Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 49
  1. #31
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Αποσυμπίληση: Απαγορεύεται αυστηρά η οποιαδήποτε επεξεργασία του περιεχομένου του website, συμπεριλαμβανομένων ιδίως της αποσυμπίλησης (decompilation) του λογισμικού που περιλαμβάνεται σε αυτό
    ......

  2. #32
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    A! Έτσι λέγεται ονόμασαν το decompile στα ελληνικά???
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #33
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ειδα και εγω αυτο που λες στο τελος της ταινιας εγινε
    Επεσε το γελιο της χρονιας
    Ο απολυτος εξευτελισμος



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων

    τις προάλλες την νύχτα το ιδιωτικό τηλεοπτικό κανάλι STAR πανελλαδικής εμβέλειας μετέδωσε την ταινία Red Dragon. ιδού και το προγραμμα.

    προς το τέλος της ταινίας εμφανίστηκε κτ...περίεργο στους υπότιτλους των διαλόγων.
    δλδ κάποιοι υπότιτλοι βγαίναν έτσι : <i></i> .αυτο δεν έγινε στιγμιαία,αλλά συνεχίστηκε για αρκετές...αράδες.

    κάπου εκεί τσιμπήθηκα,μπας και με πήρε ο ύπνος,αλλά δεν.

    όταν όμως τελείωσε η ταινία,συγκεκριμένα τελείωσε η υπόθεση και οι διάλογοι και πέφταν οι τίτλοι τέλους,εκεί φάνηκαν όλα και γέλασε και το παρδαλό κατσίκι.
    εμφανίστηκε στις οθόνες το εξής : SubRip by *τάδε-movies.και μετά : Greek Subtitles *τάδε.


    τα σχόλια δικά σας.
    τα *τάδε τα έβαλα για ευνόητους λόγους.

    αυτά για να μη νομίζετε οτι ο καταναλωτής-τηλεθεατής-πολίτης (όπως θέλετε πέστε το) τρώει σε λεκάνες.
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  4. #34
    Εγγραφή
    28-10-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συμπίληση
    συμπίληση η (ουσιαστικό) [ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ :συμπιλη(συμπιλώ) -ση]
    η συγγραφή ενός έργου, του οποίου η ύλη κατά το μεγαλύτερο ποσοστό αποτελείται από περικοπές έργων άλλων συγγραφέων
    (μτφ.) η συγκρότηση ενός σύνολου από διάφορα αταίριαστα πράγματα συνώνυμα: συνονθύλευση, συμφυρμός.

    Πηγή: livepedia.gr

    Πότε θα καταλάβουν ότι πρέπει να σταματήσουν την μετάφραση - κακοποίηση - βιασμό των τεχνικών όρων? Πολλά ζητάμε ε? Πονάνε τα μάτια μας!! lolol

  5. #35
    Εγγραφή
    19-08-2010
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτά για να μη νομίζετε οτι ο καταναλωτής-τηλεθεατής-πολίτης (όπως θέλετε πέστε το) τρώει σε λεκάνες.
    http://www.youtube.com/watch?v=MGyG8fHgD9g

    ---
    .... δεν θα ειναι και τοσο ασχετο που στο greek-movies.com οταν πατας στο αλφαβητικο των movies δεν βγαζει τιποτα, εδω και λιγες μερες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xfol : 29-03-11 στις 23:49.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλα αυτά, δεν απάντησες στην ίδια την ουσία (και εστιάστηκες στην παρομοίωση όπως είπες). Δεν γνωρίζει το εκάστοτε site ότι η πλειοψηφία των links που δίνει έιναι copyrighted υλικό; Διότι σε αντίθεση με το google, που παρέχει μεγάλη ποικιλία πληροφοριών ως engine, τέτοια sites εστιάζονται σε συγκεκριμένες κατηγορίες.
    Και να το γνωρίζει δεν έχει απολύτως καμιά σημασία.
    Το διαδίκτυο ή καλύτερα το WWW από την αρχή της δημιουργίας του στηρίχθηκε και κέρδισε την απήχηση που έχει ακριβώς λόγω της δυνατότητας ύπαρξης συνδέσμων!
    Η ποινικοποίηση οποιουδήποτε συνδέσμου οδηγεί σε μια σειρά σοβαρών ερωτημάτων όπως:
    1. Βάζω ένα link σε δική μου σελίδα προς το χ-domain.com. Αύριο το χ-domain αλλάζει χέρια ή προσθέτει παράνομο περιεχόμενο. Είμαι νομικά υπεύθυνος; Πρέπει να τσεκάρω όλα τα link μου;
    2. Έχω κάποια συμφωνία ανταλλαγής links ή κάτι τύπου adwords. Ένα από τα link οδηγεί σε παράνομο περιεχόμενο. Είμαι εγώ νομικά υπεύθυνος;
    3. Έχεις εσύ link προς εμένα που έχω link προς παράνομο περιεχόμενο. Είσαι κι εσύ υπόλογος; Αν ναι, τότε μετά από ποιό επίπεδο παύει; Αν όχι, γιατί εγώ είμαι παράνομος κι εσύ όχι;
    4. Έχει διαφορά αν το indexing το κάνει μια εφαρμογή που προγραμμάτισα- αγόρασα ή αν την κάνω με το χέρι; Πάλι δεν είμαι υπόλογος αν η εφαρμογή μου ανεβάζει links προς παράνομο περιεχόμενο; Αν ναι, ας κλείσει κάποιος το καραπαράνομο Google! Αν όχι ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου για πραγματικές παρανομίες!!! (δεν φταίω εγώ η εφαρμογή μου το έκανε κ.Δικαστά!!!)

    <edit>
    Να διευκρινήσω ότι ως "παράνομο περιεχόμενο" εννοώ κάτι σαν το περιεχόμενο του megatv όχι κάτι σαν το "how to blow up people".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 30-03-11 στις 12:56.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #37
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    Δεν είναι ότι έχουν ξεπεράσει τα όρια του παραλόγου, απλά η εν λόγω εταιρεία προσπαθεί να πετύχει ένα δεδικασμένο, με έναν αντίπαλο φανερά μικρότερο σε μέγεθος ο οποίος πιθανότατα θα έχει υποδεέστερη νομική εκπροσώπηση. Με αυτό τον τρόπο και εφόσον επιτύχει θα έχει ένα όπλο για να πιέζει ανάλογα και όταν μπορεί.
    Bad to the Bone

  8. #38
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ότι έχουν ξεπεράσει τα όρια του παραλόγου, απλά η εν λόγω εταιρεία προσπαθεί να πετύχει ένα δεδικασμένο, με έναν αντίπαλο φανερά μικρότερο σε μέγεθος ο οποίος πιθανότατα θα έχει υποδεέστερη νομική εκπροσώπηση. Με αυτό τον τρόπο και εφόσον επιτύχει θα έχει ένα όπλο για να πιέζει ανάλογα και όταν μπορεί.
    Μέχρι στιγμής η ΑΕΠΙ έχει χάσει όλες τις δίκες ακόμα και δίκες με site που διακινούσαν "παράνομα" downloads, φαντάσου τώρα που καταγγέλουν site που δεν είχε ούτε rapidshare ούτε τίποτα.....

  9. #39
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η είδηση έχει ιδιαίτερη σημασία, αφού στους πονηρούς καιρούς που ζούμε, η ΑΕΠΙ φαίνεται ότι αναζητεί απεγνωσμένα "αδύναμους κρίκους" και "δούρειους ίππους" για τη δημιουργία δεδικασμένων υποθέσεων, τις οποίες θα χρησιμοποιήσει αναλόγως στο μέλλον...
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  10. #40
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι στιγμής η ΑΕΠΙ έχει χάσει όλες τις δίκες ακόμα και δίκες με site που διακινούσαν "παράνομα" downloads, φαντάσου τώρα που καταγγέλουν site που δεν είχε ούτε rapidshare ούτε τίποτα.....
    Εχεις κατι συγκεκριμενο υπ' οψη σου ? Θα ηταν πολυ ενδιαφερον.

  11. #41
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το περιεχόμενο της ιστοσελίδας του Mega διατίθεται δημόσια. Δεν είναι κρυμμένο σε κάποιον server κλειδοαμπαρωμένο πίσω από password. Το να λέει πως δεν θέλει κάποιος να δίνει συνδέσμους προς το περιεχόμενο του, από τη στιγμή που αυτό προβάλλεται δημόσια, είναι σα να βγεί κάποια γυμνή στο δρόμο, να πω εγώ στον φίλο μου "κοίτα αυτή εκεί" και εκείνη να μου κάνει μήνυση επειδή έδωσα την πληροφορία στον φίλο μου!

    Εντάξει κι εγώ θέλω να μου κάτσει η Liv Tyler, αλλά δεν θα της κάνω και μήνυση αν δεν συμμορφωθεί με τις επιθυμίες μου! Έχουν σαλτάρει εντελώς ορισμένοι μου φαίνεται..

    Σημ. Αν όμως η ΑΕΠΙ έχει βάσιμες πληροφορίες πως μπορώ να της κάνω μήνυση αν δεν μου κάτσει, τότε ζήτω η ΑΕΠΙ.. Μαζί της!
    Η φαλάκρα είναι απόδειξη αρρενωπότητας μόνο αν είσαι Klingon.

  12. #42
    Η υπόθεση είναι αρκετά σοβαρή και οι προθέσεις της ΑΕΠΙ γίνονται φανερές στη 2η σελίδα του εξώδικου στην οποία αναφέρεται ότι "Εξάλλου η συμπεριφορά σας θα ήταν αξιόποινη ακόμα και αν νομίμως ευρίσκοντο τα έργα στην ιστοσελίδα της ανακατεύθυνσης, αφού για να καθιστά προσιτά και να παρουσιάζει κάποιος έργα στο κοινό απαιτείται αυτοτελής και ανεξάρτητη άδεια των δημιουργών(άρθρο 3 παρ 1 Οδηγίας....κτλ)"

    Αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με την λογική της ΑΕΠΙ αν στην ιστοσελίδα σου βάλεις ένα link προς την επίσημη ιστοσελίδα ενός καλλιτέχνη ο οποίος έχει τα τραγούδια του ή τα videoclip του εκεί πρέπει να έχεις "αυτοτελή και ανεξάρτητη άδεια των δημιουργών" και προφανώς να πληρώσεις στην ΑΕΠΙ δικαιώματα.

    Αυτη η παράλογη "λογική" οδηγεί στην "ποινικοποίηση" όχι μόνο των συνδέσμων προς οπτικο-ακουστικό υλικό αλλά πιθανόν στο μέλλον και ποινικοποίηση των συνδέσμων πρός κείμενα και άρθρα. Ο νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα δεν κάνει διάκριση.

    Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι η ΑΕΠΙ προσπαθεί να εφαρμόσει νόμους με λάνθασμένο τρόπο στην εποχή του internet. Οι ιστοσελίδες δεν είναι ταβέρνες ούτε καφενεία. Αντί των μηνύσεων θα έπρεπε να πιέζει για την αλλαγή του νόμου ώστε να συμβαδίζει με την πραγματικότητα της εποχής και να προστατεύει πιό αποτελεσματικά τα διακαιώμα των δημιουργών. Μάλλον όπως φαίνεται ότι αυτό που λένε κάποιοι ότι είμαστε κάποιες δεκαετίες πίσω από τον υπόλοιπο τεχνολογικά ανεπτυγμένο κόσμο, ισχύει.

  13. #43
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Αντί των μηνύσεων θα έπρεπε να πιέζει για την αλλαγή του νόμου ώστε να συμβαδίζει με την πραγματικότητα της εποχής και να προστατεύει πιό αποτελεσματικά τα διακαιώμα των δημιουργών. Μάλλον όπως φαίνεται ότι αυτό που λένε κάποιοι ότι είμαστε κάποιες δεκαετίες πίσω από τον υπόλοιπο τεχνολογικά ανεπτυγμένο κόσμο, ισχύει.
    Μα στην πραγματικότητα δεν την ενδιαφέρει η προστασία των δικαιώματων των δημιουργών (αν θυμάμαι καλά υπάρχουν πάρα πολλές ενστάσεις για την διαχείριση των εισπράξεων και τα ποσοστά απόδοσης στους δικαιούχους), το ξεζούμισμα όσων περισσότερων και από όπου μπορεί την ενδιαφέρει.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  14. #44
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Spoiler:

    "Ωτοστόπ"

    Η εμφάνιση του internet "άλλαξε τα δεδομένα", και δημιουργεί τις προυποθέσεις για να αλλάξει κατά πολύ η "σκέψη" της ανθρωπότητας" - μια διαδικασία που ήδη συμβαίνει άλλωστε, και τη ζούμε καθημερινά. Η προσπάθεια της άρχουσας τάξης να μη "χάσει τον έλεγχο" είναι λυσσασμένη - Διαβάζουμε στην "Καθημερινή" το νεότερο επεισόδιο του "σίριαλ":

    Πνευματικά δικαιώματα και στα links;
    Διαμάχη της ΑΕΠΙ με ιστότοπους για τη διάχυση πληροφοριών στο Διαδίκτυο

    Με πιθανότητα που αγγίζει το 100%, είναι η μοναδική πράξη που δεν μπορείς να αποφύγεις όταν μπεις στο Ιντερνετ: να «κλικάρεις» πάνω σε links. Για να «μεταφερθείς», να παραπέμψεις, να προτείνεις, να μοιραστείς.

    Οι σύνδεσμοι υπερκειμένου (ελληνιστί) είναι οι «νευρώνες» του Διαδικτύου· μέσω αυτών γίνεται ο διαμοιρασμός και η διάχυση πληροφοριών, ειδήσεων και πολιτιστικών προϊόντων. Μπορεί όμως ένα link να γυρίσει «μπούμερανγκ» σ’ αυτόν που το αναρτά; Πού ξεκινούν και πού τελειώνουν τα όρια της πνευματικής ιδιοκτησίας;

    Εντοπίσαμε μια δικαστική διαμάχη η οποία αφορά links που παραπέμπουν σε έργα τα οποία προστατεύονται από δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας. Πρόσφατα, η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας (www. aepi. gr) κατέθεσε μήνυση εναντίον του ιδιοκτήτη του site www. livemovies. gr («ευρετήριο» ελληνικών εκπομπών και ταινιών) για ηθική βλάβη, διεκδικώντας αποζημίωση πολλών χιλιάδων ευρώ. Η υπόθεση προχώρησε, με αποτέλεσμα ο εισαγγελέας να διατάξει την έναρξη προκαταρκτικής εξέτασης για κακούργημα. Ο ισχυρισμός της ΑΕΠΙ εδράζεται στο ότι ορισμένα από τα links του livemovies καθιστούν «προσιτά στο κοινό» έργα για τα οποία η ΑΕΠΙ έχει δικαιοδοσία – και άρα νομιμοποιείται να ζητήσει άδεια, καθώς και το προβλεπόμενο αντίτιμο.

    Ωστόσο, σύμφωνα με τον δικηγόρο του livemovies. gr, Βασίλη Σωτηρόπουλο, η αξίωση της ΑΕΠΙ δεν είναι βάσιμη. «Το livemovies. gr είναι ένα καθαρά ευρετηριακό site, το οποίο σέβεται τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας και μάλιστα καλύπτεται από τον νόμο 2121/1993 (άρθρο 2, παρ. 2-α) περί “βάσης δεδομένων”». «Πρόκειται για απλή παράθεση links», εξηγεί ο κ. Σωτηρόπουλος. «Δεν συνιστά παραβίαση της πνευματικής ιδιοκτησίας, αφού δεν αποτελεί αναπαραγωγή ούτε μετάδοση στο κοινό. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ισοδυναμεί με την παραπομπή σ’ ένα βιβλίο. Δεν υπάρχει κανένα έννομο συμφέρον για είσπραξη δικαιωμάτων».

    Η υπόθεση ξεκινάει το 2008, όταν η ΑΕΠΙ είχε πρωτοεπικοινωνήσει με τον διαχειριστή της ιστοσελίδας ζητώντας ενημέρωση για το καθεστώς λειτουργίας της. Παρά τις εξηγήσεις από την πλευρά του livemovies. gr, η Εταιρεία επέμεινε στη διεκδίκηση αντιτίμου. Σημειώνεται πως τα επίμαχα links «ανοίγουν» σε ιστοσελίδες τηλεοπτικών σταθμών οι οποίες νόμιμα φιλοξενούν το οποιοδήποτε οπτικοακουστικό έργο.

    «Από το 2008 μέχρι σήμερα, έχω χάσει τον ύπνο μου και μερικές χιλιάδες ευρώ», λέει ο ιδιοκτήτης του livemovies. gr. «Δεν θεωρώ ότι παραβιάζω πνευματικά δικαιώματα – υπάρχουν εκατοντάδες ιστοσελίδες που παραπέμπουν με link σε διαθέσιμα οπτικοακουστικά έργα. Μάλιστα, θεωρώ εξωφρενική την απαίτηση της ΑΕΠΙ, όταν τα ίδια τα τηλεοπτικά κανάλια έχουν το κουμπί “share” για διαμοιρασμό του οπτικοακουστικού υλικού».

    Πρόκειται για μια υπόθεση που έχει πολλές προεκτάσεις, καθώς αφορά και τους χρήστες των social media, τους bloggers, αλλά και τα διαδικτυακά ραδιόφωνα. Η συχνή χρήση links για τραγούδια, φωτογραφίες και κείμενα, το live-streaming και η οn demand αναπαραγωγή έργων αποτελούν παγιωμένες συμπεριφορές στο Διαδίκτυο. Την τελευταία τριετία, μάλιστα, με την αυξανόμενη διείσδυση του Twitter στην ελληνική διαδικτυακή σφαίρα, η τοποθέτηση links αφορά σε μεγάλο ποσοστό το καθημερινό «τιτίβισμα».

    Ο διαμοιρασμός οπτικοακουστικών αρχείων είναι ένα εγγενές στοιχείο της διαδικτυακής δομής, ωστόσο, όπως εξηγεί ο Νίκος Σμυρναίος, λέκτορας της Επιστήμης της Επικοινωνίας στο Πανεπιστήμιο της Τουλούζ, στο blog του (smyrnaios. net) αναφερόμενος στους περιορισμούς που θέτει η πολιτιστική βιομηχανία στους χρήστες. «Το ζήτημα είναι κατά πόσον το ισοζύγιο αυτών των μέτρων μεταξύ προσδοκώμενων αποτελεσμάτων και ανεπιθύμητων παρενεργειών είναι θετικό ή αρνητικό».

    Επικοινωνήσαμε με την ΑΕΠΙ προκειμένου να φιλοξενήσουμε την άποψή της για τη συγκεκριμένη υπόθεση, αλλά αρνήθηκε να σχολιάσει, «δεδομένου ότι η υπόθεση εκκρεμεί στη Δικαιοσύνη».

    Τις τελευταίες ημέρες, μια παρόμοια υπόθεση που αφορά την τοποθέτηση συνδέσμων που οδηγούν σε άλλο δικτυακό τόπο ήρθε στη δημοσιότητα από την ιστοσελίδα XanthiPress. gr. Η υπόθεση αφορά τον 22χρονο διαχειριστή του tainies. org, στον οποίο έχει επιβληθεί απαγόρευση εξόδου από τη χώρα. Ο νεαρός συνελήφθη πρόσφατα έπειτα από διαδικασίες που κίνησε εναντίον του η Εταιρεία Προστασίας Οπτικοακουστικών Eργων, ενώ, μεταξύ άλλων, κατηγορείται για διαφυγόντα κέρδη της τάξεως των 15 - 25 εκατ. ευρώ.

    Aπό την πλευρά του, ο 22χρονος υποστηρίζει ότι μέσω της ιστοσελίδας του παρέπεμπε σε τρίτο διαδικτυακό τόπο, όπου οι χρήστες έβρισκαν οδηγίες για να δουν ταινίες μέσω file sharing· διευκρίνιζε, μάλιστα, ότι δεν επρόκειτο για downloading.
    Η ΑΕΠΙ έχει κάνει κι άλλες μηνύσεις - και το ίδιο έχουν κάνει και άλλες παρόμοιες κρατικές υπηρεσίες και μεγάλες εταιρείες και στο εξωτερικό. Μερικές επιτυχημένες, μερικές αποτυχημένες.

    Εννοείται πως θα πρέπει να πάρουμε θέση και να αγωνιστούμε απέναντι σε αυτή την κίνηση, που βέβαια δημιουργεί και "δικαστικό προηγούμενο", με ευρύτερες προεκτάσεις και για το μέλλον.

    Ωστόσο, οι προεκτάσεις είναι έτσι κι αλλιώς ευρύτερες.

    Η έννοια του "διαμοιρασμού δεδομένων", όπως το ονομάζουν στο internet, είναι στην πραγματικότητα μια κίνηση κομμουνιστικού χαρακτήρα- άλλο αν το πεις αυτό το ρπάγμα στους περισσότερους, αυτοί θα βάλουν τα γέλια και δε θα σε πάρουν και πολύ στα σοβαρά. Αυτό απλά δείχνει ότι η πλειοψηφία των λαών σήμερα είναι από πολιτικής άποψης σε "βρεφική" κατάσταση: Ούτε ξέρουν πολλά, ούτε καταλαβαίνουν εύκολα πολλά πράγματα. Μπορούν όμως να καταλάβουν, και σίγουρα μπορούν να "μεγαλώσουν". Αυτό άλλωστε κάνουν τα παιδιά, μεγαλώνουν. Βέβαια το ότι μεγαλώνουν, δε σημαίνει ότι μεγαλώνουν απαραιτήτως προς μια "σωστή" κατεύθυνση, αλλά πάντως η δυνατότητα υπάρχει.

    Αυτό που διαφοροποιεί τα πράγματα στην περίπτωση πάντως του internet, είναι πως ο κομμουνιστικός τρόπος σκέψης όχι απλά υπάρχει, αλλά είναι ουσιαστικά κυρίαρχος στο μυαλό των περισσότερων (έστω και σε μια μη επεξεργασμένη-μη συνειδητοποιημένη μορφή).

    Τέτοια παραδείγματα κομμουνιστικής σκέψης υπάρχουν και υπήρχαν πάντοτε - ο καπιταλισμός γεννά το "σπόρο" του κομμουνισμού, ειδικά όταν πλέον σαπίσει, και είναι "ιστορικά ξεπερασμένος", όπως σήμερα. Για παράδειγμα, υπάρχει η λύση του ταξί αν θες να πας κάπου, αλλά υπάρχει και το ωτοστόπ, ή το να μπεις στο αυτοκίνητο ενός φίλου και να πάτε μαζί. Και τα δύο είναι αποδεκτές καταστάσεις στο μυαλό του κόσμου.

    Ωστόσο, η πρώτη επιλογή είναι ας που΄με "καπιταλιστικού χαρακτήρα", με την έννοια ότι ο ταξιτζής είναι επαγγελματίας και ο τρόπος που έχει βρει για να τρώει ένα πιάτο φαί στη ζωή του, είναι να εκμεταλλεύεται την ανάγκη του κόσμου να μετακινείται. Αν δε μπορεί να το κάνει αυτό, αν δε μπορεί να ζήσει ως ταξιτζής. Ο δεύτερος τρόπος βασίζεται στο "διαμοιρασμό δεδομένων", για να χρησιμοποιήσουμε και την ιντερνετική ορολογία. Ωστόσο, δεν έγινε ποτέ ο "κανόνας" - αντίθετα πάντα ήταν κάτι το "ασυνήθιστο" (βέβαια γνώρισε μια άνθιση σε παλαιότερες δεκαετίες, όταν υπήρχε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη ανάμεσα στους ανθρώπους σε σχέση με τώρα, αλλά και πάλι ποτέ δεν έγινε ο κυρίαρχος τρόπος μετακίνησης).

    Στην περίπτωση του ίντερνετ, δεν είναι έτσι τα πράγματα: Ο "διαμοιρασμός δεδομένων" είναι ο κυρίαρχος τρόπος σκέψης στα μυαλά των περισσότερων ανθρώπων, που μπορεί να είναι είναι πολιτικά βρέφη, αλλά από την άλλη καταλαβαίνουν 100% το ότι αν περιοριστεί ο "διαμοιρασμός δεδομένων", θα βγουν χαμένοι. Η πλειοψηφία τους βέβαια δε μπορεί να προεκτείνει αυτή τη σκέψη, ούτε να κατανοήσει την πλήρη σημασία της - πόσο μάλλον να
    συνθέσει μια πλήρη και συγκροτημένη εικόνα του κόσμου με βάση της αρχή του "διαμοιρασμού δεδομένων", αντί για τον κόσμο των "πνευματικών δικαιωμάτων" (δηλαδή: της συλλογικής ιδιοκτησίας αντί για την ατομική ιδιοκτησία).

    Αυτό βέβαια προκαλεί τρομερές αναταράξεις: Καταρχήν, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι καπιταλιστές, αλλά και καλλιτέχνες, κτλ προσπαθούν να προστατέψουν την ατομική τους ιδιοκτησία, και τα λεφτά που βγάζουν απ' αυτή. Άλλωστε, στον καπιταλισμό ζούμε, και άρα είναι εντελώς αντιφατικό ο καλλιτέχνης να πληρώνει πχ το φούρναρη για το ψωμί που αγοράζει, αλλά ο φούρναρης να μην πληρώνει τον καλλιτέχνη για τη μουσική του που την ακούει μέσω internet. Όσο για τις εταιρείες, μεγάλες και μικρές, οι μηνύσεις πέφτουν βροχή, προσπαθώντας "να επαναφέρουν την τάξη".

    Πώς μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί ο κόσμος, όταν ο κόσμος αποδέχεται να πληρώνει για μερικά από τα εμπορεύματα, αλλά όχι για μερικά άλλα;

    Ο καπιταλισμός όλα τα βλέπει ως εμπορεύματα, ή τουλάχιστον αυτή είναι η τάση. Ως εκ τούτου, επιζητά να πληρώνει κανείς για ταινίες, βίντεο, μουσική, βιβλία,άρθρα, εικόνες και ότι άλλο υπάρχει τέλος πάντων στο internet.

    Έλα όμως που η σκέψη του κόσμου για το internet είναι διαφορετική. Η ιδέα ότι θα πρέπει να πληρώσει για να δει ένα βίντεο στο youtube είναι κάτι το οποίο δύσκολα θα δεχτεί η πλειοψηφία του κόσμου. Όπως θα έλεγε και η -πάντα ενθουσιώδης στα συνθήματα της- αριστερά "το ποτάμι πίσω δε γυρνά". Άντε να πείσεις τον κόσμο να πληρώνει για τα βίντεο του youtube.

    Από την άλλη όμως, βρισκόμαστε σε σταυροδρόμι: Ο κόσμος δηλώνει ότι υποστηρίζει τον καπιταλισμό, την ατομική ισοκτησία, αλλά από την άλλη...δεν τη δέχεται (ειδικά στο ιντερνετ).

    Και επειδή ακριβώς δεν μπορεί να αντιληφθεί τις ευρύτερες πολιτικές προεκτάσεις της σκέψης του, αδυνατεί να συνθέσει και μια "άλλη κοινωνία", όπου εγώ ως φούρναρης δε θα πληρώνω για τα βίντεο ενός καλλιτέχνη στο youtube, αλλά και αυτός δε θα πληρώνει για το ψωμί που χρειάζεται για να φάει.

    Πόσο καιρό μπορεί η κοινωνία να βρίσκεται σε αυτή την κρίσιμη κατάσταση, όπου ισχύει η ατομική ιδιοκτησία και οι νόμοι την προστατεύουν, ενώ ο κόσμος δεν τη δέχεται, ή τέλος πάντων "την αμφισβητεί";

    Προφανώς αυτή είναι μια κατάσταση που δε μπορεί να διαρκέσει για πολύ. Θα πρέπει ο κόσμος να επιλέξει τι θέλει, και να παλέψει για την κοινωνία που θέλει να φτιάξει. Οι καπιταλιστές ήδη το κάνουν πολύ πιο οργανωμένα (διότι αντιλαμβάνονται καλύτερα την πολιτική πραγματικότητα, είναι πιο "συνειδητοποιημένοι" σε σχέση με την πλειοψηφία του κόσμου, που δυσκολεύεται να ορίσει το πια είναι τα πολιτικά του συμφέροντα, πόσο μάλλον να παλέψει γι' αυτά).

    Η σαπίλα τους πάντως φαίνεται - όπως φαίνεται όμως, έστω και σε "βρεφική" μορφή το πως ο καπιταλισμός μόνος του οδηγεί στην αμφισβήτηση και τελικά στην ανατροπή του, αν ο κόσμος παλέψει, καθώς ειδικά στο internet, είναι ξεκάθαρη η υπεροχή ενός συστήματος "διαμοιρασμού δεδομένων", σε σχέση με ένα σύστημα "πνευματικής ιδιοκτησίας", που ναι μεν μας έφερε ως εδώ από ιστορικής άποψης, βγάζοντας μας από τη φεουδαρχία, αλλά πλέον δεν εξυπηρετεί τίποτα άλλο πέρα από τα συμφέροντα μιας μικρής ολιγαρχίας, που θα πρέπει να θεωρείται ω "ξένο σώμα" για την κοινωνία, ως κάτι το εχθρικό που θα πρέπει να αποβληθεί, ώστε εμείς να συνεχίσουμε μπροστά, αντί να γυρίσουμε πίσω σε μεσαιωνικές καταστάσεις αντίστοιχες με αυτές από τις οποίες κάποτε κατάγγελναν και ανέτρεψαν οι σημερινοί "μοντέρνοι φεουδάρχες".
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  15. #45
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα στην πραγματικότητα δεν την ενδιαφέρει η προστασία των δικαιώματων των δημιουργών (αν θυμάμαι καλά υπάρχουν πάρα πολλές ενστάσεις για την διαχείριση των εισπράξεων και τα ποσοστά απόδοσης στους δικαιούχους), το ξεζούμισμα όσων περισσότερων και από όπου μπορεί την ενδιαφέρει.
    Τι; Δεν ενδιαφέρεται για τους δημιουργούς και τον κόπο τους;;;
    Σοκαρίστηκα τώρα!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγίες της Cosmote για ασφαλές σερφάρισμα στο διαδίκτυο
    Από nm96027 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-09, 12:45
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-07, 03:14
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-06, 16:16
  4. Bλάβη στην πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω ADSL
    Από chrvez στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-05, 03:24
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-05, 02:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας