Σελ. 367 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 347357362365366367368369372377 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.491-5.505 από 5680
  1. #5491
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    περιμενω να δω αν θα κυκλοφορησουν επαγωγικα μεσα θερμανσης οπως το καλοριφερ λαδιου , φανταζομαι , αντι να ζεσταινει μια αντισταση που θα ζεσταινει το λαδι που θα ζεσταινει το σωμα ,το επαγωγικα θα ζεσταινει το σωμα που θα αποθηκευει και ενεργεια στο λαδι .
    όπως και να το βγάλουν έτσι όπως το ακούω πάλι την ίδια απόδοση με τον φούρνο της κουζίνας θα έχει

    οπότε βγαίνει φθηνότερα να ανοίξει κανείς το φούρνο να ψήσει και τίποτα

    την ίδια θερμότητα θα πάρει στο χώρο και το ίδιο κόστος θα πληρώσει σε ρεύμα

    (ψιλο - αστειεύομαι )

    Στα του ρεύματος τα έχουμε ξαναπεί.
    Απο τη μία έχουμε αντλίες θερμότητας (AC κλπ) με απόδοση 1:3+++
    Και απο την άλλη όλες τις άλλες συσκευές (καλοριφέρ λαδιού, θερμοπομπούς, αλογόνου, χαλαζία, φούρνο κουζίνας, πιστολάκι για τα μαλλιά κλπ) με απόδοση 1:1

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το ηξερα , αλλα και παλι ειμαι περιεργος τι επιδοσεις θα εχει το pwm με την μη σταθερη εφαρμογη εντασης ρευματος εναντι της αντιστασης
    την ίδια απόδοση θα έχει 1:1

    για να μεταφέρει 1kw θερμότητας στο χώρο θα κάψει 1kwh (σύν ότι άλλο καίνε τα φρού φρού που θα έχει επάνω πχ. λαμπάκια, χρονόμετρα κλπ)

  2. #5492
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το a/c μου είναι 18άρι inverter Midea. Απλά μου ήρθε μεγάλη κατανάλωση ρεύματος, κι έλεγα μήπως το υγραέριο συμφέρει περισσότερο.
    Αλλά απ' όσα διάβασα, δεν θα χρησιμοποιήσω υγραέριο.

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
    Γρηγόρης Νάκος.

  3. #5493
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα του ρεύματος τα έχουμε ξαναπεί.
    Απο τη μία έχουμε αντλίες θερμότητας (AC κλπ) με απόδοση 1:3+++
    Και απο την άλλη όλες τις άλλες συσκευές (καλοριφέρ λαδιού, θερμοπομπούς, αλογόνου, χαλαζία, φούρνο κουζίνας, πιστολάκι για τα μαλλιά κλπ) με απόδοση 1:1
    στο λαδιου (οπως νομιζω δηλαδη ,δεν εχω ανοιξει κανενα ) ανοιγει μια (δυο , τρεις ) αντισταση (εις) , αυτη η αντισταση(εις) μπορει να φτανει 200 βαθμους κελσιου και μεχρι να ζεστανει το σωμα μεχρι την θερμοκρασια που ο θερμοστατης οριζει , η αντισταση καιει σταθερα , στο pwm αν θες το σωμα να φτασει 75 βαθμους κελσιου ,με ριπες τασεις φερνεις το σωμα στην θερμοκρασια που επιθυμεις ,δεν ζεσταινεται καποιο κομματι του περισσοτερο απο την επιθυμητη θερμοκρασια , και δεν εχει μια σταθερη καταναλωση οπως η αντισταση (πχ ή 1500 βατ ή off ) , αλλα ριχνει ριπες χωρις να εχει πλεονασματα στις μετατροπες ενεργειας . ειναι πολυ πιο ελενχομενη η ροη ρευματος . διαφορα οπως μεταξυ ψηφιακης και αναλογικης ακριβειας .
    αυτα νομιζω και μου κινουν την περιεργεια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 26-11-23 στις 21:33.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #5494
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    24(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι το κλιματιστικο ξηραινει πολυ την ατμοσφαιρα και τους φερνει δυσπνοια και ξηραινει τα ματια και το λαιμο.
    Ενω το καλοριφερ λαδιου ζεσταινει πιο γλυκα. Και ας καιει περισσοτερο για την ιδια ωρα/ιδια watt οντας μη ινβερτερ.
    Μου φαίνεται τρελό αυτό που λες. Κι εγώ δεν τρελαίνομαι με την θέρμανση από κλιματιστικό, δεν νιώθεις την ίδια θαλπωρή, αλλά σίγουρα τα κλιματιστικά στη θέρμανση δεν ξηραίνουν τον χώρο. Μια μικρή (και κατ' επέκταση όχι τόσο αποδοτική) αντλία θερμότητας αέρα-αέρα είναι μέσω συμπίεσης & αποσυμπίεσης του ψυκτικού μέσου. Σστην θέρμανση αντλεί θερμότητα από έξω και την μεταφέρει μέσα, άρα το έξω στοιχείο ψύχεται και το μέσα ζεσταίνεται. Υγροποίηση συμβαίνει στο στοιχείο που αποσυμπιέζεται το ψυκτικό μέσο και αεριοποιείται, στην θέρμανση το έξω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως και να το βγάλουν έτσι όπως το ακούω πάλι την ίδια απόδοση με τον φούρνο της κουζίνας θα έχει
    οπότε βγαίνει φθηνότερα να ανοίξει κανείς το φούρνο να ψήσει και τίποτα
    την ίδια θερμότητα θα πάρει στο χώρο και το ίδιο κόστος θα πληρώσει σε ρεύμα

    (ψιλο - αστειεύομαι )

    Στα του ρεύματος τα έχουμε ξαναπεί.
    Απο τη μία έχουμε αντλίες θερμότητας (AC κλπ) με απόδοση 1:3+++
    Και απο την άλλη όλες τις άλλες συσκευές (καλοριφέρ λαδιού, θερμοπομπούς, αλογόνου, χαλαζία, φούρνο κουζίνας, πιστολάκι για τα μαλλιά κλπ) με απόδοση 1:1
    Πες τα χρυσόστομε, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω, σε ατάκες του τύπου "η Kumtel είναι πιό οικονομική από πχ. τον θερμοσυσσωρευτή/καλοριφέρ λαδιού..."
    NAS: QNAP TS-653D-4G@16GB with WD6003FRYZ Backup NAS: QNAP TS459 Pro+ with WD50EFRX &Promise Smartstor NS4600 with WD30EZRX (iSCSI)
    UPS: Back-UPS RS BR1200LCDI Router: AVM Fritz!Box 7590 Switch: Netgear GSS116E

    Dell Latitude E6520 (i7-2720QM CPU @ 2.20GH, 16GB, SSD)
    Custom PC (GA-EX58-UD5, Zeon X5650, 12GB, Gigabyte GV-N98TSL-1GB nVidia, SSD, WD Velociraptor WD3000HLFS, other HDs)

  5. #5495
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται τρελό αυτό που λες. Κι εγώ δεν τρελαίνομαι με την θέρμανση από κλιματιστικό, δεν νιώθεις την ίδια θαλπωρή, αλλά σίγουρα τα κλιματιστικά στη θέρμανση δεν ξηραίνουν τον χώρο. Μια μικρή (και κατ' επέκταση όχι τόσο αποδοτική) αντλία θερμότητας αέρα-αέρα είναι μέσω συμπίεσης & αποσυμπίεσης του ψυκτικού μέσου. Σστην θέρμανση αντλεί θερμότητα από έξω και την μεταφέρει μέσα, άρα το έξω στοιχείο ψύχεται και το μέσα ζεσταίνεται. Υγροποίηση συμβαίνει στο στοιχείο που αποσυμπιέζεται το ψυκτικό μέσο και αεριοποιείται, στην θέρμανση το έξω.



    Πες τα χρυσόστομε, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω, σε ατάκες του τύπου "η Kumtel είναι πιό οικονομική από πχ. τον θερμοσυσσωρευτή/καλοριφέρ λαδιού..."
    Ζεσταινει τον αερα ομως, αρα μειωνεται η σχετικη υγρασια. Δεν ξερω ποσο επηρεαζει και η πιθανη συμπυκνωση της υγρασιας στους τοιχους και στις αλλες επιφανειες λογω διαφορας θερμοκρασιας. Φανταζομαι οχι τοσο πολυ.

  6. #5496
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το A/C όντως ξηραίνει την ατμόσφαιρα γιατί ζεσταίνει μόνο τον αέρα οπότε η σχετική υγρασία πέφτει.
    Στην ουσία μιλάμε για ποσοστό νερού/αέρα έως το σημείο κορεσμού/δρόσου.
    Όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία του αέρα τόσο περισσότερο νερό χωράει οπότε αν κρατήσουμε το νερό σταθερό (πχ. μέσα στο σπίτι) τότε το ποστοστό θα πέσει.


    Για να δουλέψει σωστά πρέπει να υπάρχει μία σχετική μόνωση στο σπίτι ώστε να το δουλεύουμε συνεχόμενα και να ζεσταθεί όλο το σπίτι ομοιόμορφα με αποτέλεσμα να σταματήσει να δουλεύει στο φούλ και το νερό του αέρα να μήν υγροποιείται σε τοίχους, παράθυρα, πατώματα κλπ.

    Υπόψιν ότι επειδή δεν βγάζει νερό έξω στη θέρμανση δεν προκαλεί αφύγρανση.


    Αν το σπίτι έχει χάλια μόνωση μπορεί η φθηνότερη λύση να είναι κάτι με αντίσταση που θα ζεσταίνει τοπικά.
    πχ. αλογόνου δίπλα μας

  7. #5497
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο λαδιου (οπως νομιζω δηλαδη ,δεν εχω ανοιξει κανενα ) ανοιγει μια (δυο , τρεις ) αντισταση (εις) , αυτη η αντισταση(εις) μπορει να φτανει 200 βαθμους κελσιου και μεχρι να ζεστανει το σωμα μεχρι την θερμοκρασια που ο θερμοστατης οριζει , η αντισταση καιει σταθερα , στο pwm αν θες το σωμα να φτασει 75 βαθμους κελσιου ,με ριπες τασεις φερνεις το σωμα στην θερμοκρασια που επιθυμεις ,δεν ζεσταινεται καποιο κομματι του περισσοτερο απο την επιθυμητη θερμοκρασια , και δεν εχει μια σταθερη καταναλωση οπως η αντισταση (πχ ή 1500 βατ ή off ) , αλλα ριχνει ριπες χωρις να εχει πλεονασματα στις μετατροπες ενεργειας . ειναι πολυ πιο ελενχομενη η ροη ρευματος . διαφορα οπως μεταξυ ψηφιακης και αναλογικης ακριβειας .
    αυτα νομιζω και μου κινουν την περιεργεια
    Δε νομίζω να φτάνει 200 βαθμούς θερμοκρασία, πέρσι το είχα μετρήσει με laser υπέρυθρης και κάπου στους 100 έφτανε, ίσως σε κάποιες συγκεκριμένες επιφάνειες ανώμαλης ανατομίας πήγαινε και παραπανω. Πάντως φέτος που θα το ανάψω πάλι θα μετρήσω κάνα να δω πόσο πάει αν το βάλεις στο τέρμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το a/c μου είναι 18άρι inverter Midea. Απλά μου ήρθε μεγάλη κατανάλωση ρεύματος, κι έλεγα μήπως το υγραέριο συμφέρει περισσότερο.
    Αλλά απ' όσα διάβασα, δεν θα χρησιμοποιήσω υγραέριο.

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
    Πιο πολύ συμφέρει το κλιματιστικό ειδικά αν είναι inverter. Το υγραερίο έχει πλεονέκτημα άμα φτάσει έξω κοντά στους 0. Εκεί άμα το κλιματιστικό σου δεν επιλέχτηκε με βάση τις θερμικές ανάγκες του χώρου σου τότε θα παγώσετε και θα ανάβετε αερόθερμα, καλοριφέρ λαδιού κτλ. Ε μια σομπα υγραερίου είναι ότι πρέπει σε τέτοιες περιστάσεις επικουρικά. Σε όλους ήρθε πολύ ρεύμα μην το ψάχνεις, εκτός αν μιλάμε για τεράστιο νούμερο.
    .

  8. #5498
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.959
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Για να κάνετε οικονομία, μειώστε τη θερμοκρασία (βάλτε το στους 19-21 όχι στους 25) και να ανάβετε τη θέρμανση συνεχόμενα, δε συμφέρει να ανάβετε για μια ώρα, να την κλείνετε και να την ξανανάβετε μετά από δυο ώρες όταν θα έχετε κρυώσει. Καλύτερα χαμηλή θερμοκρασία και συνεχής θέρμανση.

  9. #5499
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κάνετε οικονομία, μειώστε τη θερμοκρασία (βάλτε το στους 19-21 όχι στους 25) και να ανάβετε τη θέρμανση συνεχόμενα, δε συμφέρει να ανάβετε για μια ώρα, να την κλείνετε και να την ξανανάβετε μετά από δυο ώρες όταν θα έχετε κρυώσει. Καλύτερα χαμηλή θερμοκρασία και συνεχής θέρμανση.
    18 το έχω εγώ εδώ και χρόνια, 19 σε γιορτές μόνο
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #5500
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να φτάνει 200 βαθμούς θερμοκρασία, πέρσι το είχα μετρήσει με laser υπέρυθρης και κάπου στους 100 έφτανε, ίσως σε κάποιες συγκεκριμένες επιφάνειες ανώμαλης ανατομίας πήγαινε και παραπανω. Πάντως φέτος που θα το ανάψω πάλι θα μετρήσω κάνα να δω πόσο πάει αν το βάλεις στο τέρμα.
    για την αντισταση μεσα στο σωμα λεω στους 200 βαθμους , οχι το σωμα . απο το σωμα λαμβανει την θερμοκρασια ο θερμοστατης ωστε να κλεισει την αντισταση η οποια υποθετω θα πιανει αρκετα περισσοτερους βαθμους . το σωμα ειναι εκτεθειμενο και δεν μπορει να εχει και θερμοκρασιες που θα προκαλεσουν εγκαυμα .

    για να πετυχεις δηλαδη μια θερμοκρασια στο δωματιο 20 βαθμους ας πουμε,
    αναβει μια αντισταση στους 200 βαθμους (πιχι , δεν το εχω μετρησει )
    που ζεσταινει ενα λαδι και το σωμα στους 70 - 80 βαθμους,
    ωστε να ζεστανει ενα δωματιο στους 20
    εχεις δηλαδη ενα σκαλι παραπανω που πρεπει να ζεστανεις κατι στους 200 βαθμους
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #5501
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται τρελό αυτό που λες. Κι εγώ δεν τρελαίνομαι με την θέρμανση από κλιματιστικό, δεν νιώθεις την ίδια θαλπωρή, αλλά σίγουρα τα κλιματιστικά στη θέρμανση δεν ξηραίνουν τον χώρο. Μια μικρή (και κατ' επέκταση όχι τόσο αποδοτική) αντλία θερμότητας αέρα-αέρα είναι μέσω συμπίεσης & αποσυμπίεσης του ψυκτικού μέσου. Σστην θέρμανση αντλεί θερμότητα από έξω και την μεταφέρει μέσα, άρα το έξω στοιχείο ψύχεται και το μέσα ζεσταίνεται. Υγροποίηση συμβαίνει στο στοιχείο που αποσυμπιέζεται το ψυκτικό μέσο και αεριοποιείται, στην θέρμανση το έξω.
    Και ομως μια χαρα ξηραινουν την ατμοσφαιρα. Οταν εχεις ηλικιωμενους ανθρωπους που για να ζεσταθει το σπιτι δουλευουν τα κλιματιστικα αντι του καλοριφερ (πετρελαιου) και αυτα δουλευουν αρκετες ωρες παραγοντας/δινοντας στο χωρο streams ζεστου αερα υστερα απο λιγο η ατμοσφαιρα γινεται αποπνικτικη. To κλιματιστικο τραβαει αερα απο το χωρο, τον ζεσταινει και τον εξαγει ζεστο, οπως ακριβως κανει και το αεροθερμο. Η διαφορα ειναι οτι το κλιματιστικο δουλευει με αντλια θερμοτητας και ειναι πιο αποδοτικο ενω το αεροθερμο με αντισταση και ειναι ενεργοβορο. Κατα τα αλλα και τα δυο "φτυνουν" στο χωρο καυτο αερα.
    Βαλε κατω απο τις περσιδες του κλιματιστικου θερμομετρο και μετρα. Θα δεις κατι 40αρια να βγαινουν. Απολυτα "λογικο" δεδομενου οτι αν πρεπει να ζεσταθει ενας χωρος Α, δεν μπορει να ζητας 23 και το κλιματιστικο να δινει στην εξοδο στις περσιδες 23 βαθμους γιατι δεν θα ζεστανει ποτε το χωρο. Πρεπει να σπρωξει αερα πολυ θερμοτερο απο το ζητουμενο ωστε να ερθει η θερμοκρασια του χωρου εκει που ζητησες.
    Αυτο ομως ξηραινει γρηγορα την ατμοσφαιρα. Της αφαιρει πολυ γρηγορα και την υγρασια απο το χωρο.

    Το καλοριφερ απο την αλλη θερμαινει δια της ακτινοβολιας, ζεσταινει και τοιχους, επιπλα κτλ καλυτερα απο το κλιματιστικο ή το αεροθερμο χωρις να ξηραινει την ατμοσφαιρα γιατι δεν σπρωχνει βιαια επι ωρα/ωρες στο χωρος θερμες μαζες υπερζεστου αερα.
    Οπως ειναι εχθρος του αναπνευστικου, υπουλος μαλιστα, η υγρασια, ετσι ειναι και εχθρος η υπερβολικη ζεστη με ζεστο αερα. Με παιδιατρους που εχω συζητησει προτεινουν ως καλυτερη θερμανση για παιδικο δωματιο τα πανελ υπερυθρης αν δεν μπορει να λειτουργησει καλοριφερ και οσο το δυνατον αποφυγη κλιματιστικου σε υψηλες θερμοκρασιες και για πολλη ωρα και σιγουρα οχι οταν ειναι τα παιδια στο δωματιο. Αυτα για να αποφευχθουν μακροχρονια προβληματα για τα παιδια αναπνευστικης και πνευμονολογικης φυσης.

    Εγω που δεν εχω θεματα πνευμονολογικα και με πιανει βηχας απο την ξηρη ατμοσφαιρα και πονανε τα ματια μου που στεγνωνουν απο την ξηροφθαλμια.
    Τους εχω παρει μετρητες υγρασιας σε ολα τα δωματια και με το κλιματιστικο στους 23 βαθμους υστερα απο καμια ωρα που εχει πετυχει θερμοκρασια στο χωρο και εχει ριξει στροφες η υγρασια του χωρου ειναι στο 45% που ειναι αρκετα χαμηλο για να ειναι φυσιολογικο για να εισαι στο χωρο. Εμενα προσωπικα υγρασια χωρου κατω απο 50% με θερμοκρασια 23+ βαθμους με ενοχλει στα ματια και στο λαιμο. Ειμαι ανετα οταν ειναι στο 52-55% με τετοια θερμοκρασια στο χωρο.

    Ενα σχετικο ενδιαφερον αρθρο

    https://klimatismos.jimdofree.com/20...C%CE%B1%CF%82/

    Οντως προσωπικα τουλαχιστον εχω διαπιστωσει οτι στο υπνοδωματιο αν εχω πανω απο 22 βαθμους το χειμωνα δεν μπορω να κοιμηθω ζεσταινομαι υπερβολικα (και κοιμαμαι ετσι και αλλιως με τα εσωρουχα ). Το ιδανικο ειναι να εχει λιγη "δροσουλα" ωστε το σωμα να μπαινει απευθειας σε φαση υπνου δηλαδη μια θερμοκρασια περιξ των 20-21 βαθμων το βραδυ για υπνο ειναι ταμαμ.
    Πρεπει να ειμαι αρρωστος, να εχω ριγη και κρυαδες για να θελω κατι πανω απο 23 να γινει το δωματιο φουρνος (εχει συμβει πολυ σπανια).

    Καθε ανθρωπος φυσικα ειναι διαφορετικος. Αλλα απο τοτε που τους εχω βαλει να κλεινουν το κλιματιστικο αρκετη ωρα πριν πανε για υπνο και το υπνοδωματιο εχει πεσει στους 21 βαθμους και η υγρασια περιξ του 55% κοιμουνται μια χαρα χωρις ενοχλησεις.

  12. #5502
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτά τα σώματα λαδιού είναι συνήθως ισχύος 2KW, δηλαδή αρκετά ενεργοβόρα.
    Ένα κλιματιστικό ρυθμισμένο στους 22 βαθμούς, καταναλώνει αρκετά λιγότερη ισχύ, και άρα συμφέρει περισσότερο.
    Γρηγόρης Νάκος.

  13. #5503
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της αφαιρει πολυ γρηγορα και την υγρασια απο το χωρο.
    Τα κλιματιστικά δεν κάνουν αφύγρανση στη θέρμανση, μόνο στην ψυξη.

    Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, επειδή αυξάνεται η θερμοκρασία, μειώνεται η σχετική υγρασία, όχι η απόλυτη.

  14. #5504
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.002
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα σώματα λαδιού είναι συνήθως ισχύος 2KW, δηλαδή αρκετά ενεργοβόρα.
    Ένα κλιματιστικό ρυθμισμένο στους 22 βαθμούς, καταναλώνει αρκετά λιγότερη ισχύ, και άρα συμφέρει περισσότερο.
    Μην κοιταμε ομως μονο το οικονομικο συμφερον της τσεπης. Υπαρχει και το συμφερον της υγειας αρα πρεπει να γινεται ενας σωστος συνδυασμος.

  15. #5505
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα σώματα λαδιού είναι συνήθως ισχύος 2KW, δηλαδή αρκετά ενεργοβόρα.
    Ένα κλιματιστικό ρυθμισμένο στους 22 βαθμούς, καταναλώνει αρκετά λιγότερη ισχύ, και άρα συμφέρει περισσότερο.
    Επειδή για λόγους υγείας δεν βάζω στοβ δωμάτιο του παιδιού AC παρά ανάβω μόνο το ΑC το 22αρι της τραπεζαρίας, επίσημα το λαδιού που του έχω για να κρατάει τη θερμοκρασία το βράδυ όταν κοιμάται στους 18, καίει 2πλασιο ρεύμα από το 22αρι inverter. Μιλάμε για χαος ..
    Πέρυσι το χειμώνα έτρωγε 16kw τη μέρα αυτό το ρημαδι του λαδιού στα μεγάλα κρύα... Μετά τον πήγα στους 16 βαθμους και επεσε στα 10kw την ημέρα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 367 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 347357362365366367368369372377 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας