Σελ. 328 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.906-4.920 από 5680
  1. #4906
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.869
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω συρόμενα-ανοιγόμενα με 3 λάστιχα και σε 10 μποφόρ βοριά δεν περνάει τίποτα
    είναι τύπου volkswagen
    Ναι αλλά για τον VW λένε ότι δεν αντέχει και τόσο, βγάζει προβλήματα.

  2. #4907
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.201
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά για τον VW λένε ότι δεν αντέχει και τόσο, βγάζει προβλήματα.
    Στα 10 χρόνια στο ένα σπίτι και στα 5 χρόνια στο άλλο μόνο χερούλια έχουμε αλλάξει και αυτό γιατί τα παιδιά έκαναν μονόζυγο!

    Πλέον απο την Europa που είχα πάει να παραλάβω χερούλι μου είπαν πλέον ότι υπάρχουν και άλλα συστήματα αντίστοιχα.
    Και το μόνο κακό που μου είπε για τα VW είναι ότι τα χερούλια είναι πολύ ακριβά (€70) αντί για ~€1,5 ή €3 για ένα απλό.
    Επειδή τους ρώτησα μου είπε ότι δεν έχουν άλλο θέμα και στην εποχή τους όντως ήταν μοναδικά.

  3. #4908
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Για να μην ανοιγω νεο θεμα ΔΥΟ αποριες σχετικα με κλιματιστικο:
    (1) Η θερμοκρασια δωματιου η οποια εμφανιζεται στην εσωτερικη μοναδα, λαμβανεται απο το υψος όπου ειναι τοποθετημενη; Παρατηρησα τοτε με τα χιονιια να δειχνει ακομη και... 8 C σε κλειστο απο παντου δωματιο!
    (2) Συμφερει η σταθερη χρηση σε μετριο βαθμο θερμανσης πχ 21 C ή οταν ειναι ανεκτη να την κατεβαζουμε στο κατωτερο οριο των 16 C ?
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  4. #4909
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σε κλιματιστικά που έχουν πάνω στο τηλεχειριστήριο αισθητήρα θερμοκρασίας λαμβάνεται υπόψη και η θερμοκρασία που βρίσκεται αυτό.
    Οπότε δεν λαμβάνεται υπόψη μόνο ο αισθητήρας που έχει πάνω το κλιματιστικό και το ύψος που είναι τοποθετημένο.
    Πχ υπάρχει η επιλογή I feel, Follow me ή κάπως έτσι. Οπότε αν αγοράζουμε κλιματιστικό φροντίζουμε μεταξύ άλλων να έχει αυτή την δυνατότητα.
    Εννοείται ότι θέλει ενεργοποίηση.

    Τώρα αυτοί που λένε ότι το κλιματιστικό πρέπει να είναι συνέχεια ανοιχτό τουλάχιστον στην Αττική δεν συμφωνώ μαζί τους

  5. #4910
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Τιποτα δεν πρεπει να ειναι συνεχεια ανοιχτο, οσο ειναι ανοιχτο καιει, εστω και ενα μικροτερο ποσο αλλα καιει απο το να ειναι τελειως σβηστο

    Ακομα και τα ινβερτερ ουδεποτε τα δουλευα συνεχεια ουτε καν τον αφυγραντηρα δεν εχω συνεχεια ανοιχτο να ανοιγοκλεινει μονος του. Οταν θελω μια συσκευη πχ να ζεστανει ή να ψυξει ή να αφυγράνει, την ανοιγω μόνος μου και την κλείνω όταν επιτύχει το σκοπό της.

  6. #4911
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.869
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Μηχανολόγοι μηχανικοί διαφωνούν βέβαια, anyway...

  7. #4912
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Εγω παντως διαβαζω παντού οτι αυτο ακριβως προσφερουν τα inverter, οικονομικη λειτουργια χωρις ανοιξε κλεισε, ειναι σε αναστολη μεχρι να πεσει ή να ξεπερασει η θερμοκρασια του χωρου, εκεινην που εχουμε θεσει εμεις ως οριο!
    Εννοειται οτι δεν τα εχουμε ανοιχτα ολο το χρονο, αλλά μονον για τους μηνες που ειναι απαραιτητο, δεν συμφερει ουτε το πορτοφολι ουτε το περιβαλλον...
    Το δικο μου Inventor οντως διαθετει στο χειριστηριο αισθητηρα FEEL, το ενεργοποιω όποτε το θυμηθω, η απορια μου αφορουσε την εμφανιζομενη επι της εσωτερικης μοναδος θερμοκρασια.

    ΥΓ
    Σε ποιά θερμοκρασία πρέπει να ρυθμίζω το κλιματιστικό για να έχω καλή απόδοση και υγιεινές συνθήκες
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  8. #4913
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    έχοντας χρησιμοποιήσει επί χρόνια κλιματιστικά για θέρμανση, που έχω δουλέψει με διάφορους τρόπους,
    αλλά και αντλία θερμότητας τα τελευταία χρόνια
    και έχοντας μελετήσει ιδιαίτερα το θέμα και παρακολουθώντας καταναλώσεις να πω τα εξής:

    - όσο χαμηλότερη θερμοκρασία έχεις μέσα στο σπίτι τόσο λιγότερο καις (εντάξει προφανές)

    - τώρα αν θες χψ βαθμούς μόνο για τις ώρες που είσαι σπίτι τότε:
    1. όσο λιγότερες είναι οι ώρες αυτές και όσο πιο χάλια είναι η μόνωση του σπιτιού -> τόσο περισσότερο συμφέρει η διακεκομένη λειτουργία
    2. όσο περισσότερες είναι οι ώρες που θέλεις την επιθυμητή θερμοκρασία και όσο καλύτερη η θερμομόνωση -> συμφέρει η συνεχής λειτουργία

    τα παραπάνω ισχύουν με όλα τα είδη θέρμανσης αλλά ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ περισσότερο με τις αντλίες θερμότητας (δηλαδή και τα κοινά σπλιτάκια)
    καθώς έχουν πολύ καλύτερη απόδοση όταν δουλεύουν χαλαρά,

    έτσι αν θες να πάρεις 20 KWh σε θερμότητα με το πετρέλαιο ή το ρεύμα (αντιστάσεις) θα πρέπει να κάψεις μια συγκεκριμένη ποσότητα καυσίμου,
    με την αντλία μπορεί να τα πάρεις με 4 KWh ή με 15, αναλόγως πόσο θα τη ζορίσεις,

    έτσι για να έχω στο σπίτι τη θερμοκρασία που θέλω με την αντλία ας πούμε από 4 απόγευμα μέχρι 12 το βράδυ,
    με συμφέρει να τη δουλεύω 24/24 χαλαρά και νε κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή,
    παρά να της ζητήσω το απόγευμα να ανεβάσει τις απώλειες μέσα σε 1-2 ώρες,
    και έτσι κάνω,
    αν και θα προτιμούσα το βράδυ να τη σβήνω και πέφτει λίγο η θερμοκρασία

    αν είχα αέριο, δε θα το είχα 24/24

  9. #4914
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως διαβαζω παντού οτι αυτο ακριβως προσφερουν τα inverter, οικονομικη λειτουργια χωρις ανοιξε κλεισε, ειναι σε αναστολη μεχρι να πεσει ή να ξεπερασει η θερμοκρασια του χωρου, εκεινην που εχουμε θεσει εμεις ως οριο!
    Εννοειται οτι δεν τα εχουμε ανοιχτα ολο το χρονο, αλλά μονον για τους μηνες που ειναι απαραιτητο, δεν συμφερει ουτε το πορτοφολι ουτε το περιβαλλον...
    Το δικο μου Inventor οντως διαθετει στο χειριστηριο αισθητηρα FEEL, το ενεργοποιω όποτε το θυμηθω, η απορια μου αφορουσε την εμφανιζομενη επι της εσωτερικης μοναδος θερμοκρασια.

    ΥΓ
    Σε ποιά θερμοκρασία πρέπει να ρυθμίζω το κλιματιστικό για να έχω καλή απόδοση και υγιεινές συνθήκες
    Μα ακομα και οταν ινβερταρει ενα ινβερτερ (δλδ οταν εχει πιασει θερμοκρασια και η εξωτερικη μοναδα ριχνει στροφες) εξακολουθει να λειτουργει και να τραβαει ρευμα εναντι του να το κλεισεις οταν ποια δεν το θες γιατι εχει ζεστανει ο χωρος.
    Σε ενα καλα μονωμενο σπιτι που εχει ετσι και αλλιως 20-21 βαθμους υπο νορμαλ συνθηκες (καλη ωρα τωρα που αερισα και αρκετα σημερα), το να θελω να ανεβασω στους 22-23, θα βαλω το κλιματιστικο στη θερμανση, θα το πιασει, θα το αφησω να ινβερταρει για λιγο (αν πιασει τη θερμοκρασια γρηγορα και μπει σε ινβερτινγκ) αλλα σιγουρα υστερα απο καποια ωρα πχ μιση, μια το πολυ θα το κλεισω γιατι δεν εχω απωλειες και θα διατηρησει αυτη τη θερμοκρασια για αρκετη ωρα μεχρι πχ να παω για υπνο ή να αποκοιμηθω.

  10. #4915
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.621
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το inverter , δεν ειναι ενας αλλος ορος για το Pulse width modulation (PWM), η το pulse-duration modulation (PDM), , δηλαδη ο τροπος που διοχετευεται ταση στο μοτερ , δηλαδη με υψηλες συχνοτητες ριπων , μικροτερης εντασης σε συνχρονιμο με τις απαιτησεις του μοτερ και οχι σαν ωμη δυναμη που εχει προκαθορισμενες 2-3 σκαλες με σταθερη ταση και ενταση ροης ρευματος ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #4916
    Εγγραφή
    26-09-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ακομα και οταν ινβερταρει ενα ινβερτερ (δλδ οταν εχει πιασει θερμοκρασια και η εξωτερικη μοναδα ριχνει στροφες) εξακολουθει να λειτουργει και να τραβαει ρευμα εναντι του να το κλεισεις οταν ποια δεν το θες γιατι εχει ζεστανει ο χωρος.
    Σε ενα καλα μονωμενο σπιτι που εχει ετσι και αλλιως 20-21 βαθμους υπο νορμαλ συνθηκες (καλη ωρα τωρα που αερισα και αρκετα σημερα), το να θελω να ανεβασω στους 22-23, θα βαλω το κλιματιστικο στη θερμανση, θα το πιασει, θα το αφησω να ινβερταρει για λιγο (αν πιασει τη θερμοκρασια γρηγορα και μπει σε ινβερτινγκ) αλλα σιγουρα υστερα απο καποια ωρα πχ μιση, μια το πολυ θα το κλεισω γιατι δεν εχω απωλειες και θα διατηρησει αυτη τη θερμοκρασια για αρκετη ωρα μεχρι πχ να παω για υπνο ή να αποκοιμηθω.
    Για να συμβαινει αυτο που λες, σημαινει πως εχεις το τελεια μονωμενο σπιτι..στις πιο πολλες περιπτωσεις σπιτιων ομως, με του που κλεισεις το a/c μεσα σε μιση ωρα καταλαβαινεις την διαφορα, η θερμικη ανεση παει βολτα..Εννοειται πως οπως και με το καλοριφερ, το 24/7 λειτουργια απο πλευρας θερμικης ανεσης ειναι το καλυτερο και στην περιπτωση των a/c αλλα οι πιο πολλοι δεν το κανουμε ειτε απο συνηθεια ,ειτε νομιζωντας πως θα καψουμε πολυ ρευμα..Αν εχεις ενα καλο ινβερτερ, σωστα εγκατεστημενο (εδω σηκωνει μεγαλη κουβεντα) που να μπορει να καλυψει τον χωρο (btu/τ.μ) και μια ας πουμε αποδεκτη μονωση τοτε οι διαφορες 24/7 λειτουργια, με το ανοιξε-κλεισε σε καταναλωση δεν διαφερουν και πολυ..Δεν το λεω τυχαια, εχω κανει απειρα πειραματα με μετρητες ρευματος που χω στα κλιματιστικα και παρακολουθω στο pc την καταναλωση και τι συμβαινει σε καθε περιπτωση..το 18αρι που εχω σε νορμαλ εξωτερικες θερμοκρασιες μεχρι 7 βαθμους πεφτει μεχρι τα 270w σε 24/7 λειτουργια, ενω με ανοιξε -κλεισε 1200-800w και περιμενεις να ζεστανει..Στο τελος η διαφορα ειναι της ταξεως των 2kw μονο, αλλα η θερμικη ανεση στο 24/7 δεν συγκρινεται..Τωρα αν με ρωτησεις, ουτε κι εγω τα δουλευω συνεχεια 24/7, αναλογως ποσες ωρες ειμαστε στο σπιτι..Συνηθως το 18αρι στο καθιστικο παιζει πολλες ωρες ανοικτο, ενω στα υπνοδωματια οχι

  12. #4917
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.201
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από themispow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να συμβαινει αυτο που λες, σημαινει πως εχεις το τελεια μονωμενο σπιτι..στις πιο πολλες περιπτωσεις σπιτιων ομως, με του που κλεισεις το a/c μεσα σε μιση ωρα καταλαβαινεις την διαφορα, η θερμικη ανεση παει βολτα..Εννοειται πως οπως και με το καλοριφερ, το 24/7 λειτουργια απο πλευρας θερμικης ανεσης ειναι το καλυτερο και στην περιπτωση των a/c αλλα οι πιο πολλοι δεν το κανουμε ειτε απο συνηθεια ,ειτε νομιζωντας πως θα καψουμε πολυ ρευμα..Αν εχεις ενα καλο ινβερτερ, σωστα εγκατεστημενο (εδω σηκωνει μεγαλη κουβεντα) που να μπορει να καλυψει τον χωρο (btu/τ.μ) και μια ας πουμε αποδεκτη μονωση τοτε οι διαφορες 24/7 λειτουργια, με το ανοιξε-κλεισε σε καταναλωση δεν διαφερουν και πολυ..Δεν το λεω τυχαια, εχω κανει απειρα πειραματα με μετρητες ρευματος που χω στα κλιματιστικα και παρακολουθω στο pc την καταναλωση και τι συμβαινει σε καθε περιπτωση..το 18αρι που εχω σε νορμαλ εξωτερικες θερμοκρασιες μεχρι 7 βαθμους πεφτει μεχρι τα 270w σε 24/7 λειτουργια, ενω με ανοιξε -κλεισε 1200-800w και περιμενεις να ζεστανει..Στο τελος η διαφορα ειναι της ταξεως των 2kw μονο, αλλα η θερμικη ανεση στο 24/7 δεν συγκρινεται..Τωρα αν με ρωτησεις, ουτε κι εγω τα δουλευω συνεχεια 24/7, αναλογως ποσες ωρες ειμαστε στο σπιτι..Συνηθως το 18αρι στο καθιστικο παιζει πολλες ωρες ανοικτο, ενω στα υπνοδωματια οχι
    Αυτά ήθελα να γράψω αλλά βαριόμουν

  13. #4918
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από themispow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να συμβαινει αυτο που λες, σημαινει πως εχεις το τελεια μονωμενο σπιτι..στις πιο πολλες περιπτωσεις σπιτιων ομως, με του που κλεισεις το a/c μεσα σε μιση ωρα καταλαβαινεις την διαφορα, η θερμικη ανεση παει βολτα..Εννοειται πως οπως και με το καλοριφερ, το 24/7 λειτουργια απο πλευρας θερμικης ανεσης ειναι το καλυτερο και στην περιπτωση των a/c αλλα οι πιο πολλοι δεν το κανουμε ειτε απο συνηθεια ,ειτε νομιζωντας πως θα καψουμε πολυ ρευμα..Αν εχεις ενα καλο ινβερτερ, σωστα εγκατεστημενο (εδω σηκωνει μεγαλη κουβεντα) που να μπορει να καλυψει τον χωρο (btu/τ.μ) και μια ας πουμε αποδεκτη μονωση τοτε οι διαφορες 24/7 λειτουργια, με το ανοιξε-κλεισε σε καταναλωση δεν διαφερουν και πολυ..Δεν το λεω τυχαια, εχω κανει απειρα πειραματα με μετρητες ρευματος που χω στα κλιματιστικα και παρακολουθω στο pc την καταναλωση και τι συμβαινει σε καθε περιπτωση..το 18αρι που εχω σε νορμαλ εξωτερικες θερμοκρασιες μεχρι 7 βαθμους πεφτει μεχρι τα 270w σε 24/7 λειτουργια, ενω με ανοιξε -κλεισε 1200-800w και περιμενεις να ζεστανει..Στο τελος η διαφορα ειναι της ταξεως των 2kw μονο, αλλα η θερμικη ανεση στο 24/7 δεν συγκρινεται..Τωρα αν με ρωτησεις, ουτε κι εγω τα δουλευω συνεχεια 24/7, αναλογως ποσες ωρες ειμαστε στο σπιτι..Συνηθως το 18αρι στο καθιστικο παιζει πολλες ωρες ανοικτο, ενω στα υπνοδωματια οχι
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αρα μια χαρα το δουλευω, ειμαστε δυο ατομα τωρα το χειμωνα, εγκλειστοι εν μεσω πανδημιας, ο γιος ανεργος κι εγω συνταξιουχος σε μια αρχαια μονοκατοικια με ουσιαστικα ανυπαρκτη μονωση... Ανοιχτο 24/7 στους 21 βαθμους για θερμανση.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #4919
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    SpeedPort W724V
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

    Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:
    Μένω σε βόρειο προάστιο της Αθήνας σε μια παλιά μονοκατοικία 70 ετών, κτισμένη με πέτρα 60εκ και ξύλινα κουφώματα παραθύρων.
    Το χειμώνα το σπίτι κρατάει ζέστη και το καλοκαίρι είναι αρκετά δροσερό, σε σχέση με πιο σύγχρονες κατασκευές που έχω δει.
    Δεν γνωρίζω να υπάρχει μόνωση (τουλάχιστον όπως ορίζεται τα τελευταία χρόνια).
    Το σπίτι θερμαίνεται με καυστήρα/λέβητα πετρελαίου και τα κλασσικά καλοριφέρ νερού, ενώ υπάρχει και ένα boiler που θερμαίνεται από τον καυστήρα.

    Στο δια ταύτα:
    Έχω την εντύπωση ότι οι μεγάλες απώλειες σε ένα σπίτι είναι από τα παράθυρα/πόρτες. Για το λόγο αυτό αλλά και για λόγους αισθητικής/λειτουργικότητας/ασφάλειας σκέφτομαι να αλλάξω τα κουφώματα με αλουμινίου (διπλά τζάμια, θερρμοδιακοπή, κλπ).
    Δυστυχώς δεν περνά φυσικό αέριο για να αλλάξω και το σύστημα θέρμανσης, ενώ η λύση της Α/Θ μου φαίνεται ακριβή, με ιδιαίτερο χειρισμό στην εγκατάσταση/ρύθμιση και τελικά μεσοβέζικη στη συγκεκριμένη περίπτωση (μιας και θα παραμείνουν οι σωλήνες και τα καλοριφέρ, θα αφορά μόνο θέρμανση, κλπ).
    Επίσης θεωρώ κρίμα να βάλω εξωτερική θερμοπρόσοψη σε πέτρινο σπίτι, χαλάει ο χαρακτήρας και η όψη.
    Αναφέρω την τριπλέτα κουφώματα-θέρμανση-πρόσοψη διότι υπάρχουν και τα διάφορα προγράμματα Εξοικονομώ που τα προμοτάρουν.

    Ποια είναι η γνώμη σας, θα δω κάποιο αποτέλεσμα μόνο με τα κουφώματα;
    Να πω ότι δεν με ενδιαφέρει να πετύχω το μέγιστο βαθμό οικονομίας διότι έχει υψηλό κόστος και αρκετές (υποχρεωτικές αλλά όχι επιθυμητές) παρεμβάσεις στο σπίτι.

    Ευχαριστώ.

  15. #4920
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σιγουρα θα δεις διαφορα. Βγαλε ενα Π.Ε.Α. και ζητα του να σου βαλει σεναρια βελτιωσης αυτα που θες να κανεις, και θα δεις τη διαφορα
    Βαλε και μονωση οροφης

    Αεριο καποια στιγμη θα περασει
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

Σελ. 328 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 308318323326327328329330333338348 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας