Σελ. 333 από 375 ΠρώτηΠρώτη ... 313323328331332333334335338343353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.981-4.995 από 5621
  1. #4981
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.750
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ισχύει σε χρήση με ενδοδαπέδια θέρμανση όπου λόγω της αδράνειας και χαμηλών θερμοκρασιών του νερού, χρειάζεται αρκετός χρόνος για να ζεσταθεί το δάπεδο και να αρχίσει να ζεσταίνει τον χώρο.
    Αναποδα τα λες, δεν εχει αδρανεια το νερο, το δαπεδο την εχει λογω ογκου
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  2. #4982
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την περσινή σεζόν είχα το θερμοστάτη του ΦΑ στους 21.5-22 από τις 15 Οκτωβρίου έως λίγο μετά το Πάσχα, δλδ Μάιο.

    Συνολικό κόστος 860 ευρώ, 200τμ, μονοκατοικία, ελεύθερη από παντού στην Π.Πεντέλη.
    Ότι είπε ο από πάνω κ εγώ το ίδιο για την ίδια περίοδο με Φ.α.. Κόστος λίγο παρακάτω γύρω στα 600-700 κάτι.. Δε θυμάμαι τώρα..
    Θερμοστάτης 22.5 συνέχεια. Σε πιο κρύο όχι πιο πάνω από 23.5.. Σχεδόν ποτέ..
    Και σπάνια όταν λείπω το κατεβάζω πέριξ του 21..
    Για 90m2 σε 1οροφο στην Αθήνα.. Το σπίτι έχει μεν πλαγιά του άλλα διαμερίσματα αλλά είναι κάπως γωνιακό και από κάτω δεν έχει άλλο σπίτι, είναι η είσοδος.. Οπότε παγώνει κάπως.. Συν ότι είναι του '80 και δεν νομίζω να έχει μόνωση της προκοπής.. Κουφώματα αλουμινίου αλλά όχι το λευκό αλουμίνιο.. Αυτό που έβαλαν από τη κατασκευή του.. Είναι ασημί..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-10-21 στις 21:31.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #4983
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εσύ είσαι στην Πεντέλη. Ίσως υπάρχουν και άλλα άτομα στο σπίτι (οικογένεια ηλικιωμένοι). Εγώ είμαι μόνος μου στο Ελληνικό σε 140 τμ. Ισόγειο και πρώτος. Δεν νομίζω να είναι το ίδιο.

  4. #4984
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ είσαι στην Πεντέλη. Ίσως υπάρχουν και άλλα άτομα στο σπίτι (οικογένεια ηλικιωμένοι). Εγώ είμαι μόνος μου στο Ελληνικό σε 140 τμ. Ισόγειο και πρώτος. Δεν νομίζω να είναι το ίδιο.
    Καλά δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε και κανένα, άσε που έτσι κι αλλιώς δεν τα βάζετε από την τσέπη μας.

  5. #4985
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε και κανένα, άσε που έτσι κι αλλιώς δεν τα βάζετε από την τσέπη μας.
    Συμφωνώ με την άποψη σου αλλά δεν βλέπω αυτό που λες να το κάνει και κανείς. Σίγουρα αν είχα και άλλα άτομα στο σπίτι θα το έκανα τουλάχιστον δοκιμαστικά.

  6. #4986
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με την άποψη σου αλλά δεν βλέπω αυτό που λες να το κάνει και κανείς. Σίγουρα αν είχα και άλλα άτομα στο σπίτι θα το έκανα τουλάχιστον δοκιμαστικά.
    Οι μηχανολόγοι λογικά το κάνουν, μιας και το προτείνουν. Άντε στη χειρότερη να το βάζουν 1 βαθμό πιο κάτω όταν λείπουν, σίγουρα όχι πχ στους 16 και μετά να ζητάνε 21.

    Από εκεί και πέρα φαίνεται εξωγήινο στους υπόλοιπους.

  7. #4987
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναποδα τα λες, δεν εχει αδρανεια το νερο, το δαπεδο την εχει λογω ογκου
    Έφαγα το "του δαπέδου" μετά το αδράνειας.

  8. #4988
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι εσείς που λέτε να αφήνουμε την θέρμανση ανοιχτή όλο το 24άωρο ενώ απουσιάζετε τις περισσότερες ώρες το εφαρμόζεται οι ίδιοι;
    Εγω ναι σε πολυκατοικια με αυτονομη θερμανση.Πιστεψε με καιω λιγοτερο απο τις εποχες που αναβοσβηνα.Επειδη ο θερμοστατης ειναι ψηφιακος μου δινει καθε μηνα τις ωρες που εκαψα και υπαρχει διαφορα γυρω στο 15%-20%
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  9. #4989
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.980
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ερωτηση σε αυτονομη θερμανση σε πολυκατοικια με κεντρικο λεβητα συμφερει να ειναι μονιμα ανοιχτη ολο το 24ωρο (με θερμοστατη ρυθμισμενο σε Χ θερμοκρασια και να ανοιγοκλεινει μονο του)?

    Δεδομενου οτι παντα αυτος που θα το πρωτολειτουργησει το καλοριφερ στην πολυκατοικια που τα σωματα ειναι κρυα και ο καυστηρας/λεβητας σβηστος και το νερο κρυο τρωει και το μεγαλυτερο κοστος μεχρι να ζεσταθει το νερο και να ερθει σε θερμοκρασια. Ο επομενος που θα αναψει καπακια το νερο ειναι ηδη ζεστο και τα σωματα του θα ζεσταθουν πιο γρηγορα αρα θα ζεσταθει το σπιτι πιο γρηγορα αρα θα σβησει και πιο γρηγορα.
    Αρα αν εσυ το εχει μονιμα on και αυτο ανοιγοκλεινει αναλογα με τη θερμοκρασια του χωρου σου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αναβει πιο συχνα μεσα στη μερα και σε ωρες που δεν το δουλευει καποιος αλλος ή που εχει παγωσει το νερο του λεβητα αρα θα τρως συνεχεια εσυ το κοστος ζεσταματος του νερου.

    Μιλαω για αυτονομη θερμανση με ωρομετρηση οπως ειναι το κλασικο που εβαζαν δεκαετια 2000 που πληρωνεις στα κοινοχρηστα βασει των ωρων χρησης.

    Χάνω κάτι στο συλλογισμό/υπολογισμό?

  10. #4990
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση σε αυτονομη θερμανση σε πολυκατοικια με κεντρικο λεβητα συμφερει να ειναι μονιμα ανοιχτη ολο το 24ωρο (με θερμοστατη ρυθμισμενο σε Χ θερμοκρασια και να ανοιγοκλεινει μονο του)?

    Δεδομενου οτι παντα αυτος που θα το πρωτολειτουργησει το καλοριφερ στην πολυκατοικια που τα σωματα ειναι κρυα και ο καυστηρας/λεβητας σβηστος και το νερο κρυο τρωει και το μεγαλυτερο κοστος μεχρι να ζεσταθει το νερο και να ερθει σε θερμοκρασια. Ο επομενος που θα αναψει καπακια το νερο ειναι ηδη ζεστο και τα σωματα του θα ζεσταθουν πιο γρηγορα αρα θα ζεσταθει το σπιτι πιο γρηγορα αρα θα σβησει και πιο γρηγορα.
    Αρα αν εσυ το εχει μονιμα on και αυτο ανοιγοκλεινει αναλογα με τη θερμοκρασια του χωρου σου υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αναβει πιο συχνα μεσα στη μερα και σε ωρες που δεν το δουλευει καποιος αλλος ή που εχει παγωσει το νερο του λεβητα αρα θα τρως συνεχεια εσυ το κοστος ζεσταματος του νερου.

    Μιλαω για αυτονομη θερμανση με ωρομετρηση οπως ειναι το κλασικο που εβαζαν δεκαετια 2000 που πληρωνεις στα κοινοχρηστα βασει των ωρων χρησης.

    Χάνω κάτι στο συλλογισμό/υπολογισμό?
    Θεωρητικά πάντα, αν είσαι ο μόνος που το ανοίγει θα το πληρώσεις ακριβά, αν κάποιος άλλος το ανοίξει μετά απο εσένα τότε θα μοιραστεί αυτό το δικό σου αρχικό κόστος.
    Αυτό πάντα εφόσον γίνεται σωστά ο υπολογισμός.

  11. #4991
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό είναι πόνος.

  12. #4992
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.750
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ωρες που δεν το δουλευει καποιος αλλος ή που εχει παγωσει το νερο του λεβητα
    Το "παγωσει" ειναι σχετικο, μπορει να ειναι 40-50 βαθμοι
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  13. #4993
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομενου οτι παντα αυτος που θα το πρωτολειτουργησει το καλοριφερ στην πολυκατοικια που τα σωματα ειναι κρυα και ο καυστηρας/λεβητας σβηστος και το νερο κρυο τρωει και το μεγαλυτερο κοστος μεχρι να ζεσταθει το νερο και να ερθει σε θερμοκρασια.
    Σε σωστές εγκαταστάσεις μπαίνει υδροστάτης ωρομετρητών(θα πρέπει να έχει είσοδο και ο πίνακας αυτονομίας) ο οποίος ρυθμίζεται από 40~50 βαθμούς και όταν το νερό ξεπεράσει αυτή την θερμοκρασία τότε ξεκινάει και ο ωρομετρητής.

    Παράδειγμα:
    https://www.aircoline.gr/jes-pinakes-aytonomias.el.aspx
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #4994
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.193
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μηχανολόγοι λογικά το κάνουν, μιας και το προτείνουν. Άντε στη χειρότερη να το βάζουν 1 βαθμό πιο κάτω όταν λείπουν, σίγουρα όχι πχ στους 16 και μετά να ζητάνε 21.

    Από εκεί και πέρα φαίνεται εξωγήινο στους υπόλοιπους.

    Οι απώλειες του σπιτιού στους 21 είναι περισσότερες απο τους 16.
    Επίσης αν προλαβαίνει να πέσει η θερμοκρασία στους 16 τότε μπορεί και να χρειάζεται κλείσιμο όσο το σπίτι είναι άδειο.


    Και εγώ κρατάω σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι αλλά με κλειστή θέρμανση γιατί έχω πολύ καλή μόνωση συν το τζάκι ~9KW που ανάβουμε το βράδυ μένει ζεστό μέχρι την επόμενη το πρωί (δωρεάν ξύλα). Αν βαρεθούμε να ανάψουμε το τζάκι και ανάψουμε το καλοριφέρ μπορεί να το ρυθμίσουμε 0.5βαθμούς πιο χαμηλά.

    Αν ήμουν εργένης σε μεγάλο σπίτι με κακή/μέτρια μόνωση θα δούλευα κάποια σόμπα αλογόνου τοπικά στη 1η/2η σκάλα ~600W και κάποιο 9/12άρι A/C στο υπνοδωμάτιο με κλειστή πόρτα στους 18 όλο το χειμώνα.

  15. #4995
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.980
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σωστές εγκαταστάσεις μπαίνει υδροστάτης ωρομετρητών(θα πρέπει να έχει είσοδο και ο πίνακας αυτονομίας) ο οποίος ρυθμίζεται από 40~50 βαθμούς και όταν το νερό ξεπεράσει αυτή την θερμοκρασία τότε ξεκινάει και ο ωρομετρητής.

    Παράδειγμα:
    https://www.aircoline.gr/jes-pinakes-aytonomias.el.aspx
    Χμμμ ευχαριστω δεν υπαρχει τετοιο πραγμα
    Κλασσικη νεοδμητη πολυκατοικια του 2005-2006, εχει ωρομετρητη μονο κατω στο λεβητοστασιο/ντεποζιτο το εχω δει με το διαχειριστη οταν ηθελα να δω πως βγαζει τα κοινοχρηστα/ωρες.
    Σε καθε οροφο εξω απο τα διαμερισματα εχει τις βανες της αυτονομης καθε διαμερισματος με μοχλο/βανα ωστε να απομονωνεις το νερο αν θες στο διαμερισμα αλλα μεχρι εκει οχι κατι αλλο να υπολογιζει ωρες ή να κοβει/ανοιγει παροχη αναλογα με θερμοκρασια νερου και να χρεωνει αντιστοιχα.

    Εξ ου και γιατι λεω οτι αν το νερο ειναι "παγωμενο" λχ ολο το βραδυ/ξημερωμα δεν το εκαψε κανεις με δεδομενο οτι ο λεβητας ειναι υπογειος το νερο της παροχης δικτυου ειναι σιγουρα κατω απο 40 βαθμους κελσιου (ενας μετρητης blitzwolf που εχω στην μπανιερ δινει στο τερμα κρυο 18 βαθμους στο χλιαρο ζεστο 30-32) αρα αν υποθεσω οτι ερχεται απο το δικτυο στους 16-20 βαθμους για να ανεβει σε οσους χρειαζεται για να ζεστανει τα σωματα (καπου ειχα διαβασει οτι κανονικα παιζει στους 80 βαθμους εντος σωματος) μιλαμε για μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας που πρεπει να ζεσταθει το νερο που την πληρωνει ο πρωτος που αναβει και οι υπολοιποι το βρισκουν το νερο ετοιμο ή σε υψηλοτερη θερμοκρασια αρα λιγοτερη προσπαθεια να ζεσταθει μεχρι το επιπεδο θερμανσης.

    Τα περιγραφω μπακαλιστικα γιατι δεν ειμαι ειδικος με βαση οσα εχω διαβασει/αντιληφθει. Αλλα αντιλαμβανομαι οτι το μανικι και μεγαλυτερο μερος του κοστους το τρωει αυτος που το ανοιγει πρωτος και το φερνει σε ιδανικη θερμοκρασια, οι επομενοι πληρωνουν μεν αναλογικα αλλα κατατι λιγοτερο εως πολυ λιγοτερο.

Σελ. 333 από 375 ΠρώτηΠρώτη ... 313323328331332333334335338343353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας