Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-2021
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να διαβάσω γνώμες πόσο δύσκολο πλέον είναι να φτιάξεις μια μικρή επιχείρηση , να είσαι ανταγωνιστικός και να βγάλεις κάποιο έξτρα εισόδημα; Το σκέφτομαι μήνες τώρα να κάνω το χόμπι μου -επάγγελμα. Αλλά κάπου θα κολλήσω , κάπου θα πελαγώσω . Υπάρχει ανταγωνισμός εκεί έξω , τα social ναι μεν σε βοηθούν αρκετά ,αλλά μπορεί και να σε κρατήσουν στην αφάνεια . Δεν έχω ιδέα από digittal marketing / social media marketing .. Εδώ καλά- καλά δε ξέρω πως να υπολογίσω τη κοστολόγηση του προϊόντος . Διάβασα πως δε χρειάζεται να κάνω έναρξη επιχείρησης έως τις 10.000 € ακαθάριστα έσοδα. Επιδότηση ΕΣΠΑ μάλλον δεν δικαιούμαι ή αν δικαιούμαι δε νομίζω να επιδοτείται ένα σχετικά μικρό κεφάλαιο όπως το δικό μου . Ότι κάνω με το δικό μου κεφάλαιο για αρχή , και από στόμα σε στόμα για πιθανούς πελάτες. Ούτε καν ιστοσελίδα ,δεν σκέφτομαι ακόμα! Ποιά είναι η άποψή σας περί του θέματος; Βλέπω μικρές επιχειρήσεις να ανθίζουν και πραγματικά χαίρομαι , και εύχομαι να μπορέσω και εγώ κάποια μέρα να κάνω το ίδιο. Απλώς μάλλον μου λείπει η σωστή καθοδήγηση. Ταλέντο έχω , όρεξη έχω...
    Σας ευχαριστώ όλους όσοι διαβάσετε το παραπάνω κείμενο , και παραθέσετε τη γνώμη σας !

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Καλη επιτυχια σε οτι σκεφτεσαι να κανεις .

    Σχετικα με την εναρξη , απο οσο ξερω ΠΡΕΠΕΙ να κανεις εναρξη , καθως θα εχεις κανονικα εισοδημα απο τις εργασιες σου , και συνεπως θα πρεπει να φορολογηθεις .
    Καποτε ειχα διαβασει οτι ΔΕΝ χρειαζεται εναρξη μονο αν το εισοδημα εως 10.000 € προκυπτει απο εφαπαξ εργασια . οχι κατα συρροη .

    Αυτα καλο ειναι να τα ρωτησεις σε λογιαστη , καθως εδω ΔΕΝ ειναι κατι αξιοπιστο .
    οπως εγω λεω ι εχω ακουσει .. ετσι θα σε συμβουλευσει ο καθενας . πισω απο ενα nickname.

    Αν ειναι ευκολο να ξεκινησεις μια επιχειρηση ... ναι ειναι ευκολο .το αν θα διατηρηθει ειναι το δυσκολο.

    Αν ειναι να το κανεις απο χομπι .... καλυτερα να το αφησεις . Πρεπει να αφιερωθεις , για να ανθισει .
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-2021
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη επιτυχια σε οτι σκεφτεσαι να κανεις .

    Σχετικα με την εναρξη , απο οσο ξερω ΠΡΕΠΕΙ να κανεις εναρξη , καθως θα εχεις κανονικα εισοδημα απο τις εργασιες σου , και συνεπως θα πρεπει να φορολογηθεις .
    Καποτε ειχα διαβασει οτι ΔΕΝ χρειαζεται εναρξη μονο αν το εισοδημα εως 10.000 € προκυπτει απο εφαπαξ εργασια . οχι κατα συρροη .

    Αυτα καλο ειναι να τα ρωτησεις σε λογιαστη , καθως εδω ΔΕΝ ειναι κατι αξιοπιστο .
    οπως εγω λεω ι εχω ακουσει .. ετσι θα σε συμβουλευσει ο καθενας . πισω απο ενα nickname.

    Αν ειναι ευκολο να ξεκινησεις μια επιχειρηση ... ναι ειναι ευκολο .το αν θα διατηρηθει ειναι το δυσκολο.

    Αν ειναι να το κανεις απο χομπι .... καλυτερα να το αφησεις . Πρεπει να αφιερωθεις , για να ανθισει .

    Σας ευχαριστώ για την απάντηση , μάλλον θα πρέπει να κάνω μια κουβέντα με το λογιστή μου . Μέχρι στιγμής είναι το χόμπι μου αλλά πραγματικά νιώθω πως θα μπορούσε να γίνει η κύρια δουλειά μου . Όρεξη και μεράκι υπάρχει

  4. #4
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αν δεν έχεις εργαστεί ως υπάλληλος μέσα σε επιχειρήσεις ομοειδους αντικειμένου για να ξέρεις μυστικά, κόλπα, τιμές κοστολόγηση και την όλη αγορά που θα ανοιχτεις, με τι καταναλωτικό κοινό θα έχεις να κάνεις. Κάτσε στα αυγά σου και μην κάνεις τίποτα. Εξαιρέσεις και άτομα που ξεκίνησαν από το μηδέν πάντα θα υπάρχουν. Γνώμη μου.

    Φορολογικά και λοιπά τα συζητάς με λογιστή γιατί είναι σύνθετα και αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο. Όλες οι επιχειρήσεις θέλουν έναρξη και πληρωμή ΟΑΕΕ. Για το ΕΣΠΑ υπάρχουν κριτήρια. Πολλές επιχειρησεις άνοιξαν λόγω ΕΣΠΑ και θα κλείσουν αρκετές εξ αυτών μόλις τελειώσουν οι επιδοτήσεις. Πολλοί άνοιξαν κάτι επειδή είχαν κάποιο κομπόδεμα και κουραστηκαν να είναι μισθωτοί με αφεντικό πάνω από το κεφάλι, επίσης αρκετοί εξ αυτών εκλεισαν.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-03-2003
    Περιοχή
    Aθηνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το τι αφορά η επιχειρηματικη σου ιδέα. Είναι παροχή υπηρεσιών η εμπόριο, απευθυνεται σε λιανική ή επιχειρήσεις (B2B);
    Χωρίς έναρξη μπορείς να το κάνεις ως χόμπυ (δλδ δεν ειναι η κυρια σου απασχόληση δε σου τρώει πολλές ώρες , δεν κάνεις τζίρο πάνω από 10.000)

    Τα ΕΣΠΑ κατά 90% τα ξεχνάς, τα περισσότερα απαιτούν να έχεις κεφάλαιο και δεν πρέπει να βασίζεσαι σε αυτά για τη βιωσιμότητα της επιχείρησης σου (ασε που είναι τόση γραφειοκρατία και παίρνουν τόσο χρόνο για εκταμιεύσεις παράλληλα με τις υποχρεώσεις που έχεις, διατηρηση επιχειρησης 3-5 χρόνια, προσωπικού κλπ που πολλές φορές γίνονται ασύμφορα)
    ίσως αν και όποτε ανοιξει ο νεος κυκλος για ανεργους από ΔΥΠΑ (14.800 ευρώ), σε καλύπτει ηλικιακά, και όπως είπα δεν εξαρταται η βιωσιμότητα της επιχείρησης σου από αυτό να αξίζει
    Imagination is more important than knowledge

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-2021
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας , είναι εμπόριο , χειροκατασκευές κεριά κτλ , θεωρώ και απ'ότι μου λένε ότι είμαι σε πολυ καλύτερη θέση από αυτούς που έχουν ήδη επιχείρηση και πουλάνε σα ζεστά καρβέλια τα προϊόντα τους. Στο μέλλον ίσως να πάω και Β2Β με τα κατάλληλα βήματα . Αυτό το χωρίς έναρξη για αρχή δηλαδή με βολεύει μέχρι να δω πως θα πάει. Να μην πληρώσω προκαταβολικά για ιστοσελίδες κτλ..

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ξαναεκανα παλι αναζητηση και βρισκω το εξης :

    Ο νόμος μας λέει ότι προτού προβούμε σε οποιαδήποτε επιχειρηματική συναλλαγή, θα πρέπει να έχουμε κάνει έναρξη επιχείρησης.
    Ως επιχειρηματική συναλλαγή θεωρείται κάθε πράξη που πραγματοποιείται με σκοπό την επίτευξη κέρδους.
    Με λογιστη μιλησες ? Τι σου ειπε ?
    Ειναι κριμα να βρεθεις προ εκπληξεων με προστιμα .
    The gr81 .

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας