Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    13-10-2007
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 9.5(dB)
    Καλημέρα

    Αντικατέστησα το Thomson μου με το εν λόγω router για να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες Wifi N που έχει. Μέχρι εδώ όλα καλά. Όλα φαίνεται να παίζουν μια χαρά εκτός από το port forwarding. Εβαλα κάποιους κανόνες στο ρούτερ αλλά κάποια ports απλά δεν παίζουν. Γι αρχή δοκίμασα το eMule. Ένας κανόνας για TCP στην 4662 και ένας κανόνας για UDP στην 4672. Το UDP παίζει, το TCP όχι! Έβαλα την 4669 για TCP και παίζει μια χαρά! Δοκίμασα με τον port checker από το portforward.com και όντως για κάποιο λόγο το 4662 είναι κλειστό ενώ το 4669 δουλεύει μια χαρά.

    Επίσης έβαλα το dyndns να παίζει. Αν δώσω απλά τη διεύθυνση alias που έχω φτιάξει στον browser βγαίνει κανονικά to web interface του router. Αν δώσω συγκεκριμένη πόρτα με καμμιά κυβέρνηση δεν γίνεται forward στην IP του μηχανήματος που τρέχουν συγκεκριμένα πράγματα (ένας FTP server, το webif του eMule κ.α.). Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το τι μπορεί να πηγαίνει στραβά;

    Υ.Γ. Δεν τρεχει κανένα firewall και αυτό του router είναι disabled.
    Υ.Γ. Το port listening δουλεύει κανονικότατα στο pc. Αν δώσω εσωτερικές IP για τον FTP server ή το eMule webif δουλεύει κανονικότατα, άρα το πρόβλημα δεν είναι οι εφαρμογές.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2007
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 9.5(dB)
    Για του λόγου το αληθές επισυνάπτω και τους κανόνες όπως φαίνονται στο ρούτερ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails PFrules.jpg  


  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2007
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 9.5(dB)
    Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το UPnP για το port forward setup. Αν και μετά από λίγο καιρό μου έκανε τα ίδια και δε βγάζω άκρη. Κινέζικα προϊόντα ..... της πλάκας ....
    Με βλέπω για κανένα Cisco/Linksys γιατί έχει καταντήσει ανέκδοτο αυτό με τις κινεζιές ...

  4. #4
    Εγγραφή
    17-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ - ΧΑΡΑΥΓΗ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχει λύσει κανένας το πρόβλημα με το port forward στο ΖΤΕ?? Αν ξέρει κάποιος άς απαντήσει.... Θα βοηθήσει κόσμο.
    Η πολλή δουλειά δεν τρώει τον αφέντη, αλλά τον εργάτη...

  5. #5
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    σιγουρα θα βοηθησει κοσμο αν καποιος λυσει το προβλημα....

  6. #6
    Το avatar του μέλους hacker
    hacker Guest
    Επειδη τρεχω ftp server με το filezilla και δε νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα πρεπει να χρησιμοποιησεις το DMZ στο συγκεκριμενο ρουτερ αν του κανεις σωστο configuration στο DMZ εχεις κανει τι μιση δουλεια.μπορω να σου δωσω το αρχειο .bin με τις ρυθμισεις του δικου μου ftp server με filezilla.

  7. #7
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    για το συγκεκριμενο ρουτερ οτι αφορα το port forward πιστεψε με διαφερει...

    το χειροτερο ρουτερ απο αυτη την αποψη ειναι...

  8. #8
    Το avatar του μέλους hacker
    hacker Guest
    το ιδιο ρουτερ εχω και εγω ειναι μουφα τι να κανουμε παντος εμενα με εχει βγαλει ασπροπρωσοπο.το εχει και ο ξαδερφος μου που ασχολειται και αυτος και ειναι ικανοποιημενος!

  9. #9
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αφου ανηκεις σε αυτους που μπορουν να ανοιξουν πορτες για αυτο που θελουν καλα κανεις και εισαι ευχαριστημενος

    εμενα με εχει απογοητευσει σε αυτο το κομματι δυστυχως και λυση δεν βρισκω

    καποιες πορτες δεν τις ανοιγει με τιποτα...

  10. #10
    Το avatar του μέλους hacker
    hacker Guest
    η λυση ειναι τα τομσον εγω πηρα στη φορθνετ γιατι αλλαζω τωρα και μου ειπαν οτι μπορουν να μου δωσουν σαιτ για το ρουτερ που θα μου στειλουν ωστε να κατεβασω το αντιστοιχο firmware και να εχω DMZ και πιο σωστο με λιγοτερους περιορισμους port forwarding γιατι λενε οτι η πολιτικη της εταιριας δε το επιτρεπει αυτο.
    ΥΓ κατα τη γνωμη μου εαν κανεις σωστες ρυθμισεις στο DMZ εχεις λυσει τα προβληματα σου για παιχνιδια και γενικως για οτι θελει ας πουμε permissions απο το ρουτερ!

  11. #11
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hacker Εμφάνιση μηνυμάτων
    η λυση ειναι τα τομσον εγω πηρα στη φορθνετ γιατι αλλαζω τωρα και μου ειπαν οτι μπορουν να μου δωσουν σαιτ για το ρουτερ που θα μου στειλουν ωστε να κατεβασω το αντιστοιχο firmware και να εχω DMZ και πιο σωστο με λιγοτερους περιορισμους port forwarding γιατι λενε οτι η πολιτικη της εταιριας δε το επιτρεπει αυτο.
    ΥΓ κατα τη γνωμη μου εαν κανεις σωστες ρυθμισεις στο DMZ εχεις λυσει τα προβληματα σου για παιχνιδια και γενικως για οτι θελει ας πουμε permissions απο το ρουτερ!
    εγω θα σου ελεγα κρατα μικρο καλαθι....γιατι η συγκεκριμενη εταιρεια που αναφερεις "κλειδωνει τα ρουτερ" που δινει στους πελατες της αρα πιθανον να μην εχεις δικαιωματα να κανεις αυτα που θες (στο λεω γιατι εχω γνωστους/φιλους που ειναι πελατες της και δεν εχουν δικαιωμα να ανοιξουν καμια πορτα στο ρουτερ)

    σαφως και τα Thompson ειναι καλα ρουτερ απο αυτα που δινουν οι παροχοι ισως εγω να ημουν ατυχος που αγορασα δυο απο καταστημα της FORTHnet και καηκαν απο τον ιδιο λογο (βραχυκυκλωμα στην τροφοδοσια τους)

    η καλυτερη λυση για μενα ειναι ξεκλειδωτο ρουτερ του εμποριου και επωνυμο (κοστιζει βεβαια) και προς το παρων δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα αλλα στο μελλον...

  12. #12
    Το avatar του μέλους hacker
    hacker Guest
    επειδη εχω φιλους που χρησιμοποιουν τομσον εχω δει την επιλογη firmware upgrade αρα μπορω να βαλω firmware της επιλογης μου και επειδη με αυτες τις διαδικασιες ειμαι πολυ εξοικιομενος δε θα εχω θεμα αρκει να μου δωσουν το συνδεσμο και να κατεβασω το λογισμικο!

  13. #13
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    σιγουρα το FW το βρισκεις το ζητημα ομως ειναι οτι αυτου του ειδους ρουτερ ερχονται ειναι "κλειδωμενα" απο την εταιρεια - παροχο (FORTHnet) δηλαδη δεν εισαι διαχειριστης εσυ αλλα αυτοι καθως υποτιθεται το ρουτερ δεν σου ανηκει και αν φυγεις θα πρεπει να το επιστρεψεις.

    αυτο δεν το κανει φυσικα μονο η FORTHnet αλλα και η HOL , CYTA , WIND , ON ολα τα ρουτερ αυτα που δινουν ειναι κλειδωμενα

    μονο ο ΟΤΕ δεν τα κλειδωνει τα ρουτερ

    σαφως ξεκλειδωνουν αν διαβασεις εδω την κοινοτητα θα βρεις τον τροπο που γινεται στο καθενα αλλα...

  14. #14
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.302
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα στην περίπτωση του φίλου, αλλά να παραθέσω την εμπειρία μου από το ΖΤΕ και Thomson 585v7.
    Σε Wind γραμμή μου έπαιζαν όλα μια χαρά με το ΖΤΕ. Και port forward έκανα και dyndns . Αλλά στο wifi μαύρα χάλια.
    το Thomson αν και με γραμμή forthnet έπαιζε καλά, τώρα είχε προβλήματα συγχρονισμού και έφαγε σουτ.
    Η λύση σε όλα τα προβλήματα ήταν το Dgn2200 που απλά σπέρνει.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγω αντιθετως με τα thomson αν και τα θεωρουσα κορυφαια ημουν ατυχος καθως καταφερα να καψω δυο 585v7

    μετα τα αντικατεστησα με ενα SAGEM 1500/1540 Connx@work που μου εδωσαν απο την εργασια μου

    μεχρι προσφατα λειτουργουσε αψογα και ειχα οτι ηθελα εκτος ασυρματου δικτυου που ηταν για κλαματα...

    οταν χαλασε ο διακοπτης ON/OFF αναγκαστηκα και πηρα για αρχη HUAWEI αλλα οταν διαπιστωσα κατι προβληματα με το PORT FORWARD πηγα και πηρα το ZTΕ

    σε εμενα

    το ασυρματο του ειναι τελειο

    DynDNS επισης παιζει καλα

    ο συγχρονισμος του επισης καθως δεν αντιμετωπιζω προβληματα συγχρονισμου (ειμαι παρα πολυ κοντα με το κεντρο)

    με τα ping επισης ειναι καλο

    εκει που μου τα χαλαει λιγο ειναι στο ΝΑΤ -> PORT FORWARD (συγκεκριμενες πορτες δεν τις ανοιγει) οπως και εχω θεμα καθως εχει δεσμευμενη την πορτα 80 για το web interface του και δεν εχω βρει πως αλλαζει ακομα...

    οταν με το καλο θα εχω χρηματα εγω παω για draytec

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ADSL WIND και modem ZTE ZXV10 H108L
    Από dimivasi στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1646
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-20, 21:47
  2. ZTE ZXV10 H108L bridge
    Από tzoykas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-11, 05:02
  3. Πρόβλημα με Router ZTE ZXV10 H108L
    Από spyrossss στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-11, 01:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας