Σελ. 42 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 223237404142434447 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 616-630 από 736
  1. #616
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό που μπορεί να κάνει ο ασφαλιστής και δεν μπορεί ο ασφαλισμένος;

    Εσύ μηδενίζεις τα πάντα, όχι εγώ. Το ότι μπορώ να τακτοποιώ κάποιες από τις δουλειές μου μόνος, δεν σημαίνει αυτόματα πως μπορώ να κάνω τα πάντα μόνος μου.

  2. #617
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από al3x1k0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη λογική σου φίλε υποθέτω πως φτιάχνεις μόνος το αμάξι σου, θα παρασταθείς μόνος σου στο δικαστήριο κλπ κλπ. Ας μην μηδενίζουμε τον ανθρώπινο παράγοντα τόσο απόλυτα. Εσένα αν σου έλεγαν ότι μπορούν να σε παρακάμψουν στη δουλειά σου ενώ μπορείς να προσφέρεις κάποια υπεραξία θα σου άρεσε;
    Οι ασφαλιστές μηδενίστηκαν από μόνοι τους. Οι περισσότεροι (όχι όλοι φυσικά αλλά αν κρίνω από τις εμπειρίες τις δικές μου και γνωστών είναι οι περισσότεροι) δεν έκαναν καν τον κόπο να σου πουλήσουν σωστό πακέτο, να σου εξηγήσουν τα ψιλά γράμματα, δεν μπορούσαν να σου δώσουν προσφορές που υπήρχαν online, δεν είχαν διάθεση να ασχοληθούν. Ε όταν ο ασφαλιζόμενος έπρεπε να κάνει την έρευνα από μόνος του και τελικά να βρει και καλύτερη τιμή τι να τον κάνει τον ασφαλιστή που συνήθως προσπαθούσε να κοτσάρει και μια υγείας από δίπλα?
    Λέτε για το ρόλο του μετά από ατύχημα: δεν υπάρχει. Δεν αποτελεί κάποιον "μέσα" στην ασφαλιστική να σε βοηθήσει με κάποια αποζημίωση, να την επισπεύσει, να σου βγάλει λίγα περισσότερα χρήματα, να σε γλυτώσει από χαρτούρα και τρεξίματα. Περισσότερες πιθανότητες έχεις για καταφέρεις κάτι καλύτερο μόνος σου παρά ο ασφαλιστής που η εταιρία αποτελεί συνεργάτη του και δεν θέλει ούτε να την πιέζει.

    Βρίσκω λογική στην ύπαρξή τους όταν πραγματικά ασχολούνται και μπορούν να σε γλυτώσουν από λάθος επιλογές ή να σου γλυτώσουν χρόνο. Σίγουρα θα υπάρχουν και αυτοί και εκεί ναι, να πληρώσεις τον ενδιάμεσο γιατί κάτι προσφέρει. Όταν όμως ο άλλος κάνει και κανά ραντεβού τα απογεύματα μετά την πρωινή του δουλειά και σου έρχεται με σελίδες τυπωμένες από το site της εταιρίας και φανερά ανενημέρωτος, ε τι να τον κάνεις?

  3. #618
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίσκω λογική στην ύπαρξή τους όταν πραγματικά ασχολούνται και μπορούν να σε γλυτώσουν από λάθος επιλογές ή να σου γλυτώσουν χρόνο. Σίγουρα θα υπάρχουν και αυτοί και εκεί ναι, να πληρώσεις τον ενδιάμεσο γιατί κάτι προσφέρει. Όταν όμως ο άλλος κάνει και κανά ραντεβού τα απογεύματα μετά την πρωινή του δουλειά και σου έρχεται με σελίδες τυπωμένες από το site της εταιρίας και φανερά ανενημέρωτος, ε τι να τον κάνεις?
    Δεν μιλαμε για "εποχικους" ασφαλιστες . ουτε για ασφαλιστες που παραλληλα ειναι φανοποιοι - μηχανικοι - κτεο - υδραυλικοι κλπ κλπ κλπ

    Μιλαμε για ασφαλιστες σωστους. Σε αυτους αναφερεται ο @al3x1k0 οι οποιοι ασχολουνται μονο με αυτο και το αγαπανε που το κανουν.

    Σε ολους τους τομεις υπαρχουν και οι εξαιρεσεις που "χαλανε" το ονομα του οποιουδηποτε κλαδου. Ας μην εστιασουμε σε αυτους.
    The gr81 .

  4. #619
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/9999 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N 3.1.
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 13.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξαναλέω, μιλάω για σωστούς επαγγελματίες. Ναι, οι περισσότεροι είναι για κλωτσιές. Με την ίδια λογική επειδή το μαχαίρι σφάζει δεν το παίρνω ούτε για να καθαρίζω φρούτα.
    ΨΑΞΤΕ να βρείτε σωστό επαγγελματία. Δεν θα χάσετε. Εγώ π.χ. που δουλεύω με όλες τις εταιρίες σκοτίστηκα να τσακωθώ με μία αν κάπου είναι λάθος. Πιστέψτε με πιο πολύ καίγονται αυτοί μην μεταφέρω αλλού όλα τα συμβόλαια παρά εγώ.

  5. #620
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από al3x1k0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη λογική σου φίλε υποθέτω πως φτιάχνεις μόνος το αμάξι σου, θα παρασταθείς μόνος σου στο δικαστήριο κλπ κλπ. Ας μην μηδενίζουμε τον ανθρώπινο παράγοντα τόσο απόλυτα. Εσένα αν σου έλεγαν ότι μπορούν να σε παρακάμψουν στη δουλειά σου ενώ μπορείς να προσφέρεις κάποια υπεραξία θα σου άρεσε;
    Σχετικά με το bold, η νομική κάλυψη δεν αρκεί; Τι παραπάνω θα κάνει ο ασφαλιστής στο δικαστήριο; Ή πιστεύεις πως θα σκιστεί να με δικαιώσει;

    Και το αυτοκίνητο, ναι, αν μπορώ να αλλάξω λάδια μόνος μου (που μπορώ), θα το κάνω. Δεν θα πάω στον "συνεργειατζή" να μου πει 60 ευρώ άνευ ή 90 με φπα.

    Όταν και ΑΝ κάποιοι κλάδοι στην Ελλάδα σταματήσουν τις λαμογιές, ναι, θα τους στηρίξω. Όταν ψάχνουν για κορόιδα και πατάνε στην άγνοια, όχι, δεν θα λυπηθώ κανέναν.

    Τώρα, αν μαζί με τα ξερά (95%) καούν και τα χλωρά (5%), οκ, κρίμα είναι, αλλά κι εγώ σκίζομαι για το μεροκάματο και σέβομαι τον ιδρώτα που ρίχνω για να το βγάλω. Δεν το χρωστάω σε κανέναν μεσάζοντα.

    Δεν είναι θέμα τσιγγουνιάς, είναι θέμα ηθικής.
    Σε αυτούς που αξίζουν, θα αφήσω και πουρμπουάρ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #621
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως ασφαλιστής στο παρελθόν με «είχε ρίξει» σε δυο εταιρείες που έβαλαν λουκέτο και μετά προσπαθούσε να μου πουλήσει άλλες υπηρεσίες από την αρχή με όλο το κόστος να το επιβαρύνομαι.
    Αντιθέτως δεν μου έχει συμβεί ποτέ σε online ασφάλιση και όπου αυτό έχει συμβεί σε γνωστούς μου αυτό το έχουν επιβαρυνθεί οι πωλητές online πωλήσεων.

  7. #622
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από al3x1k0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω, μιλάω για σωστούς επαγγελματίες. Ναι, οι περισσότεροι είναι για κλωτσιές. Με την ίδια λογική επειδή το μαχαίρι σφάζει δεν το παίρνω ούτε για να καθαρίζω φρούτα.
    ΨΑΞΤΕ να βρείτε σωστό επαγγελματία. Δεν θα χάσετε. Εγώ π.χ. που δουλεύω με όλες τις εταιρίες σκοτίστηκα να τσακωθώ με μία αν κάπου είναι λάθος. Πιστέψτε με πιο πολύ καίγονται αυτοί μην μεταφέρω αλλού όλα τα συμβόλαια παρά εγώ.
    Το ερώτημα που παραμένει αναπάντητο: τι παραπάνω προσφέρει ένας σωστός ασφαλιστής, εκτός από το να σου γλυτώσει τον κόπο και τον χρόνο να κάνεις μόνος σου έρευνα?
    Σοβαρά ρωτάω, μακάρι να πεις κάτι που δεν το έχουμε σκεφτεί και να κάνεις πολλούς να το ξανασκεφτούν.

  8. #623
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επί χρόνια είχα κάποια αυτοκίνητα (γνωστών, συγγενών κλπ) σε ασφαλιστή. Την μια και μοναδική φορά που ένα από αυτά χρειάστηκε κάτι, η απάντησή ήταν "εδώ είναι το τηλ της ασφαλιστικής, πάρε και συνεννοήσου".

    Οκ λοιπόν το έκανα. Μετά έκανα και τα 2 κλικ που χρειάζονται για να αγοράσω τα νέα συμβόλαια μόνος μου online και δεν ξαναασχολήθηκα.

  9. #624
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από al3x1k0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω, μιλάω για σωστούς επαγγελματίες. Ναι, οι περισσότεροι είναι για κλωτσιές. Με την ίδια λογική επειδή το μαχαίρι σφάζει δεν το παίρνω ούτε για να καθαρίζω φρούτα.
    ΨΑΞΤΕ να βρείτε σωστό επαγγελματία. Δεν θα χάσετε. Εγώ π.χ. που δουλεύω με όλες τις εταιρίες σκοτίστηκα να τσακωθώ με μία αν κάπου είναι λάθος. Πιστέψτε με πιο πολύ καίγονται αυτοί μην μεταφέρω αλλού όλα τα συμβόλαια παρά εγώ.
    Μπορείς επιτέλους να μας πεις τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένας σωστός ασφαλιστής σε σχέση με τον πελάτη;

    Μην μου πεις πχ να πάρει τηλ να κλείσει ραντεβού με πραγματογνωμα. Κάτι απτό που δεν μπορεί να κάνει ο πελάτης με την ίδια ευκολία.

  10. #625
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/9999 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N 3.1.
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 13.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το bold, η νομική κάλυψη δεν αρκεί; Τι παραπάνω θα κάνει ο ασφαλιστής στο δικαστήριο; Ή πιστεύεις πως θα σκιστεί να με δικαιώσει;

    Και το αυτοκίνητο, ναι, αν μπορώ να αλλάξω λάδια μόνος μου (που μπορώ), θα το κάνω. Δεν θα πάω στον "συνεργειατζή" να μου πει 60 ευρώ άνευ ή 90 με φπα.

    Όταν και ΑΝ κάποιοι κλάδοι στην Ελλάδα σταματήσουν τις λαμογιές, ναι, θα τους στηρίξω. Όταν ψάχνουν για κορόιδα και πατάνε στην άγνοια, όχι, δεν θα λυπηθώ κανέναν.

    Τώρα, αν μαζί με τα ξερά (95%) καούν και τα χλωρά (5%), οκ, κρίμα είναι, αλλά κι εγώ σκίζομαι για το μεροκάματο και σέβομαι τον ιδρώτα που ρίχνω για να το βγάλω. Δεν το χρωστάω σε κανέναν μεσάζοντα.

    Δεν είναι θέμα τσιγγουνιάς, είναι θέμα ηθικής.
    Σε αυτούς που αξίζουν, θα αφήσω και πουρμπουάρ.
    Δεν ξέρω τι επαγγέλεσαι αλλά εικάζω πως αν βρεθεί κάποια υπηρεσία online ή κάποιο ρομπότ και σε αντικαταστήσει δεν θα σου αρέσει ειδικά αν κάνεις σωστά τη δουλειά σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα που παραμένει αναπάντητο: τι παραπάνω προσφέρει ένας σωστός ασφαλιστής, εκτός από το να σου γλυτώσει τον κόπο και τον χρόνο να κάνεις μόνος σου έρευνα?
    Σοβαρά ρωτάω, μακάρι να πεις κάτι που δεν το έχουμε σκεφτεί και να κάνεις πολλούς να το ξανασκεφτούν.
    Την έρευνα που είπες. Τη γνώση (αν είναι διαβασμένος) ειδικών όρων σε πιο σύνθετες καλύψεις, πράγμα που δεν φαίνεται διαβάζοντας επικεφαλίδες καλύψεων. Το δικό σου άνθρωπο στην άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής όταν τον χρειαστείς. Τη συμβουλή του ή/και την καθοριστική του συμβολή σε οποιοδήποτε στάδιο της αποζημίωσης υπάρξει θέμα. Αρκούν;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επί χρόνια είχα κάποια αυτοκίνητα (γνωστών, συγγενών κλπ) σε ασφαλιστή. Την μια και μοναδική φορά που ένα από αυτά χρειάστηκε κάτι, η απάντησή ήταν "εδώ είναι το τηλ της ασφαλιστικής, πάρε και συνεννοήσου".

    Οκ λοιπόν το έκανα. Μετά έκανα και τα 2 κλικ που χρειάζονται για να αγοράσω τα νέα συμβόλαια μόνος μου online και δεν ξαναασχολήθηκα.
    Άντε να το πω πάλι. Μην καταδικάζουμε ένα κλάδο ολόκληρο από ένα περιστατικό. Ναι έχεις δίκιο, ναι είναι επιεικώς κατάπτυστος. Βρες κάποιον της προκοπής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς επιτέλους να μας πεις τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένας σωστός ασφαλιστής σε σχέση με τον πελάτη;

    Μην μου πεις πχ να πάρει τηλ να κλείσει ραντεβού με πραγματογνωμα. Κάτι απτό που δεν μπορεί να κάνει ο πελάτης με την ίδια ευκολία.
    Έχω πρόσφατο ατύχημα πελάτη μου με μικτή. Περιττό να αναφέρω ότι λόγω Αυγούστου πάνε όλα πιο αργά από την καθυστέρηση. Μάντεψε ποιος έδωσε από την πρώτη στιγμή οδηγίες-κατευθύνσεις και ποιος πρήζει κάθε μέρα την ασφαλιστική να ανοίξει φάκελο και να στείλει πραγματογνώμονα γιατί ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας και κάθε μέρα βρίσκεται και σε άλλη γωνία της Ελλάδας. Πίστεψε με το έχει εκτιμήσει δεόντως. Όπως και το γεγονός ότι όταν μου είπε να κόψει τη μικτή προ 20μέρου, υπεραμύνθηκα της κάλυψης. 100 ευχαριστώ τη μέρα που λέει. Αυτός είναι ευχαριστημένος που κάποιος τρέχει αντί για τον ίδιο που δεν προλαβαίνει και εγώ έχω την ηθική ικανοποίηση ότι του στάθηκα τη μια φορά στα τόσα χρόνια που με χρειάστηκε.

  11. #626
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από al3x1k0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι επαγγέλεσαι αλλά εικάζω πως αν βρεθεί κάποια υπηρεσία online ή κάποιο ρομπότ και σε αντικαταστήσει δεν θα σου αρέσει ειδικά αν κάνεις σωστά τη δουλειά σου.
    Σε super market εργάζομαι και τα επόμενα χρόνια θα καταργηθούν στην πλειονότητά τους τα ταμία. Θα χαθούν θέσεις εργασίας, δεν είναι ευχάριστο, αλλά δεν μπορούμε και να το αποτρέψουμε.

    Όπως εξαφανίζονται διαχρονικά επαγγέλματα, έτσι δημιουργούνται και νέα.

    Κι ακόμα κι αν δεν δημιουργηθούν νέα, πάντα έχεις την επιλογή/δυνατότητα να δοκιμάσεις την τύχη σου σε κάτι άλλο.

    Το να στηρίζεις μεσάζοντες μόνο και μόνο για να έχουν δουλειά, δεν είναι δικαιολογία.

    Αν οι υπηρεσίες κάποιου έχουν ουσία και νόημα, θα συνεχίσει να τις προσφέρει και να τις ζητάει ο κόσμος.

    Αν όχι, τότε τι να κάνουμε. Θα πρέπει να ασχοληθεί με κάτι άλλο.

    Και τον μεσίτη, αν δεν τον χρειάζομαι, δεν θα τον χρησιμοποιήσω.

    Δεν τα χρωστάμε σε κανέναν τα χρήματά μας. Κι εμάς δεν μας περισσεύουν.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #627
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    μου εχει τυχει να με τρακαρει αυτοκινητο με ξενες πινακιδες ... εχω να ειμαι στην πειραιως ο ομιλος πειραιως παρεχει και ασφαλειες αυτοκινητου ηρθε πιο γρηγορα η οδικη του βοηθεια παρα η δικια μου ... ειχε ξενη ασφαλεια αλλα με να τηλεφωνο που εκανε ηρθε εδω στην ελλαδα ο συνεργαζομενος ..... εγω περιμενα 40 λεπτα την οδικη ... ευτηχως εβγαλα ακρη

  13. #628
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από al3x1k0 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Έχω πρόσφατο ατύχημα πελάτη μου με μικτή. Περιττό να αναφέρω ότι λόγω Αυγούστου πάνε όλα πιο αργά από την καθυστέρηση. Μάντεψε ποιος έδωσε από την πρώτη στιγμή οδηγίες-κατευθύνσεις και ποιος πρήζει κάθε μέρα την ασφαλιστική να ανοίξει φάκελο και να στείλει πραγματογνώμονα γιατί ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας και κάθε μέρα βρίσκεται και σε άλλη γωνία της Ελλάδας. Πίστεψε με το έχει εκτιμήσει δεόντως. Όπως και το γεγονός ότι όταν μου είπε να κόψει τη μικτή προ 20μέρου, υπεραμύνθηκα της κάλυψης. 100 ευχαριστώ τη μέρα που λέει. Αυτός είναι ευχαριστημένος που κάποιος τρέχει αντί για τον ίδιο που δεν προλαβαίνει και εγώ έχω την ηθική ικανοποίηση ότι του στάθηκα τη μια φορά στα τόσα χρόνια που με χρειάστηκε.
    Δεν κάνεις κάτι παραπάνω από αυτό που θα μπορούσε να κάνει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος ή κάποιο δικηγορικό γραφείο, αναγκαστικά από ένα σημείο και πέρα (ως αστικής φύσεως ζητήματα, αυτοί είναι αρμόδιοι για την διαχείριση των αμφισβητήσεων). Το ότι ο πελάτης δεν θέλει να ασχοληθεί με το οτιδήποτε (το δεν έχω χρόνο είναι πλέον ξεπερασμένο) σε κάνει απαραίτητο σε αυτόν κι όχι στο σύνολο. Και θα επαναλάβω, σε ασφάλειες αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας, πες κάτι που μπορεί μόνο ένας ασφαλιστής κι όχι ο πελάτης απευθείας με την ασφαλιστική.

  14. #629
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κάνεις κάτι παραπάνω από αυτό που θα μπορούσε να κάνει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος ή κάποιο δικηγορικό γραφείο, αναγκαστικά από ένα σημείο και πέρα (ως αστικής φύσεως ζητήματα, αυτοί είναι αρμόδιοι για την διαχείριση των αμφισβητήσεων). Το ότι ο πελάτης δεν θέλει να ασχοληθεί με το οτιδήποτε (το δεν έχω χρόνο είναι πλέον ξεπερασμένο) σε κάνει απαραίτητο σε αυτόν κι όχι στο σύνολο. Και θα επαναλάβω, σε ασφάλειες αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας, πες κάτι που μπορεί μόνο ένας ασφαλιστής κι όχι ο πελάτης απευθείας με την ασφαλιστική.
    Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πελάτης και ασφαλιστής μπορούν να κάνουν τα ίδια, απλά τον χρόνο που θα χρειαστείς να ασχοληθείς με την ασφαλιστική σε κάποιες περιπτώσεις τον πληρώνεις στον ασφαλιστή. Προφανώς αν έχεις "άπειρο" χρόνο, δεν τον χρειάζεσαι τον ασφαλιστή...όπως και όλους τους υπόλοιπους μεσάζοντες. Όλα εξαρτώνται από το πόσο κοστολογείς τον χρόνο σου.

  15. #630
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/9999 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N 3.1.
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 13.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κάνεις κάτι παραπάνω από αυτό που θα μπορούσε να κάνει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος ή κάποιο δικηγορικό γραφείο, αναγκαστικά από ένα σημείο και πέρα (ως αστικής φύσεως ζητήματα, αυτοί είναι αρμόδιοι για την διαχείριση των αμφισβητήσεων). Το ότι ο πελάτης δεν θέλει να ασχοληθεί με το οτιδήποτε (το δεν έχω χρόνο είναι πλέον ξεπερασμένο) σε κάνει απαραίτητο σε αυτόν κι όχι στο σύνολο. Και θα επαναλάβω, σε ασφάλειες αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας, πες κάτι που μπορεί μόνο ένας ασφαλιστής κι όχι ο πελάτης απευθείας με την ασφαλιστική.
    Αν εσύ θεωρείς ότι τα κατέχεις καλύτερα τα ζητήματα από τον επαγγελματία, πάσο. Ξαναλέω, θέλω να σε δω όταν σε παρακάμψουν στη δουλειά σου γιατί "δεν προσφέρεις τίποτα" που θα κλαίγεσαι σε άλλο thread.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πελάτης και ασφαλιστής μπορούν να κάνουν τα ίδια, απλά τον χρόνο που θα χρειαστείς να ασχοληθείς με την ασφαλιστική σε κάποιες περιπτώσεις τον πληρώνεις στον ασφαλιστή. Προφανώς αν έχεις "άπειρο" χρόνο, δεν τον χρειάζεσαι τον ασφαλιστή...όπως και όλους τους υπόλοιπους μεσάζοντες. Όλα εξαρτώνται από το πόσο κοστολογείς τον χρόνο σου.
    Μάλλον είναι άεργοι και παντογνώστες αγαπητέ. Ενδεχομένως να δουλεύουν για 3-4€/ώρα, οπότε ακόμα και να γλιτώσουν 5€/6μηνο (που σχεδόν πάντα υπάρχουν καλύτερες τιμές από την ονλάιν πλατφόρμες) σώζουν τον προϋπολογισμό τους, μην πω είναι και κερδισμένοι κιόλας! Προσωπικά, όπως ξανάγραψα αν δεν έκανα αυτή τη δουλειά, δε θα ήθελα να μιλήσω με ασφαλιστική εκτός αν ήταν απόλυτη ανάγκη...

Σελ. 42 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 223237404142434447 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 03:48
  2. Πόσα πληρώνετε για τηλεπικοινωνίες το μήνα;
    Από nmakry στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-07, 20:18
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-05, 00:46
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 12:38
  5. Πόσο πληρώνετε για ΕΠΑΚ το δίμηνο? (Poll)
    Από Stamatis στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-03, 16:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας