Σελ. 319 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 299309314317318319320321324329339 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.771-4.785 από 5680
  1. #4771
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη το πετρέλαιο γίνεται ακριβότερο και από την ημερήσια τιμή του ρεύματος.

    Και όλα αυτά, με καλοσυντηρημένο και σχετικά καινούργιο συγκρότημα λέβητα / καυστήρα / καμινάδας, που θα πιάσει τους παραπάνω βαθμούς απόδοσης - πράγμα που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν ισχύει.
    Εγω με παλαιοτερο καυστηρα, το γυρισα φετος σε φουλ κλιματιστικο για ζεστη (απλο τιμολογιο ΔΕΗ, χωρις νυχτερινο)... εκαψα 4000 kwh απο αρχες δεκεμβρη ως αρχες απριλη. Το συνολικο οφελος στη τσεπη ηταν κανα 450αρι ευρω σε σχεση με το να εβαζα πετρελαιο, ενω η μεση θερμοκρασια στο σπιτι ηταν +2-3c καθ'ολη τη διαρκεια της μερας. Αν ειχα αντιστοιχες θερμοκρασιες με πετρελαιο, θα εκαιγα +1500ε πετρελαιο χαλαρα.

  2. #4772
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω με παλαιοτερο καυστηρα, το γυρισα φετος σε φουλ κλιματιστικο για ζεστη (απλο τιμολογιο ΔΕΗ, χωρις νυχτερινο)... εκαψα 4000 kwh απο αρχες δεκεμβρη ως αρχες απριλη. Το συνολικο οφελος στη τσεπη ηταν κανα 450αρι ευρω σε σχεση με το να εβαζα πετρελαιο, ενω η μεση θερμοκρασια στο σπιτι ηταν +2-3c καθ'ολη τη διαρκεια της μερας. Αν ειχα αντιστοιχες θερμοκρασιες με πετρελαιο, θα εκαιγα +1500ε πετρελαιο χαλαρα.
    Αναμενόμενο. Το πετρέλαιο σαφώς και δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το κλιματιστικό με COP 3-4, σε κόστος λειτουργίας.
    Εδώ όμως η συζήτηση αφορά την παραγωγή ΖΝΧ με ρεύμα (αντίσταση, "COP" = 1) έναντι πετρελαίου, οπότε τα δύο δεν είναι συγκρίσιμα.

  3. #4773
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ψάχνομαι να βάλω ένα 9άρι για το υπνοδωμάτιο, και διαβάζω για κάτι θεμετάκια με θόρυβο των πολυδιαφημισμένων vfm Inventor.

    Επίσης σήμερα που έφερα έναν ηλεκτρολόγο για άλλες εργασίες και του πρότεινα να συνδέσει το κλιματιστικό σε ηλεκτρολογικό κουτί που έχει δίπλα μου ειπε οτι ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ απ το a/c αν κόψεις το καλώδιό του.

  4. #4774
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν νομίζω να χάνεται η εγγύηση αφού έχω δει να προσθέτει συνεργείο το φις ανάλογα.
    Τώρα δεν θυμάμαι μάρκα.
    Εγώ σε inventor δεν παρατήρησα θόρυβο.
    Αντιθέτως έχω την εντύπωση ότι σε ένα toyotomi έχω περισσότερο.
    Και τα δύο να ξέρεις φασόν μηχανήματα είναι

  5. #4775
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνομαι να βάλω ένα 9άρι για το υπνοδωμάτιο, και διαβάζω για κάτι θεμετάκια με θόρυβο των πολυδιαφημισμένων vfm Inventor.

    Επίσης σήμερα που έφερα έναν ηλεκτρολόγο για άλλες εργασίες και του πρότεινα να συνδέσει το κλιματιστικό σε ηλεκτρολογικό κουτί που έχει δίπλα μου ειπε οτι ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ απ το a/c αν κόψεις το καλώδιό του.
    Aυτό με το καλώδιο και το φις έχει πολυακουστεί για διάφορες συσκευές και ούτε οι ίδιοι οι αντιπρόσωποι ξέρουν τι τους γίνεται και τι απαντούν, το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να επιστραφεί η συσκευή στην εταιρία στην αρχική της κατάσταση λένε όλοι, τώρα το τι πραγματικά γίνεται είναι ανάλογα με τον αντιπρόσωπο, την κατάσταση που επικρατεί στην εταιρία, κ.λ.π.
    Μπορείς να βάλεις στο σημείο εκείνο πρίζα εξωτερική δίπλα στο κουτί διακλάδωσης ή να σου βγάλει το εργοστασιακό καλώδιο και να σου βάλει ένα άλλο για να κάνει την σύνδεση και αν, ο μη γένοιτο, γίνει κάτι και χρειαστεί να επιστραφεί, βάζεις πάλι πάνω το δικό του.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #4776
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να χάνεται η εγγύηση αφού έχω δει να προσθέτει συνεργείο το φις ανάλογα.
    Τώρα δεν θυμάμαι μάρκα.
    Εγώ σε inventor δεν παρατήρησα θόρυβο.
    Αντιθέτως έχω την εντύπωση ότι σε ένα toyotomi έχω περισσότερο.
    Και τα δύο να ξέρεις φασόν μηχανήματα είναι
    Υπάρχουν κλιματιστικά που έρχονται χωρις φις, συνήθως αυτά που θέλουν να μπούνε σε δικιά τους γραμμή, σε αυτά την εγγύηση την χάνεις αν το βάλεις σε απλή πρίζα.
    Τα άλλα τα μικρά που έρχονται με πρίζα λογικό είναι να σου πούνε πως αν το κόψεις το καλώδιο χάνεις την εγγύηση

  7. #4777
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις στο σημείο εκείνο πρίζα εξωτερική δίπλα στο κουτί διακλάδωσης ή να σου βγάλει το εργοστασιακό καλώδιο και να σου βάλει ένα άλλο για να κάνει την σύνδεση και αν, ο μη γένοιτο, γίνει κάτι και χρειαστεί να επιστραφεί, βάζεις πάλι πάνω το δικό του.
    Tο πρώτο με την εξωτερική πρίζα μου πρότεινε και θα συμβεί, όσο και αν δεν μου αρέσει.

    Πάντως κατά την εγκατάσταση, λογικό που ο ψυκτικός δεν ανοίγει κουτί (δεν επιτρέπεται προφανώς), οπότε σου αφήνει ένα καλώδιο να κρέμεται...

    @sdikr
    Προφανώς θα εννοείς τα 18άρια και πάνω που θέλουν δική τους γραμμή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να χάνεται η εγγύηση αφού έχω δει να προσθέτει συνεργείο το φις ανάλογα.
    Τώρα δεν θυμάμαι μάρκα.
    Εγώ σε inventor δεν παρατήρησα θόρυβο.
    Αντιθέτως έχω την εντύπωση ότι σε ένα toyotomi έχω περισσότερο.
    Και τα δύο να ξέρεις φασόν μηχανήματα είναι
    Προφανώς Gree το Inventor.
    Τώρα το αν αξίζει να πας σε μια οικονομική σειρά της Daikin (και όχι στο Ururu Sarara που φέρνει φρέσκο αέρα φυσικα ) είναι ένα ερώτημα.
    Φίλος που έβαζε επαγγελματικά αντλίες θερμότητας και VRV έλεγε πρώτα απ΄ολα Daikin, αλλά εκεί μιλάμε για άλλης κλάσης μηχανήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 06-05-19 στις 21:23.

  8. #4778
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο πρώτο με την εξωτερική πρίζα μου πρότεινε και θα συμβεί, όσο και αν δεν μου αρέσει.

    Πάντως κατά την εγκατάσταση, λογικό που ο ψυκτικός δεν ανοίγει κουτί (δεν επιτρέπεται προφανώς), οπότε σου αφήνει ένα καλώδιο να κρέμεται...

    @sdikr
    Προφανώς θα εννοείς τα 18άρια και πάνω που θέλουν δική τους γραμμή.
    Αναφέρομαι σε αυτά που είναι απο την "μαμά" χωρίς φις, πιάνει και τα 18αριά αλλά υπάρχουν και 18αριά που έχουν κανονικά φις απο την "μαμα"

  9. #4779
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο πρώτο με την εξωτερική πρίζα μου πρότεινε και θα συμβεί, όσο και αν δεν μου αρέσει.

    Πάντως κατά την εγκατάσταση, λογικό που ο ψυκτικός δεν ανοίγει κουτί (δεν επιτρέπεται προφανώς), οπότε σου αφήνει ένα καλώδιο να κρέμεται...
    Aφού κατέληξες στην πρίζα, πάρε την LEGRAND Oteo, είναι η λιγότερο ογκώδης και άσχημη από τις άλλες και ολίγον πιο ακριβή.
    Αν η πρίζα είναι μακριά μπορεί να σου βάλει το καλώδιο μέσα σε κανάλι αυτοκόλλητο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #4780
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Επειδη καποιος εξυπνος βρηκε για δικαιολογια οτι το κοψιμο του καλωδιου του ρευματος αποτελει λογο απωλειας της εγγυησης, δεν σημαινει οτι πρεπει και να τον παρουμε σοβαρά
    Ειναι τελειως καταχρηστικός ορος, και ευκολα αποδεικνύεται οτι δεν μπορει το κόψιμο του φις να ευθυνεται για βλάβη πχ του συμπιεστη.
    Για τετοιες αυθαιρετες ερμηνιες υπάρχει και ο συνηγορος του καταναλωτή, αν και δυσκολα θα χρειαστει να φτασει καποιος μεχρι εκει.
    Καποιος αλλος ελεγε οτι μονο αν η εγκατασταση γινει απο εγκεκριμένο τεχνικό της εταιρειας (που είναι και πιο λογικό) για να καταληξουμε οτι απλά ζητάνε σφραγιδα ψυκτικου εγκαταστατη και εκει τελειωνει το παραμυθι
    Και πρακτικά, δεχεται ο κατασκευαστης οτι καποιος θα κοψει και θα κολλησει χαλκινους σωληνες με ειδικά υγρα μέσα, θα ενώσει εξωτερική με εξωτερική μονάδα, και ολα καλα, αλλά αν κόψει και επεκτεινει ενα απλο καλώδιο ρευματος, υπάρχει θεμα...

  11. #4781
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφού κατέληξες στην πρίζα, πάρε την LEGRAND Oteo, είναι η λιγότερο ογκώδης και άσχημη από τις άλλες και ολίγον πιο ακριβή.
    Αν η πρίζα είναι μακριά μπορεί να σου βάλει το καλώδιο μέσα σε κανάλι αυτοκόλλητο.
    Εξαιρετική η πρίζα, όντως !

    Παίδες μου φαίνεται απίστευτη η δικαιολογία αυτή για το κλιματιστικό, και το μόνο που απομένει είναι να το ψάξω με την εγκατάσταση. Θα πάρω τηλ τον αντιπρόσωπο να μάθω τι ισχύει.

    Επισημαίνω για την εγκατάσταση του κλιματιστικού τα παρακάτω και συμπληρώστε τι λείπει:
    - ρεύμα από κουτί διακλάδωσης (όπως είπαμε)
    - αντλία κενού
    - σωληνώσεις minimum 2,5 μέτρων
    - εξωτερική μονάδα να εδράζεται στο μπαλκόνι πάνω σε ελαστικά παρεμβύσματα
    - κανάλι για τις σωληνώσεις (το έχω δει σε εγκαταστάσεις στην Ιαπωνία, πρέπει να είναι υποχρεωτικό εκεί, δεν είδα χύμα σωληνώσεις να βγαίνουν από κτίρια)


    Από Inventor
    - Omnia Plus
    - Life Pro
    - Passion Eco

    Ποιό είναι το νεότερο μοντέλο ; 9άρια πάντα.
    Θα περάσει καλά το συνεργείο που θα έρθει (όπως έχουν μάθει να δουλεύουν οι περισσότεροι)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 07-05-19 στις 00:40.

  12. #4782
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη καποιος εξυπνος βρηκε για δικαιολογια οτι το κοψιμο του καλωδιου του ρευματος αποτελει λογο απωλειας της εγγυησης, δεν σημαινει οτι πρεπει και να τον παρουμε σοβαρά
    Ειναι τελειως καταχρηστικός ορος, και ευκολα αποδεικνύεται οτι δεν μπορει το κόψιμο του φις να ευθυνεται για βλάβη πχ του συμπιεστη.
    Για τετοιες αυθαιρετες ερμηνιες υπάρχει και ο συνηγορος του καταναλωτή, αν και δυσκολα θα χρειαστει να φτασει καποιος μεχρι εκει.
    Καποιος αλλος ελεγε οτι μονο αν η εγκατασταση γινει απο εγκεκριμένο τεχνικό της εταιρειας (που είναι και πιο λογικό) για να καταληξουμε οτι απλά ζητάνε σφραγιδα ψυκτικου εγκαταστατη και εκει τελειωνει το παραμυθι
    Και πρακτικά, δεχεται ο κατασκευαστης οτι καποιος θα κοψει και θα κολλησει χαλκινους σωληνες με ειδικά υγρα μέσα, θα ενώσει εξωτερική με εξωτερική μονάδα, και ολα καλα, αλλά αν κόψει και επεκτεινει ενα απλο καλώδιο ρευματος, υπάρχει θεμα...
    Ο κατασκευαστής αυτό που δέχεται είναι πως την όποια παρέμβαση θα την κάνει κάποιος που έχει την άδεια και τις γνώσεις.
    Θα μπορούσανε να το επιτρέπουνε εφόσον γίνεται απο ηλεκτρολόγο με άδεια, όπως επιτρέπουνε τους ψυκτικούς με άδεια.

    Γιατί αν δεν γίνει μετά σωστά η σύνδεση του καλωδίου μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα, πχ αν βάλει λάθος ακροδέκτες, αν κάπου του ξεφύγουν μερικά "τριχάκια" και ακουμπάει ουδέτερος και γείωση, αν δεν σφίξει καλά τις βίδες και κάνει σπινθηρισμούς κλπ, για τις προεκτάσεις έχουμε και μερικά ωραία στις αστείες εικόνες, πχ να βάλει κάποιος για προέκταση καλώδιο τηλεφώνου γιατί αυτό είχε

  13. #4783
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    για αυτό οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις πρέπει να γίνονται από "αδειούχο" ηλεκτρολόγο
    και οι εγκαταστάσεις κλιματιστικών από "αδειούχο" ψυκτικό

    αν και το καλύτερο είναι "πιστοποιημένο συνεργείο" θα βρεις αρκετά καλά συνεργεία που συνήθως συνεργάζονται με μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που πουλάνε κλιματιστικά (δεν θέλω να αναφέρω επωνυμίες για να μην κάνω διαφήμιση εγώ προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος από την αγορά κλιματιστικών toyotomi από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων η οποία συνεργάζεται με τεχνική εταιρεία που διαθέτει συνεργεία με ηλεκτρολόγους και ψυκτικούς.

    επίσης για 18 και άνω θα πρέπει να έχει δική του γραμμή/ασφάλεια

    καλό επίσης να έχεις και πρίζα ασφαλείας η οποία να έχει προστασία από "υπέρταση" την έχω πατήσει από διακοπή ΔΕΗ και έστειλε πλακέτα του εξωτερικού για διακοπές...(ευτυχώς που έχω εγγύηση...)

    γιατί το πρώτο συνεργείο (δεν ήξερα τότε) είχαν κόψει τα καλώδια πρίζας και τα είχαν ενώσει με κλέμα

    σε σωστή ασφάλεια (ξεχωριστή στον πίνακα) 16Α για 12αρή

    και αντίστοιχη ασφάλεια (ξεχωριστή στον πίνακα) για 9αρι απλά αυτό ήταν με πρίζα ασφαλείας (προστασίας από υπέρταση)

    έτσι όταν έγιναν κάμποσες διακοπές της ΔΕΗ έκαψε την πλακέτα του εξωτερικού

    έτσι αφού έμαθα φώναξα πιο ικανό συνεργείο
    (το πρώτο συνεργείο έφαγε καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή και γραπτή αναφορά/καταγγελία στην αλυσίδα καταστημάτων όπου αυτή διέκοψε την συνεργασία τους) και έβαλαν πρίζα στο κλιματιστικό και έγινε σύνδεση μέσω πρίζας ασφαλείας (προστασίας από υπέρταση)

  14. #4784
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη καποιος εξυπνος βρηκε για δικαιολογια οτι το κοψιμο του καλωδιου του ρευματος αποτελει λογο απωλειας της εγγυησης, δεν σημαινει οτι πρεπει και να τον παρουμε σοβαρά
    Ειναι τελειως καταχρηστικός ορος, και ευκολα αποδεικνύεται οτι δεν μπορει το κόψιμο του φις να ευθυνεται για βλάβη πχ του συμπιεστη.
    Για τετοιες αυθαιρετες ερμηνιες υπάρχει και ο συνηγορος του καταναλωτή, αν και δυσκολα θα χρειαστει να φτασει καποιος μεχρι εκει.
    πολύ σωστά
    όσες φορές έχω κάνει ερώτηση σε αντιπρόσωπο εννοείται το δέχτηκε


    και αν επιμείνουν θα πρέπει αυτοί να αποδείξουν ότι για τη βλάβη έφταιξε η "μετατροπή" (εδώ γελάμε...)

  15. #4785
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ σωστά
    όσες φορές έχω κάνει ερώτηση σε αντιπρόσωπο εννοείται το δέχτηκε


    και αν επιμείνουν θα πρέπει αυτοί να αποδείξουν ότι για τη βλάβη έφταιξε η "μετατροπή" (εδώ γελάμε...)
    η toyotomi και η invertor λένε πάντως ότι αν δεν έχεις την απαιτούμενη ασφάλεια / πρίζα ενδέχεται να θεωρηθεί κακή χρήση και να μην σε καλύψει η εγγύηση.

    ειδικά στην περίπτωση που δεν έχεις βάλει πρίζα αλλά σκέτα καλώδια.

Σελ. 319 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 299309314317318319320321324329339 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας