Σελ. 323 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 303313318321322323324325328333343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.831-4.845 από 5680
  1. #4831
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Όσο κατεβάζεις θερμοκρασία νερού τόσο αυξάνεται η επιφάνεια των σωμάτων που θες για να βγάλουν τις θερμίδες. Σκέψου σενάριο όπου θα έχεις το σπίτι κρύο, το λέβητα να έχει το νερό χλιαρό και θα πληρώνεις το ρεύμα του κυκλοφοριτη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xhaos : 18-02-20 στις 10:17.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #4832
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    xhaos , αμα σου πω οτι δεν καταλαβα ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #4833
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Όσο μικρότερη θερμοκρασία εχει το κύκλωμα σου (ΔΗΛΑΔΗ λέβητας - σωλήνες - σώματα) τοσο μεγαλύτερη απόδοση σε θερμίδες ανα λίτρο πετρελαίου έχεις στο λέβητα όμως ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ περιορίζεις και τη δύναμη της θέρμανσης σου. πχ αν είχες ενα σώμα 60cm το οποίο μπορούσε να σου ζεστάνει το δωμάτιο όταν το νερο ήταν στους 80 (και μετά να κλείσει το καλοριφέρ), χαμηλώνοντας τη θερμοκρασία του κυκλώματος πχ στους 50, το ίδιο σώμα δεν θα μπορέσει πότε να ζεστάνει το δωμάτιο με αποτέλεσμα να έχεις συνεχόμενη κατανάλωση.
    οπότε ΑΝ χαμηλώσεις τη θερμοκρασία του νερού, θα πρέπει να αλλάξεις και τα σώματα στα δωμάτια (ή θα πρέπει να βάλεις αντίστοιχα σώματα με μεγαλύτερο όγκο πχ το 60αρη να το κάνεις 90-110 ή να βάλεις ενεργά στοιχειά (πχ fan-coils). διαφορετικά θα καίει αποδοτικότερα ο λέβητας αλλα δεν θα σβήνει ποτέ και εσύ δεν θα ζεσταθείς ποτέ. Φαντάσου οτι η καμπύλη της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ απόδοσής είναι ένα V και εσύ θα πρέπει να βρεις το συνολικό ελάχιστο και οχι το ελάχιστο του λέβητα μόνου του..

    γενικά θες μελέτη που έχει ως παραμέτρους το κτίριο, την τοποθεσία που είσαι και την θερμοκρασία που θέλεις (άλλη η λύση αν θέλω 19 βαθμούς στο σπίτι μόνο τη νύχτα και άλλη η λύση αν θέλω 26 όλο το 24ωρο, άλλη η λύση αν θέλω όλη ημέρα 19 και άλλη αν θέλω 24 την ημέρα και 19 τη νύχτα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xhaos : 18-02-20 στις 10:33.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #4834
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω εναν λεβητα πετρελαιου ,
    εχω την θερμοκρασια χωρου στους 17 , και την θερμανση του νερου στους 70
    εχω δει οτι με την θερμοκρασια χωρου στο 18 και την θερμανση του νερου στους 70 , καιει σχεδον το διπλασιο .
    και με την θερμοκρασια χωρου στους 16 (και το νερο παλι στους 70 ) καιει ισως και λιγοτερο απο το μισο απο οτι η θερμοκρασια χωρου στους 17

    πως πιστευετε οτι μπορω να πετυχω καλυτερη καταναλωση ;
    ανεβαζοντας ή κατεβαζοντας τους βαθμους του νερου απο τους 70 που ειναι τωρα ;

    ο χωρος ειναι 70.5 τμ , και ο λεβητας ειναι ενας kiturami turbo 30s
    Συνημμένο Αρχείο 211735
    σαν υποθεση παιρνω οτι ειναι για μεγαλυτερο χωρο αλλα εχω κλεισει καποια καλοριφερ και δωματια , και πιστευω οτι με περισσοτερους βαθμους θα λειτουργει πιο κοντα στις προδιαγραφες λειτουργειας καλυψης ενος μεγαλυτερου χωρου . οποτε ισως ειναι και πιο αποδοτικος .
    Μπερδεύεις διαφορετικά πράγματα. Το βαθμό εκμετάλλευσης του πετρελαίου που καίγεται στο λέβητα πρέπει να τον δεις σαν (θερμική ενεέργεια που αποδίδεται στο χώρο)/(θερμογόνος δύναμη καταναλισκόμενου καυσίμου ή λίτρα καυσίμου). Δεν εξαρτάται από τη ζητούμενη στο χώρο θεμροκρασία.
    Οσον αφορά την απόδοση, έχεις παραμέτρους, χονδρικά, (α) τη θερμοκρασία νερού στην οποία αποδίδει τα μέγιστα ο λέβητας (και εξαρτάται από το λέβητα), και (β) τις απώλειες στη μεταφορά (σωληνώσεις εκτός θερμαινομένων χώρων) οι οποίες αυξάνονται αναλογικά με τη θερμοκρασία του νερού. Το πρώτο μεταβάλλεται λίγο μέσα στο αποδεκτό εύρος θερμοκρασιών νερού, το δεύετρο περισσότερο. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που επιτυγχάνεται εξοικονόμηση καυσίμου με τα συστήματα αντιστάθμισης (χαμηλώνουν τη θερμοκρασία νερού όταν η ζητηση θερμότητας είναι μικρή, λόγω υψηλών εξωτερικών θερμοκρασιών.
    Οσον αφορά τώρα το διπλασιασμό της κατανάλωσης όταν βάζεις το θερμοστάτη στους 18°C αντί για τους 17°C, είναι αναμενόμενο με σχετικά υψηλή εξωτερική θερμοκρασία, δεδομένου ότι οι απώλειες θερμότητας από το περίβλημα του σπιτιού σου, που καλείται να καλύψει η θέρμανση, είναι ευθέως ανάλογες της διαφοράς θεμροκρασίας μέσα/έξω. Αν κάνεις την ίδια μέτρηση σε μια πολύ κρύα μέρα, η διαφορά στην κατανάλωση θα είναι μικρότερη (αλλά η κατανάλωση πολύ μεγαλύτερη και στις δύο ρυθμίσεις).
    Παρεμπιπτόντως, αν βάζεις το θερμοστάτη σου στους 17°C ή 18°C και είσαι εντάξει, ή είχες προγόνους εσκιμώους, ή ο θερμοστάτης σου δείχνει ό,τι να'ναι!
    Τέλος, αν ψάχνεις να βελτιώσεις την απόδοση του συστήματος θέρμανσης (θεωρώντας ότι επιδέχεται βελτίωσης), ξεκινάς από λάθος παράμετρο, υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να δεις πρώτα, όπως η κατάσταση / επάρκεια μόνωσης της καπνοδόχου, η σωστή ρύθμιση του λέβητα, η μόνωση των σωλήνων του δικτύου εκτός θερμαινόμενων χώρων, η εξισορρόπηση των κυκλωμάτων (εφόσον μιλάμε για μονοσωλήνιο). Η θεμροκρασία του νερού στους 70°C είναι εντός αποδεκτών ορίων.

  5. #4835
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σας ευχαριστω
    καταλαβαινω οτι ειναι πολλοι οι παραμετροι για την βελτιστη αποδοση , εγω ελεγα με τα settings τι μπορω να πετυχω .

    εφοσων η ενταση της καυσεως ειναι σταθερη και οι παραμετροι για το ποσο θα καψει ειναι αυτοι οι δυο , η θερμοκρασια του νερου των σωματων και η θερμοκρασια του χωρου .

    ελεγα μηπως με αυτα μπορουσα να πετυχω καλυτερη καταναλωση και λιγο περισσοτερη ζεστη παιζοντας με αυτους τους δυο παραγοντες

    εχω κανει δοκιμες ανα τα χρονια για το ποια θερμοκρασια αρχιζει και προσφερει καποια θαλπωρη . και εκει περιπου ,στους 17-18 υπολογιζω οτι ειναι ανακουφιστικη η θερμοκρασια .
    το 16 δεν ειναι και τοσο .
    αλλα επειδη φετος περασα κανα μηνα , την περιοδο των χριστουγενων με χαλασμενο τον καυστηρα , δοκιμασα και το ποια ειναι η ελαχιστη θερμοκρασια που δεν αρχιζουν να παγωνουν τα ακρα οταν καθομαι σε σταση (χερια ποδια ) . και ειναι καπου στους 16 .

    εχω κανει και το εξης , επειδη εχω ανατολικο παραθυρο ,εβαλα τον κοντρολ του καυστηρα σε τετοια θεση ωστε να το χτυπαει ο πρωινος ηλιος αν δεν εχει συννεφια και να ζεσταινεται ο μετρητης και να μην αναβει αν εχει ηλιο το καλοριφερ (εκτος αν εχει ηλιο με δοντια που λενε για καποιον τυπο κρυου )


    ασχετα με τα παραπανω , εχω κανα 12αρι χρονια , που δεν χρησιμοποιω κλιματιστικο αλλα οταν το χρησιμοποιουσα το καλοκαιρι εβαζα την θερμοκρασια στους 18 για να ειμαι ανετα .
    θεωρω πλεον πιο φυσικο το να εκτιθομαι στις συνθηκες του καιρου που κυριαρχουν , και υπο αυτην την λογικη , πιο φυσικο να ειμαι τον χειμωνα στους 17-18 βαθμους παρα το καλοκαιρι .
    ειναι πιο ευκολες οι εναλλαγες μεταξυ της θερμοκρασιας του μεσα και του εξω .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #4836
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκει περιπου ,στους 17-18 υπολογιζω οτι ειναι ανακουφιστικη η θερμοκρασια . ...

    ασχετα με τα παραπανω , εχω κανα 12αρι χρονια , που δεν χρησιμοποιω κλιματιστικο αλλα οταν το χρησιμοποιουσα το καλοκαιρι εβαζα την θερμοκρασια στους 18 για να ειμαι ανετα .
    .
    Ανακουφιστικη θερμοκρασία το 17?
    18 το καλοκαιρι;
    Μαλλον εχεις σχεση με βορειο πολο Εσκιμωοι, πιγκουίνοι κλπ

  7. #4837
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    θα συμφωνήσω

    θερμοκρασία δωματίου 24-26 δουλεύουν τα κλιματιστικά στο σπίτι μου

    το ίδιο βάζω και τα κλιματιστικά ή το φυσικό αέριο στην δουλειά

    εκτός από κάτι παλαβούς στην εργασία μου που τον χειμώνα βάζουν το φυσικό αέριο στους 30 ή τα κλιματιστικά στους 28-30

    και το καλοκαίρι δουλεύουν τα κλιματιστικά στους 18

    ήμαρτον...εγώ τους προκάλεσα να διαβάσουν τι σημαίνει θερμοκρασία δωματίου

    αυτοί με αγνοούν φυσικά...

  8. #4838
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το χειμωνα μεχρι 22 κυριοι
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  9. #4839
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χειμωνα μεχρι 22 κυριοι
    εγώ πάντως έχω διαβάσει ότι από 22-26 θεωρείται "θερμοκρασία δωματίου" το οποίο χρησιμοποιώ στα κλιματιστικά μου

    αλλού στο διαδίκτυο υπάρχει το 18-22

  10. #4840
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Οσοι βαζουν ακραιες θερμοκρασιες ειναι συνηθως γιατι τα κλιματιστικα τους δεν μπορουν να καλυψουν το χωρο.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #4841
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να προσπαθήσουμε να το ξεκαθαρίσουμε λίγο; Υπάρχουν τρρις διαφορετικές θερμοκρασίες:

    1. Η πραγματική θερμοκρασία του χώρου
    2. Η θερμοκρασία-στόχος στην οποία ρυθμίζουμε το θερμοστάτη (set point)
    3. Η θερμοκρασία που "δείχνει" ο θερμοστάτης


    Η πρώτη είναι αυτή που αισθανόμαστε (σε συνδυασμό με την υγρασία)
    Η τρίτη μπορεί να διαφέρει αρκετά από την πρώτη (και τη δεύτερη, όταν ο θερμοστάτης φτάσει να κόψει) ειδικά σε παλαιότερους, αναλογικούς θερμοστάτες. Μάλλον αυτή είναι και η περίπτωση του badweed. Για να επιβεβαιώσουμε, μετράμε θερμοκρασία χώρου με ξεχωριστό θερμόμετρο, δίπλα στο θερμοστάτη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι βαζουν ακραιες θερμοκρασιες ειναι συνηθως γιατι τα κλιματιστικα τους δεν μπορουν να καλυψουν το χωρο.
    Ακριβώς. Σε συνδυασμό με το ότι μπερδεύουν το 1 με το 2.

  12. #4842
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσπαθήσουμε να το ξεκαθαρίσουμε λίγο; Υπάρχουν τρρις διαφορετικές θερμοκρασίες:

    1. Η πραγματική θερμοκρασία του χώρου
    2. Η θερμοκρασία-στόχος στην οποία ρυθμίζουμε το θερμοστάτη (set point)
    3. Η θερμοκρασία που "δείχνει" ο θερμοστάτης


    Η πρώτη είναι αυτή που αισθανόμαστε (σε συνδυασμό με την υγρασία)
    Η τρίτη μπορεί να διαφέρει αρκετά από την πρώτη (και τη δεύτερη, όταν ο θερμοστάτης φτάσει να κόψει) ειδικά σε παλαιότερους, αναλογικούς θερμοστάτες. Μάλλον αυτή είναι και η περίπτωση του badweed. Για να επιβεβαιώσουμε, μετράμε θερμοκρασία χώρου με ξεχωριστό θερμόμετρο, δίπλα στο θερμοστάτη.

    - - - Updated - - -



    Ακριβώς. Σε συνδυασμό με το ότι μπερδεύουν το 1 με το 2.
    κάποτε η ΔΕΗ είχε κυκλοφορήσει ένα φυλλάδιο εκεί πέρα είχα διαβάσει το 24-26

  13. #4843
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σημαντικό ρόλο παίζει η υγρασία και τα ρεύματα αέρα για αυτό που αισθανόμαστε.

    Σε μεζονέτα για παράδειγμα επειδή έχουμε τσάμπα ξύλα ανάβουμε στο ισόγειο το τζάκι αλλά αναγκαστικά και τα σώματα του πάνω ορόφου γιατί αλλιώς απο τη σκάλα κατεβαίνουν 2 μποφόρ!

    Προσωπικά το χειμώνα έχω στόχο τους 20-21 με 55% υγρασία και το καλοκαίρι 26-27 βαθμούς συν ένα επιτραπέζιο μικρό ανεμιστηράκι τύπου usb.
    Χειμώνα καλοκαίρι με φανελάκι.

  14. #4844
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ναι συμφωνώ μαζί σου παίζει μεγάλο ρόλο η υγρασία
    εγώ το (ενεργειακό) τζάκι έχω να το ανάψω δύο χρόνια τώρα (έχω πάνω από 1.5 τόνο ξύλα που κάθονται)
    για την υγρασία χρησιμοποιώ αφυγραντήρα inventor eva ii pro ep3-wifi 16l οποίος διατηρεί την υγρασία από το εξωφρενικό 80+ που ήταν πριν από αυτόν στα επίπεδα 45-55%
    για την ψύξη/θέρμανση χρησιμοποιώ τα inverter κλιματιστικά toyotomi 12αρι/9αρι και την κεντρική θέρμανση πετρελαίου (που σκέφτομαι να αλλάξω σε αυτόνομη φυσικού αερίου απλά το κόστος είναι υψηλό 3000-3500 ευρώ και το σκέφτομαι)

  15. #4845
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το εχεις βαψει με πλαστικο χρωμα?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

Σελ. 323 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 303313318321322323324325328333343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας