Σελ. 38 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 18283336373839404348 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 556-570 από 736
  1. #556
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Να ενημερώσω κι εδώ. Δεν ισχύει πλέον ο κωδικός Praktiker (έδινε έκπτωση 15%). Αλλά έχουν μέχρι 2/12 τον κωδικό BF2019 με έκπτωση 30%. Προσωπικά άλλαξα από εξάμηνη σε ετήσια τη διάρκεια για να ισχύει η έκπτωση για όλο τον χρόνο και εύχομαι να το κάνουν και του χρόνου.
    hnesne

  2. #557
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ενημερώσω κι εδώ. Δεν ισχύει πλέον ο κωδικός Praktiker (έδινε έκπτωση 15%). Αλλά έχουν μέχρι 2/12 τον κωδικό BF2019 με έκπτωση 30%. Προσωπικά άλλαξα από εξάμηνη σε ετήσια τη διάρκεια για να ισχύει η έκπτωση για όλο τον χρόνο και εύχομαι να το κάνουν και του χρόνου.
    Ακριβώς μία από τα ίδια. Ακύρωσα στις 27/11 το ισχύον συμβόλαιο (5μηνο) και έκανα νέο ετήσιο!

    Αν και θυμάμαι ότι όταν ανανέωνα στις αρχές του Νοέμβρη ίσχυε ο κωδικός Praktiker. Νομίζω είχα κάνει κάποιο workaround όχι με απυθείας ανανέωση του ασφαλιστήριου αλλά κάτα τρόπον τινά προσομοιώνοντας νέο συνδρομητή όπου στο τελευταίο βήμα έκανα back στην καρτέλα με τα στοιχεία του αυτοκινήτου όπου έκανα edit την πινακίδα και τα στοιχεία μου και προχωρούσε κανονικά!
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  3. #558
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς μία από τα ίδια. Ακύρωσα στις 27/11 το ισχύον συμβόλαιο (5μηνο) και έκανα νέο ετήσιο!

    Αν και θυμάμαι ότι όταν ανανέωνα στις αρχές του Νοέμβρη ίσχυε ο κωδικός Praktiker. Νομίζω είχα κάνει κάποιο workaround όχι με απυθείας ανανέωση του ασφαλιστήριου αλλά κάτα τρόπον τινά προσομοιώνοντας νέο συνδρομητή όπου στο τελευταίο βήμα έκανα back στην καρτέλα με τα στοιχεία του αυτοκινήτου όπου έκανα edit την πινακίδα και τα στοιχεία μου και προχωρούσε κανονικά!
    Δεν έχει 20 ευρώ "ποινή" στην ακύρωση η Hellas Direct?

  4. #559
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει 20 ευρώ "ποινή" στην ακύρωση η Hellas Direct?
    Nope. Υπόψιν η ακύρωση έγινε για ανανέωση στην ίδια εταιρεία αφενός και αφετέρου με "τυράκι" την μεγαλύτερη διάρκεια, ετήσια αντί 5μηνη.
    Εξάλλου αν πάλι το ΙΧ πωληθεί δεν αντιλαμβάνομαι το νόημα της ποινής. Η ασφάλεια παύει να ισχύει και παίρνεις το υπόλοιπο των χρημάτων πίσω, σε περίπτωση προπληρωμής.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  5. #560
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα ένα τρακάρισμα δικής μου υπαιτιότητας για το οποίο έκανα αμέσως δήλωση. Ο η δήλωση είναι φιλική και οι δύο εταιρείες είναι στο φιλικό διακανονισμό. Από ότι κατάλαβα με τον φιλικό διακανονισμό το κόστος της επισκευής το αναλαμβάνει η δική του ασφαλιστική, και μετά τα παίρνει από τη δική μου. Θεωρούσα ότι το θέμα έχει λήξει.
    Όμως έμαθα σήμερα ότι λόγω παλαιότητας κοστολογούν το αυτοκίνητο του άλλου υπερβολικά χαμηλά (σχεδόν στο μισό της πραγματικής του αξίας), και του καλύπτουν μόνο μέχρι το 70% της υποτιθέμενης αξίας για επισκευή, αλλιώς όλη την υποτιθέμενη αξία και διαγραφή του αυτοκινήτου. Η ζημιά είναι λίγο παραπάνω από την αξία που έβγαλαν, με αποτέλεσμα σε περίπτωση επισκευής να πρέπει να πληρώσει από την τσέπη του, και η διαγραφή προφανώς να μη τον συμφέρει.
    Σωστά έχω καταλάβει ότι το πρόβλημα του το δημιουργεί η δική του εταιρεία; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να τον βοηθήσω εγώ;

  6. #561
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ένα τρακάρισμα δικής μου υπαιτιότητας για το οποίο έκανα αμέσως δήλωση. Ο η δήλωση είναι φιλική και οι δύο εταιρείες είναι στο φιλικό διακανονισμό. Από ότι κατάλαβα με τον φιλικό διακανονισμό το κόστος της επισκευής το αναλαμβάνει η δική του ασφαλιστική, και μετά τα παίρνει από τη δική μου. Θεωρούσα ότι το θέμα έχει λήξει.
    Όμως έμαθα σήμερα ότι λόγω παλαιότητας κοστολογούν το αυτοκίνητο του άλλου υπερβολικά χαμηλά (σχεδόν στο μισό της πραγματικής του αξίας), και του καλύπτουν μόνο μέχρι το 70% της υποτιθέμενης αξίας για επισκευή, αλλιώς όλη την υποτιθέμενη αξία και διαγραφή του αυτοκινήτου. Η ζημιά είναι λίγο παραπάνω από την αξία που έβγαλαν, με αποτέλεσμα σε περίπτωση επισκευής να πρέπει να πληρώσει από την τσέπη του, και η διαγραφή προφανώς να μη τον συμφέρει.
    Σωστά έχω καταλάβει ότι το πρόβλημα του το δημιουργεί η δική του εταιρεία; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να τον βοηθήσω εγώ;
    όλες τα ίδια κάνουν.... πριν χρόνια με χτύπησε κάποιος... και η ασφαλιστική του έλεγε.. ξέρεις το αυτοκίνητό σου είναι 5 χρονών... οπότε θα βάλεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ίδια παλαιότητας κτλ.... μετά απο μερικά γαλλικά τα πλήρωσαν τελικά... δεν ειχα κάνει δήλωση..μόνο τροχαια ειχα καλέσει.

  7. #562
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.272
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παλαιότερα που είχα ασχοληθεί με το θέμα αυτό δεν ίσχυε αυτό με τα ανταλλακτικά και την παλαιότητα.
    Τα ίδια έκαναν και τότε.
    Μπορούσες να βάλεις καινούργια.
    Αν έχετε νομική προστασία επικοινωνήστε και ρωτήστε.

  8. #563
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ένα τρακάρισμα δικής μου υπαιτιότητας για το οποίο έκανα αμέσως δήλωση. Ο η δήλωση είναι φιλική και οι δύο εταιρείες είναι στο φιλικό διακανονισμό. Από ότι κατάλαβα με τον φιλικό διακανονισμό το κόστος της επισκευής το αναλαμβάνει η δική του ασφαλιστική, και μετά τα παίρνει από τη δική μου. Θεωρούσα ότι το θέμα έχει λήξει.
    Όμως έμαθα σήμερα ότι λόγω παλαιότητας κοστολογούν το αυτοκίνητο του άλλου υπερβολικά χαμηλά (σχεδόν στο μισό της πραγματικής του αξίας), και του καλύπτουν μόνο μέχρι το 70% της υποτιθέμενης αξίας για επισκευή, αλλιώς όλη την υποτιθέμενη αξία και διαγραφή του αυτοκινήτου. Η ζημιά είναι λίγο παραπάνω από την αξία που έβγαλαν, με αποτέλεσμα σε περίπτωση επισκευής να πρέπει να πληρώσει από την τσέπη του, και η διαγραφή προφανώς να μη τον συμφέρει.
    Σωστά έχω καταλάβει ότι το πρόβλημα του το δημιουργεί η δική του εταιρεία; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να τον βοηθήσω εγώ;
    Ti εννοείς "διαγραφή του αυτοκινήτου"?
    Κι εμένα πρόσφατα με χτύπησε κάποια με δική της υπεθυνότητα και για τα ανταλλακτικά (πίσω φανάρι), επειδή το αυτοκίνητό μου είναι 3+ χρόνων, δεν δικαιολόγησαν original και μου έβαλαν imitation (καλό όμως). 30% θα έκοβαν αλλά το imitation έκανε 90€ ενώ το original 250€.
    Φιλικός διακανονισμός ήταν (αλλά μεταξύ τους, όχι και πολύ φιλικός για μένα).
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  9. #564
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί και να ρωτησει την εταιρεια του αν έχουν συνεργειο συγκεκριμένο να τον στείλουν προκειμενου να μην πληρώσει διαφορά. Παντα βέβαια μπλέκεται ο πραγματογνωμονας και η εταιρεια πρεπει να εγκρίνει το κοστος, απλα μπορεί το όποιο "κόψιμο" θα έκανε η εταιρεια να το περάσουν σαν έκπτωση αφού η εταιρεια στέλνει πελάτες στο συνεργειο. Παντα αναλογα την παλαιότητα, την αξία που το είχε ασφαλισμενο, την εμπορικη αξια κλπ. Κι όπως είπε κι ο παραπανω ας ρωτησει και τη νομική προστασία του.
    hnesne

  10. #565
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.272
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έχει ξανά συζητηθεί το θέμα. εδώ στο spoiler ένα σχετικό άρθρο
    Spoiler:
    Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ Η ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ
    Μέσα στην ατυχία σας να εμπλακείτε σε τροχαίο ατύχημα με υλικές ζημίες είχατε την τύχη να αντιμετωπίσετε έναν υπεύθυνο και έντιμο άνθρωπο στο πρόσωπο του υπαιτίου του ατυχήματος,που έκανε θετική δήλωση στην ασφαλιστική του εταιρεία ή υπογράψατε και οι δύο την φιλική δήλωση τροχαίου ατυχήματος.Νομίζετε ότι τα βάσανά σας τελείωσαν; Όχι απαραίτητα.Αυτό εξαρτάται από την ασφαλιστική εταιρεία του υπαιτίου,ή και από την δική σας ασφαλιστική εταιρεία, σε περίπτωση που έχει υποβληθεί φιλική δήλωση τροχαίου ατυχήματος (υπενθυμίζουμε ότι δεν πρέπει να την υπογράφετε αν δεν είσθε 100% βέβαιοι για την αποκλειστική υπαιτιότητα του άλλου οδηγού).
    Πολλές είναι οι ασφαλιστικές εταιρείες που σας δηλώνουν ορθά-κοφτά ότι δεν πρόκειται να σας καταβάλουν όλο το ποσόν για την αγορά ανταλλακτικών,σε περίπτωση που αυτά είναι καινούργια και το αυτοκίνητό σας παλιό,έστω και αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις υπαιτιότητας που προαναφέρθηκαν.
    Η «δικαιολογητική» βάση αυτής της συμπεριφοράς των ασφαλιστικών εταιρειών συνίσταται στην έννοια της «αποζημίωσης».Όταν για την ανόρθωση της ζημίας ενός (φυσικού ή νομικού) προσώπου συντρέχει νόμιμος λόγος ευθύνης άλλου προσώπου,η αποκατάσταση της ζημίας από το άλλο πρόσωπο είναι η νομική έννοια της αποζημιώσεως.Με την αποζημίωση το δικαιϊκό σύστημα επιδιώκει την αποκατάσταση των πραγμάτων στην κατάσταση που βρίσκονταν πριν από το γεγονός που προκάλεσε τη ζημία.Αυτό σημαινει ότι πρέπει η περιουσία σας να επανέλθει στην κατάσταση που βρισκόταν πριν από το ατύχημα και όχι να αυξηθεί: ο νόμος δηλαδή δεν επιτρέπει τον αδικαιολόγητο πλουτισμό σας.
    Με βάση τα παραπάνω,αρκετά δικαστήρια έχουν εκδόσει αποφάσεις που ορίζουν ότι σε περίπτωση που ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο επισκευασθεί με καινούργια και γνήσια ανταλλακτικά,ο ζημιωθείς ιδιοκτήτης του δεν μπορεί να απαιτήσει την καταβολή ολόκληρης της αξίας τους,αλλά μόνο το ισόποσο της αξίας των παλαιών ανταλλακτικών που εβλάβησαν από την σύγκρουση και υπήρχαν πριν από αυτή στο αυτοκίνητό του.
    Γενικά η τάση της νομολογίας των Ελληνικών δικαστηρίων είναι ευνοϊκή για τους ζημιωθέντες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και δικαστικές αποφάσεις με αντίθετο σκεπτικό.
    Η τοποθέτηση καινούργιων ανταλλακτικών σε παλιό αυτοκίνητο συνηθέστατα κρίνεται ως δικαιολογημένη από τα δικαστήρια όταν η επισκευή των βλαβέντων ανταλλακτικών δεν ενδείκνυται λόγω της μείωσης της αντοχής τους και κατά συνέπειαν ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου δεν θα αποζημιωνόταν πλήρως με την εκ νέου χρησιμοποίηση των ανταλλακτικών που εβλάβησαν.Η νομολογία επίσης δέχεται ότι η επισκευή με καινούργια ανταλλακτικά δεν αποτελεί καταχρηστική άσκηση δικαιώματος από τον ιδιοκτήτη του βλαβέντος αυτοκινήτου,διότι σύμφωνα με την καλή πίστη,τα συναλλακτικά ήθη αλλα και τους τεχνικούς κανόνες το αυτοκίνητο πρέπει να επανέλθει στο επίπεδο ενεργητικής και παθητικής ασφάλειας που είχε πριν από την σύγκρουση.Σε περίπτωση που η επισκευή του αυτοκινήτου με καινούργια ανταλλακτικά είναι ασύμφορη,είτε διότι υπερβαίνει την αξία που αυτό είχε πριν από το ατύχημα,είτε διότι τελεί σε μεγάλη δυσαναλογία με την αξία του,τα δικαστήρια δέχονται την αποζημίωση για ολική καταστροφή του αυτοκινήτου,δηλαδή την καταβολή ποσού ίσου με την αγοραία αξία του πριν από το ατύχημα,αφού βεβαίως αφαιρεθεί η αξία των υπολειμμάτων του αυτοκινήτου,με άλλα λόγια το ποσόν που μπορεί να εισπράξει ο ιδιοκτήτης του από την πώλησή του για παλιοσίδερα.Σύμφωνα με ορισμένες αποφάσεις (ενδεικτικά αναφέρουμε την απόφαση υπ΄αρ.7342/1989 του Εφετείου Αθηνών) κατεστραμμένο ολοσχερώς θεωρείται και ένα αυτοκίνητο όταν εξαιτίας των εκτεταμένων βλαβών του έχουν διαταραχθεί η γεωμετρία του,η ισορροπία του και η ευστάθειά του,σε βαθμό που δεν είναι δυνατή η επιδιόρθωσή του ώστε να είναι ασφαλής η κυκλοφορία του.Ολική θεωρείται και η καταστροφή αν οι βλάβες του αυτοκινήτου είναι σε άλλα μέρη του ολικές και σε άλλα μερικές σε βαθμό που να μην μπορεί το αυτοκίνητο,παρά την επισκευή του,να τεθεί ακινδύνως στην κυκλοφορία (ενδεικτικά αποφάσεις 388/1989 και 4617/1989 Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών,6879/1989 Εφετείου Αθηνών)
    Ακόμη,τα δικαστήρια συνήθως δεν ασχολούνται με την εξέταση της ανάγκης για την χρησιμοποίηση κάθε καινούργιου ανταλλακτικού ξεχωριστά,αλλά με τις αποφάσεις τους προκρίνουν μια συνολική θεώρηση του ζητήματος της πιθανής αύξησης της αξίας ενός παλιού αυτοκινήτου από την χρήση καινούργιων ανταλλακτικών.Η νομολογία σε γενικές γραμμές δέχεται ότι ένα αυτοκίνητο π.χ.δέκα ετών δεν είναι δυνατόν να πωληθεί ακριβότερα μετά από την επισκευή του με καινούργια ανταλλακτικά σε σχέση με την αξία που είχε πριν από το ατύχημα και έτσι απορρίπτει τα περί του αντιθέτου επιχειρήματα των υπαιτίων εναγομένων και των ασφαλιστικών τους εταιρειών.Μάλιστα τα δικαστήρια έχουν ήδη κάνει και το επόμενο βήμα,δέχονται δηλαδή συνήθως ότι η μείωση της αγοραίας αξίας ενός αυτοκινήτου που ενεπλάκη σε σύγκρουση είναι αναπόφευκτη συνέπεια της επισκευής του,ακόμη και αν έχουν χρησιμοποιηθεί καινούργια ανταλλακτικά, δεδομένου ότι κατά την κοινή πείρα και τις αντιλήψεις των συναλλαγών η επισκευή του αυτοκινήτου επηρρεάζει υποτιμητικά την αξία του,ενόψει της απροθυμίας των υποψηφίων αγοραστών να αποκτήσουν αυτοκίνητο που έχει υποστεί ατύχημα για τον φόβο εμφάνισης σε αυτό κρυφών ελαττωμάτων (απόφαση υπ΄αρ.4849/1993 Εφετείου Αθηνών).Η μείωση της αγοραίας αξίας περιλαμβάνει την εμπορική υπαξία του αυτοκινήτου που εβλάβη ,που οφείλεται στην προαναφερθείσα απροθυμία των αγοραστών και στην τεχνική υπαξία,που υφίσταται όταν παρά την επισκευή υπάρχουν ακόμη ελαττώματα που αφορούν στην αντοχή και λειτουργία ή στην εμφάνιση του αυτοκινήτου.Η τεχνική υπαξία αφορά και στην δυνατότητα οποιουδήποτε υποψηφίου αγοραστή (με δικές του γνώσεις ή μέσω μηχανικού) να διαπιστώσει την ύπαρξη καινούργιων ανταλλακτικών,που φανερώνουν εμπλοκή του αυτοκινήτου σε ατύχημα.Πάντως τα δικαστήρια συνυπολογίζουν το γεγονός της χρήσης καινούργιων ανταλλακτικών και μειώνουν συνηθέστατα την αποζημίωση λόγω μείωσης της αγοραίας αξίας.Το ποσοστό της μείωσης αγοραίας αξίας ποικίλλει ανάλογα με την έκταση των βλαβών του αυτοκινήτου.Αξίζει να επισημάνουμε σ΄αυτό το σημείο την μεγάλη βοήθεια που προσφέρει το αδελφό περιοδικό «αuto-Τρίτη» στην εκτίμηση της αξίας των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων, δεδομένου ότι οι σχετικοί πίνακές του χρησιμοποιούνται στις δίκες ως αποδεικτικά στοιχεία.
    Διαφορετικό είναι το ζήτημα των αναλωσίμων ανταλλακτικών,όπως τα ελαστικά και τα αμορτισέρ.Εδώ υπάρχουν αρκετές εξαιρέσεις στη νομολογία από την πρακτική της ευνοϊκής μεταχείρισης των ζημιωθέντων,διότι τα αναλώσιμα ανταλλακτικά ούτως ή άλλως αντικαθίστανται λόγω της φθοράς τους από την συνήθη χρήση του αυτοκινήτου.Δεν είναι λοιπόν καθόλου σίγουρο ότι θα αποζημιωθείτε π.χ. για την καταστροφή ενός ελαστικού από σύγκρουση,αν αυτό ήταν ήδη παλιό,εκτός αν μπορέσετε να αποδείξετε με έγγραφα ότι το είχατε αντικαταστήσει πρόσφατα.
    Συμπερασματικά,μην διστάζετε να προσφεύγετε στη δικαστική οδό ,όταν οι ασφαλιστικές εταιρείες σας περικόπτουν ποσά από τις δαπάνες επισκευής του αυτοκινήτου σας.Μπορεί να καθυστερήσει η είσπραξη της αποζημίωσής σας,αλλά το κονδύλιο μείωσης της αγοραίας αξίας (που δεν καταβάλλουν σχεδόν ποτέ οι ασφαλιστικές εταιρείες) και το επιτόκιο που αρχίζει να υπολογίζεται από την επομένη της επιδόσεως της αγωγής,και είναι πολλαπλάσιο από τα επιτόκια καταθέσεων,αξίζει την ταλαιπωρία.
    Νίκος-Τρυπιάς Αλεξάνδρου

    Δικηγόρος

  11. #566
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα από όσο καταλαβαίνω το δημιουργεί η ασφαλιστική του άλλου, που δεν έφταιγε (Anytime), λόγω φιλικού διακανονισμού. Αυτοί δεν δίνουν το ποσό, ενδεχομένως να φοβούνται ότι αν δώσουν κάτι "μεγάλο" ότι μετά δε θα τα δίνει η δική μου σε αυτούς. Αυτός έχει νομική προστασία αλλά προφανώς δε μπορεί να τη χρησιμοποιήσει ενάντια στην ίδια την εταιρεία. Χωρίς να είμαι μηχανικός θεωρώ ότι το ποσό της επισκευής είναι λίγο μεγάλο, αλλά οκ, δεν είμαι εγώ αρμόδιος να κρίνω. Ενδεχομένως τα συνεργεία να το τσίμπησαν όταν άκουσαν για εμπλοκή ασφαλιστικών.
    Γεγονός είναι ότι είναι δύσκολο να προσδιορίσεις την αξία ενός αυτοκινήτου (βανάκι) 35 ετών, και στο car βρίσκεις και με λιγότερα λεφτά από ότι δίνουν, αλλά ο άνθρωπος το είχε σε άριστη κατάσταση με λίγα χιλιόμετρα, και σίγουρα πιάνει πολύ περισσότερα.
    Για εμένα το θέμα είναι ότι θα έπρεπε εδώ και ένα μήνα να το έχει επισκευάσει και να κυκλοφορεί από τη στιγμή που δε φταίει, και παρόλο που εγώ ήμουν νομικά και ηθικά παραπάνω από σωστός, νιώθω άσχημα για λογαριασμό του.

  12. #567
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα από όσο καταλαβαίνω το δημιουργεί η ασφαλιστική του άλλου, που δεν έφταιγε (Anytime), λόγω φιλικού διακανονισμού. Αυτοί δεν δίνουν το ποσό, ενδεχομένως να φοβούνται ότι αν δώσουν κάτι "μεγάλο" ότι μετά δε θα τα δίνει η δική μου σε αυτούς. Αυτός έχει νομική προστασία αλλά προφανώς δε μπορεί να τη χρησιμοποιήσει ενάντια στην ίδια την εταιρεία. Χωρίς να είμαι μηχανικός θεωρώ ότι το ποσό της επισκευής είναι λίγο μεγάλο, αλλά οκ, δεν είμαι εγώ αρμόδιος να κρίνω. Ενδεχομένως τα συνεργεία να το τσίμπησαν όταν άκουσαν για εμπλοκή ασφαλιστικών.
    Γεγονός είναι ότι είναι δύσκολο να προσδιορίσεις την αξία ενός αυτοκινήτου (βανάκι) 35 ετών, και στο car βρίσκεις και με λιγότερα λεφτά από ότι δίνουν, αλλά ο άνθρωπος το είχε σε άριστη κατάσταση με λίγα χιλιόμετρα, και σίγουρα πιάνει πολύ περισσότερα.
    Για εμένα το θέμα είναι ότι θα έπρεπε εδώ και ένα μήνα να το έχει επισκευάσει και να κυκλοφορεί από τη στιγμή που δε φταίει, και παρόλο που εγώ ήμουν νομικά και ηθικά παραπάνω από σωστός, νιώθω άσχημα για λογαριασμό του.
    Απο την στιγμη που του "κοβουν" χρηματα απο την αποζημιωση... μπορει πολυ ευκολα να βγαλει την αποζημιωση εκτος φιλικου διακοανονισμου και να στραφει για αποζημιωση στην δικη σου ασφαλιστικη.
    Αν και παλι δεν τον αποζημιωσουν στο ακεραιο.... εχει την νομικη του που μπορει να απαιτησει το ποσο μεσω της δικαστικης οδου και εννοειται και επιπλεον (πχ μειωση αγοραστικης αξιας , εξοδα μετακινησης κλπ κλπ )

    Και αν το κανει αυτο η αγωγη γινεται :
    1) εναντιον της υπαιτιας ασφαλιστικης
    2) του ιδιοκτητη του υπαιτιου οχηματος
    3) του οδηγου του υπαιτιου οχηματος

    Οποτε αν ερθει χαρτι να εισαι προετοιμασμενος. Αν εχεις και εσυ νομικη δεν θα πληρωσεις κατι. Αν ΔΕΝ εχεις... απλα ζητα απο τον δικηγορο της ασφαλιστικης σου οταν τον δεις στο δικαστηριο, να σε εκπροσωπησει .
    Η ασφαλιστικη σου θα πληρωσει στο τελος ολο το ποσο.... αλλα θα χασεις μεροκαματα αν δουλευεις καθως επισης θα εχεις και το αγχος του δικαστηριου.
    The gr81 .

  13. #568
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό είναι πολύ τραβηγμένο σενάριο που δε συμφέρει κανέναν κατά τη γνώμη μου για ένα ποσό κάτω από 1500 ευρώ. Ούτε τις εταιρείες που θα μπλέξουν με δικαστικά ούτε τον άλλον που θα περιμένει μήνες και από ότι φαίνεται είναι σφιγμένος οικονομικά και δε θα μπορεί να το φτιάξει μέχρι τότε. Όπως και να έχει έχω νομική προστασία οπότε δε θα ασχοληθώ περαιτέρω, μακάρι να βρει κάποια ικανοποιητική λύση και να φτιάξει το αυτοκίνητο του σύντομα.

  14. #569
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δυστυχως ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο στα ατυχηματα με παλια αυτοκινητα.

    Επειδη υποστηριζω ενα ασφαλιστικο γραφειο μηχανογραφικα καθε φορα που συζηταμε αναφερονται και τετοιες περιπτωσεις.
    Δεν γινεται να βαζουν καινουρια ανταλλακτικα γνησια σε οχηματα μεγαλης ηλικιας. Η μεταχειρισμενα ή ιμιτασιον για να μην κοψουν.


    Anyway , οπως ειπες ελπιζω να αλλαξει κατι για να μην ταλαιπωρηθεις.
    The gr81 .

  15. #570
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο στα ατυχηματα με παλια αυτοκινητα.

    Επειδη υποστηριζω ενα ασφαλιστικο γραφειο μηχανογραφικα καθε φορα που συζηταμε αναφερονται και τετοιες περιπτωσεις.
    Δεν γινεται να βαζουν καινουρια ανταλλακτικα γνησια σε οχηματα μεγαλης ηλικιας. Η μεταχειρισμενα ή ιμιτασιον για να μην κοψουν.


    Anyway , οπως ειπες ελπιζω να αλλαξει κατι για να μην ταλαιπωρηθεις.
    Δεν τίθεται θέμα καν καινούριων ανταλλακτικών. Απλά το συνολικό κόστος επισκευής (λόγω καλίμπρας κατά τον κάτοχο του άλλου ΙΧ) είναι μεγαλύτερο από την αξία που ορίζουν. Θεωρώ βέβαια ότι έχουν πέσει να τον γδάρουν οι μάστορες μόλις άκουσαν για ασφαλιστικές, επειδή είναι σε μικρή πόλη και υπάρχει μονοπώλιο.

Σελ. 38 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 18283336373839404348 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 03:48
  2. Πόσα πληρώνετε για τηλεπικοινωνίες το μήνα;
    Από nmakry στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-07, 20:18
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-05, 00:46
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 12:38
  5. Πόσο πληρώνετε για ΕΠΑΚ το δίμηνο? (Poll)
    Από Stamatis στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-03, 16:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας