Σελ. 1 από 50 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 736
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2008
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.452
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6η-DSG
    ISP
    Γειτόνισσα
    Router
    mercedes
    καλησπερα σε όλους
    Επειδή χθές παρέλαβα την ασφάλεια του αυτοκινήτου μου (195 ευρώ για το τρέχον εξάμηνο) και επειδή υπήρχε πάλι !!! αύξηση στα ασφάλιστρα μου (το προηγούμενο εξάμηνο πλήρωσα 182 ευρώ) είπα να ρωτήσω και εδώ στο forum τι γίνεται με αυτές τις ασφάλειες και μήπως με πιάνουν εμένα κοροιδο.
    Το όλο πακέτο ασφάλειας που έχω περα απο τα βασικα και τα υποχρεωτικά συμπεριλαμβάνει και νομικη κάλυψη και θραύση κρυστάλλων και τίποτα παρα πέρα.
    Το αυτοκινητο είναι 1400κ.ε. ετος κατασκευής 2000 με 10 φορολογήσιμους ίππους και ποτε μα ποτε δεν έχω εμπλακει σε κάποιο ατύχημα για να υπάρχει λόγος να ανέβουν τα ασφάλιστρα μου.
    Το bonus malus απο οσο λεεί πάνω στο συμβόλαιο είναι το 1 και εαν παίζει ρόλο και η ηλικία μου για τις ασφαλιστικές εταιρίες είμαι 45 ετων.
    Οι υπόλοιποι ποσα πληρώνετε?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Fiat punto 2003 Μοντελο (1242κ.εκ.) στην υδρογειο με εξτρα οδηκη βοηθεια 215 ευρω /6μηνο!
    ΑΛΛΑ τελος αυτα .. θα παω σε interamerican με 280/ΧΡΟΝΟ!!!!(απο Απριλη που ληγει το συμβολαιο)
    (anytime on line)
    δεν θα πληρωνω τους ασφαλιστες ... 50 και 60 ευρω + / 6μηνο

  3. #3
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εχω ενα 1.400 μοντ.2007 δινω 400 το χρονο.
    Και ενα 1.800 μοντ.2009 δινω 640 το χρονο.
    Ολα καλα λοιπον!!!!!!!!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostast1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα 1.400 μοντ.2007 δινω 400 το χρονο.
    Και ενα 1.800 μοντ.2009 δινω 640 το χρονο.
    παρα πολλα ειναι ... δειτε το site που παρεθεσα παραπανω ..

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Audi A3 του 2004
    με όλα μέσα εκτός από ίδιες ζημιές, 166 €/6μηνο μέσω του anytime online

    Πριν για το ίδιο αμάξι χωρίς οδική βοήθεια και νομική προστασία έδινα 190 € περίπου σε άλλη ασφαλιστική

  6. #6
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terry39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρα πολλα ειναι ... δειτε το site που παρεθεσα παραπανω ..
    Ναι το ξερω,μαλλον θα φυγω......
    Ολα καλα λοιπον!!!!!!!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terry39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fiat punto 2003 Μοντελο (1242κ.εκ.) στην υδρογειο με εξτρα οδηκη βοηθεια 215 ευρω /6μηνο!
    ΑΛΛΑ τελος αυτα .. θα παω σε interamerican με 280/ΧΡΟΝΟ!!!!(απο Απριλη που ληγει το συμβολαιο)
    (anytime on line)
    δεν θα πληρωνω τους ασφαλιστες ... 50 και 60 ευρω + / 6μηνο
    Η γνώμη μου είναι να βρεις ένα καλό ασφαλιστή που να νοιάζεται για εσένα και τον εμπιστεύεσαι και να αποφύγεις τα συμβόλαια τύπου anytime. Η συμβουλή ενός καλού επαγγελματία είναι ότι καλύτερο σε μια δύσκολη περίπτωση. Αλλιώς καλά ξεμπερδέματα με την Τ/Υ της Ιντεραμέρικαν και την μάταιη αναζήτηση φακέλου και υπεύθυνου να σε εξυπηρετήσει χώρια το τρέξιμο που θα έχεις στα γραφεία τους για να πληρωθείς.

    Δεν έχει ωριμάσει η online ασφάλιση στην Ελλάδα ακόμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    722
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD-W8961NB
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    950/χρ. για 1800cc του 2009 με ίδιες ζημιές και 500/χρ για 1350cc του 2005 χωρίς ίδιες ζημιές.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Fritz 5530 AX
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikraven Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε όλους
    Επειδή χθές παρέλαβα την ασφάλεια του αυτοκινήτου μου (195 ευρώ για το τρέχον εξάμηνο) και επειδή υπήρχε πάλι !!! αύξηση στα ασφάλιστρα μου (το προηγούμενο εξάμηνο πλήρωσα 182 ευρώ) είπα να ρωτήσω και εδώ στο forum τι γίνεται με αυτές τις ασφάλειες και μήπως με πιάνουν εμένα κοροιδο....
    Αύξηση έγινε σε όλες τις ασφαλιστικές. Αν δεις το χαρτί, η ελάχιστη κάλυψη για αστική ευθύνη ανέβηκε από τα 500.000 στα 750.000 Ευρώ.
    Με Εθνική Ασφαλιστική πληρώνω:
    Yaris 1.300 μοντ 2002 με αξία 3.000 Ευρώ, 250 το εξάμηνο μαζί με κλοπή, φωτιά , κρύσταλλα, γερανό για τρακάρισμα.
    Polo 1.200 μοντ 2010 με αξία 15.000 , 400 το εξάμηνο με μικτή και πλήρη οδική βοήθεια.
    Merc 1.800 μοντ 2009 με αξία 35.000, 815 το εξάμηνο με μικτή και πλήρη οδική.

    Θα σου έλεγα να μείνεις σε κάποια μεγάλη ασφαλιστική.
    Έχω ένα μεγάλο τρακάρισμα (2009) στο οποίο ο άλλος έκανε δήλωση ότι έφταιγε (STOP) αλλά η ασφαλιστική του (όχι από τις μεγάλες) δεν με πλήρωνε σωστά οπότε τους έχω κάνει αγωγή και στους δύο μαζί, η οποία θα δικαστεί για πρώτη φορά το 2012. Αν μέχρι τότε η ασφαλιστική του κλείσει, και δεν πληρωθώ, θα κινηθώ κατά της προσωπικής του περιουσίας και του μισθού του.
    Ο άλλος είναι δημόσιος υπάλληλος, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τη γλιτώσει χωρίς να πληρώσει.

    Μη νομίζετε ότι το επικουρικό θα σας ξεμπλέξει αν η ασφαλιστική σας κλείσει ενώ έχετε εκκρεμότητα αποζημίωσης αστικής ευθύνης.

    Γι αυτό θα σου έλεγα, όσο και ζόρι να τραβάς , μην πας στην πιο φθηνή αν είναι καμία Ζω-Πεθαίνω.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΤΥΧΕΡΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνώμη μου είναι να βρεις ένα καλό ασφαλιστή που να νοιάζεται για εσένα και τον εμπιστεύεσαι και να αποφύγεις τα συμβόλαια τύπου anytime. Η συμβουλή ενός καλού επαγγελματία είναι ότι καλύτερο σε μια δύσκολη περίπτωση. Αλλιώς καλά ξεμπερδέματα με την Τ/Υ της Ιντεραμέρικαν και την μάταιη αναζήτηση φακέλου και υπεύθυνου να σε εξυπηρετήσει χώρια το τρέξιμο που θα έχεις στα γραφεία τους για να πληρωθείς.

    Δεν έχει ωριμάσει η online ασφάλιση στην Ελλάδα ακόμα.
    Επειδη ξερω το θεμα της εν λογω εταιριας απο συναδερφους , μπορω να πω οτι δεν χρειαζεται τιποτα το ιδιαιτερο , απλα συμπληρωνεις τα στοιχεια των βηματων της σελιδας , επικοινωνουν μαζι σου μεσω τηλεφωνου και το συμβολαιο ερχεται με courrier χωρις εξτρα χρεωση ... κι απλα δινεις στο courrier φωτοτυπιες της αδειας , του διπλωματος και εκκαθαριστικο εφοριας (για να δουν τη ΔΟΥ -για τους νεους πελατες- ) και ξερω για την εξυπηρετηση - καλυψη της , σε περιπτωση (μακρυα απο μας) που χρειαστει.
    Επισης συνεργαζεται με τις carclass & glassdrive ...

    Στο 6μηνο προσωπικα θα κερδιζω 60 ευρω περιπου ενω στην ετησια θα κερδιζω 140 ευρω περιπου ...
    Οπως ειπε και φιλος-συναδερφος ... " κερδιζω την ασφαλεια του σπιτιου ... "
    για μενα το κερδος θα ειναι 2 μηνες υγραεριου

  11. #11
    Εγγραφή
    09-11-2008
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.452
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6η-DSG
    ISP
    Γειτόνισσα
    Router
    mercedes
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blugosi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύξηση έγινε σε όλες τις ασφαλιστικές. Αν δεις το χαρτί, η ελάχιστη κάλυψη για αστική ευθύνη ανέβηκε από τα 500.000 στα 750.000 Ευρώ.
    Με Εθνική Ασφαλιστική πληρώνω:
    Yaris 1.300 μοντ 2002 με αξία 3.000 Ευρώ, 250 το εξάμηνο μαζί με κλοπή, φωτιά , κρύσταλλα, γερανό για τρακάρισμα.
    Polo 1.200 μοντ 2010 με αξία 15.000 , 400 το εξάμηνο με μικτή και πλήρη οδική βοήθεια.
    Merc 1.800 μοντ 2009 με αξία 35.000, 815 το εξάμηνο με μικτή και πλήρη οδική.

    Θα σου έλεγα να μείνεις σε κάποια μεγάλη ασφαλιστική.
    Έχω ένα μεγάλο τρακάρισμα (2009) στο οποίο ο άλλος έκανε δήλωση ότι έφταιγε (STOP) αλλά η ασφαλιστική του (όχι από τις μεγάλες) δεν με πλήρωνε σωστά οπότε τους έχω κάνει αγωγή και στους δύο μαζί, η οποία θα δικαστεί για πρώτη φορά το 2012. Αν μέχρι τότε η ασφαλιστική του κλείσει, και δεν πληρωθώ, θα κινηθώ κατά της προσωπικής του περιουσίας και του μισθού του.
    Ο άλλος είναι δημόσιος υπάλληλος, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τη γλιτώσει χωρίς να πληρώσει.

    Μη νομίζετε ότι το επικουρικό θα σας ξεμπλέξει αν η ασφαλιστική σας κλείσει ενώ έχετε εκκρεμότητα αποζημίωσης αστικής ευθύνης.

    Γι αυτό θα σου έλεγα, όσο και ζόρι να τραβάς , μην πας στην πιο φθηνή αν είναι καμία Ζω-Πεθαίνω.
    φιλε μου blogosi εχεις απολυτο δικιο οσον αφορα την ασφαλιστική εταιρια.
    Εγω αυτες τις τιμες που ανεφερα είναι για την Αγροτική Ασφαλιστική θυγατρική της ΑΤΕ.
    Και η ασφαλιστρια είναι προσωπική μου φίλη εδω και πολλά χρόνια.
    Απο οσα διαβασα πιο πανω απο ολα τα παιδιά άρα καλά πληρώνω 195 ευρώ/εξάμηνο για αυτά που γράφει στο συμβόλαιο μου.
    Οσον αφορα την εν λόγω εταιρία στην οποία έχω συμβόλαιο μεχρι στιγμής δεν την χρειάστηκα για να δω ποσο φερεγγυα ειναι.
    Ευχομαι και σε κανεναν να μην του χρειαστεί η ασφαλιστική του εταιρία.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terry39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ξερω το θεμα της εν λογω εταιριας απο συναδερφους , μπορω να πω οτι δεν χρειαζεται τιποτα το ιδιαιτερο , απλα συμπληρωνεις τα στοιχεια των βηματων της σελιδας , επικοινωνουν μαζι σου μεσω τηλεφωνου και το συμβολαιο ερχεται με courrier χωρις εξτρα χρεωση ... κι απλα δινεις στο courrier φωτοτυπιες της αδειας , του διπλωματος και εκκαθαριστικο εφοριας (για να δουν τη ΔΟΥ -για τους νεους πελατες- ) και ξερω για την εξυπηρετηση - καλυψη της , σε περιπτωση (μακρυα απο μας) που χρειαστει.
    Επισης συνεργαζεται με τις carclass & glassdrive ...

    Στο 6μηνο προσωπικα θα κερδιζω 60 ευρω περιπου ενω στην ετησια θα κερδιζω 140 ευρω περιπου ...
    Οπως ειπε και φιλος-συναδερφος ... " κερδιζω την ασφαλεια του σπιτιου ... "
    για μενα το κερδος θα ειναι 2 μηνες υγραεριου
    Μα δε μιλάω για την σύναψη του ασφαλιστηρίου αλλά για το "after sales service". Αν ξέρεις τι εστί Ιντεραμερικαν τότε ξέρεις πως αν δε μεσολαβήσει ο ασφαλιστής δεν πρόκειται να βρεις ποτέ το φάκελο του συμβάντος σου. Η όλη διαδικασία προϋποθέτει ταλαιπωρία και χαμένα μεροκάματα προκειμένου να εξυπηρετηθείς μόνος σου Μακρυά από εμάς όπως είπες. Επίσης αν δεν έχεις νομική προστασία που by default ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ τα συγκεκριμένα συμβόλαια καλό θα ήταν να ζητήσεις μια πρόσθετη πράξη με το ανάλογο κόστος φυσικά.

    ........Auto merged post: Ingenius πρόσθεσε 37 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Για να μην αναφερθώ επίσης στο γεγονός οτι το anytime ΔΕΝ καλύπτει παλαιότητα ανταλλακτικών και ενοικίαση αυτοκινήτου οπότε μακροπρόθεσμα μάντεψε ποιος βγαίνει χαμένος. Η ασφαλιστική κοιτάει το κέρδος της πρώτα και μετά το συμφέρον του πελάτη της σε αντίθεση με το σωστό ασφαλιστή που προτεραιότητα έχει η εξυπηρέτηση του πελάτη του
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ingenius : 19-03-11 στις 20:11. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Την αυξηση ειναι γεγονος οτι δεν την γλιτωνουμε.........αλλα και παλι θα βρουμε πιο φθηνα!!
    Βρηκαμε δλδ..........
    Ολα καλα λοιπον!!!!!!!!!!

  14. #14
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Ρε παίδες εγώ είμαι 22 ετών, έχω δίπλωμα και οδηγάω από την μέρα που έκλεισα τα 18 μου, δλδ σχεδόν 4 χρόνια και 80,000km, χωρίς ούτε μια φορά να ενοχλήσω την ασφαλιστική μου για το οτιδήποτε (ούτε καν θραύση κρυστάλλων, ούτε οδική βοήθεια ούτε τίποτα). Προς τι το χαράτσι του νέου οδηγού?

    Γιατί κάποιος που βγάζει το δίπλωμα στα 24 του μέσα σε 12 ημερολογιακούς μήνες ακόμα και με 0 km εμπειρία, θεωρείται παλιός οδηγός και εγώ με 4 χρόνια εμπειρία και άπειρα χιλιόμετρα θεωρούμαι ανώριμος και επικίνδυνος ?

    Σημείωση, πληρώνω σχεδόν 300€ το εξάμηνο ασφάλιστρα στην Αγροτική Ασφαλιστική.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  15. #15
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γιατί κάποιος που βγάζει το δίπλωμα στα 24 του μέσα σε 12 ημερολογιακούς μήνες ακόμα και με 0 km εμπειρία, θεωρείται παλιός οδηγός και εγώ με 4 χρόνια εμπειρία και άπειρα χιλιόμετρα θεωρούμαι ανώριμος και επικίνδυνος ?
    Αυτό έχει λογική στο θέμα της επιπολαιότητας και ενθουσιασμού της κάθε ηλικίας.
    Άλλο να πάρει δίπλωμα ένας 35αρης κι άλλο να χει 5 χρόνια δίπλωμα ένας 18άρης. Πιο συνεσταλμένος είναι φυσικά ο 35άρης.
    Φυσικά είναι θέμα χαρακτήρα του καθενός, αλλά οι ασφαλιστικές εταιρείες πάνε βάση στατιστικών με σκοπό φυσικά να έχουν κέρδη..
    "Trying is the first step towards failure." - Homer Simpson -

Σελ. 1 από 50 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 03:48
  2. Πόσα πληρώνετε για τηλεπικοινωνίες το μήνα;
    Από nmakry στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-07, 20:18
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-05, 00:46
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 12:38
  5. Πόσο πληρώνετε για ΕΠΑΚ το δίμηνο? (Poll)
    Από Stamatis στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-03, 16:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας