Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 49
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το άρθρο το διάβασα πριν ποστάρω! Δοκίμασα και τις δυο εντολές αλλά δεν γίνεται τίποτα. Έστησα και το Elastix 2.0.3 που έχει Asterisk 1.6 αλλά δεν δουλεύει ούτε εκεί. Στο Elastix 1.6.2 (έχει Asterisk 1.4) δουλεύει τέλεια μόνο με την εντολή progressinband=no .

    EDIT
    Το πρόβλημα υπάρχει στο τηλέφωνο Linksys SPA941, σε οποιαδήποτε συσκευή πάνω στο Fritz 7140 καθώς και στο softphone Zoiper.
    Στο general settings έχεις δηλώσει στο dial r, καθώς και στο country indications Greece;

  2. #32
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο general settings έχεις δηλώσει στο dial r, καθώς και στο country indications Greece;
    Στο Country Indications από την αρχή είχα βάλει Greece! Το r το δοκίμασα τώρα αλλά δεν κάνει τίποτα, με ή χωρίς τις εντολές στο sip_custom.conf . Πάντως σε 2 εγκαταστάσεις Elastix 1.6.2 αν βάλω το r στο Asterisk Dial Command Options μου δίνει μόνο τον τόνο κλήσης του Asterisk...

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Country Indications από την αρχή είχα βάλει Greece! Το r το δοκίμασα τώρα αλλά δεν κάνει τίποτα, με ή χωρίς τις εντολές στο sip_custom.conf . Πάντως σε 2 εγκαταστάσεις Elastix 1.6.2 αν βάλω το r στο Asterisk Dial Command Options μου δίνει μόνο τον τόνο κλήσης του Asterisk...
    η κλήση γίνεται μέσω sip; ή μήπως έχεις και dahdi/misdn;

    Δοκίμασε να βάλεις το r και στο dialout (αλλά μην το αφήσεις εκεί, απλά για δοκιμή)

  4. #34
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κλήση γίνεται μέσω sip; ή μήπως έχεις και dahdi/misdn;

    Δοκίμασε να βάλεις το r και στο dialout (αλλά μην το αφήσεις εκεί, απλά για δοκιμή)
    Μέσω ISDN γίνεται και η κάρτα είναι στημένη με το DAHDI. Κόλλησα λίγο, που είναι το dialout;

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσω ISDN γίνεται και η κάρτα είναι στημένη με το DAHDI. Κόλλησα λίγο, που είναι το dialout;
    Για αυτό στο κάνει, θα πρέπει τις ρυθμίσεις να τις κάνεις στο dahdi, πάς στο etc/dahdi,
    Δεν θυμάμαι το αρχείο τώρα (εκεί που ρυθμίζεις και το ptmp) και δίνει lc_country gr,
    κάνεις πάλι ανίχνευση συσκευών (με rewrite dahdi.conf)

  6. #36
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό στο κάνει, θα πρέπει τις ρυθμίσεις να τις κάνεις στο dahdi, πάς στο etc/dahdi,
    Δεν θυμάμαι το αρχείο τώρα (εκεί που ρυθμίζεις και το ptmp) και δίνει lc_country gr,
    κάνεις πάλι ανίχνευση συσκευών (με rewrite dahdi.conf)
    Το ptmp ρυθμίζεται στο αρχείο /etc/asterisk/dahdi-channels.conf . Κάτι πρέπει να παίζει με τον Asterisk, δεν εξηγείται αλλιώς. Στον Asterisk 1.4 παίζει τέλεια με τις ίδιες ρυθμίσεις. Στον 1.8 όχι...

  7. #37
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχουμε συνέχεια... Αν βάλω στο αρχείο sip_custom.conf τις εντολές prematuremedia=no και progressinband=yes έχω το εξής αποτέλεσμα: όταν καλέσω μέσω της ISDN ακούω τον ήχο κλήσης του Asterisk και αν πατήσω οποιοδήποτε πλήκτρο στο τηλέφωνό μου ξεκινάει και παίζει τον ήχο κλήσης του δικτύου (μπαμ κάνει στο κινητό μου όπου αν πατήσω π.χ. το 8 ακούω το calling tune) !!!!! Πολύ περίεργα πράγματα συμβαίνουν...

  8. #38
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε συνέχεια... Αν βάλω στο αρχείο sip_custom.conf τις εντολές prematuremedia=no και progressinband=yes έχω το εξής αποτέλεσμα: όταν καλέσω μέσω της ISDN ακούω τον ήχο κλήσης του Asterisk και αν πατήσω οποιοδήποτε πλήκτρο στο τηλέφωνό μου ξεκινάει και παίζει τον ήχο κλήσης του δικτύου (μπαμ κάνει στο κινητό μου όπου αν πατήσω π.χ. το 8 ακούω το calling tune) !!!!! Πολύ περίεργα πράγματα συμβαίνουν...
    Για δοκίμασε το ανάποδο
    prematuremedia=yes
    progressinband=no

    Κάπου είδα ένα patch για το θέμα αυτό αλλά θα πρέπει να το ξαναβρώ.

  9. #39
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ptmp ρυθμίζεται στο αρχείο /etc/asterisk/dahdi-channels.conf . Κάτι πρέπει να παίζει με τον Asterisk, δεν εξηγείται αλλιώς. Στον Asterisk 1.4 παίζει τέλεια με τις ίδιες ρυθμίσεις. Στον 1.8 όχι...
    είναι το /etc/dahdi/genconf_parameters

    βάζεις

    Κώδικας:
    echo_can oslec
    bri_sig_style bri_ptmp
    lc_country gr
    Κάνεις μετά detect new hardware Replace file chan_dahdi.conf

  10. #40
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    kronos911
    Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς αλλά δεν γίνεται τίποτα. Μήπως λες για αυτό το patch; Γενικά πάντως δεν ξέρω πως να περάσω τέτοια patch. Αν ξέρεις θα με βοηθούσες πολύ!

    sdikr
    Θα το δοκιμάσω το βράδυ που θα έχω πάλι διαθέσιμο pc για αυτή την δουλειά και θα σου πω! Ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα ανταπόκριση Άμα βρεθεί κιόλας λύση θα είναι ότι καλύτερο. Σχεδόν μια βδομάδα παιδεύομαι και κοντεύω να τρελαθώ...

  11. #41
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    kronos911
    Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς αλλά δεν γίνεται τίποτα. Μήπως λες για αυτό το patch; Γενικά πάντως δεν ξέρω πως να περάσω τέτοια patch. Αν ξέρεις θα με βοηθούσες πολύ!
    Για να εφαρμόσεις το patch θα πρέπει να έχεις ήδη κατεβάσει τον πηγαίο κώδικα και μετά θα τρέξεις το παρακάτω script (να το κάνεις chmod 775 όμως)

    Κώδικας:
    #!/bin/sh
    
    cd /usr/src/asterisk-1.8.4.2
    wget 'https://issues.asterisk.org/file_download.php?file_id=29328&type=bug' -O - >./sig_pri.patch
    patch -p0 <sig_pri.patch
    Διορθοσε την γραμμη με το cd για να διχνει που εχεις βαλει τον κωδικα του asterisk.
    Μετά απλά το κάνεις compile και install

    Σημείωση σε μένα με την έκδοση 1,8,4,2 δεν μου έκατσε το patch.

  12. #42
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να εφαρμόσεις το patch θα πρέπει να έχεις ήδη κατεβάσει τον πηγαίο κώδικα και μετά θα τρέξεις το παρακάτω script (να το κάνεις chmod 775 όμως)

    Κώδικας:
    #!/bin/sh
    
    cd /usr/src/asterisk-1.8.4.2
    wget 'https://issues.asterisk.org/file_download.php?file_id=29328&type=bug' -O - >./sig_pri.patch
    patch -p0 <sig_pri.patch
    Διορθοσε την γραμμη με το cd για να διχνει που εχεις βαλει τον κωδικα του asterisk.
    Μετά απλά το κάνεις compile και install

    Σημείωση σε μένα με την έκδοση 1,8,4,2 δεν μου έκατσε το patch.
    Με οποιαδήποτε έκδοση από την 1.8.4 ως την 1.8.4.4 πετάει error όταν πάω να περάσω το patch... Τώρα το έστησα σε άλλο μηχάνημα αλλά δεν νιώθει. Αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι το παρακάτω:

    Αν βάλω στο αρχείο sip_custom.conf τις εντολές prematuremedia=no και progressinband=yes έχω το εξής αποτέλεσμα: όταν καλέσω μέσω της ISDN ακούω τον ήχο κλήσης του Asterisk και αν πατήσω οποιοδήποτε πλήκτρο στο τηλέφωνό μου ξεκινάει και παίζει τον ήχο κλήσης του δικτύου (μπαμ κάνει στο κινητό μου όπου αν πατήσω π.χ. το 8 ακούω το calling tune) !!!!!

    Τι στο καλό γίνεται και παίζει τον ήχο κλήσης του δικτύου όταν πατήσω οποιοδήποτε πλήκτρο;

    EDIT
    Αυτό το error πετάει όταν πάω να περάσω το patch:

    patching file channels/sig_pri.c
    Hunk #1 FAILED at 5379.
    1 out of 1 hunk FAILED -- saving rejects to file channels/sig_pri.c.rej

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με οποιαδήποτε έκδοση από την 1.8.4 ως την 1.8.4.4 πετάει error όταν πάω να περάσω το patch... Τώρα το έστησα σε άλλο μηχάνημα αλλά δεν νιώθει. Αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι το παρακάτω:

    Αν βάλω στο αρχείο sip_custom.conf τις εντολές prematuremedia=no και progressinband=yes έχω το εξής αποτέλεσμα: όταν καλέσω μέσω της ISDN ακούω τον ήχο κλήσης του Asterisk και αν πατήσω οποιοδήποτε πλήκτρο στο τηλέφωνό μου ξεκινάει και παίζει τον ήχο κλήσης του δικτύου (μπαμ κάνει στο κινητό μου όπου αν πατήσω π.χ. το 8 ακούω το calling tune) !!!!!

    Τι στο καλό γίνεται και παίζει τον ήχο κλήσης του δικτύου όταν πατήσω οποιοδήποτε πλήκτρο;

    EDIT
    Αυτό το error πετάει όταν πάω να περάσω το patch:

    patching file channels/sig_pri.c
    Hunk #1 FAILED at 5379.
    1 out of 1 hunk FAILED -- saving rejects to file channels/sig_pri.c.rej

    Στο είπα και ποιο πάνω, είναι η λύση, θέλεις να το δοκιμάσεις;

  14. #44
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο είπα και ποιο πάνω, είναι η λύση, θέλεις να το δοκιμάσεις;
    Sorry, ξεχάστηκα! Το έχω δοκιμάσει και δεν δουλεύει με τίποτα... Επίσης έχω κάνει όλους τους συνδυασμούς με τα progressinband και prematuremedia.

    ........Auto merged post: dimangelid πρόσθεσε 35 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ΛΥΘΗΚΕ!!!!

    Κατέβασα την έκδοση 1.8.5-RC1 του Asterisk, την έκανα compile και install και δούλεψε με την μία!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimangelid : 01-07-11 στις 20:44. Αιτία: auto merged post

  15. #45
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΛΥΘΗΚΕ!!!!

    Κατέβασα την έκδοση 1.8.5-RC1 του Asterisk, την έκανα compile και install και δούλεψε με την μία!
    Ωραία . Απλά μην ξεχάσεις όταν βγει η κανονική έκδοση του 1,8,5 να την βάλεις. Release candidate σε production system δεν λέει.

    Μια από της διορθώσεις που έγιναν στην 1,8,5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asterisk ChangeLog-1.8.5-rc1
    * channels/sig_pri.c: Don't get early media for ISDN on outgoing calls. It looks to be a long-standing misinterpretation of the progress indicator ie values: 1 - Call is not end-to-end ISDN; further call progress information may be available in-band. 8 - In-band information or an appropriate pattern is now available.
    Only value 8 is handled by chan_dahdi/sig_pri. The 1 value is not handled as early media probably because the meaning of the second half of it's description was overlooked. * Test to see if either PRI_PROG_CALL_NOT_E2E_ISDN(1) or PRI_PROG_INBAND_AVAILABLE(8) bits are set to open the media path. (closes issue #18868)
    Reported by: isrl Patches: issue18868_19246_v1.8.patch uploaded by rmudgett (license 664) Tested by: satish_lx .......... No inband progress on PRI_EVENT_RINGING even if inband flag set. My ISDN-PRI provider sends an ALERTING with "Inband information or appropriate pattern now available", but Asterisk only generates and passes the RING to the SIP extension, not the inband message. Unfortunately, the inband message is not a ringback tone but a prompt that says the number is not in service. The SIP extension then hears two rings and the call is hungup which confuses the caller. * Post an AST_CONTROL_PROGRESS as well as opening the media path if inband audio is indicated with an ALERTING message. closes issue #19246) Reported by: cristiandimache Patches: issue19246_v1.8.patch uploaded by rmudgett (license 664) Tested by: cristiandimache

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας