Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 48
  1. #1
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Αποφάσισα να βάλω νυχτερινό ρεύμα στο σπίτι.
    Μιλώντας με τη ΔΕΗ πριν μερικές μέρες, είπαν πως χρειάζεται πλέον γείωση μέσω ηλεκτροδίου και δε της φτάνει η παλιά γείωση μέσω της παροχής ύδρευσης καθώς και ένα καλώδιο για την ένδειξη στο πίνακα (πρακτικά άχρηστο μιας και οι ώρες είναι γνωστές, αλλά το θέλουν).

    Έτσι λοιπόν, λόγω παλαιότητας της πολυκατοικίας, δεν υπήρχαν αυτά τα πράγματα και σήμερα το πρωί κατεβάσαμε (απ τον 5ο παρακαλώ) καλώδιο γείωσης στο υπόγειο καθώς και το μπλε της σηματοδοσίας που θέλουν, και καρφώθηκε ένα ηλεκτρόδιο 1μιση μέτρο (πάλι καλά που βρήκαμε χώμα κάτω απ το τσιμέντο του υπογείου) και τα τερματίσαμε κοντά στο ρολόι μου.

    Παίρνω και το πιστοποιητικό λοιπόν που αναφέρει τη νέα κατασκευή και παω στη ΔΕΗ να κάνω αίτηση. Εδώ αρχίζουν τα ωραία:

    Δεν γίνεται λέει σήμερα η αίτηση, θα στείλουμε τους τεχνικόυς να δουν την εγκατάσταση και μετά η ΔΕΗ θα σας στείλει επιστολή ότι την ενέκριναν για να έρθετε μετά, να κάνετε την κανονική αίτηση και μετά να σας τοποθετήσουν το νυχτερινό.

    Η διαδικασία σε βήματα:

    1. Πρέπει να πας ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ στη ΔΕΗ για να κάνεις αυτή τη "προ-αίτηση".
    2. Συνεργείο της ΔΕΗ θα έρθει να πει το ΟΚ.
    3. Θα στείλει μετά από κάποιες μέρες η ΔΕΗ γράμμα(!) ότι εγκρίθηκε η εγκατάσταση που έχεις και μπορείς να προχωρήσεις.
    4. Θα πρέπει να ξαναπάς για να κάνεις τη κανονική αίτηση
    5. Θα έρθουν να βάλουν το νυχτερινό.


    Όλα αυτά τα γράφω γιατί μου φάνηκε πραγματικά τραγική η διαδικασία που έχουν και γραφειοκρατική όσο δε γίνεται άλλο.
    Έχετε παρόμοια εμπειρία? Το βρίσκετε λογικό όλο αυτό?
    Δε θα μπορούσαν, ναι ακόμα κι αυτό, οι τεχνικοί που θα έρθουν για τον έλεγχο απλά να δώσουν εκείνη τη στιγμή ένα χαρτί για παράδειγμα που να λέει ΟΚ και να παώ να τελειώνω χωρίς να περιμένω γράμμα?
    Δε θα μπορούσε να γίνει σήμερα η αίτηση και αν εγκριθεί να προχωρίσει για να μη χρειάζεται να ξανατρέχεις?

    Αυτές οι λίγες σκέψεις..

    ΥΓ: Χάρηκα τουλάχιστον γιατί για πρώτη φορά είδα τα πολύπριζα ασφαλείας να έχουν ζωηρά το λαμπάκι της γείωσης αναμμένο

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι να σου πω, πρόσφατα κάναμε την αίτηση, δεν ζητήσανε τίποτα, απλά μας είπανε οτι σε 15 μέρες θα είμαστε έτοιμοι

    Βέβαια είναι κλασική περίπτωση ανάλογα σε ποιον υπάλληλο θα σου κάτσει

  3. #3
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ νόμιζα ότι το νυχτερινό είναι τιμολογιακό πρόγραμμα (πώς λέμε double-play ).

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ νόμιζα ότι το νυχτερινό είναι τιμολογιακό πρόγραμμα (πώς λέμε double-play ).
    Για το ρεύμα θέλει ειδικό ρολόι (μετρητή) για να δουλέψει (για να καταγράφει χωτριστά την κατανάλωση της νύχτας).

    Δεν είναι σαν το τηλέφωνο που καταγράφεται η ώρα όταν κάνεις την κλήση...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ που μένω, η ΔΕΗ δεν δέχεται να σου δώσει ενισχυμένο μονοφασικο (όπως θα έπρεπε, εφόσον το ζητάς) για να εχεις νυχτερινό, πάρα μονο τριφασικό.
    Φέρνουν τόσες δυσκολίες, αντιρρήσεις και προσκόμματα, που στο τέλος για να μη σπας το στομάχι σου, πληρώνεις το παραπάνω και βάζεις τριφασικό.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Εδώ όταν ρωτάς πληροφορίες, κάνουν ότι μπορούν για να σε απογοητεύσουν και να τα παρατήσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ δόξα τω θεό είχα ζητήσει από τον μηχανικό σε νεόδμητο να το βάλει αυτός πριν μπω. Το έκανε και δεν μπήκα σε γραφειοκρατεία. Η ΔΕΗ γενικά πάντως έχει γραφειοκρατία άλλων εποχών.

  8. #8
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Update: Ήρθε σήμερα πρωί πρωί ο ΔΕΗτζης και έκανε τη μελέτη που χρειαζόταν.

    Τα βρήκε όλα ΟΚ, πέρασα τις εξετάσεις...

    Τώρα περιμένουμε την επιστολή της ΔΕΗ για να πάω πάλι να κάνω την αίτηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 24-03-11 στις 11:09.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-08-2007
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 12.0(dB)
    το μπλε καλωδιο στο ζητανε γιατι ειναι των εντολων .

    για να δουλεψει το μειωμενο θελει φυσικα μετρητη διπλου τιμολογιου και επιπλεον βαζουν ενα Δ.Α.Σ ( δεκτης ακουστικης συχνοτητας ) http://www.intracom-telecom.com/gr/p.../dt-i_3175.htm για να δουλεψει κ να δινει την εντολη .

    οσο για το θεμα γραφειοκρατιας κανεις αιτηση ερχονται να δουνε αν ολα ειναι οκ απο θεμα ηλεκτρολογικο κτλ κτλ και εν συνεχεια ερχονται για την πραξη . Δεν ειναι οτι να'νε και αφηστε να ξερω λιγα περισσοτερα
    Περσινά ξινά σταφύλια , φετινό γαμάτο τσίπουρο

  10. #10
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    .......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 24-03-11 στις 20:47.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Επίσης μετράνε τα φορτία. Την νύχτα η παραγωγή ειναι μικρότερη. Εαν ήδη στην περιοχή έχουν υψηλό φορτίο μπορεί και να μην σου δώσουν. Σε μένα τουλάχιστον έτσι είπαν, και μου φαίνεται λογικό. Γιαυτό γίνεται η προαίτηση, προκειμένου να δουν ακριβώς στην περιοχή σου τι γίνεται απο θέμα φορτίων. Οσο για την εγκατάσταση, σε μένα δεν κοιτάξανε απολύτως τίποτα, απλά τους πήγα το χαρτί του ηλεκτρολόγου που θέλουν (ξανά το ίδιο με την αρχική αίτηση, γιατί; δεν ξέρω) και τίποτα άλλο. Το καλώδιο εντολών χρειάζεται ώστε συσκευές να ενεργοποιούνται αυτόματα με το γύρισμα σε νυχτερινό και αντίστροφα (λειτουργεί ως διακόπτης δηλαδή στις συσκευές). Δεν είναι απαραίτητο, εαν πχ είσαι με χρονοδιακόπτες. Εγώ δεν εχω, και δεν μπορεί να μπεί, τουλάχιστον με οικονομικό τρόπο.

  12. #12
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Η μόνη χρήση που έχει το μπλε, τουλάχιστον για την περιοχή μου, είναι ν ανάβει το λαμπάκι στο πίνακα. Αν μπορεί να αντικατασταθεί το λαμπάκι με διακόπτη ίσως γίνεται αλλά η Δεη το ζητάει απλώς για το ενδεικτικό

  13. #13
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη χρήση που έχει το μπλε, τουλάχιστον για την περιοχή μου, είναι ν ανάβει το λαμπάκι στο πίνακα. Αν μπορεί να αντικατασταθεί το λαμπάκι με διακόπτη ίσως γίνεται αλλά η Δεη το ζητάει απλώς για το ενδεικτικό
    Παλιά ο θείος μου που είχε θερμοσυσσωρευτές, έπαιρναν απο ξεχωριστή θέση στον πίνακα, και είχε ένα σύστημα που έδινε ρεύμα στους θερμοσυσσωρευτές, όταν άναβε και η ένδειξη, σαν διακόπτης.

  14. #14
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Post
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιά ο θείος μου που είχε θερμοσυσσωρευτές, έπαιρναν απο ξεχωριστή θέση στον πίνακα, και είχε ένα σύστημα που έδινε ρεύμα στους θερμοσυσσωρευτές, όταν άναβε και η ένδειξη, σαν διακόπτης.
    Κι εγώ έχω δει τέτοιο. Όχι στην Αθήνα, αλλά θεωρώ πως το σήμα που έρχεται από κάτω μπορείς να το κανείς ότι γουσταρεις. Από λαμπάκι μέχρι..
    Αλλά είναι πολύ ειδικη περίπτωση. Εγώ απλώς θα αναβω τα κλιματιστικά &το θερμοσίφωνα μόνο όταν ανάβει αυτό,.:ρ

  15. #15
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Σήμερα μου ήρθε αυτό:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dei.jpg  


Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-11, 19:44
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-09, 12:33
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-08, 17:23
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-07, 14:38
  5. ΔΕΗ και νυχτερινό τιμολόγιο
    Από Papados στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-07, 08:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας