίει μόνο 100w με μόνη διαφορά ότι θα είσαι ξαπλωτός αντί για όρθιος αλλά όμως θα ζεσταίνεσαι ομοιόμορφα )

    Και επειδή είναι της μόδας να ακριβοπληρώνουμε αρχαίες τεχνολογίες,
    με ένα τελευταίο revision και όλα τα updates στο firmware
    Nobo NTE4S 20 θερμοπομπός Νορβηγίας 2000 Watt με ηλεκτρονικό θερμοστάτη
    στο μισό μέτρο τα κάνει όλα "φούρνο" και είναι οικονομικότερος απο το A/C, φυσικό αέριο, λεφτά σε μονώσεις, ρούχα κλπ. (Δεν με ενδιαφέρει το μισό μέτρο αλλά μια απόσταση 2-3m σε ένα μόνο δωμάτιο με όλες τις παραθυροπόρτες κλειστές! )

    Είδες, με προκάλεσες και την πάτησα! ( Τώρα τι να πω? το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχω ποστάρει εδώ και μέρες ότι δεν γίνεται να αγοράσω a/c inverder γιατί είμαι προσωρινά σε αυτό το σπίτι και ψάχνω άδικα να βρω εδώ τι είναι το αμέσος επόμενο καλύτερο μέσο που να μπορώ να το πάρω όταν φύγω μαζί μου , εντελώς φιλικά και με εκτίμηση Θοδωρής. )

    Για να έχει και λίγο καλαμπούρι
    https://www.youtube.com/watch?v=Zc1Io766aMI
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxdore217 : 12-10-15 στις 19:07. Αιτία: προσθήκη Video

  15. #3345
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μικρό δωμάτιο έκανα φούρνο με αλογόνου στην Αθήνα
    και με αεροθερμο στην Αγγλία

Σελ. 223 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 203213218221222223224225228233243 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας