Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 60
  1. #31
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    971
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    Netgear DGN3500
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλα αυτά είναι αναμενόμενα και η κατάσταση θα χειροτερεύει όσο μεγαλώνει το μερίδιο χρήσης του Android καθώς και το πεδίο εφαρμογών του. Το ότι έχει πυρήνα Linux δεν έχει κανένα απολύτως πλεονέκτημα σε σχέση με iOS ή Windows CE, μιας που πλέον τα kernel exploits (σε επίπεδο υπηρεσιών πυρήνα και όχι του υπόλοιπου συστήματος), έχουν πλέον εκλείψει. Η στοχοποίηση έχει να κάνει με τα δεδομένα του χρήστη πλέον και τίποτε άλλο.

    Τρομάζω με την ιδέα της σχεδόν καθολικής εφαρμογής λύσεων online τραπεζικής (NFC και τα ρέστα) και τα exploits που αυτή θα φέρει.

    Το community υπάρχει - όπως υπάρχει και στα CE - αλλά οι περισσότεροι φοβούνται (όχι άδικα μιας που στη χώρα μας η εγγύηση είναι πονεμένη ιστορία γενικά...) να "πειράξουν" το κινητό.

    ........Auto merged post: Frontier πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο την αλλη δε μαρεσει να εχω την google με backdoor στο κινητο μου...
    Υπήρχε περίπτωση να μην την είχες;
    Google owns you...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Frontier : 07-03-11 στις 12:18. Αιτία: auto merged post
    Best Regards,
    Frontier

  2. #32
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο την αλλη δε μαρεσει να εχω την google με backdoor στο κινητο μου...
    Έτσι και hackαριστεί αυτό, τι έχει να γίνει...

  3. #33
    Το avatar του μέλους oxyd
    oxyd Guest
    Καλά κάνει η Apple και είναι κέρβερος στο δικό της App Store.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oxyd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κάνει η Apple και είναι κέρβερος στο δικό της App Store.
    Ναι αλλα τετοια περιστατικα εχουν εμφανιστει ΚΑΙ στο app store και η apple τα αντιμετωπισε με τον ιδιο ακριβως τροπο...
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  5. #35
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν γνωρίζεις/δεν έχεις όρεξη/βαριέσαι να ψάξεις για custom rom, απλά κάθεσαι στ' αυγά σου και περιμένεις τον εκάστοτε κατασκευαστή να σου δώσει το update. Αν από την άλλη είσαι από τους θιγμένους της υπόθεσης που περιγράφει η είδηση, η Google "φροντίζει" (βάλε "" κατά βούληση) ώστε να αποφευχθούν τα χειρότερα.
    Η καλη Google επρεπε να εχει φροντισει απο πριν αυτα τα σαβουροapps να μην ειχαν ανεβει καν.

    Και δεν καταλαβα, επειδη εχω παρει ενα 'smartphone', ειμαι 'αναγκασμενος' να δαπανω το χρονο μου ψαχνοντας για custom roms, για να καλυψω τα κενα που αφηνει η Google ή ο κατασκευαστης;

    Τα κινητά μια χαρά δούλεψαν/δουλεύουν. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Το fix ήρθε γρήγορα και η Google καθαρίζει remotely. Αν από την άλλη ούτε κι αυτό δεν σου αρκεί, πας σε κλειστές πλατφόρμες και βρίσκεσαι στο έλεος του κατασκευαστή (πχ. Apple - no offense απλά αυτή μου ήρθε στο μυαλό) χωρίς να μπορείς να κάνεις και τίποτα (πχ. να περάσεις cooked λογισμικό).
    Κλειστη-ανοιχτη πλατφορμα, δεν εχει να λεει.
    Κατεβαζεις app και εχεις κενο ασφαλειας; Απο το official market;

    Δεν επρεπε να γινει εξ'αρχης κατι τετοιο.


    Αν από την άλλη θες κινητό να το δουλέψεις χωρίς να το σκαλίσεις όπως λες, υπάρχουν μια χαρά κινητάκια των 20€...
    Απο το κινητο των 20€ δεν θα ειχα αναλογες απαιτησεις anyway,

  6. #36
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    It just doesn't work
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #37
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Update: TechCrunch says there were 58 malicious apps and 260,000 affected phones in total.

    http://www.engadget.com/2011/03/06/g...-of-malicious/


  8. #38
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλη Google επρεπε να εχει φροντισει απο πριν αυτα τα σαβουροapps να μην ειχαν ανεβει καν.

    Και δεν καταλαβα, επειδη εχω παρει ενα 'smartphone', ειμαι 'αναγκασμενος' να δαπανω το χρονο μου ψαχνοντας για custom roms, για να καλυψω τα κενα που αφηνει η Google ή ο κατασκευαστης;



    Κλειστη-ανοιχτη πλατφορμα, δεν εχει να λεει.
    Κατεβαζεις app και εχεις κενο ασφαλειας; Απο το official market;

    Δεν επρεπε να γινει εξ'αρχης κατι τετοιο.




    Απο το κινητο των 20€ δεν θα ειχα αναλογες απαιτησεις anyway,
    Δεν διαφωνώ με αυτό που λες. Εξυπακούεται ότι ένα σε official repo, στο οποίο υποτίθεται γίνεται συχνά πυκνά ο απαραίτητος έλεγχος, δεν νοείται να υπάρχουν κακόβουλες εφαρμογές.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  9. #39
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Συγνώμη αλλά ορισμένοι γίνεστε γραφικοί. Σας ενοχλεί που ανέβηκαν μολυσμένες εφαρμογές στο Market και δεν τρέχει τίποτα που η Google τις αφαίρεσε εξ' αποστάσεως. Ενώ 2 μήνες νωρίτερα ωρυόσασταν που η Apple ζητούσε πιστωτική κάρτα για το App Store της.

    Με προβληματίζει ιδιαίτερα αυτή η κίνηση της Google καθώς είμαι χρήστης Android. Έχω κάνει root τη συσκευή μου, έχω εγκατεστημένο illegal market και φυσικά πολλές paid εφαρμογές τσάμπα. Ουδόλως με απασχολούν οι μολυσμένες εφαρμογές αλλά το γεγονός πως ένα πρωί θα βρεθώ με άδεια συσκευή διότι η Χ εταιρία μπήκε στο κινητό μου και απεγκατέστησε εφαρμογές.

  10. #40
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Για κλάματα είναι το android σύντομα θα χρειάζεται και anivirus αφού με τέτοιο ρυθμό ανάπτυξης που έχει και με σημερινά δεδωμενα ο hacker θα προτιμήσει τα φορητά με android που έχει όλως ο κόσμος .

    Όπως είναι με windows ετσι θα γίνει και με android ..

  11. #41
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλη Google επρεπε να εχει φροντισει απο πριν αυτα τα σαβουροapps να μην ειχαν ανεβει καν.

    Και δεν καταλαβα, επειδη εχω παρει ενα 'smartphone', ειμαι 'αναγκασμενος' να δαπανω το χρονο μου ψαχνοντας για custom roms, για να καλυψω τα κενα που αφηνει η Google ή ο κατασκευαστης;
    Κάποια στιγμή πρέπει να αποκτήσει και ο τελικός καταναλωτής τις ευθύνες του... Σαφώς και το Android έχει τα δικά του προβλήματα, υπάρχουν θέματα (και σοβαρά) με τον τρόπο διανομής του λειτουργικού και των εφαρμογών και με τον τρόπο που λανσάρονται τα smartphones στον κάθε άσχετο που δεν καταλαβαίνει τι αγοράζει (η Apple το ξεκίνησε, ο κόσμος το επικρότησε και στο ίδιο μήκος κύματος μπήκαν και οι άλλοι, αφού είδαν ότι... το τραβάει η όρεξη του κόσμου το "δούλεμα"). Το θέμα είναι ότι, εν τέλει, πρέπει να ξέρεις τι αγοράζεις, γιατί το αγοράζεις και πόσο προσεκτικός πρέπει να είσαι απέναντι σε αυτό που βρίσκεις μπροστά σου! Αν έχεις να κερδίσεις κάτι από το Android (ή το iOS/WP7 κλπ.) και ξέρεις να αποφύγεις τις "κακοτοπιές" του, τότε είσαι από τους λίγους που αγοράσαν smartphone και ξέρανε τι κάνανε. Αλλιώς, ανήκεις απλά στο αγοραστικό κοινό του "το είδα στη διαφήμιση και μου άρεσε και το πήρα" και φταίνε για όλα τα άλλα οι "υπεύθυνοι" των εταιρειών που δεν έχουν αποφασίσει πριν από εσένα για σένα το ποιά εφαρμογή πρέπει να έχεις ή όχι!

    Την επόμενη φορά που θα παραπονεθείτε για μία εφαρμογή/υπηρεσία κλπ. καλό είναι να έχετε ρίξει και μία ματιά στην άδεια χρήσης της για να ξέρετε αν η ευθύνη ανήκει στη Google ή σε εσάς. Δεν παίρνω το μέρος της Google. Αντιθέτως, προσπαθώ να θήξω το γεγονός ότι το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος δεν έχει τη στοιχειώδη συνείδηση να αντιμετωπίσει αυτό που του κάνει η Google!

  12. #42
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liberostelios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια στιγμή πρέπει να αποκτήσει και ο τελικός καταναλωτής τις ευθύνες του...
    Για εμένα οι ευθύνες του καταναλωτή είναι πολύ μεγαλύτερες.
    Ουσιαστικά επικροτεί με τις αγορές του μοντέλα που διαπομπεύουν τα προσωπικά του δεδομένα, του δίνουν πετσοκομμένα λειτουργικά, και τα υπόλοιπα στα μάρκετ του ενός ευρώ. Και επειδή με 1 ευρώ σοβαρές εφαρμογές δεν μπορούν να γραφούν, έχουν γεμίζει τα μάρκετ εφαρμογές που είναι απλοϊκά παιχνιδάκια, που πακετάρουν sites σαν εφαρμογές (!), και που προσθέτουν λειτουργικότητα στα κομμένα λειτουργικά.

    Τρανό παράδειγμα αδυναμίας παραγωγής εφαρμογών των τηλεφώνων "μάρκετ", η χρησιμότατη λειτουργία πλοήγησης: πήρε χρόνια να γίνει μεταφορά έτοιμων εφαρμογών από άλλα λειτουργικά τηλεφώνων, που έχουν αναπτυχθεί με διαφορετικό μοντέλο, πέρα του "μάρκετ". Εντός του "μάρκετ" αναπτύχθηκε τίποτα, π.χ. για το iphone;

    Πολύ φοβάμαι ότι η λογική του μάρκετ ευνοεί μόνο τους πολύ μικρούς (ομάδες 1-4 ατόμων που θα βγάλουν κάτι ελάχιστο) και τους πολύ μεγάλους (που έχουν χρήματα από άλλες πηγές για να φτιάξουν κάτι). Δεν υπάρχει χώρος για τους μεσαίους, που θα φτιάξουν κάτι καλύτερο από τους μικρούς, θα το πουλάνε 100 ευρώ, και θα χαθεί μέσα στην πληθώρα των μικρών των λίγων ευρώ...

    Η πλάκα είναι ότι κάποιο θέλουν τα μάρκετ και στο desktop...

  13. #43
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    208
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13247/936
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλη Google επρεπε να εχει φροντισει απο πριν αυτα τα σαβουροapps να μην ειχαν ανεβει καν.
    [...]
    Κλειστη-ανοιχτη πλατφορμα, δεν εχει να λεει.
    Κατεβαζεις app και εχεις κενο ασφαλειας; Απο το official market;

    Δεν επρεπε να γινει εξ'αρχης κατι τετοιο.
    [...]


    Διαβάζω και διαβάζω και διαβάζω και διαβάζω και ο καθένας λέει αυτό που θέλει να πει, ανεξάρτητα από το αν είναι σχετικό ή όχι με το θέμα. Και το θέμα είναι ένα: Πως στο διάολο επέτρεψε η Google να ανέβουν στο Μάρκετ εφαρμογές, χωρίς να τις ελέγξει. Οι συζητήσεις για τρύπες και Edit: [ πιπέρι ] είναι άσχετες. Βάλε netbsd. Μετά δώσε μου το password σου. Αααα, έχει τρύπα το λειτουργικό. Έλεος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlindG : 12-03-11 στις 03:48. Αιτία: Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε...
    Πι Άλφα Όμικρον Κάπα
    what better place than here, what better time than now!
    whiteroomdarklight.blogsite.org

  14. #44
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλάκα είναι ότι κάποιο θέλουν τα μάρκετ και στο desktop...
    Ελπίζω να μην το πάρει στα σοβαρά η ms

  15. #45
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.121
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200v3
    SNR / Attn
    10(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _sleeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το θέμα είναι ένα: Πως στο διάολο επέτρεψε η Google να ανέβουν στο Μάρκετ εφαρμογές, χωρίς να τις ελέγξει.
    Η Google δεν ελέγχει τις εφαρμογές που ανεβαίνουν στο Market, δεν ισχυρίστηκε ποτέ ότι το κάνει και όταν ξεκινάς το Market για πρώτη φορά συμφωνείς ότι φερείς εσύ ευθύνη για τις εφαρμογές που κατεβάζεις από εκεί και ότι το λογισμικό προσφέρετε "as is" χωρίς εγγυήσεις.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-10, 21:53
  2. Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-10, 22:21
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-10, 01:04
  4. Εφαρμογές για Κινητά
    Από tonik21 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-09, 13:27
  5. To Google αφαιρεί από το ευρετήριό του το δικτυακό τόπο της BMW
    Από chrand στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-06, 02:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας