Σελ. 374 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 354364369372373374375376 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.596-5.610 από 5680
  1. #5596
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εγώ στα δικα μου fujitsu είχα διαβάσει τις οδηγίες του κατασκευαστη που έλεγαν για ελάχιστο μήκος σωλήνων. Στο ένα έτσι κι αλλιώς ήταν 3-4 μέτρα η αποσταση. Στο άλλο επειδή μπήκε μακριά η εσωτερική είχε 7.5 μέτρα. Πλήρωσα προφανώς παραπάνω καθώς χρεώνουν 15-30 ευρώ το μέτρο την σωλήνα.

    Για αντλία κενού ούτε λόγος, τους άνοιξα μια κουβέντα αλλά μου λένε δεν χρειάζεται έχουμε βάλει χιλιάδες κλιματιστικά με εκδίωξη χωρίς πρόβλημα. Άλλους τους ρωτάς στο τηλέφωνο και σου λένε δεν χρειάζεται και ρωτάνε τι είναι αυτό.... Καλά κρασιά.

    Την τεχνική εκπαίδευση την αφήσαμε στο έλεος του Θεού στην Ελλάδα. Σχολές ΕΠΑΛ, ΕΛΑΣ, ΤΕΕ παλαιότερα και ΙΕΚ που περνούσαν ως επί το πλείστον οι αποτυχημένοι των γενικών λυκείων και των πανελληνίων. Στην Ελλάδα υπήρχε πολύ καλή τεχνική εκπαίδευση όταν υπήρχαν τα πολυκλαδικα λύκεια και οι ανώτερες σχολές εργοδηγων και υπομηχανκων, μετά τα κάναμε μπάχαλο, λέω μην επεκταθώ και βγω εκτός θέματος.

  2. #5597
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στα δικα μου fujitsu είχα διαβάσει τις οδηγίες του κατασκευαστη που έλεγαν για ελάχιστο μήκος σωλήνων. Στο ένα έτσι κι αλλιώς ήταν 3-4 μέτρα η αποσταση. Στο άλλο επειδή μπήκε μακριά η εσωτερική είχε 7.5 μέτρα. Πλήρωσα προφανώς παραπάνω καθώς χρεώνουν 15-30 ευρώ το μέτρο την σωλήνα.

    Για αντλία κενού ούτε λόγος, τους άνοιξα μια κουβέντα αλλά μου λένε δεν χρειάζεται έχουμε βάλει χιλιάδες κλιματιστικά με εκδίωξη χωρίς πρόβλημα. Άλλους τους ρωτάς στο τηλέφωνο και σου λένε δεν χρειάζεται και ρωτάνε τι είναι αυτό.... Καλά κρασιά.

    Την τεχνική εκπαίδευση την αφήσαμε στο έλεος του Θεού στην Ελλάδα. Σχολές ΕΠΑΛ, ΕΛΑΣ, ΤΕΕ παλαιότερα και ΙΕΚ που περνούσαν ως επί το πλείστον οι αποτυχημένοι των γενικών λυκείων και των πανελληνίων. Στην Ελλάδα υπήρχε πολύ καλή τεχνική εκπαίδευση όταν υπήρχαν τα πολυκλαδικα λύκεια και οι ανώτερες σχολές εργοδηγων και υπομηχανκων, μετά τα κάναμε μπάχαλο, λέω μην επεκταθώ και βγω εκτός θέματος.
    Καλά τα λες. Δεν επεμβαίνω στη λοιπή συζήτηση γιατί δεν έχω χρόνο και διάθεση για τον αυτοδιάλογο του κοστασ2005.

    Να συμπληρώσω όμως εδώ ότι υπάρχει νέα κουλτούρα στη χώρα, κυρίως από τη νέα γενιά. Άμα σου τύχει μπαρμπα-μαστόρι, δίνει απόδοση 1.01 ότι θα σε ρωτήσει "τινοςισισυ κι μλες τι θα κανου σδλιαμου" έτσι και τολμήσεις να ψελλίσεις κάτι για αντλία κενού, 3-4 μέτρα, κλπ κλπ.

    Οι κάτω των 30-35-40, που έχουν μάθει και σε συνθήκες κρίσης να κοιτούν την οικονομία -πρόσκτησης ΚΑΙ χρήσης ενός μηχανήματος- έχουν μάθει κι ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω τους, καθώς και ότι υπάρχουν διαρκώς εξελισσόμενες τάσεις στο επάγγελμά τους. Αν μη τι άλλο, πως όταν κάποιος βγάνει ένα Α/C στην αγορά, και εσωκλείει οδηγίες εγκατάστασης, δεν τις βάζει μέσα για μενα και εκείνον, αλλά για τον εγκαταστάτη επαγγελματία.

    Δύο 50ρηδες σαπιοκοιλιάδες μου έκαναν διαφορετικού τύπου αλητείες παλιότερα: Ο ένας μου έκανε ρ32 εγκατάσταση με 80 εκατοστά σωλήνωση (2015 ήμουν 19 ετών, δεν ήξερα - δεν ρώταγα). Ο άλλος μου άφησε λίγο λάσκα το φρέον για να έρχεται να μου γεμίζει το A/C τακτικά (2017, σε μονάδα μη προσβάσιμη). Την κομπίνα μου την αποκάλυψε άλλος συντηρητής, που έφερα 1 χρόνο μετά επειδή είχε αδειάσει το κλίμα ουσιαστικά από ψυκτικό. Από την άλλη, σε 2 εγκαταστάσεις που έκανα τώρα "δωρεάν", είχα την τύχη να μου σκάσουν νέα παιδιά, λίγο μεγαλύτεροί μου. Τυπικότατοι σε όλα τους, καμία γκρίνια, ευγενέστατοι, κάνανε ακριβώς ό,τι συμφωνήθηκε. Ο ένας ήταν και τζιμάνι, γιατί είχα πάρει αντικραδασμικά, ξέχασα να του τα πω, αλλά αυτουνού το μάτι "έπαιξε" και μου είπε "αυτά εδώ που έχετε πάρει, να τα βάλω τλκ ή τα πήρατε για άλλο μηχάνημα; ".
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  3. #5598
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο άλλος μου άφησε λίγο λάσκα το φρέον για να έρχεται να μου γεμίζει το A/C τακτικά (2017, σε μονάδα μη προσβάσιμη)
    Και σε χρεωσε? (τον πληρωσες?)
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #5599
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε χρεωσε? (τον πληρωσες?)
    Το έκανε σε νοικάρισσα που τον πήρε (ανίδεη) κατόπιν εντολής μου. Σε μένα δεν ξανάρθε γιατί έφυγε η νοικάρισσα κι εγώ φώναξα, χωρίς να το πολυψάξω, ένα τυχαίο συνεργείο, το οποίο ανακάλυψε τη ματσακονιά.

    Δίδαγμα 1: Να είστε παρόντες στις εργασίες.
    Δίδαγμα 2: Υπάρχουν μεγάλα καθίκια.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  5. #5600
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λες. Δεν επεμβαίνω στη λοιπή συζήτηση γιατί δεν έχω χρόνο και διάθεση για τον αυτοδιάλογο του κοστασ2005.

    Να συμπληρώσω όμως εδώ ότι υπάρχει νέα κουλτούρα στη χώρα, κυρίως από τη νέα γενιά. Άμα σου τύχει μπαρμπα-μαστόρι, δίνει απόδοση 1.01 ότι θα σε ρωτήσει "τινοςισισυ κι μλες τι θα κανου σδλιαμου" έτσι και τολμήσεις να ψελλίσεις κάτι για αντλία κενού, 3-4 μέτρα, κλπ κλπ.

    Οι κάτω των 30-35-40, που έχουν μάθει και σε συνθήκες κρίσης να κοιτούν την οικονομία -πρόσκτησης ΚΑΙ χρήσης ενός μηχανήματος- έχουν μάθει κι ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω τους, καθώς και ότι υπάρχουν διαρκώς εξελισσόμενες τάσεις στο επάγγελμά τους. Αν μη τι άλλο, πως όταν κάποιος βγάνει ένα Α/C στην αγορά, και εσωκλείει οδηγίες εγκατάστασης, δεν τις βάζει μέσα για μενα και εκείνον, αλλά για τον εγκαταστάτη επαγγελματία.

    Δύο 50ρηδες σαπιοκοιλιάδες μου έκαναν διαφορετικού τύπου αλητείες παλιότερα: Ο ένας μου έκανε ρ32 εγκατάσταση με 80 εκατοστά σωλήνωση (2015 ήμουν 19 ετών, δεν ήξερα - δεν ρώταγα). Ο άλλος μου άφησε λίγο λάσκα το φρέον για να έρχεται να μου γεμίζει το A/C τακτικά (2017, σε μονάδα μη προσβάσιμη). Την κομπίνα μου την αποκάλυψε άλλος συντηρητής, που έφερα 1 χρόνο μετά επειδή είχε αδειάσει το κλίμα ουσιαστικά από ψυκτικό. Από την άλλη, σε 2 εγκαταστάσεις που έκανα τώρα "δωρεάν", είχα την τύχη να μου σκάσουν νέα παιδιά, λίγο μεγαλύτεροί μου. Τυπικότατοι σε όλα τους, καμία γκρίνια, ευγενέστατοι, κάνανε ακριβώς ό,τι συμφωνήθηκε. Ο ένας ήταν και τζιμάνι, γιατί είχα πάρει αντικραδασμικά, ξέχασα να του τα πω, αλλά αυτουνού το μάτι "έπαιξε" και μου είπε "αυτά εδώ που έχετε πάρει, να τα βάλω τλκ ή τα πήρατε για άλλο μηχάνημα; ".
    Εγώ βασικά δεν τους έκανα υπόδειξη, τους είπα θέλω τόσα μέτρα σωλήνα, κανονίσαμε την τιμή και έγινε η δουλειά. Αν είναι συνενοησαι και τηλεφωνικώς για αυτά για να δεις τι θα σου πει. Τώρα αν μου πούνε προσωπικά τίποτα, θα τους πω ότι έπαθε βλάβη παλιό κλιματιστικο και δεν με κάλυψε την επισκευή ή αντιπροσωπεία επειδή δεν μπήκε αντλία κενού, το κατάλαβαν επειδή έγινε παγοφραγμος, δεν ήταν τόσα μέτρα ή σωλήνα κτλ.

    Στην επαρχία είχε γίνει σκηνικό που πήγε μια γνωστή μου σε κατάστημα ψυκτικών για να της τοποθετήσουν τα κλιματιστικά και όταν τους είπε για αντλία την έκραξε ο μάστορας και της λέει ποια είσαι εσύ που θα μου πεις μπλα μπλα, ο ένας σωλήνας μπαίνει εδώ ο άλλος εκεί και έτσι δουλεύει το μηχάνημα μπλα μπλα. Εγώ και στο κάτω νευροκοπι να εμένα αν είχα τέτοια συμπεριφορά δεν θα έβαζα τίποτα είτε θα πλήρωνα παραπάνω μάστορα από άλλο μέρος να έρθει σε εμένα θα του πλήρωνα τα έξοδα μεταφοράς και κάτι παραπάνω για τον κόπο του.

    Όλοι αυτοί οι μάστορες πρέπει να μείνουν χωρίς δουλειά και να είτε να αλλάξουν αντικείμενο είτε να πεινασουν. Ο κόσμος δεν φταίει σε τίποτα να έχει μηχανήματα εκτός εγγύησης και χωρίς να αποδίδουν το 100% λόγω κακής τοποθέτησης και εργασίας.

  6. #5601
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος αν μιλαμε για καλοριφερ πυρηνικης συντηξης ή κατι "τετοιο"
    Gamay!

  7. #5602
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    γαματα.

    οπότε μόνο πιτσιρίκα.

    (θα μου πεις εισαγωγή σε νοσοκομείο κάναμε για να πετύχουμε τους ειδικευόμενους μπας και βρούμε λύση, δεν θα το κάνω στο air condition....
    εξηγωντας στους μεγαλογιατρους ολους ότι είστε άχρηστοι ..)

    Εννοείται παρών.

    Η διατομή του σωλήνα αλλάζει σήμερα ανάμεσα στα μοντέλα/μαρκες?

    Θα παω να παρω..

    θα μπορούσα να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να πάρω όλους αυτούς που ναι μεν δουλεύουνε τους ξέρω και ειναι άριστοι αλλά δεν παύουν να είναι ελεύθεροι επαγγελματίες με ότι σημαίνει αυτό.

    δεν σημαίνει ότι επειδή είναι δικοί μου οι συγγενείς μου δεν είναι "απατεώνες"

    και Για να είμαι ειλικρινής δεν τους μιλάω για αυτό, γιατί έχουνε και θράσος κουνάνε και το δάχτυλο όπως και οι δημόσιοι..)


    Παρεπιπτόντως....
    εγώ τους κάνω ένα άλλο το τελευταίο διάστημα από τότε που χρειάστηκε να ασχοληθώ με το air condition και βλέπω ότι υπάρχει πολύ μερακι και διάγραμμα σε αυτή τη δουλειά..

    τους εξηγώ ότι θα πρέπει να γίνει τέλεια δουλειά γιατί θα βγούνε "ρόμπα" μετά σε forum με αναλύσεις και διαγράμματα φωτογραφίες και περαιτέρω.
    και ειναι και η αλήθεια δηλαδή.

    (φάγαμε τη μισή μας ζωή να κοιτάμε τους σίντερς και τους λίτσερς.. Ε τώρα θα κοιτάμε τα διαγράμματα το air condition.
    Πω πω καηκαμε.

    - - - Updated - - -

    αγαπητέ qwertyuiop..
    μια συμβουλή απο κάποιον με περισσότερη "καθημερινότητα" στην ζωη (δεν μιλάω για γνώσεις)

    Αν είσαι τοσο που λες και γράφεις έτσι σε χαίρομαι αλλα και σε "λυπάμαι (χωρίς να χρειαστεί να το πάρεις στραβά)
    γιατι θα σε στενοχωρουν στο μελλον περισσότερο.
    Για να σε βοηθήσω εγώ είμαι για τη διπλή λυπηση.

    Φιλε στο μέλλον θα σε πατήσουν σαν γοπα , προετοιμάσου.
    και συνήθως περιπτώσεις σαν αυτές είσαι ένας και είναι όλοι..

    Με όσους έχω μιλήσει η κρίνοντας από τον εαυτό μου η καλύτερη προετοιμασία είναι το μαγικό..
    Μακριά και αγαπημένοι και τα πάντα χωρισμενα εννοείται.

    Μεγάλε μεγάλε η ζωή είναι μικρή μην πέσεις στην παγίδα και εσύ..

    η τα παραπάνω η μάθε να λες ψέματα η εστω ψεματακια και να αγαπάς ελεύθερους επαγγελματίες και δημόσιους πολιτικούς κλπ, να τους χαϊδεύεις και να σου χαϊδεύουν την πλάτη για να μπορείς να κάνεις γιορτές... διαφορετικά μυαλό σου θα κάνει μπαμ...
    ειδικά δε αν δεν έρθουν και τα παιδιά σε αυτή τη ζωή που σημαίνει ότι θα έχεις περισσότερο χρόνο για σκέψη.

    Το ξέρω ότι τα ξέρεις όπως τα ξέρουμε όλοι μας, το "αλλά" είναι μπροστά μας όμως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 03-12-23 στις 08:20.

  8. #5603
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γαματα.

    οπότε μόνο πιτσιρίκα.

    (θα μου πεις εισαγωγή σε νοσοκομείο κάναμε για να πετύχουμε τους ειδικευόμενους μπας και βρούμε λύση, δεν θα το κάνω στο air condition....
    εξηγωντας στους μεγαλογιατρους ολους ότι είστε άχρηστοι ..)

    Εννοείται παρών.

    Η διατομή του σωλήνα αλλάζει σήμερα ανάμεσα στα μοντέλα/μαρκες?

    Θα παω να παρω..

    θα μπορούσα να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να πάρω όλους αυτούς που ναι μεν δουλεύουνε τους ξέρω και ειναι άριστοι αλλά δεν παύουν να είναι ελεύθεροι επαγγελματίες με ότι σημαίνει αυτό.

    δεν σημαίνει ότι επειδή είναι δικοί μου οι συγγενείς μου δεν είναι "απατεώνες"

    και Για να είμαι ειλικρινής δεν τους μιλάω για αυτό, γιατί έχουνε και θράσος κουνάνε και το δάχτυλο όπως και οι δημόσιοι..)


    Παρεπιπτόντως....
    εγώ τους κάνω ένα άλλο το τελευταίο διάστημα από τότε που χρειάστηκε να ασχοληθώ με το air condition και βλέπω ότι υπάρχει πολύ μερακι και διάγραμμα σε αυτή τη δουλειά..

    τους εξηγώ ότι θα πρέπει να γίνει τέλεια δουλειά γιατί θα βγούνε "ρόμπα" μετά σε forum με αναλύσεις και διαγράμματα φωτογραφίες και περαιτέρω.
    και ειναι και η αλήθεια δηλαδή.

    (φάγαμε τη μισή μας ζωή να κοιτάμε τους σίντερς και τους λίτσερς.. Ε τώρα θα κοιτάμε τα διαγράμματα το air condition.
    Πω πω καηκαμε.

    - - - Updated - - -

    αγαπητέ qwertyuiop..
    μια συμβουλή απο κάποιον με περισσότερη "καθημερινότητα" στην ζωη (δεν μιλάω για γνώσεις)

    Αν είσαι τοσο που λες και γράφεις έτσι σε χαίρομαι αλλα και σε "λυπάμαι (χωρίς να χρειαστεί να το πάρεις στραβά)
    γιατι θα σε στενοχωρουν στο μελλον περισσότερο.
    Για να σε βοηθήσω εγώ είμαι για τη διπλή λυπηση.

    Φιλε στο μέλλον θα σε πατήσουν σαν γοπα , προετοιμάσου.
    και συνήθως περιπτώσεις σαν αυτές είσαι ένας και είναι όλοι..

    Με όσους έχω μιλήσει η κρίνοντας από τον εαυτό μου η καλύτερη προετοιμασία είναι το μαγικό..
    Μακριά και αγαπημένοι και τα πάντα χωρισμενα εννοείται.

    Μεγάλε μεγάλε η ζωή είναι μικρή μην πέσεις στην παγίδα και εσύ..

    η τα παραπάνω η μάθε να λες ψέματα η εστω ψεματακια και να αγαπάς ελεύθερους επαγγελματίες και δημόσιους πολιτικούς κλπ, να τους χαϊδεύεις και να σου χαϊδεύουν την πλάτη για να μπορείς να κάνεις γιορτές... διαφορετικά μυαλό σου θα κάνει μπαμ...
    ειδικά δε αν δεν έρθουν και τα παιδιά σε αυτή τη ζωή που σημαίνει ότι θα έχεις περισσότερο χρόνο για σκέψη.

    Το ξέρω ότι τα ξέρεις όπως τα ξέρουμε όλοι μας, το "αλλά" είναι μπροστά μας όμως.
    Απαντώ μονάχα σε μια ερώτηση που έκανες.

    Η διατομή των σωληνώσεων αυξάνει όσο μεγαλώνει και η ισχύς του κλιματιστικου.

  9. #5604
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    οποτε κοιταω τα manual και αν βγάλω άκρη αγοράζω τα μέτρα θα χρειαστούν.

    μιας και είναι κάτι που δεν το κάνεις κάθε μέρα ας το κάνουμε "κάπως καλύτερα..


    θα το βάλω λίγο πιο μακριά μη σου πω κάτω από το πάτωμα, την βεράντα δηλαδη στην μονοκατοικία, πάντα σκιά (βέβαια) λιγότερες διακυμάνσεις και περισσότερο ήπιες θερμοκρασία και είναι δίπλα σκεπασμένο παρα το οτι είναι ανοιχτό αριστερά δεξια.
    καλύτερα δεν θα ναι?

    Λογικά μιας και εκει ειναι τα θεμέλια, μπετό, προ απροόπτου μάλλον θα κάνει λιγότερο θόρυβο απο το να μπει ακριβώς απέξω από τον απλό τοίχο που έχω.
    Εκτός αν αυτό λειτουργεί ανάποδα δηλαδή να "διανέμει" τον ηχο παντου στο σπιτι .
    έχει κανείς εμπειρία?


    κάτι άλλο πήγε ο νους μου.
    θα μπορούσα ενας να πει έβαλα 2 μέτρα σωλήνα αλλα με άλλη διατομή και δεν χρειάζονται 3?

  10. #5605
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε κοιταω τα manual και αν βγάλω άκρη αγοράζω τα μέτρα θα χρειαστούν.

    μιας και είναι κάτι που δεν το κάνεις κάθε μέρα ας το κάνουμε "κάπως καλύτερα..


    θα το βάλω λίγο πιο μακριά μη σου πω κάτω από το πάτωμα, την βεράντα δηλαδη στην μονοκατοικία, πάντα σκιά (βέβαια) λιγότερες διακυμάνσεις και περισσότερο ήπιες θερμοκρασία και είναι δίπλα σκεπασμένο παρα το οτι είναι ανοιχτό αριστερά δεξια.
    καλύτερα δεν θα ναι?

    Λογικά μιας και εκει ειναι τα θεμέλια, μπετό, προ απροόπτου μάλλον θα κάνει λιγότερο θόρυβο απο το να μπει ακριβώς απέξω από τον απλό τοίχο που έχω.
    Εκτός αν αυτό λειτουργεί ανάποδα δηλαδή να "διανέμει" τον ηχο παντου στο σπιτι .
    έχει κανείς εμπειρία?


    κάτι άλλο πήγε ο νους μου.
    θα μπορούσα ενας να πει έβαλα 2 μέτρα σωλήνα αλλα με άλλη διατομή και δεν χρειάζονται 3?
    Εννοείς πως θες εσύ να αγοράσεις τον σωλήνα αντί να τον βάλει ο ψυκτικός με δική του; Το είχα σκεφτεί αυτό να το κάνω παλιά, είχα ρωτήσει όμως και μου συνέστησαν να μην το ψάξω περαιτέρω διότι θα μπλέξω άσκοπα. Πρώτον, μαζί με τον σωλήνα χρειάζεσαι και τα κατάλληλης ποιότητας και μεγέθους μονωτικά για να βάλεις γύρω από αυτή. Και κάποια άλλα παρελκόμενα σχετικά με την διατομή. Άσε να βάλει την δική του ο ψυκτικός.

    Η διατομή αναφέρεται στο manual. Πάντως εντάξει, έχουν γίνει πολλά λάθη εσκεμμένα η μη από τεχνικούς, αλλά να μπει λάθος διάμετρος σωλήνα, δεν συμβαίνει εύκολα.

  11. #5606
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Δεν βρήκα που αλλού να το γράψω, εχω κανει αίτηση για το επίδομα θέρμανσης, αλλά έκανα λάθος στον αριθμό παροχής της ΔΕΗ οπότε δεν έχει καταβληθεί κάποιο ποσό, πως μπορώ να το διορθώσω; Νέα αίτηση δεν μπορώ να κάνω αλλά ούτε και διόρθωση της υπάρχουσας.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  12. #5607
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρήκα που αλλού να το γράψω, εχω κανει αίτηση για το επίδομα θέρμανσης, αλλά έκανα λάθος στον αριθμό παροχής της ΔΕΗ οπότε δεν έχει καταβληθεί κάποιο ποσό, πως μπορώ να το διορθώσω; Νέα αίτηση δεν μπορώ να κάνω αλλά ούτε και διόρθωση της υπάρχουσας.
    η πλατφορμα δεν εχει τροπο επικοινωνιας με τηλεφωνο ή mail υποστηριξης;

  13. #5608
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Δεν βλέπω κάτι, στο FAQ λέει να κανω νέα αίτηση αλλά στην εφαρμογή μου λέει "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΤΕ NEA ΑΙΤΗΣΗ"
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  14. #5609
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρήκα που αλλού να το γράψω, εχω κανει αίτηση για το επίδομα θέρμανσης, αλλά έκανα λάθος στον αριθμό παροχής της ΔΕΗ οπότε δεν έχει καταβληθεί κάποιο ποσό, πως μπορώ να το διορθώσω; Νέα αίτηση δεν μπορώ να κάνω αλλά ούτε και διόρθωση της υπάρχουσας.
    Έχω την εντύπωση ότι η πλατφόρμα έχει κλείσει και δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Θα πρέπει να περιμένεις να ξανα-ανοίξει που νομίζω ότι θα γίνει κάποια στιγμή σύντομα. Αν και όταν ξανά-ανοίξει θα ακυρώσεις την παλιά αίτηση και θα κάνεις νέα με τα σωστά στοιχεία.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  15. #5610
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν στην επόμενη αγορά πετρελαίου, δώσω τον "λάθος" αριθμό ΔΕΗ στον πρατηριούχο, δεν θα πρέπει να πιστωθεί η αγορά στην αίτηση μου; ή θα γινει μεγαλύτερο μπέρδεμα επειδη θα ειναι σε άλλο όνομα η παροχή;
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

Σελ. 374 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 354364369372373374375376 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας