Σελ. 358 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 338348353356357358359360363368378 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.356-5.370 από 5680
  1. #5356
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις και πολύ δίκιο σε αυτό που λες. Στον τιμοκατάλογο Σεπτεμβρίου η διαφορά τιμής μεταξύ των 2 είναι 4 λεπτά η kWh. Μόνο για να αποσβέσεις το πάγιο των 3,73€ θέλεις 93,25kWh, μόνο σημαντικό δεν θα είναι το κέρδος
    Δεν είναι η έκπτωση μόνο σε αυτό, είναι και στην διανομή και σε άλλα, ακόμα δεν μετράει στις ημερήσιες kwh

  2. #5357
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    24(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για την διανομή προς τον ΔΕΔΔΗΕ δεν το ήξερα (ή το είχα ξεχάσει λόγω ηλικίας), έχεις απόλυτο δίκιο, το είδα. Άρα +0,02130€/kWh όφελος στα 0,04€/kWh, σύνολο 0,0613€/kWh. Οπότε για την απόσβεση του παγίου χρειάζονται μόνο 60,85kWh αντί για 93,25kWh που έγραψα, και μετά από εκεί κερδίζεις.

    Αυτό με την προσμέτρηση στις ημερήσιες kwh δεν το κατάλαβα.
    NAS: QNAP TS-653D-4G@16GB with WD6003FRYZ Backup NAS: QNAP TS459 Pro+ with WD50EFRX &Promise Smartstor NS4600 with WD30EZRX (iSCSI)
    UPS: Back-UPS RS BR1200LCDI Router: AVM Fritz!Box 7590 Switch: Netgear GSS116E

    Dell Latitude E6520 (i7-2720QM CPU @ 2.20GH, 16GB, SSD)
    Custom PC (GA-EX58-UD5, Zeon X5650, 12GB, Gigabyte GV-N98TSL-1GB nVidia, SSD, WD Velociraptor WD3000HLFS, other HDs)

  3. #5358
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις και πολύ δίκιο σε αυτό που λες. Στον τιμοκατάλογο Σεπτεμβρίου η διαφορά τιμής μεταξύ των 2 είναι 4 λεπτά η kWh. Μόνο για να αποσβέσεις το πάγιο των 3,73€ θέλεις 93,25kWh, μόνο σημαντικό δεν θα είναι το κέρδος
    Εξαρταται απο το νοικοκυριο. Αν το μηνα εχεις πάνω απο την καταναλωση που αναφερεις στο νυχτερινο δλδ 100-125kwh (που δεν ειναι δυσκολο αναλογως τη συνθεση και τις αναγκες του νοικοκυριου) θα το αποσβενεις και θα εχεις και ενα μικρο κερδος.
    Τωρα ειδα και την απαντηση του Σπυρου αρα θα εχεις μεγαλυτερο οφελος ακομα και με τις μικρες διαφορες που αναφερεις εσυ.

    Το ανεφερα εχοντας παντα στο μυαλο μου τα "κλειδωμενα" σταθερα της ΔΕΗ που εχουν μια διαφορα 5 λεπτα μεταξυ κανονικου και νυχτερινου. Δεν γνωριζα οτι εχει εκμηδενισθει τοσο η διαφορα.
    Επισης παιζει μεγαλο ρολο και το "ειδος" του νυχτερινου. Οι παλιοι νυχτερινοι εχουν ακομα την αλλαγη μεταξυ θερινου και χειμερινου που ειναι πολυ βολικη, τους καινουριους εδω και χρονια νομιζω τους πανε σε νυχτερινο νυχτας μονο?

  4. #5359
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης παιζει μεγαλο ρολο και το "ειδος" του νυχτερινου. Οι παλιοι νυχτερινοι εχουν ακομα την αλλαγη μεταξυ θερινου και χειμερινου που ειναι πολυ βολικη, τους καινουριους εδω και χρονια νομιζω τους πανε σε νυχτερινο νυχτας μονο?
    Ακριβώς το αντίθετο. Οι παλαιοί (προ 1988 και χωρίς αλλαγή στο ενδιάμεσο) είναι συνεχές ωράριο όλο το χρόνο. Οι νέοι είναι χειμερινό / θερινό.
    https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/ καρτέλα ΩΡΑΡΙΟ

    Μόνο όφελος έχει κανείς με το νυχτερινό, ακόμα και μόνο λόγω των ρυθμιζόμενων χρεώσεων που δεν χρεώνονται ή είναι λιγότερες.
    Εκτός αν κάποιος έχει μηδαμινή κατανάλωση,
    και μόνο το ψυγείο που καιει όλο το 24ωρο, και τα φώτα τη νύχτα, γράφουν κατανάλωση.
    Αν φροντίσεις να βάζεις πλυντήρια, θερμοσίφωνες στο νυχτερινό, βγαίνεις ακόμα πιο κερδισμένος.

    Παλιά το όφελος ήταν όντως μεγαλύτερο, τώρα το ξεφτυλίσανε με τα νέα τιμολόγια, αλλά και πάλι, δύσκολο να μη συμφέρει καθόλου.
    Άλλωστε την ενεργοποίηση την πληρώνεις ΑΠΑΞ και ο μετρητής μετά το έχει για πάντα.
    Προφανώς συμφέρει περισσότερο σε ιδιόκτητη κατοικία, αλλά και σε ενοίκιο, αν μείνεις πάνω από 1 χρόνο, πάλι συμφέρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 21-09-22 στις 23:38.

  5. #5360
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε συμφέρει το 0,125 για το αέριο γιατί χάνεις την επιδότηση που θα δώσουν, χάνεις και το -30% που δίνει η ΔΕΗ στο απλό πρόγραμμα.
    Που είδες ότι δεν ισχύει η επιδότηση στα σταθερά; Επίσης, εκεί που βλέπω να φτάνει το TTF τον χειμώνα παίζει και με την επιδότηση να βγαίνει πιο ακριβό από 0,125.

  6. #5361
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό μου πάνω στη συντήρηση των ατομικών λεβήτων αερίου..
    Φίλος έχει ατομικό λέβητα αερίου που τον λειτουργεί με υγραέριο.. Δεν έχει κάνει συντήρηση ποτέ.. Πρόβλημα ουδέν..
    Εγώ τον δικό μου τον δουλεύω με φυσικό αέριο..
    Πρακτικά το αέριο είναι καθαρό καύσιμο.. Δεν βρωμίζει και δεν αφήνει κατάλοιπα νομίζω όπως το πετρέλαιο..
    Η συντήρηση πρακτικά που θα χρειαζόταν; Καθαρισμός από άλατα κλπ; Έχω και μαγνητικό φίλτρο που το καθαρίζω ανά διαστήματα μόνος όπως μου είχε δείξει ο εγκαταστάτης, και βγάζει αρκετή μαυρίλα από το κύκλωμα.. Το νερό που χάνεται το συμπληρώνω..
    Που είναι το πρόβλημα μου; Κοινώς "φοβάμαι" ολίγον να αγγίξει το μηχάνημα εσωτερικά άνθρωπος.. Δεν είναι όπως το πετρέλαιο που χρειάζεται ντε και καλά συντήρηση.. Και εφόσον το μηχάνημα παίζει καλά δεν βλέπω λόγο για συντήρηση.. Η σκέψη μου οτιδήποτε χαλάσει ας το δούμε τότε είναι λάθος; Μιλώντας με το φίλο που έχει το υγραέριο μου λέει μέτρα μόνο καυσαέρια.. Και φέτος που ήρθε η ώρα για συντήρηση σκέφτομαι να πω του μάστορα να κάνει μόνο αυτό.. Να βγάλει το φύλλο καύσης μόνο.. + του ότι λόγω 4ετίας πρέπει να βγάλω και πιστοποιητικό στεγανότητας που φυσικά θα βγάλω.. Ιδέες ως προς τη "φοβία" συντήρησης;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #5362
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Συντήρηση ό,τι ορίζει ο κατασκευαστής και το συνεργείο που στο εγκατέστησε.

    Δεν ξέρω τι ισχύει για ατομικούς λέβητες, στη πολυκατοικία που έχουμε κεντρική θέρμανση Φ.Α πάντως κάνουμε κάθε χρόνο συντήρηση και ο συντηρητής ελέγχει τα παρακάτω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  καυστήρας.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  198,9 KB 
ID: 242245

  8. #5363
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συντήρηση ό,τι ορίζει ο κατασκευαστής και το συνεργείο που στο εγκατέστησε.

    Δεν ξέρω τι ισχύει για ατομικούς λέβητες, στη πολυκατοικία που έχουμε κεντρική θέρμανση Φ.Α πάντως κάνουμε κάθε χρόνο συντήρηση και ο συντηρητής ελέγχει τα παρακάτω:
    Έλεγχος πίεσης του δοχείου διαστολής δεν βλεπω να αναγράφεται στις εργασίες, άρα μάλλον κανείς δεν ασχολείται ποτέ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 16-10-22 στις 22:19.

  9. #5364
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος θέρμανσης – Απαντήσεις ενόψει του δύσκολου χειμώνα
    Η Σάντυ Φαμελιάρη, φυσικός και υπεύθυνη προγραμμάτων για την κλιματική αλλαγή και την ενέργεια στο ελληνικό γραφείο της Greenpeace
    και η Χρυσούλα Βαΐτση, Δρ. Πολιτικός Μηχανικός και Γενική Γραμματέας του «Πανελλήνιου Συλλόγου Πιστοποιημένων Ενεργειακών Επιθεωρητών»,
    απαντούν σε 8 πρακτικές ερωτήσεις που απασχολούν τους πολίτες.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #5365
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό μου πάνω στη συντήρηση των ατομικών λεβήτων αερίου..
    Φίλος έχει ατομικό λέβητα αερίου που τον λειτουργεί με υγραέριο.. Δεν έχει κάνει συντήρηση ποτέ.. Πρόβλημα ουδέν..
    Εγώ τον δικό μου τον δουλεύω με φυσικό αέριο..
    Πρακτικά το αέριο είναι καθαρό καύσιμο.. Δεν βρωμίζει και δεν αφήνει κατάλοιπα νομίζω όπως το πετρέλαιο..
    Η συντήρηση πρακτικά που θα χρειαζόταν; Καθαρισμός από άλατα κλπ; Έχω και μαγνητικό φίλτρο που το καθαρίζω ανά διαστήματα μόνος όπως μου είχε δείξει ο εγκαταστάτης, και βγάζει αρκετή μαυρίλα από το κύκλωμα.. Το νερό που χάνεται το συμπληρώνω..
    Που είναι το πρόβλημα μου; Κοινώς "φοβάμαι" ολίγον να αγγίξει το μηχάνημα εσωτερικά άνθρωπος.. Δεν είναι όπως το πετρέλαιο που χρειάζεται ντε και καλά συντήρηση.. Και εφόσον το μηχάνημα παίζει καλά δεν βλέπω λόγο για συντήρηση.. Η σκέψη μου οτιδήποτε χαλάσει ας το δούμε τότε είναι λάθος; Μιλώντας με το φίλο που έχει το υγραέριο μου λέει μέτρα μόνο καυσαέρια.. Και φέτος που ήρθε η ώρα για συντήρηση σκέφτομαι να πω του μάστορα να κάνει μόνο αυτό.. Να βγάλει το φύλλο καύσης μόνο.. + του ότι λόγω 4ετίας πρέπει να βγάλω και πιστοποιητικό στεγανότητας που φυσικά θα βγάλω.. Ιδέες ως προς τη "φοβία" συντήρησης;
    Έχω 6 χρόνια που έβαλα ατομικό λέβητα αερίου. Δεν είχα κάνει και εγώ συντήρηση με την ίδια λογική με σένα. Μέχρι που την άνοιξη που μας πέρασε έβγαζε μύνημα για μπλοκαρισμένη εξαγωγή καυσαερίων (κάπως έτσι) και σταματούσε. Φώναξα τεχνικό και ο θάλαμος καύσης ήταν γεμάτος με μια σκόνη σαν κατάλοιπο καύσης. Το ξέπλυνε με ειδικό χημικό και πλέον μου φαίνεται ότι ζεσταίνει γρηγορότερα το νερό χρήσης (ακόμη δεν το δοκίμασα σε θέρμανση).
    Άρα συμπέρασμα από μένα ότι στα 3-4 χρόνα τουλάχιστον θέλει ένα καθάρισμα ο θάλαμος καύσης.

  11. #5366
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Ετήσια θέλει κανονικά, πέφτει κι η απόδοση με αποτέλεσμα να καίει παραπάνω, δεν είναι μόνο η πιθανότητα να σταματήσει να δουλεύει ή να πάθει ζημιά.

  12. #5367
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω 6 χρόνια που έβαλα ατομικό λέβητα αερίου. Δεν είχα κάνει και εγώ συντήρηση με την ίδια λογική με σένα. Μέχρι που την άνοιξη που μας πέρασε έβγαζε μύνημα για μπλοκαρισμένη εξαγωγή καυσαερίων (κάπως έτσι) και σταματούσε. Φώναξα τεχνικό και ο θάλαμος καύσης ήταν γεμάτος με μια σκόνη σαν κατάλοιπο καύσης. Το ξέπλυνε με ειδικό χημικό και πλέον μου φαίνεται ότι ζεσταίνει γρηγορότερα το νερό χρήσης (ακόμη δεν το δοκίμασα σε θέρμανση).
    Άρα συμπέρασμα από μένα ότι στα 3-4 χρόνα τουλάχιστον θέλει ένα καθάρισμα ο θάλαμος καύσης.
    Χμμμ, ενδιαφέρον αυτό που λες...
    Άρα μπορεί να μη θέλει κάθε χρόνο όπως το πετρέλαιο, αλλά αργά η γρήγορα βλέπε στα 3-4 χρόνια που χρειάζεται και το πιστοποιητικό στεγανότητας, θα θέλει...
    Άρα ετοιμάζομαι για συντήρηση όπως φαίνεται... Εγώ τον έχω γύρω στα 4 χρόνια..
    Ήσουν τυχερός πάντως που ήταν θέμα απλού καθαρίσματος και όχι κάποια ζημιά...
    Από την άλλη το να περιμένω να μου βγάλει κάτι όποτε κ αν το βγάλει μάλλον δεν ενδείκνυται ε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετήσια θέλει κανονικά, πέφτει κι η απόδοση με αποτέλεσμα να καίει παραπάνω, δεν είναι μόνο η πιθανότητα να σταματήσει να δουλεύει ή να πάθει ζημιά.
    Κανονικά νομίζω κάθε χρόνο λένε..
    Σε ένα χαρτί που μου είχε στείλει η εδα, νομίζω έγραφε για προληπτικό ετήσιο καθαρισμό - συντήρηση.. Όχι για υποχρεωτικό..
    Αυτό που έγραφε ότι ήταν υποχρεωτικό και εκείνο έλαβα υπόψη ήταν ότι στα 4 χρόνια έπρεπε να βγάλεις πιστοποιητικό στεγανότητας στη σωλήνα που φέρνει το αέριο από κάτω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #5368
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα για τη συντήρηση απο ένα λέβητα-καυστήρα πετρελαίου αυτές είναι οι εργασίες που πρέπει να κάνει;
    Συντήρηση

    1. Καθαρισμός Λέβητα
    2. Η πόρτα του Λέβητα πρέπει να μονωθεί αν το υπάρχον μονωτικό έχει καταστραφεί
    3. Να στεγανοποιηθεί αν χρειάζεται ο Λέβητας
    4. Να καθαρίζονται με συρμάτινη βούρτσα οι σωληνώσεις του (φλογαυλοί ,ή τούμπα, ή αυλοί) και αν αυτό είναι αδύνατο να γίνει με βούρτσα να χρησιμοποιείται ειδικό υγρό
    5. Να καθαρίζονται οι συλλέκτες του Λέβητα και οι γωνίες της καμινάδας καθώς και ο συλλέκτης του καπνοσυλλέκτη αν υπάρχει 5. Να τοποθετείται φύλλο αμίαντος ή κορδόνι όπου χρειάζεται


    Συντήρηση Καυστήρα

    • Καθαρισμός φίλτρου γραμμής πετρελαίου
    • Καθαρισμός φίλτρου αντλίας
    • Καθαρισμός σωλήνων καυστήρα (σωληνάκια)
    • Καθαρισμός Μπέκ και αντικατάσταση αυτού κάθε χρόνο
    • Καθαρισμός ανεμιστήρα
    • Καθάρισμα ακίδων σπινθηριστού και ρύθμιση αυτών στα σημεία που αναφέρει ο κατασκευαστής
    • Καθάρισμα αεροθάλαμου καυστήρα
    • Λίπανση μοτέρ καυστήρα, αν αυτό απαιτείται
    • Καθαρισμός φωτοαντίστασης με μαλακό ύφασμα και αντικατάσταση αυτής στην παραμικρή ανωμαλία


    - - - Updated - - -

    εμένα μου παίρνει 50€ για τη συντήρηση λεβητα-καυστήρα πετρελαίου, είναι καλά σαν τιμή;
    Εσείς πόσα δίνετε;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  14. #5369
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτά που λές είναι.
    Επειδή έχω δεί να κάνουν και πόσο χρόνο χρειάζεται, τα €50 τα θεωρώ πολύ λίγα.
    Δεν θέλει μυαλό αλλά χρόνο και είναι πολύ βρώμικη δουλειά.

    Μπορεί και να μήν χρειάζεται να γίνουν όλα αν πχ το έτος καίει κάποιος 1 κυβικό πετρέλαιο.

    Τιμή δε γνωρίζω γιατί δεν πλήρωνα εγώ τότε.

  15. #5370
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που λές είναι.
    Επειδή έχω δεί να κάνουν και πόσο χρόνο χρειάζεται, τα €50 τα θεωρώ πολύ λίγα.
    Δεν θέλει μυαλό αλλά χρόνο και είναι πολύ βρώμικη δουλειά.
    Έγινε ευχαριστώ, αν θέλει κανείς να προσθέσει κάτι πολύ ευχαρίστως να τον ακούσω.
    Χέρι δεν με αφήνει η μάνα μου να βάλω στον λέβητα, γιατί λέει μπορεί να κάνω ζημιά.

    Εσείς τους καθαρίζετε μόνοι σας ή φωνάζετε κάποιον να το κάνει;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 358 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 338348353356357358359360363368378 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας