Σελ. 318 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 298308313316317318319320323328338 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.756-4.770 από 5680
  1. #4756
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε Γ1 είτε Γ1Ν, το ημερήσιο έχει ακριβώς ίδιο κόστος.
    Η διαφορά στους υπολογισμούς είναι ότι παίρνεις πραγματικές συνολικές καταναλώσεις και πας ανάποδα. Αλλά αυτή η τιμή είναι ο μέσος όρος όλων των καταναλώσεων, μαζί με αυτών που χρειάζεται το σπίτι για όλα τα υπόλοιπα το 4μηνο.
    Εγώ έχω χρόνια ένα απλό εξελόφυλλο, επικαιροποιημένο με τις σημερινές τιμές και απλά μπορώ να παίξω με διάφορα σενάρια, αλλά και να τσεκάρω το εκκαθαριστικό. Αν θέλω να δω (όπως ρώτησε ο φίλος παραπάνω) αν συμφέρει ο καυστήρας ή ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, απλά υπολογίζω μόνο όσες θα χρειασθεί για την δουλειά του.

    Π.χ. για να δω πόσο κοστίζει η ημερήσια, βάζω το μέγιστο 2000 κιλοβατώρες και μου βγάζει την τιμή που ανέφερα στο 4μηνο. Το ίδιο κάνω και μετά για τις νυκτερινές, ώστε να έχω μια ιδέα του κόστους ανά περίπτωση. Αν βάλω π.χ. από 1000 σε κάθε μία κατανάλωση μου βγάζει ~0,14€/kWh, όσο και σε σένα.
    Παρεμπιπτόντως στον τελευταίο εκκαθαριστικό είχα 1280kWh και μου έβγαλε κόστος 0,17646€ και αν υπολογίσω τα πάντα ανεβαίνει στα 0,21656€.

  2. #4757
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν καταλαβαίνω σωστά, υπονοείς ότι ένα μέρος των χρεώσεων είναι σταθερές και ανεξάρτητες της κατανάλωσης; Δεν έχω το λογαριασμό πρόχειρο αυτή τη στιγμή, αλλά είχα την εντύπωση ότι στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος τους είναι αναλογικές. Ισως να μην το θυμάμαι σωστά...

  3. #4758
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δυστυχώς δεν είναι αναλογικές, δες το αρχείο που έδωσα. Άλλες οι κλίμακες στις ανταγωνιστικές και άλλες στις ρυθμιζόμενες. Ειδικά στις δεύτερες με την τελευταία αναπροσαρμογή, οι ΥΚΩ έχουν μεγάλη διαφορά (πριν ήταν χειρότερα).
    Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, κατανάλωση 100kWh έχουν κόστος 0,210€, οι 1100kWh κατεβαίνουν 0,177€ και τέλος οι 2100kWh ανεβαίνουν στα 0,198€.

  4. #4759
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις χάσει τη μπάλα, δεν μου δείχνεις υπολογισμούς, μου περιγράφεις θεωρίες και είσαι σε άλλο κεφάλαιο. Εδώ συζητάμε τί στοιχίζει στο χρήστη να παράξει ΖΝΧ ανάλογα με τη μορφή ενέργειας που χρησιμοποιεί.
    Οι δικοί μου υπολογισμοί:

    Ρεύμα ημερήσιο (με <2000KWh/4μηνο): ~€0.14/ΚWh
    Ρεύμα νυχτερινό (με <2000KWh/4μηνο): ~€0.11/ΚWh

    Πετρέλαιο: απόδοση ~10KWh/lt, με τιμή λίτρου €1.0, ~€0.10/KWh
    Μέση απόδοση καλοσυντηρημένου λέβητα/καυστήρα πετρελαίου στην καύση, 92% στην καλύτερη περίπτωση (το υπόλοιπο 8% φεύγει σαν θερμότητα από την καμινάδα - αν είναι σωστά υπολογισμένη και μονωμένη, αλλιώς αυξάνεται η απώλεια).
    Μέση συνολοκή απόδοση καλοσυντηρημένου λέβητα/καυστήρα πετρελαίου (απόδοση στο νερό κυκλοφορίας): ~80% (η διαφορά από το 92% στο 80% χάνεται σαν θερμότητα στο χώρο του λεβητοστασίου και στο δίκτυο διανομής).
    Με τα μέχρι εδώ νούμερα, το κόστος ανάν ωφέλιμη KWh προκύπτει ~€0.10/80% = €12.5/KWh

    Είναι ήδη χειρότερο από το νυχτερινό ρεύμα (που έχεις 100% απόδοση στο ΖΝΧ), και πλησιάζει το ημερήσιο.
    Αν συνυπολογίσεις ότι:
    - Ανάβοντας το λέβητα αποκλειστικά για να θερμάνεις το boiler, θα κάψεις και λίγο πετρέλαιο για να θερμάνεις τον ίδιο το λέβητα (μεταλλική μάζα) και το νερό της κυκλοφορίας, και αυτή η θερμότητα μετά θα πάει χαμένη (ο λέβητας θα κρυώσει αποβάλλοντας τη θερμότητα στο λεβητιοστάσιο, και το νερό κυκλοφορλίας στο χώρο) - όσο μεγαλύτερος ο λέβητας, τόσο μεγαλύτερη η απώλεια
    - Ο κυκλοφορητής καταναλώνει ηλεκτρκκή ενέργεια

    Ήδη το πετρέλαιο γίνεται ακριβότερο και από την ημερήσια τιμή του ρεύματος.

    Και όλα αυτά, με καλοσυντηρημένο και σχετικά καινούργιο συγκρότημα λέβητα / καυστήρα / καμινάδας, που θα πιάσει τους παραπάνω βαθμούς απόδοσης - πράγμα που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν ισχύει.
    Στο τελος θα μας πεις οτι συμφερει να εχεις ηλεκτρικα σωματα
    Αν δεν ξερεις τι ειναι πρωτογενη ενεργεια, δε θα στο διδαξω εγω. Ο πινακας ειναι εκει και εχω γραψει και την πηγη, αν θες να διαβασεις καποια πραγματα παραπανω
    Η πρωτογενης ενεργεια για το ρευμα ειναι τριπλασια σχεδον σε σχεση με το πετρελαιο

    Και δεν εχουν ολοι νυχτερινο ρευμα που το συγκρινεις, ή δε θα μπορουν να το χρησιμοποιησουν την ωρα που παρεχεται

    Αναρωτηθηκες ποτε γιατι συμφερει η αντλια Θερμοτητας εναντι του πετρελαιου?
    Η απαντηση ειναι και αυτη στον πινακα, ξεκαθαρα
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  5. #4760
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τελος θα μας πεις οτι συμφερει να εχεις ηλεκτρικα σωματα
    Πηδάς απ'το ένα στο άλλο και δεν τεκμηριώνεις τίποτα, παρά μόνο κάνεις αναφορές σε πηγές που δεν καταλαβαίνεις ή διαστρεβλώνεις εσκεμμένα (τείνω στο πρώτο, καθώς διακρίνω μία ημιμάθεια - αν ήξερες για τί πράγμα μιλάς δεν θα απέφευγες να μιλήσεις με νούμερα, δικούς σου υπολογισμούς, όχι αναφορές σε σελίδες).
    Αν δεν ξερεις τι ειναι πρωτογενη ενεργεια, δε θα στο διδαξω εγω. Ο πινακας ειναι εκει και εχω γραψει και την πηγη, αν θες να διαβασεις καποια πραγματα παραπανω
    Αλίμονό μου αν περίμενα να με διδάξεις εσύ!
    Η πρωτογενης ενεργεια για το ρευμα ειναι τριπλασια σχεδον σε σχεση με το πετρελαιο
    Εξακολουθείς να έχεις χαμένη τη μπάλα, ή την πετάς στην εξέδρα επίτηδες; Για τρίτη φορά, ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ. Τί δεν καταλαβαίνεις;
    Αναρωτηθηκες ποτε γιατι συμφερει η αντλια Θερμοτητας εναντι του πετρελαιου?
    Όχι, εσένα περίμενα να με διδάξεις. Τώρα το τί σχέση έχει η αντλία θερμότητας με αυτό που ρωτάει ο άνθρωπος, μόνο εσύ το κατάλαβες. Εκτός βέβαια αν το ζητούμενο είναι να καταδείξεις τη γνώση σου απέναντι στην αμάθειά μου.
    Η απαντηση ειναι και αυτη στον πινακα, ξεκαθαρα
    Πορέψου στη ζωή σου με τον πίνακα που λάτρεψες, ω Σοφέ, και άσε εμάς τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς να βγάλουμε άκρη με το τί ρωτάει ο άνθρωπος, γιατί εσύ είσαι στο δικό σου σύμπαν. Είναι ξεκάθαρο ότι θέλεις να πεις τα δικά σου και όχι να απαντήσεις στο ερώτημα, με κούρασες, δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου.

  6. #4761
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @slalom, αν και δεν είμαι ειδικός, ο πίνακας αναφέρεται σε άλλο πράγμα από αυτό που συζητάμε και το αντιλαμβάνεται ο πολύς κόσμος.
    "Πρωτογενή ενέργεια" είναι η ενέργεια που θα χρησιμοποιηθεί για να παραχθεί η "τελική ενέργεια" που θα καταναλωθεί σε ένα σπίτι.
    Σου λέει λοιπόν, ότι για να καταναλώσεις ηλεκτρικό ρεύμα στο σπίτι, είναι ασύμφορο να το παράξεις με χρήση πάλι ηλεκτρισμού. Κάνε το με άλλη πηγή ενέργειας.

  7. #4762
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    να ρωτήσω ο αδαής, πως είναι δυνατό το φυσικό αέριο και το πετρελαιο να έχουν συντελεστή απόδοσης μεγαλύτερο της μονάδας;
    ακόμα και αν ΟΛΕΣ οι θερμίδες πάνε στο νερό πχ και δεν θερμανθεί καν το καζάνι του θερμοσίφωνα, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχεις τελείες καύσεις
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #4763
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν ρωτάς για τις τιμές του πίνακα που έδωσε ο slalom, δεν είναι συντελεστές απόδοσης αλλά μετατροπής και έγραψα πριν σε τι πράγμα αναφέρεται.

  9. #4764
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Οπως και νάχει, είναι τελείως λάθος, σε ότι αφορά τον τελικό καταναλωτή.
    Εαν είναι να μετρήσουμε το κόστος πετρελαίου, σαν κόστος εξόρυξης μόνο;
    Τον τελικό καταναλωτή, ΠΡΕΠΕΙ, να τον ενδιαφέρει πόσο του κοστίζει η κάθε μονάδα θερμικής ενέργειας ανάλογα με το καύσιμο. (*)
    Εαν μιλάμε για πετρέλαιο, μιλαμε για το κόστος πόσο το αγοράζει το λίτρο (και μετά κάνεις την αναγωγή σε ΚWh ενέργειας)
    Εαν μιλάμε για φυσικό αέριο, το ίδιο. Για ξυλεία επίσης.
    Και φυσικά για ηλεκτρικό ρεύμα, πόσο σου κοστίζει, ΟΧΙ μια στεγνή τιμή απο τον τιμοκατάλογο, αλλά για να είσαι σωστός πρέπει να υπολογίσεις πρώτα απο όλα όλες τις λοιπές καταναλώσεις (που ούτως ή άλλως θα έκανες), και μετά το επιπλέον για την θέρμανση. Και αυτό γιατί με την ΔΕΗ τουλαχιστον, η χρέωση είναι κλιμακωτή και αυξανόενη όσο ανεβαίνουν οι κιλοβατώρες. Αρα εαν ξοδεύεις 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο, για όλα τα άλλα, θα πρέπει να υπολογίσεις πόσο θα σου κοστίσει η κατανάλωση πχ επιπλέον 2000 κιλοβατωρών για θέρμανση, και η διαφορά των δυο τιμολογίων είναι το κόστος θέρμανσης με ρεύμα. εαν χρησιμοποιείς κλιματιστικά ή αντλίες θερμότητας, θα πρέπει να πολλαπλασιάσεις με κάποιο COP -όχι του κατασκευαστή, αυτοί πάντα υπερβάλλουν- γιατί μπορεί να κατανάλωσες πχ 2000 κιλοβατώρες, αλλα σαν θερμική ενέργεια δεν πήρες 2000 αλλά πχ 6000. Αρα το κόστος ρεύματος αναφέρεται στην θερμική ενέργεια που τελικά πήρες, στις 6000 κιλοβατώρες.
    Εαν σας μπερδευουν οι κιλοβατώρες σαν μονάδα μέτρησης θερμικής ενέργειας, μπορείτε να μετρήσετε σε Joule, μπορείτε να μετρήσετε σε KBtu ή οτιδήποτε.
    Δείτε και τον τελευταίο επικαιροποιημένο πίνακα που έκανα.

    (*) Και όχι μόνο το καύσιμο αλλά και πόσο αποδίδει. Πχ ένας πυρολυτικός λέβητας καυσοξύλων, μπορεί να αποδώσει ίσως και το 80% της ενέργειας των καυσοξύλων ενώ ένα απλό τζάκι ανοικτού τύπου, ούτε καν 40%.

  10. #4765
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηδάς απ'το ένα στο άλλο και δεν τεκμηριώνεις τίποτα, παρά μόνο κάνεις αναφορές σε πηγές που δεν καταλαβαίνεις ή διαστρεβλώνεις εσκεμμένα (τείνω στο πρώτο, καθώς διακρίνω μία ημιμάθεια - αν ήξερες για τί πράγμα μιλάς δεν θα απέφευγες να μιλήσεις με νούμερα, δικούς σου υπολογισμούς, όχι αναφορές σε σελίδες).
    Απο τη στιγμη που καις καυσιμο για να παραξεις ηλεκτρισμο, (Πτολεμαιδα ή Μεγαλοπολη, δεν εχει σημασια) παραγονται θερμικα φορτια ως απωλειες, Μ/Τ, υψηλη ταση, μεταφορα υψηλης τασης και μετα ερχεσαι και το ξανακανεις θερμοτητα. Γι'αυτο εχει 2,9 στον πινακα

    Αυτες τις μετατροπες και μεταφορες καποιος τις πληρωνει

    Η 5η ΤΟΤΕΕ αναφερεται στη ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ, ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ & ΨΥΞΗΣ απο φυσικο αεριο. Εχει εγκατασταθει σε πολλα Νοσοκομεια
    Γιατι νομιζεις οτι το εκαναν?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  11. #4766
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν τίθεται καν θέμα ποια πηγή ενέργειας συμφέρει για παραγωγή ηλεκτρισμού. Και ούτε είναι αυτό που συζητάμε, καθώς είναι άσχετο.
    Η κουβέντα γίνεται για να δούμε τι μας συμφέρει οικονομικά ώστε να ζεστάνουμε σπίτι ή/και νερό.

  12. #4767
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Με την προϋποθεση - στην συγκεκριμενη περιπτωση - οτι ΔΕΝ υπαρχει ΗΛΙΑΚΟΣ θερμοσιφωνας...

    ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ γιατι ξεφυγε ολιγον η συζητηση και μαλλον αφορουσε ειδικους
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  13. #4768
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη στιγμη που καις καυσιμο για να παραξεις ηλεκτρισμο, (Πτολεμαιδα ή Μεγαλοπολη, δεν εχει σημασια) παραγονται θερμικα φορτια ως απωλειες, Μ/Τ, υψηλη ταση, μεταφορα υψηλης τασης και μετα ερχεσαι και το ξανακανεις θερμοτητα. Γι'αυτο εχει 2,9 στον πινακα

    Αυτες τις μετατροπες και μεταφορες καποιος τις πληρωνει

    Η 5η ΤΟΤΕΕ αναφερεται στη ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ, ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ & ΨΥΞΗΣ απο φυσικο αεριο. Εχει εγκατασταθει σε πολλα Νοσοκομεια
    Γιατι νομιζεις οτι το εκαναν?
    Μιλάς σε μακροοικονομική κλίμακα.
    Τα παιδιά όλα σου λένε ότι μιλάμε σε κλίμακα του κάθε νοικοκυριού.
    Χέστηκα πόσες απώλειες έχει και πόσους μετασχηματιστές περνάει και τα ρέστα.
    Για μένα, σαν καταναλωτή, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.
    Σημασία έχει τι γράφει ο μετρητής μου, και τι χρεώνομαι εγώ για αυτό.
    Και το πως χρησιμοποιώ αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα.
    Ομοίως και για το πετρέλαιο. Δεν με ενδιαφέρει τι βγάζουν, εαν είναι αργό πετρέλαιο ή γρήγορο, έαν έχει θείο ή ξάδερφο, εμένα με νοιάζει τι πετρέλαιο βάζει η μάνικα στο βυτίο σπίτι μου, πόσα λίτρα και πόσο κοστίζει το λίτρο.

    Δηλαδή πόσο λιανά να στο πούνε;

  14. #4769
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με ενδιαφέρει τι βγάζουν, εαν είναι αργό πετρέλαιο ή γρήγορο, έαν έχει θείο ή ξάδερφο...

    Respect στο Σάββα

  15. #4770
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάς σε μακροοικονομική κλίμακα.
    Τα παιδιά όλα σου λένε ότι μιλάμε σε κλίμακα του κάθε νοικοκυριού.
    Χέστηκα πόσες απώλειες έχει και πόσους μετασχηματιστές περνάει και τα ρέστα.
    Για μένα, σαν καταναλωτή, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.
    Σημασία έχει τι γράφει ο μετρητής μου, και τι χρεώνομαι εγώ για αυτό.
    Και το πως χρησιμοποιώ αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα.
    Ομοίως και για το πετρέλαιο. Δεν με ενδιαφέρει τι βγάζουν, εαν είναι αργό πετρέλαιο ή γρήγορο, έαν έχει θείο ή ξάδερφο, εμένα με νοιάζει τι πετρέλαιο βάζει η μάνικα στο βυτίο σπίτι μου, πόσα λίτρα και πόσο κοστίζει το λίτρο.

    Δηλαδή πόσο λιανά να στο πούνε;
    Καψτε αντιστασεις αφοβα!
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

Σελ. 318 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 298308313316317318319320323328338 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας