Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους,

    Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη κατηγορία για το εν λόγω πρόβλημα αλλά ξεκινάω με τη σειρά:

    Έχω ένα PC 9ετίας το οποίο εδώ και ένα χρόνο το έχω παρατήσει γιατί δε λειτουργούσε και γιατί έλειπα στο εξωτερικό. Το configuration: Asus A7V266-C Rev 2.0 motherboard, Amd Athlon XP 2000+ CPU, NVidia GeForce MX400 64MB, 2x256MB DDR SDRAM (η μια είναι PC2100, η άλλη PC3200), 40GB HDD, 300W PSU (επάνω λέει 300W και Peak 350W).

    Το μηχάνημα ανάβει αλλά με τίποτα δε ποστάρει. Το λαμπάκι της μητρικής ανάβει κανονικά. Όταν είναι συνδεδεμένος ο δίσκος στο καλώδιο IDE δεν ξεκινάει καν, όταν είναι μόνο στο ρεύμα ανάβει ο σκληρός (εξακολουθεί να μην ποστάρει). Η οθόνη επίσης τίποτα. Σε κάποια φάση προσπάθησα να κάνω reset το CMOS βγάζοντας την μπαταρία για λίγη ώρα και βραχυκυκλώνοντας τα δύο πινάκια δίπλα. Μόλις έβαλα πάλι την μπαταρία πάλι δεν άναβε καν (ούτε τα ανεμιστηράκια). Στο site Asus support κάπου έλεγε να βάλω ανάποδα την μπαταρία και να το ανάψω. Τότε άναψε πάλι (χωρίς POST) και αυτή τη φορά δούλεψε και ο σκληρός ακόμη και συνδεδεμένος στο IDE. Διαδοχικά έχω κάνει όλα τα "πειράματα" (σκέτη μητρική χωρίς κάρτα γραφικών, επεξεργαστή και μνήμες - μητρική με επεξεργαστη χωρίς μνήμες κλπ). Το τροφοδοτικό το έχω αλλάξει με κάποιο άλλο αλλά τα ίδια. Τελικά το άφησα χωρίς μπαταρία για μια μέρα και μόλις την τοποθέτησα πάλι κανονικά άναψε (χωρίς POST και πάλι ο δίσκος δε δούλευε με το IDE επάνω). Μετά άναβε αφού πατούσα 6-7 φορές το κουμπί power. Μετά πάλι τίποτα. Όταν γυρνούσα την μπαταρία ανάποδα άναβε πάντα (χωρίς POST πάντα). Δοκίμασα και μια άλλη κάρτα γραφικών μπας και αλλά τίποτα. Υποψιαζόμουν στην αρχή τον επεξεργαστή και παρήγγειλα ένα αλλά αρχίζω να σκέφτομαι μήπως α) ασχολούμαι χωρίς λόγο β) τον παρήγγειλα τζάπα και φταίει τελικά κάτι άλλο... καμία ιδέα;

    Συγνώμη για το μακρόσυρτο κείμενο αλλά δεν ξέρω τι να πρωτο-περιγράψω...

  2. #2
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aσχολείσαι ανευ λογου με ενα δεινόσαυρο, που δεν αξίζει να φτιάξεις.
    Άσε που το πιο πιθανό είναι να μη φταιει ο cpu, και αδικα τον παρηγγειλες.
    Αν εχεις τη δυνατοτητα, ακυρωσε την παραγγελια.
    Αν δεν εχεις διαθεσιμα λεφτα, μαζεψε λιγα (~300-400) να παρεις ενα συγχρονο μηχανακι.
    Αφου κρατας τοσα χρονια PC, συ συμφερει 1000 φορες καλυτερα (και ισως να διεθετες και λιγα παραπανω)

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα alekan,
    Μάλλον έχεις δίκιο αλλά καμιά φορά κολλάμε χωρίς λόγο σε κάτι που δεν αξίζει! Βασικά ο επεξεργαστής ήταν της τάξης των 6 Ευρώ. Μιλάμε για τέτοιο ποσό. Τον ήθελα για δεύτερο να υπάρχει εδώ στο σπίτι γιατί το λάπτοπ φεύγει από το σπίτι συχνά. Αν ακούσεις πάντως κανένα πωλείται επεξεργαστής Athlon Xp ..... Και καλά πάω να το σώσω!

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον για τροφοδοτικό μου κάνει...
    Δοκίμασες να βγάλεις το τροφοδοτικό από το ρεύμα και να πατήσεις 5-6 φορές το power?
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  5. #5
    Εγγραφή
    14-02-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα Saitman,

    Μόνο με Ultrex δε λούστηκα Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Το σύστημα λειτουργεί με την μπαταρία ανάποδα πάντα. Λειτουργεί χωρίς να ποστάρει. Όταν βγάζω την μπαταρία για αρκετή ώρα (ίσως 2-3 ώρες) και την βάζω πάλι με τη σωστή πλευρά λειτουργεί για κάποιες φορές. Βέβαια με 5-6 πατήματα του Power Button. Μετά δε λειτουργεί. Ανάποδα η μπαταρία ανάβει πάντα από το πρώτο πάτημα. Αλλά δε ποστάρει και δε λειτουργούν ο σκληρός και τα CD όταν είναι συνδεδεμένα σε IDE όπως είπα. Μόνο στο ρεύμα ανοίγουν κανονικά.

    ........Auto merged post: kostasfxr πρόσθεσε 5 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ...και είναι κρίμα γιατί έδειξε σημεία ζωής σε κάποια στιγμή και μπορεί αν δεν είναι κάτι σοβαρό να είναι η μπαταρία πχ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostasfxr : 11-03-11 στις 10:38. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι να πω... Αλλά δεν έχω συναντήσει άλλη φορά περίπτωση που μπαταρία να μην αφήνει το μηχάνημα να bootάρει...

    Αυτό που εννοούσα πριν είναι ότι: Βγάζεις τον υπολογιστή από το ρεύμα, πατάς 5-6 φορές το power, τον ξαναβάζεις στο ρεύμα και δοκιμάζεις.

    Δεν έχεις κάποιο τροφοδοτικό πρόχειρο για να το δοκιμάσεις?
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  7. #7
    Εγγραφή
    14-02-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το έκανα και αυτό, δηλαδή να πατάω το κουμπί χωρίς το καλώδιο του ρεύματος αλλά τίποτα. Δοκίμασα ένα άλλο τροφοδοτικό και μου κάνει τα ίδια. Επίσης δοκίμασα το δικό μου τροφοδοτικό σε άλλον υπολογιστή και δουλεύει κανονικά.... διάβασα σε διάφορα φόρουμ ότι μπορεί να είναι η μπαταρία αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην ανάβει παρά μόνο αν είναι ανάποδα η μπαταρία....

  8. #8
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Bye-bye mobo μου φαινεται... για κοιτα τους πυκνωτες της, μπας κι εχει σκασει κανενας.
    Τοτε ο ορος solid capacitors ηταν ΕΦ

  9. #9
    Εγγραφή
    14-02-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω κάνει ένα σχολαστικό έλεγχο στη μητρική και το τροφοδοτικό και οι πυκνωτές που υποψιαζόμουν δε δείχνουν κάτι κακό. Επίσης δε φαίνεται να έχει καεί κάτι στην μητρική. Γιαυτό υπέθεσα ότι ίσως είναι ο επεξεργαστής. Αφού δεν ποστάρει είναι είτε μητρική είτε επεξεργαστής είτε τροφοδοσία. Δια της ατόπου απαγωγής αφού το τροφοδοτικό δουλεύει σε άλλο υπολογιστή και η μητρική έδειξε έστω και για λίγο σημάδια ζωής μένει ο επεξεργαστής που δεν έχω άλλο να δοκιμάσω....άρα θα περιμένω να έρθει ο νέος

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα συμπτώματα απο χαλασμένη μπαταρία είναι διαφορετικά, και τα αποτελέσματα καθόλου ακραία, όπως σ' αυτή την περίπτωση.
    Να ζήσεις, να την θυμάσαι.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-02-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δε θα μου λείψει αλλά αφού έκανα τη βλακεία και παρήγγειλα τον επεξεργαστή θα τον δοκιμάσω και το πολύ πολύ να κάνω ομαδικό τάφο

  12. #12
    Εγγραφή
    14-02-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ...εν τω μεταξύ η μητρική έχει επάνω κάτι jumper και στο ένα που είναι για να διαλέξεις τον τύπο επεξεργαστή (palomino ή athlon, duron) όταν βγάζω τον βραχυκυλωτή τελείως ή τον βάζω στην θέση palomino λειτουργούν οι δίσκοι και τα CD ακόμα και με το καλώδιο IDE

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα μητρικής, τροφοδοτικου και επεξεργαστη!!
    Από felixk στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-09, 19:21
  2. Συμβατοτητα μητρικης με 45nm cpu
    Από Aggelosss στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 02:22
  3. 20 pin και 24 pin (ταίριασμα τροφοδοτικού+μητρικής)
    Από dslam στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 21:36
  4. Πρόβλημα σε αλλαγή μητρικής - CPU
    Από corey στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-08, 21:29
  5. ΑΓΟΡΑ ΜΗΤΡΙΚΗΣ και CPU
    Από HILL.K στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 03:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας