Σελ. 339 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 319329334337338339340341344349359 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.071-5.085 από 5680
  1. #5071
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθόμουν και έψαχνα διάφορα περι υδραυλικών θεμάτων και μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες στις οποίες θα ήθελα τη γνώμη σας...

    Α) Στον επιτοίχιο λέβητα αερίου θα ήταν σοφό να βάλω επιπλέον ένα διασπαστη αλάτων + ένα ορειχάλκινο φίλτρο;
    Τώρα δεν έχει, υπάρχει μόνο η σίτα που έχει ο λέβητας..
    Μιλάω για τη παροχή νερού.. Από εκεί που γεμίζει το κύκλωμα θέρμανσης και από εκεί που τραβάει για να ζεστάνει το νερό χρήσης..
    ΔΕΝ μιλάω για το κύκλωμα θέρμανσης.. Μόνο για την εισαγωγή του νερού..

    Με την ίδια λογική βέβαια θα έπρεπε να μπει σε κάθε συσκευή του σπιτιού π.χ πλυντήριο η στη κεντρική παροχή... Αλλά είναι να τρελαίνεσαι αν το σκεφτείς πολύ παραπέρα...
    Στο πλυντήριο πάντως είναι εύκολη η πρόσβαση στη σίτα της παροχής.. Αν και αυτό δεν προστατεύει από άλατα, μόνο από σκουπιδακια..

    Και..

    Β) Στον ηλιακό έχω τις απλές μαύρες πλαστικές σωλήνες φ15(ως συνήθως αυτές βάζουν), όχι πολυστρωματικη..
    Το διαμέρισμα έχει χαλκό σε σωλήνα.. Άσχετο..
    Σκέφτομαι καιρό τώρα μήπως θα ήταν καλό να βάλω κάποια βαλβίδα ανάμειξης στον ηλιακό γιατί το καλοκαίρι μου κατεβάζει κατοσταρες και φοβάμαι περισσότερο για τη ζωή των σωλήνων των πλαστικών που άμα την ακούσουν θα θέλει πολύ μερεμετι για την αλλαγή τους..

    Το άλλο θέμα που επίσης πιθανόν θα πρέπει να αναφέρω είναι ότι το διαμέρισμα είναι στο πρώτο, και από τα 3-4 bar πίεσης, επάνω στη ταράτσα πάνω από τον 5ο όροφο θέμα να φτάνουν τα 2 οριακά..
    Τίθεται θέμα επιπλέον πτώσης με την αναμεικτικη;

    Βέβαια όλα αυτά που γυρίζουν στο μυαλό μου, σε εγκαταστάσεις άλλων διαμερισμάτων δεν υπάρχουν καν.. Είναι σκέτα.. Χύμα οι ηλιακοί..

    Γ) δ.δ στο κλειστό κύκλωμα του ηλιακού, έχει νόημα; Η αρκεί μόνο η βαλβίδα πίεσης που έχει;

    Δε νομίζω να υπερβάλλω, αλλά για ρίξτε μια ιδέα..
    Αν μπορέσεις να βάλεις φίλτρο στη κεντρική παροχή νερού είναι το καλύτερο. Εγώ ήθελα αλλά είναι σε νοικιαρικο και έπρεπε να σκάψω τοίχους.
    Στο πλυντήριο αν βάζετε αυτη τη σκόνη σε κάθε πλύση για τα άλατα ζει αιώνια. Το βλέπω στο δικό μου το χρεπι της 10ετιας που βάζουμε πάντα και είναι από σωληνώσεις καινούργιο.
    Τώρα ο ηλιακός είναι μεγάλη κουβέντα, δεν τον σκεπάζεις τουλάχιστο τον μισό το καλοκαίρι? Εγώ το έκανα πάντα αλλά είναι και ένας από τους λόγους που έκανα ολόκληρη μανούρα αν είδες στο ΙοΤ νήμα που έφτιαξα να βλέπω θερμοκρασία νερού στο λέβητα οπότε το καλοκαίρι το σκέπασμα θα το κάνω πιο σωστά.
    Το εσωτερικό κύκλωμα του ηλιακού δεν το πειράζουμε. Η βαλβίδα ανακούφισης φτάνει απλά αν το έχεις χύμα χάνει πολύ μπαραφλου το καλοκαίρι.
    Θα ρωτήσω τον γαμπρό μου που είναι υδραυλικός και βάζει ηλιακούς για όλα σήμερα να σου πω πιο σίγουρα.

    Αν είχα πάντως τη δυνατότητα θα έβαζα φίλτρα στη κεντρική παροχή, ένα χοντρό για χωμα κλπ και 2ο χημικό για χλώριο και άλατα. Μόνο στη βρύση της κουζίνας έχω βάλει εδώ και χρόνια γιατί με ενοχλεί το χλώριο κυρίως χρόνια τώρα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #5072
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    24(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ο ηλιακός είναι μεγάλη κουβέντα, δεν τον σκεπάζεις τουλάχιστο τον μισό το καλοκαίρι? Εγώ το έκανα πάντα αλλά είναι και ένας από τους λόγους που έκανα ολόκληρη μανούρα αν είδες στο ΙοΤ νήμα που έφτιαξα να βλέπω θερμοκρασία νερού στο λέβητα οπότε το καλοκαίρι το σκέπασμα θα το κάνω πιο σωστά.
    Δεν μας δίνεις ένα link για το ΙοΤ νήμα γιατί σε μια γρήγορη αναζήτηση δεν το βρήκα;
    NAS: QNAP TS-653D-4G@16GB with WD6003FRYZ Backup NAS: QNAP TS459 Pro+ with WD50EFRX &Promise Smartstor NS4600 with WD30EZRX (iSCSI)
    UPS: Back-UPS RS BR1200LCDI Router: AVM Fritz!Box 7590 Switch: Netgear GSS116E

    Dell Latitude E6520 (i7-2720QM CPU @ 2.20GH, 16GB, SSD)
    Custom PC (GA-EX58-UD5, Zeon X5650, 12GB, Gigabyte GV-N98TSL-1GB nVidia, SSD, WD Velociraptor WD3000HLFS, other HDs)

  3. #5073
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας δίνεις ένα link για το ΙοΤ νήμα γιατί σε μια γρήγορη αναζήτηση δεν το βρήκα;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...48#post7166648
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #5074
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σκόνη στο πλυντήριο μπαίνει..
    Το νερό της βρύσης το έχω κόψει χρόνια τώρα.. Εμφιαλωμένο μόνο.. Δεν ξέρω γιατί.. Μη ρωτάς.. Βασικά μου φαίνεται ότι βρωμάει το χλώριο.. Σκέφτομαι χρόνια μήπως πάρω κανά φίλτρο από αυτά που διαφημίζουν, είχα ένα πιο παλιά, αλλά ακόμη δεν έχω αξιωθεί.. Όχι ότι παλιά που πίναμε έτσι πάθαμε τίποτα..
    Περισσότερο για τον λέβητα σκεφτόμουν μήπως του έβαζα κανα μαραφετι πρόσθετο για να το προστατέψω από χώματα κ άλατα..
    Αυτή τη στιγμή έχει μόνο τη δική του μαμά σίτα..
    Όσο για τον ηλιακό από τότε που είδα κατοσταρια, ναι άρχισα να τον σκεπάζω, τη μία πλάκα έστω.. Γιατί λόγω της υπερθέρμανσης πέταγε και νερά από τη βαλβίδα.. Τώρα έχει στρώσει κάπως αλλά πάλι δεν μπορώ να ξέρω τι νερά κατεβάζει..
    Τότε που το μέτρησα και είδα τα κατοσταρια σκιαχτηκα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 07-12-21 στις 16:12.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5075
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε που το μέτρησα και είδα τα κατοσταρια σκιαχτηκα..
    Όσο βλέπεις 100άρικα, σκέπαζε περισσότερο
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #5076
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για τη παροχή νερού.. Από εκεί που γεμίζει το κύκλωμα θέρμανσης και από εκεί που τραβάει για να ζεστάνει το νερό χρήσης..
    ΔΕΝ μιλάω για το κύκλωμα θέρμανσης.. Μόνο για την εισαγωγή του νερού..
    Γιατι τα ξεχωριζεις?
    Το ενα ειναι συνεχεια του αλλου
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  7. #5077
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τα ξεχωριζεις?
    Το ενα ειναι συνεχεια του αλλου
    Κύκλωμα θέρμανσης εννοώ του καλοριφέρ σε περίπτωση που νομίζεις ότι λέω για τα ζεστά νερά χρήσης..
    Σε κάθε περίπτωση αν περάσει σκουπιδακι η χώμα η οτιδήποτε άλλο αν δεν υπάρχει φίλτρο η σίτα θα περάσει παντού..
    Πρωτίστως στα νερά χρήσης που δουλεύουν συνεχεια και στο κλειστό κύκλωμα θέρμανσης μόνο αν τύχει να συμπληρώσεις νερά..
    Η όλη κουβέντα γίνεται για να προστατευθεί το μηχάνημα, ο λέβητας από χώματα όταν κάνουν εργασίες στο δίκτυο νερού..
    Σίτα πρέπει να έχει από το εργοστάσιο αλλά έλεγα μήπως έβαζα στην είσοδο του κρύου και μια ορειχάλκινη.. Η και έναν αποσκληρυντη πως λέγεται για τα άλατα..
    Κανονικά αυτά θα έπρεπε να μπουν στη παροχή.. Αλλά αυτό δεν είναι πάντα εύκολο στο να το κάνεις μόνος.. Ενώ σε μεμονωμένη περίπτωση όπως πχ ο λέβητας, είναι πιο εύκολο..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο βλέπεις 100άρικα, σκέπαζε περισσότερο
    Να του στήσω κ ομπρέλα;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #5078
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.755
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξερω πολυ καλα για τι λες
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  9. #5079
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθόμουν και έψαχνα διάφορα περι υδραυλικών θεμάτων και μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες στις οποίες θα ήθελα τη γνώμη σας...

    Α) Στον επιτοίχιο λέβητα αερίου θα ήταν σοφό να βάλω επιπλέον ένα διασπαστη αλάτων + ένα ορειχάλκινο φίλτρο;
    Τώρα δεν έχει, υπάρχει μόνο η σίτα που έχει ο λέβητας..
    Μιλάω για τη παροχή νερού.. Από εκεί που γεμίζει το κύκλωμα θέρμανσης και από εκεί που τραβάει για να ζεστάνει το νερό χρήσης..
    ΔΕΝ μιλάω για το κύκλωμα θέρμανσης.. Μόνο για την εισαγωγή του νερού..

    Με την ίδια λογική βέβαια θα έπρεπε να μπει σε κάθε συσκευή του σπιτιού π.χ πλυντήριο η στη κεντρική παροχή... Αλλά είναι να τρελαίνεσαι αν το σκεφτείς πολύ παραπέρα...
    Στο πλυντήριο πάντως είναι εύκολη η πρόσβαση στη σίτα της παροχής.. Αν και αυτό δεν προστατεύει από άλατα, μόνο από σκουπιδακια..

    Και..

    Β) Στον ηλιακό έχω τις απλές μαύρες πλαστικές σωλήνες φ15(ως συνήθως αυτές βάζουν), όχι πολυστρωματικη..
    Το διαμέρισμα έχει χαλκό σε σωλήνα.. Άσχετο..
    Σκέφτομαι καιρό τώρα μήπως θα ήταν καλό να βάλω κάποια βαλβίδα ανάμειξης στον ηλιακό γιατί το καλοκαίρι μου κατεβάζει κατοσταρες και φοβάμαι περισσότερο για τη ζωή των σωλήνων των πλαστικών που άμα την ακούσουν θα θέλει πολύ μερεμετι για την αλλαγή τους..

    Το άλλο θέμα που επίσης πιθανόν θα πρέπει να αναφέρω είναι ότι το διαμέρισμα είναι στο πρώτο, και από τα 3-4 bar πίεσης, επάνω στη ταράτσα πάνω από τον 5ο όροφο θέμα να φτάνουν τα 2 οριακά..
    Τίθεται θέμα επιπλέον πτώσης με την αναμεικτικη;

    Βέβαια όλα αυτά που γυρίζουν στο μυαλό μου, σε εγκαταστάσεις άλλων διαμερισμάτων δεν υπάρχουν καν.. Είναι σκέτα.. Χύμα οι ηλιακοί..

    Γ) δ.δ στο κλειστό κύκλωμα του ηλιακού, έχει νόημα; Η αρκεί μόνο η βαλβίδα πίεσης που έχει;

    Δε νομίζω να υπερβάλλω, αλλά για ρίξτε μια ιδέα..
    Δέν είμαι υδραυλικός αλλά απο όσο έχω ψάξει γιατί έκανε και εγω κάποιες αλλαγές /
    Α) Συνήθως βάζουν μαγνητικό φίλτρο και ειδικά εάν έχει η εγκατάσταση inverter κυκλοφορητης .

    Β) Τίς σωλήνες του ηλιακού τίς έχει μονώσει ; Υπάρχει kit που κάνει μίξη το νερό του ηλιακού ειδικά εάν το έχεις συνδέσει με τη θέρμανση τον ηλικό και το ρυθμίζεις το νερό σε συγκεκριμένη θερμοκρασία .
    Επιπλέον στόν ηλιακό σου έχετε βάλει δοχείο διαστολής για ηλιακά ;
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  10. #5080
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέν είμαι υδραυλικός αλλά απο όσο έχω ψάξει γιατί έκανε και εγω κάποιες αλλαγές /
    Α) Συνήθως βάζουν μαγνητικό φίλτρο και ειδικά εάν έχει η εγκατάσταση inverter κυκλοφορητης .

    Β) Τίς σωλήνες του ηλιακού τίς έχει μονώσει ; Υπάρχει kit που κάνει μίξη το νερό του ηλιακού ειδικά εάν το έχεις συνδέσει με τη θέρμανση τον ηλικό και το ρυθμίζεις το νερό σε συγκεκριμένη θερμοκρασία .
    Επιπλέον στόν ηλιακό σου έχετε βάλει δοχείο διαστολής για ηλιακά ;
    Μαγνητικό φίλτρο μου έχει βάλει..
    Οι σωλήνες είναι μονωμένες με isopipe uv..
    Δ.δ όχι, δεν έχει κανένας ηλιακός στη ταράτσα.. Ούτε των άλλων... Μιλάω για τα νερά χρήσης, γιατί στο κλειστό κύκλωμα των πάνελ οι 2 ηλιακοί έχουν ένα μικρό δ.δ συμπληρωματικά της βαλβίδας ανακούφισης..
    Το κιτ που λες λέγεται αναμεικτικη θερμοστατικη βαλβίδα νομιζω..
    Σε αυτή αναφέρομαι και σκέφτομαι μήπως έβαζα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #5081
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Μπορώ να έχω τον ηλιακό να μου ζεσταίνει τα σώματα του καλοριφέρ, ή έστω να κρατάει κάπως ζεστό το νερό που θερμαίνει ο λέβητας πετρελαίου, ώστε να μειώνεται το κόστος θέρμανσης; Ή σκέφτομαι χαζομάρες;
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  12. #5082
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εδώ μιλάμε για διαφορετικά κυκλώματα χρήσης... Του αντιψυκτικου σε ότι αφορά τον ηλιακό και του κυκλώματος θέρμανσης σε ότι αφορά το καλοριφέρ.. Είναι μπερδεμένο..
    Ίσως γίνεται καπως.. Αλλα.. Κοινώς δεν έχω ιδέα.. Θέλει σκέψη.. Οπότε ας απαντήσουν οι ειδικοί..
    Κάποιοι έχουν σκέτα πάνελ στη ταράτσα βάζουν και ένα κυκλοφορητή και κυκλοφορούν τα νερά.. Δεν ξέρω.. Για να μη λέω πράγματα άσχετα... Οι ειδικοί ξέρουν καλύτερα..
    Αν μιλάγαμε μόνο για νερά χρήσης γενικά ίσως ήταν πιο εύκολο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #5083
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να έχω τον ηλιακό να μου ζεσταίνει τα σώματα του καλοριφέρ, ή έστω να κρατάει κάπως ζεστό το νερό που θερμαίνει ο λέβητας πετρελαίου, ώστε να μειώνεται το κόστος θέρμανσης; Ή σκέφτομαι χαζομάρες;
    Όρεξη να'χεις να διαβάζεις!

    http://www.monachos.gr/forum/showthr...B7%CF%84%CE%B1

  14. #5084
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.091
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όρεξη να'χεις να διαβάζεις!

    http://www.monachos.gr/forum/showthr...B7%CF%84%CE%B1
    Ξεκίνησα να το διαβάζω τώρα πριν πάω δουλειά και θα το συνεχίσω άλλη στιγμή αλλά ήδη λέει πουλάκια από την 1η παράγραφο αλλά κατά τα άλλα είναι ενδιαφέρον.

    Έχοντας σαν δεδομένο ότι κερδίζεις 2,5 έως 3,5 kWh ηλιακή ενέργεια ανά m²
    Αυτό δεν υπάρχει, πολύ απλά έχω 2 πολύ καλά πάνελ 1.2m x 2m της qcells που το καθένα είναι πάνω από 2 τετραγωνικά με μάξιμουμ απόδοση 350w που ΔΕΝ την πιάνουν ποτέ. Στην καλύτερη να δώσουν 290w/h για 2-3 ώρες και αυτό χωρίς η θερμοκρασία περιβάλλοντος να είναι πάνω από 25 βαθμούς κλπ κλπ. Οι υπολογισμοί για αυτό το πάνελ στις τέλειες συνθήκες που περιέγραψα δίνουν για αυτό το πάνελ γύρω στα 3kw τη μέρα και είναι 2+ τετραγωνικα πάνελ.

    Που βρήκε αυτός πάνελ 1χ1 που δίνουν 2.5 με 3.5kw τη μέρα μόνο αυτός ξέρει.

    Επίσης δεν πάει κανείς να βάλει 10-20 πάνελ να παράγει ζεστό νερό αλλά βάζει πάνελ να παράγει ρεύμα γιατί το χρησιμοποιεί και αλλού. Τι να το κάνεις το ζεστό νερό το καλοκαίρι πχ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #5085
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να έχω τον ηλιακό να μου ζεσταίνει τα σώματα του καλοριφέρ, ή έστω να κρατάει κάπως ζεστό το νερό που θερμαίνει ο λέβητας πετρελαίου, ώστε να μειώνεται το κόστος θέρμανσης; Ή σκέφτομαι χαζομάρες;
    Τι είδους θέρμανση έχεις ;
    Αυτό που θές γίνεται τουλάχιστον εγω το είχα κανει με δοχείο αδράνειας (buffer ) 1000λτ γιατι είχα και ξυλολέβητα .
    Πλέον μετά απο 7 χρόνια χρήσης το γύρισα φέτος ξανά σε πετρέλαιο .
    Βέβαια έχει ενα κόστος η συγκεκριμένη λύση ,αλλά προσωπικά με το ξυλολέβητα εμένα είχε και οικονομία . Δηλαδή τι καταναλώση έχει με το πετρέλαιο ;
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

Σελ. 339 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 319329334337338339340341344349359 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας