Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    02-07-2004
    Μηνύματα
    542
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Αποσο θυμαμαι εχει καποιο στοιχειωδες panel οπου ρυθμιζεις συχνοτητα, μαλλον στο device settings. με τις επιλογες που δειχνεις στη εικονα δεν κανει κατι;

    Αλλιώς μπορεις να χρησιμοποιήσεις οποιο προγραμμα εχεις για να βλεπεις TV, να βαλεις το καναλι που θες και να κλεισεις το προγραμμα. Ο δεκτης συνηθως μενει συντονισμενος στη συχνότητα οποτε οταν ανοιξεις το virtual dub θα βλεπεις το ιδιο καναλι χωρις να αλλαξεις τιποτα. Τουλάχιστον σε μια παλια Leadtek που εχω ετσι κανει νομιζω, θα το ελεγξω οταν μπορεσω

  2. #17
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    USR 9112
    Λοιπον παιδια, οριστε και εμενα το προβλημα μου.Αγορασα την καρτα μετατροπης DVD EZmaker USB gold της Avermedia,με σκοπο να μετατρεψω τις παλιες κασετες σε dvd. Tο βιντεο μου ειναι Sharp μονοφωνικο με εξοδο scart. Συνεδεσα το βιντεο με την συσκευουλα με ανταπτορακι απο σκαρτ σε rca και εβαλα και αλλο ενα ανταπτορακι για να αλλαξω θυληκα-αρσενικα βυσματα για την συσκευουλα...το προβλημα ειναι οτι μαζι με την συσκευη μου εδωσαν και λογισμικο για να κανω το capturing (cyberlink dvd suite), και κατεβασα κι εγω το Ulead studio. το θεμα ειναι οτι ειτε θα μου βγαλουν ασπρομαυρη εικονα με ηχο, ειτε εγχρωμη μουγκη. δοκιμασα και τον οδηγο τον συγκεκριμενο με το virtualdub, και μου βγαζει ασπρομαυρη εικονα στο preview...ο επεξεργαστης μου ειναι Ε8400 στα 3 γιγα και μνημη 2 γιγα...


    καμια σκεψη?

  3. #18
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Netfaster
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Γεια σας.

    Εγκατεστησα το virtualdub 1.8.3 και εχω ενα προβλημα.

    Καθε 4'' περιπου (σε σταθερα διαστηματα) εχω ενα παγωμα της εικονας στιγμιαιο,και στο preview αλλα και στο captured video.
    Ο ηχος συνεχιζει κανονικα με αποτελεσμα να χανεται και ο συγχρονισμος audio-video μετα απο λιγο.
    Αυτο συμβαινει σε ολα τα format capture.

    Υποψιν,με τα προγραμματα των καρτων,αλλα και με το nero vision,δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

    Οι καρτες ειναι kworld 7134 και pinnacle pctv 3010ix .Το λειτουργικο vista ultimate.

    Καμμια ιδεα να κοιταξω κατι ;

    Ευχαριστω.

  4. #19
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Το ξέρω ότι το θέμα είναι πανάρχαιο,αλλά έχω μια ερώτηση.

    Έχω ξεκινήσει εδώ και λίγες μέρες την ψηφιακή μετατροπή των αναλογικών κασετών,αλλά έχω ένα θέμα με την εικόνα,συγκεκριμένα τις παραμορφώσεις που βλέπω στο κάτω μέρος της οθόνης.

    Καταρχήν να πω ότι την εικόνα την στέλνω μέσω s video στο pc χωρίς κανένα πρόβλημα στο χρώμα (το αναφέρω επειδή πολλοί βλέπετε μόνο ασπρό και μαύρo)
    Εννοείται ότι το αποτέλεσμα είναι ανώτερο από την composite σύνδεση.

    Το θέμα που έχω είναι το εξής.
    Όταν συνδέω το video στην tv η εικόνα είναι καθαρή,το ίδιο και με την camera,καμία παραμόρφωση πουθενά.
    Στο virtual dub (έκδοση 1.9.11 πλέον) στο κάτω σημείο της οθόνης βλέπω μια μικρή παραμόρφωση (σαν να είναι τσακισμένη η ταινία) και χρειάζεται να κάνω cropping 12-13 γραμμές για να μην φαίνεται στο τελικό αρχείο.
    Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε το video και καθάρισα τις κεφαλές χωρίς αποτέλεσμα.
    Όταν έβαλα και την camera και είδα το ίδιο αποτέλεσμα κατάλαβα ότι κάτι άλλο φταίει.
    Το παρατηρώ και με composite σύνδεση και με svideo.

    Είναι κάποια ρύθμιση που το επηρεάζει?
    Είναι μικρό το κομμάτι που πρέπει να κοπεί,αλλά και πάλι θέλω να βρω την αιτία.

    Capture drivers έχω τους κλασικούς ( http://btwincap.sourceforge.net/ ) για το τσιπάκι της κάρτας μου hauppauge impactvcb

  5. #20
    Εγγραφή
    15-07-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την ευγενική σας κοινή χρήση. Ως καταγραφή βίντεο οθόνης, νομίζω ότι το Joyoshare Screen Recorder είναι πολύ πιο φιλικό για αρχάριους. Συνήθως το χρησιμοποιώ για εγγραφή οθόνης σε 1080p στα 60fps. Είναι σε θέση να εγγράψει σε πλήρη οθόνη ή μερική οθόνη. Χωρίς υδατογράφημα, φυσικά. Μου αρέσει τόσο πολύ.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. TV tuner cards, Capture & virtualdub
    Από easyrider77 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-08, 14:51
  2. Screenshot capture από video αρχεία
    Από BeholderX στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-08, 15:00
  3. Πρόβλημα με video capture απο την TV
    Από Zorz στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 02:59
  4. Full PAL Video Capture σε Linux - Γίνεται; Και πώς;
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-05, 07:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας